Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#37
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Colivia nu o speli...doar suportul, tavita...Personal, o curat la aproximativ 5-6 zile, deoarece asta micu sta mai mult pe afara decat in casuta lui, so mizerie mai putina. Pur si simplu o stergi cu o hartie umeda in fata cosului de gunoi. It's not that difficult!  :D  
Mancarea trebuie suflata cam in fiecare zi si apa schimbata la fel (apa plata nu de la chiuveta) intrucat se pot aduna prea multi microbi, f nocivi pentru niste zburatacei firavi ca ei...
Daca perusul tau este f tanar, este normal sa nu accepte orice fel de mancare. Tu continua insa, sa-i dai patrunjel, merisor, salata pana se va obisnui sa le manance.
Ai rabdare cu el.  ;)
Ah! Poate stii dar mai bine sa fiu sigura, sub nici o forma sa NU-i dai alcool, cafea si ciocolata!  :nonobad:
Arata-ne si noua o poza cu el! Pls.  :P

Edited by Black_Unicorn, 11 March 2005 - 02:56.


#38
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

Black_Unicorn, on Mar 8 2005, 02:24, said:

Iete-l din nou pe Coco aka Mitzu Patrunjelu' , intinzandu-se sa pupe camera...  :D

<{POST_SNAPBACK}>


Din intamplare am descoperit 3 litere in denumirea completa a lui "Patrunjelu'".  :cursing:
Alt nume pentru papagal nu ai gasit si tu?  :console:

enjoy,
Mtz

#39
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

Mtz, on Mar 11 2005, 04:06, said:

Din intamplare am descoperit 3 litere in denumirea completa a lui "Patrunjelu'".  :cursing:
Alt nume pentru papagal nu ai gasit si tu?  :console:

enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>


Ce-ai fata de ai sarit asa??  :blink:  E perusul meu si il alint cum vreau eu!  :angry:

#40
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Sa-i zic mai degraba Mtz Patrunjelu?... :kisstogether:

#41
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
:angry2:  :curse:  :madanimated:  :ban:  :bandit: :argue:  :ban:

To be continued...

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 11 March 2005 - 12:17.


#42
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
:ciocan:  :wallbash:  :bicycle:  :death: :gunsmilie:

enjoy,
Mtz

#43
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
:roflmaofast:      u are offtopic Mitzule! Arata-ne o poza cu papagalul tau...    :whistling:

#44
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Promit ca asta e ultimul offtopic aici, dar nu ma pot abtine:
Black_Unicorn, daca as pune poze cu "papagalul" meu, mi s-ar crea si mie o sectiune speciala ca a lui Burvi, dar nu pe "Fourth Dimension" ci cu 3 arii mai sus.  :notangel: (joke)

Si ca sa fiu putin on-topic, mor de ciuda ca nu mai am nici o poza de la cainele meu "Alsacian" de culoare negru complet si pe care l-am avut timp de aproape 15 ani.
Din ce facea el:
- daca ii puneam mancare, nu manca pana nu ii dadeam comanda. Daca se intampla sa apara ceva urgent chiar inainte sa ii dau comanda si o amanam, statea acolo "ca prostu'" pana reveneam si ii dadeam comanda sa manance.
- cand il intrebam: "Ti-e sete" sau "Ti-e foame" (aici raspunsul era mereu "Da") raspundea prin 2 latraturi si in cazul in care ii era sete o lua inainte spre baie pentru ca el bea apa de la teava de la cada.
- cand il intrebam "Vrei sa mergem la plimbare?" se ducea si imi aducea pe rand: zgarda, botinta si lesa (numai in aceasta ordine).
- il trimeteam dimineata singur afara, se ducea in spatele blocului si cand vroiam sa vina in casa il "pâsâiam" (un S prelung printre dinti) ca sa nu fluier ca ciobanu sau sa strig ca vreo vecina cand isi chema puradeii sa le dea un sandwich cu margarina.
- ne stia dupa nume si cand mai vroiam sa scapam de el prin casa ii spuneam du-te la "X".
- avea o maine cand schimbam asternuturile. Statea ca fraieru' nepasator intr-un colt si dupa ce terminam (sau cine facea treaba asta) se arunca fix in mijlocul patului cu o figura de nevinovat. La fața pe care o aborda, nu eram in stare sa ii fac nimic.
- dupa ce facea baie se scutura prin toata casa desi il stergeam in baie si alerga ca bezmeticul pret de vreo 5 minute prin toata casa. Era super-cuminte la baie, dar cu urechile pleostite ca un liliac si avea față de fraier.
- cand fâșâiam ceva de plastic (tipla de la pachetul de tigari de exemplu) il fraieream ca e un "bonbon" si se ridica in "sluj" adica in 2 labe cu limba scoasa asteptand bonbonul iar in cazul in care chiar aveam asa ceva, il prindea din aer cand il aruncam.
- iarna ii placea sa traga la sanie
- ii placea sa mearga cu masina si daca deschideam usa din spate la masina chiar daca nu aveam de gand sa il duc la plimbare el tot se urca. Cand era murdar si imi putea murdari mai rau canapelele, deschideam usa la portbagaj si sarea singur inauntru.
- cand "duceam gunoiu" la intoarcere el cara mereu galeata.
- nu a luat bataie de la nici un caine in viata lui. Nu il duceam la lupte, dar se mai isca cate o incaierare intre caini.
- ataca (daca as fi vrut asta) numai la comanda, numai cu botnita la el si numai in scopuri demonstrative pentru ca nu a fost nevoie sa ma apere niciodata. Prima "schema" pe care o facea era un latrat puternic chiar in regiunea "bilelor" de iti intrau bilele in rezonanta cateva minute. (daca ca nu cumva erau deja retrase in zona amigdalelor). Simpla lui prezenta langa mine impunea respect, desi era foarte prietenos, si nu am avut nevoie de interventii in forta.
- a avut si pacate: cateva pisici pe constiinta. Nu le suferea. Daca se intampla sa imi scape, le omora chiar daca avea botnita.

Oricum, se oprea lumea in loc sa il admire.

Gata, ca m-am dat mare destul. Tot ce v-am zis este adevarat desi imi place sa merg la pescuit. Si ca venea vorba de pescuit, nu se putea pescui cu el langa tine. Indiferent cat de impasibil parea, la un moment dat sarea in apa sa faca baie fara comanda. A sarit si de pe un dig de la vreo 6 metri.

enjoy,
Mtz

#45
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
pune si tu o poza plz

foarte dragut cainele tau

:coolspeak:

#46
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
@ Mitzule... mi-a placut tare mult povestea ta.
     De ce nu gasim nici o poza cu catelusul tau?... Nici macar una??  :huh:
     Poate peste cativa anisori si Coco meu o sa alerge pisicile prin cartier...who knows?!   :rolleyes:

#47
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Black_Unicorn, mersi pt. raspuns. Intradevar e tare mititel il am numai de trei saptamani si abia acum a inceput si el sa mai scoata un ciripit, doua pe zi. E tare lingav la mancare, si meiul ala care il alege abia daca mananca cateva bobite si se satura. Tu cum faci cu al tau ? Mananca toate semintele ? Si daca nu, cum le arunci pe cele care nu le mananca ? Ca ar trebui mai mult sa arunc semintele..ca nu stiu daca mai gaseste mei prin alea.. O sa-i dau si niste vitamine in apa, incepem o cura, doar, doar o manca si el mai mult. Poze i-am facut o gramada  dar nu am aparat digital si tre' sa-l developez si mai am nu stiu cate pozitii. Dar promit ca o sa aduc cum am.

#48
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Ti-am zis si mai sus ca in principiu i se "sufla " mancarea. Mai detaliat... iei recipientul in care are mancarica il duci pe geam si incepi sa sufli inspre el. Astfel, cojitele "zboara" si raman doar boabele. Ii mai adaugi o lingurita de mei, una de nisip si gata!  Sau cel putin asa fac eu...poate altii cunosc si  alte modalitati. This is mine.  :P
  Sa-i cumperi neaparat bobite ptr perusi tineri, k?   ;)

#49
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
I-am cumparat bobite de la Vitakraft for Kids. Dar si alea au seminte mai mari printre meiul ala si ceva colorat. Nu-i plac, nu se atinge decat de mei, il alege. Asa fac si eu, suflu si mai pun deasupra. Dar ce se intampla cu semintele de la fundul cutiutei, nu vor fi mancate niciodata, nu ? Si se aduna prea multe la mine din alea mari pe care nu le mananca si nu stiu cum sa scap de ele, ca ar trebui sa arunc mereu mancarea si sa pun alta, nu stiu ce sa fac ....de batoane nu mai vb. Nu se uita la ele sub nici o forma.

#50
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
Si eu am o palagalita. Si este f f f  agresiva. In afara ca ma ciupeste pe mine sau oricare alt membru al familiei mele. Nu sta la nimeni. De curand s-a mai alaturat familiei si un pui de proumbel, caruia i-a ranit un ochi. Ce pot sa-i fac sa o mai domolesc?

Attached Files


Edited by Parise, 16 March 2005 - 23:28.


#51
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
cumpara-i doi (2) masculi agresivi!

oricum, nu incerca sa tii la un loc perusi cu porumbei... ca nici pepenii nu se aseaza peste rosii in camion!

BiR

#52
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
@Iubita  ai zis ca perusul tau e foarte micut; in cazul asta e normal sa nu poata manca toate bobitzele de pe acolo. Fa-ti griji doar in cazul in care nu mai papa aproape deloc. Si atunci il vei duce la doftor. Si al meu cand era mic, parea un ghemotoc de puf ce se hraneste cu doua bobitze de mei pe zi si o picatura de apa pe saptamana. Acum smecheru' mananca orice: supa, iaurt, fructe, patrunjel la greu, biscuiti incontinuu si lista poate continua...  :D

@Parise  din cate se vede in poze, perusa ta nu mai este pui si s-ar putea sa iti fie mai greu sa o domesticesti acum.
Mi-a zis cineva ca, deobicei, femelele  sunt mult mai agresive decat masculii. Problema este urmatoarea: daca ii iei un mascul mai marisor, e posibil sa nu o accepte si atunci sa o raneasca tare, iar daca ii iei unul mai micut, se intampla invers (asta iti spun din propria experienta, ptr ca si Coco meu a cam luat bataita de la o papagalita cu doi ani mai mare ca el)
  Personal, te sfatuiesc sa-i dai multa libertate, sa vorbesti mereu cu ea si sa te apropii din ce in ce mai mult pana va accepta sa stea langa tine, pe degetul tau...etc.  ;)

Ahh...era sa uit! Vezi ce faci cu porumbelu ala, ca s-ar putea sa-l tot atace...Nu-i poti tine separati?

Edited by Black_Unicorn, 17 March 2005 - 01:27.


#53
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
pai toata ziua Kiki (papagalitza) il maltrata pe Grigore (porumbelul), pana intr-o zi i-am despartit.. papagalul intr-o camera, porumbelul intr-alta.
Si apoi fu liniste  :worthy:

#54
Iubita

Iubita

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 212
  • Înscris: 04.03.2005
Black_Unicorn, eu stiam ca nu au voie sare si dulce, iar supa e sarata si bicuitii dulci. Ce biscuiti ii dai ? Si da-mi toata lista din meniul mititelului sa ma mai inspir, poate, poate o manca si el ceva. Exact asa este, m-ai distrat teribil, mananca doua bobite pe zi si o gura de apa, eu nu stiu cu ce traieste...
Dar eu, cu spirit de mama protectoare, nu stiu cum sa-l mai indop sa-l vad ca mananca mult si cu pofta....
Coco al tau, sa-ti traiasca, ca tare frumusel mai e !! Cu alb si cu putin albastru, ptu, ptu, sa nu-l deochi !!
Dar a lui Parise nu-i baiat, ca are nasucul bleu? Ca asa este si Ciripel al meu, bleu la nasuc si cu putin alb in jurul narilor. Sa nu-mi spuneti ca este fata, ca eu l-am luat de baiat. Stiam ca fetitele au un rozaliu culoarea pielii spre maro, nicidecum bleu albastru.

Parise, ce mai face porumbelul, i-a trecut ochisorul ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate