Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#55
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Nu-ti imagina @ iubita, ca ii dau numai biscuiti... sau numai supa. Doar ca de fiecare data cand mancam noi, el vine ori pe lingura, ori pe deget si incepe sa guste si el din mancare...din absolut orice! ( fara alimentele strict interzise, bineinteles)  Mi se pare ca se mai si joaca cu mancarea, la modul ca ii place mai mult sa faramitzeze painea(graham, nu alba), biscuitii, covrigeii, decat sa ii pape efectiv. Dar cand vine vorba de supa...iti iei adio de la mancare pana termina el...  :D  E un mic ciorbar!  :P
Pai lista acceptata este destul de larga, totul e sa nu exagereze in a manca altceva inafara de bobitele lui Vitakraft. Un pic din fiecare merge, intrucat sunt foarte pofticiosi, dar mancarea lui de baza trebuie sa ramana bobitzele.
Recapitulare :))  : sub nici o forma alcool, cafea, ciocolata, carne.  E foarte bine sa-i dai salata, patrunjel, mere, portocale, morcovi, oua(mai ales coji) si nu mai stiu acum... :scratchchin:  Iar celelalte alimente, cu moderatie.  ;)
Daca imi mai aduc aminte, iti spun. Pup.

Attached Files



#56
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Black Unicorn, ce ma fac eu cu Ciripel ? Degeaba il cheama asa.... Il am de o luna si o saptamana, a trecut perioada de acomodare, zic eu, insa dansul nu ciripeste decat dimineata, doua, trei triluri dupa care liniste toata ziua, si tot asa....Mai bine ii spuneam Mutulica. E tare " silentios " :D
Si inca ceva ( o fi prea mic ?), doarme toata ziulica aproape. E vioi un pic dimineata, mananca, bea apa, si dupa il apuca somnul. Si dormiteaza asa cam toata ziua. Asa sunt si ai vostri ? Muti si somnorosi ? Eu nu stiu ce sa mai cred....

#57
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
@ Iubita, daca-mi aduc bine aminte si al meu a fost la fel vreo luna-doua...ceva de genul asta. La inceput era un timid si un "politicos" si un cumintzel si un ascultator, iar acum este exact pe dos!!! Nici al meu nu e un ciripel, e un urlatorel...  :D
  Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme deocamdata, parerea mea... Doar daca e apatic si blegut rau si cu aripioarele atarnande, atunci s-ar putea sa fie cam problematic.  :nonobad:   Daca nu, ai rabdare cu el si  copleseste-l cu atentie, iubire si tandrete iar "eforturile" iti vor fi recompensate insutit in cateva luni...  :oK:

#58
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
@ Iubita, am uitat sa te intreb...Ce culoare  are?  E agresiv sau din contra? E sperios tare?  :huh:

#59
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
@Black Unicorn ( am pus si io maimuta din aia in fata ca am vazut ca asa faci si tu ),
Deci : Ciripel e un scump, de cand l-am adus acasa a stat pe deget din a doua zi, nu a muscat nicioadata, nu stiu ce inseamna sa muste. Cand l-am adus era asa de mic, ca nu stia sa zboare, zbura drept in perete. Eu ma duceam si-l prindeam mereu sa nu se loveasca si tot asa, iar el nu s-a ferit de noi niciodata si a stat pe deget si in brate de cand l-am adus. Acum a facut progrese mari, zboara la altitudine mai mare, se suie pe galerie, a ajuns la performanta de a lua si viraje prin camera. Dar nu vrea sa stea afara deloc, il scot cu forta, dupa care, ne pupam, ne iubim, zboara, dar cand ii aduci cusca nu stie cum sa mai intre in ea, e innebunit. Are usita deschisa tot timpul dar nu vrea sa iasa deloc. Eu nu stiu ce sa ma mai fac cu el.
Este albastru.

#60
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
:lol:   faza cu maimuta am vazut-o si eu pe la altii si am zis ca e la moda... :D
Hai mai iubita, fii si tu intelegatoare , e mic si nestiutor si ii e teama. Al meu a cazut o data in spatele dulapului si de atunci nu se mai duce pe dulap nici daca-l bati...
  Si eu ii las portita deschisa mereu, mai putin noaptea, ca mi-e frica sa nu iasa si apoi, nevazand pe intuneric, sa nu pateasca ceva. Daca patesc ceva intr-un loc, dupa aia nici fortati nu se mai duc acolo... S-ar putea ca lui Ciripel sa-i fie inca teama de vreun perete, vreo fereastra, etc.
Ai rabdare, multa rabdare cu el... ca e mic si dulce si vulnerabil si are nevoie de tine pentru a creste si a fi fericit.
  Coco imi urmareste acum degetele pe tastatura si ma roaga sa te salut din partea lui...  :kisstogether:

#61
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Pupaceste-l pe Coco din partea mea ca-i un scumpel !! Foarte rar intalnesti unul asa  colorat, are si alb pe capulet, si dungulite, iar alb, si combinatia de pe corp cu alb si albastru, asa dalmatian, e dementiala. Eu nu am gasit unul asa, bine nu am cautat prea mult, dar sunt tare frumosi.
Coco al tau se prinde cu gherutele de tesaturile care nu sunt de bumbac. Ca mititelul meu cu gherutele alea asa fine, se prinde de orice, pe mocheta nu poate sa mearga ca se prinde, de perdea daca zboara in ea s-a prins, de lucruri la fel....
Tu cum rezolvi problema asta, sau trebuie sa pun in loc de mocheta parchet !?
Si de unde l-ai luat ?

#62
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
E normal sa se agate, doar are gherute. Dar banuiesc ca i-ai cumparat deja sepie  pentru gherute si cioc, nu?


Iata un Coco rontaitor de unghii...  :D

Attached Files


Edited by Black_Unicorn, 25 March 2005 - 02:35.


#63
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
O sa-i cumpar, inca nu am facut-o ca am inteles ca este prea mititel, abia daca are 4 luni, cam asa, Si nici nu ar avea ce sa-si toceasca, ca are niste gherute ca niste firisoare, asa subtiri sunt. Si ce crezi ca am facut ? I le-am taiat ieri, vreo 2 mm asa, doar varfuletul, si e tareeeee fericitttt ! Sa vezi ce viteza ia acum pe mocheta, nu se mai agata de nimic, nici de perdea, de absolut nimic.
Nu mi-ai spus de unde l-ai luat pe scumpelul tau.

#64
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Eu l-am cumparat de pe Mosilor, pe langa Eminescu, dar din pacate, nu mai exista pet shop-ul de vreo 2 luni...
Nu i-am taiat gherutele deloc pana acum, mi-e frica sa nu se miste prea tare si sa-l zgarii cumva...si i le tai probabil cam patrate... :huh:  cred ca tb sa ma duc la un vet sa ma ajute...nu stiu cum sa fac, imi e cam teama... :)
Ciripelul tau cum se mai simte?  :kisstogether:

#65
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Pai sa-ti spun cum am facut eu. L-a luat pe deget aia mica a mea, iar eu m-am bagat cu forfecuta pe sub gherutele lui si am luat numai varfuletul. Foarte usor, nici nu a clipit. Bine e obisnuit cu asa ceva, asta i s-o fi parut parfum, pe langa ce " maltratari " primeste el la gherute...cand il iau pe deget nu ma pot abtine si-l pup de-l omor pe piciorute, asa ca saracu' cred ca ar sta si sa-i fac manichiura :D
De simtit se simte foarte bine, ca vad ca a inceput dupa cura cu vitamine, sa mai manance si el ca papagalul.... Si sunt foarte fericitaaaaa ca m-am pus la mintea lui si i-am cumparat un castronel care se agata langa batul lui, sa manance la inaltime daca asa vrea, ca atunci cand ii puneam jos nu cobora sa manance. Si ieri i-am dau ou ras cu morcov, si a mancat cu o pofta..... Si azi i-am dat mar ras cu morcov si iar s-a repezit sa manance, iar eu sunt topita cand il vad cum mananca asa cu pofta. Numai ca....numai ca....suspans....ce probleme crezi ca am ? Nu ciripeste mey, parca-i mut. Si doarme de rupe colivia aia, toata ziua ar dormi..Nu stiu de ce-i asa mut si somnoros !!! :mellow:

#66
petrro_2003

petrro_2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2005
am si eu un papagal de cateva zile.. e foarte dragutz numa ca nu mananca.. ma chinui  tare mult cu el sa ia ceva in gura da nimic.. eu il am de la crescatorie.. direct de la fabrica :)
e terorizat de faptul ca vrea sa iasa din colivie s nu`l las.. a iesit a zburat el putin da nu`l pot lasa pt ca fac curatenie in casa si nu vreau sa pateasca ceva..
am incercat sa`i dau de mancare din mana sa`l fortez da nu`i place deloc sa fie prins si ma musca.. si se razbuna pe faptu ca nu`i dau drumu si`mi face mizerie..
pe de o parte l`ash duce inapoi sa stiu ca nu moare flamand .. dar totusi e prea scump ca sa`i pot face asta

#67
petrro_2003

petrro_2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2005
am si eu un papagal de cateva zile.. e foarte dragutz numa ca nu mananca.. ma chinui  tare mult cu el sa ia ceva in gura da nimic.. eu il am de la crescatorie.. direct de la fabrica :)
e terorizat de faptul ca vrea sa iasa din colivie s nu`l las.. a iesit a zburat el putin da nu`l pot lasa pt ca fac curatenie in casa si nu vreau sa pateasca ceva..
am incercat sa`i dau de mancare din mana sa`l fortez da nu`i place deloc sa fie prins si ma musca.. si se razbuna pe faptu ca nu`i dau drumu si`mi face mizerie..
pe de o parte l`ash duce inapoi sa stiu ca nu moare flamand .. dar totusi e prea scump ca sa`i pot face asta

Attached Files



#68
ANTARES

ANTARES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.02.2004

petrro_2003, on Mar 29 2005, 16:51, said:

am si eu un papagal de cateva zile.. e foarte dragutz numa ca nu mananca.. ma chinui  tare mult cu el sa ia ceva in gura da nimic.. eu il am de la crescatorie.. direct de la fabrica :)
e terorizat de faptul ca vrea sa iasa din colivie s nu`l las.. a iesit a zburat el putin da nu`l pot lasa pt ca fac curatenie in casa si nu vreau sa pateasca ceva..
am incercat sa`i dau de mancare din mana sa`l fortez da nu`i place deloc sa fie prins si ma musca.. si se razbuna pe faptu ca nu`i dau drumu si`mi face mizerie..
pe de o parte l`ash duce inapoi sa stiu ca nu moare flamand .. dar totusi e prea scump ca sa`i pot face asta

<{POST_SNAPBACK}>


Nu-ti face probleme, va incepe sa manance pana la urma. Am avut o gramada de papagali de-a lungul timpului si asa se comporta prima data cand ii aduci acasa si schimba decorul, e o mica "trauma" pt ei, insa in final se obisnuiesc si lucrurile incep sa mearga asa cum ar trebui.

Tine-ne la curent in legatura cu modul in care evolueaza povestea cu parrot-ul tau :) Nice pics. :coolspeak:

#69
morosalajan

morosalajan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2005
ia uite si la cocutza(baiatul verde cu galben) si rocutza (fata albastra)
care se cam bat ca disperatzii toata ziua  .... si vreau sa va povestesc ca am asteptat o gramada pana sa se faca baiatul albastru la ciok , initial credeam ca m-am tepuit si am luat 2 fete , dar de cateva zile a inceput sa se faca cocutza din ce in ce mai albastru....
am citit si yo topicul si am retinut o super faza : sa ii tai la papagal unghiile cu foarfeca  :w00t:  :D hahaha

Attached Files


Edited by morosalajan, 29 March 2005 - 21:37.


#70
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

morosalajan, on Mar 29 2005, 21:36, said:

ia uite si la cocutza(baiatul verde cu galben) si rocutza (fata albastra)
care se cam bat ca disperatzii toata ziua  .... si vreau sa va povestesc ca am asteptat o gramada pana sa se faca baiatul albastru la ciok , initial credeam ca m-am tepuit si am luat 2 fete , dar de cateva zile a inceput sa se faca cocutza din ce in ce mai albastru....
am citit si yo topicul si am retinut o super faza : sa ii tai la papagal unghiile cu foarfeca  :w00t:  :D hahaha

<{POST_SNAPBACK}>


Razi tu razi, dar chiar trebuie, sa stii...ai sa vezi tu peste cateva luni cand o sa le creasca gherutzele alea si o sa se agate in toate cele...Sa-ti traiasca, sunt niste scumpi!  :D

#71
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

petrro_2003, on Mar 29 2005, 16:48, said:

am si eu un papagal de cateva zile.. e foarte dragutz numa ca nu mananca.. ma chinui  tare mult cu el sa ia ceva in gura da nimic.. eu il am de la crescatorie.. direct de la fabrica :)
e terorizat de faptul ca vrea sa iasa din colivie s nu`l las.. a iesit a zburat el putin da nu`l pot lasa pt ca fac curatenie in casa si nu vreau sa pateasca ceva..
am incercat sa`i dau de mancare din mana sa`l fortez da nu`i place deloc sa fie prins si ma musca.. si se razbuna pe faptu ca nu`i dau drumu si`mi face mizerie..
pe de o parte l`ash duce inapoi sa stiu ca nu moare flamand .. dar totusi e prea scump ca sa`i pot face asta

<{POST_SNAPBACK}>


Sa stii ca toata lumea are probleme de genul lipsei poftei de mancare la inceput, in primele, maxim, doua luni. So, iti recomand cu caldura sa ii dai numai Vitakraft junior in primele sase luni si sa ii pui patrunjel, mar, portocala...ii dau pofta de mancare si ii aduc un aport consistent de vitamine.
Din cate se vede in poze, este un sociabil si un dulce, asa ca ar fi pacat sa-l duci inapoi. Doar daca ti se pare apatic, fara vlaga, atunci sa-ti pui semne de intrebare si sa-l duci la un vet imediat.
Vezi ca le place foarte mult libertatea si va face tot posibilul sa evite colivia, mai ales pe timpul zilei. Iar daca tot faci curatenie, fereste-l de curent ca este fatal pentru el. Sa-ti traiasca si join the club!  :)

#72
petrro_2003

petrro_2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2005
sincera sa fiu crescatoria de la care l`am luat este a tatalui meu si el se pricepe destul de mult .. adik de vreo 5 6 ani tot are treaba cu ei .. insa am gasit forumu si chiar mi`a placut cum v`atzi implicat si am intrebat pt ca el ar zice sa`l duc inapoi si nu vreau.. eu am mai avut unu si nu shtia unde e mancarea si l`am invatat dar era mai somnoros ca al Iubitei insa f jucaus si a murit din prostie..
insa pe asta nou nu`l pot convinge sa manance pt ca el stie au pe unde sa iasa si cand bag mana sa`l duk la mancare (sa`l mut pur si simplu ) incearca sa evadeze
curent nu este pentru ca am avut eu grija .. in schimb am mai multe obiecte de mobilier si nu sunt puse stabil si mie frica sa nu se loveasca din moment ce nu prea a avut timp sa cunosca camera.. i`am dat patrunjel a rontait el da f putin .. adik la gusitza nu se cunoaste.. si l`am bagat oleak cu "capu`n apa " sa mai bea da se opune total.. e un iubitorde libertate sta swa`l prinzi .. dak reuseshti dar apoi ce te mai mushca..:) si inca o chesie.. sta pe deget pe umar.. dar daca il tin pe deget si vreau sa`l bag in colivie deja a zburat  :naughty:
aa.., si inca ceva.. dak atunci cand ma mushca il cert si eventual ii dau incet peste cioc mai mult sa`mi recuperez degetu am sanse sa`l educ mai repede?
si mercik pentru raspunsuri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate