Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#1
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Am "evoluat" de la pestisorul auriu la pasarele :) Mi-ar fi placut un papagal mare, dar pretul m-a linistit asa ca m-am multumit cu ceva mai mic (budgie, parakeet sau perush), si uite asa l-am luat pe Miki (baietel, ca citisem eu ca astia se dreseaza mai usor decat fetitele ;)). Miki, dupa 3 zile se cerea afara din cusca, dupa vreo 3 saptamani statea la mine pe mana cu mare bucurie, si dupa aproximativ 3 luni se tutuia efectiv cu noi. In acel moment am hotarat sa-i luam o consoarta, si asa am luat-o pe Nina. Nina a fost foarte sperioasa, si fugea de mana mea de ziceai ca-i dau foc la coada. Insa ei doi s-au inteles bine, si asta mai ales temperamentului lui Miki: efectiv un gentleman! Cel de-al 3-lea, Boby, a sosit pur si simplu ne-planificat: vizitand un magazin de specialitate gagiul pur si simplu statea pe gratii si se uita la mine, parca-mi cerea sa-l iau de acolo; am intins mana la el, a fugit, apoi a revenit imediat in aceiasi pozitie de cersetor :)... n-am rezistat si nu o sa-mi para rau niciodata!
La inceput au fost mici ne-intelegeri, dar cu timpul, si mai ales cu ajutorul lui Miki (iarasi un gentleman!), spiritele s-au calmat si s-a ajuns la o cordialitate de invidiat. Dupa un timp am realizat ca Boby este de fapt fetita :). Desi a trecut mai bine de 1 an, Boby este singurul care nu sta sa-l iei in mana. Miki vine singur :), Nina sta cuminte s-o prinzi, dar Boby fuge si tipa de rupe norii, cel mai adesea zboara direct pe mana ta, stiind el ca asa nu-i posibil sa-l prinzi. Miki si Nina stau sa-i mangai ca pe niste pisicute. Nici unul din ei nu ciupeste!
Desi au usa custii deschisa tot timpul, daca nu esti langa ei prefera sa stea in cusca, altfel ies afara si fac galagie, zboara, si abia asteapta sa te duci la ei sa vina pe umarul tau sau mana ta sa te "ciuguleasca"... Curios, in general Boby este cel care vine primul :) Tot Boby este cel mai curios, imediat ce te vede ca manaci ceva langa cusca lui se intinde sa vada ce este si poate-i dai si lui sa guste. Evident ca dupa el vin si ceilalti. Curiosi... Baie, daca le oferi posibilitatea, chiar si iarna. La inceput faceau baie intr-o scrumiera. Pur si simplu se "bateau" care sa stea mai mult in apa. Plonjau cu burta in apa ca submarinele... evident spre distractia noastra. Intr-o zi le-am gasit si cumparat cadaita lor de baie :) Acum, fiind iarna, nu le pun prea multa apa sa nu raceasca, orice raceala le-ar fi fatala.
Iata-i in actiune:

Attached Files

  • Attached File  p3.jpg   192.27K   10485 downloads


#2
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
In poza anterioara P3 (este Miki) - evident ca el este primul la baie, iar ceilalti, pentru ca el este cel mai mic (ca varsta), il lasa ;)

Urmatoarea la baie este Nina (P6)

Attached Files

  • Attached File  p6.jpg   196.93K   4014 downloads


#3
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
in timp ce Boby face baie, Nina si Miki (de la stanga la dreapta :)) isi asteapta cuminti randul...

Attached Files

  • Attached File  p5.jpg   169.36K   3570 downloads


#4
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Dupa ce a terminat baia si Nina, normal ar fi Miki la rand, dar Boby mai vrea odata... :)

Attached Files

  • Attached File  p4.jpg   187.12K   2090 downloads


#5
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Superbi! Sa iti traiasca! Sa fie sanatosi voinici si voiosi mereu!

#6
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Nina si Boby (fetitele) dupa ce au terminat baia

Attached Files

  • Attached File  p2.jpg   156.76K   2864 downloads


#7
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
In final Miki este putin suparat (atentie la creasta lui) si il cearta pe Boby ca pentru el nu prea a mai ramas apa in baie... :)

Attached Files

  • Attached File  p1.jpg   209.38K   2844 downloads


#8
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@jotte_ct

Superbi. Si eu am avut papagali. Sunt mortali.

Nu sunt pasari care sa cante frumos, dar au o gramada de alte calitati. Nu sunt prosti, sunt haiosi...tare haiosi

:cya:

#9
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
sunt tare simpatici si da, HAIOSI!! Poti sa petreci o gramada de timp jucandu-te cu ei, si nu te plictisesti. Uneori ma intreb cat creier poate incape intr-un cap atat de mic ca al lor.
Ahhh, am uitat sa mentionez ca-s niste pasarele tare iubarete :)

Cand am sa am eu timp si sa fie si ei in forma sa-i prind, am sa mai pun poze.
Deja ne gandim cum ar fi sa avem 4 din astia? :D Am pus ochii pe unul violet...

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Absolut superbi!
N-am avut niciodata...
Deci Miki e cel mai fericit baiat... cu asa fetite langa el.

#11
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Draguti. Avand in vedere ca ai 3, sa te pregatesti sa cumperi un cuib cand vor ajunge la maturitate pentru ca ai sanse sa iti faca pui.

Iata-l si pe al meu Pitzu. Are o personalitate foarte interesanta. Am mai avut perusi dar niciunul ca asta: cand il scot din cusca, nu se aseaza decat pe degetul meu. Sta in aer prin casa pana ma indur sa ii intind degetul sa aterizeze. Daca nu il intind, zboara pana la epuizare si se poate lovi cazand... asa ca nu il pot lasa liber decat cand pot sta cu el.

Attached Files

  • Attached File  p3.jpg   32K   3218 downloads


#12
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Are secrete...

Pana acum isi pronunta doar numele foarte clar. Nu prea am timp de lectii.

Attached Files

  • Attached File  p1.jpg   27K   2433 downloads


#13
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Wow... este super alba ca zapada!!!
Nu prea am vazut complet albi... doar complet galben. Este deosebit! Oricum, parca nu li se mai potriveste denumirea de papagal cand sunt intr-o culoare... :) nu?
Imi pare fetita... asa este? Si pare si foarte tanar (max. 2 ani)
Si de obicei se spune ca fetitele nu prea invata sa vorbeasca... Oricum, odata ce l-am cumparat pe al 2-lea, eu am cam renuntat la ideea de a-i invata sa spuna ceva.  
Incearca sa-l inveti sa stea pe cusca - il duci tu incet cu degetul. Asa l-am invatat eu pe primul. Ceilalti l-au urmat...  Ai mei acum, cand zboara prin casa, la revenire spre cusca eu le intind mana si ei vin si "aterizeaza" direct pe mana mea... shoimi :) Apoi eu ii "arunc" iar in aer, ei mai dau o tura prin casa si apoi iar revin pe mana... le place!

#14
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Pe la noi am vazut destui albi in piata. Se spune ca cel mai bine vorbesc baietii, daca sunt singuri, si mai ales cei care au aceeasi culoare cu versiunea din salbaticie (verzi). Am avut unul verde care stia peste 30 de cuvinte, iar cand incepea sa alcatuiasca fraze era distractie mare in casa. Mixeaza cuvintele aleator.

Al meu face 1 an in vara si este mascul (la albinosi se observa mai greu albastrul de pe nas, este mai sters). Ai dreptate, pe cusca sta, dar numai in prezenta mea, daca iau cusca langa mine atunci cand ma uit la un film, la birou, etc. Daca ma ridic sa plec, ma urmeaza imediat.

#15
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Nu ma tine sufletul sa tin numai unul singur... :(
Atunci cand sunt singuri se ataseaza de tine.
Am filmata o faza cu ei: aveam o pisica din vecini care venea la geam la balcon la noi... si cand astia erau liberi, zburau jos, la nasul ei, evident avand geamul intre. M-am prapadit de ras. Pisica se tara pe burta aproape de ei si-i urmarea incordata, deodata se repezea la ei prin geam; astia zburau sus pe cusca, apoi ciripeau voiosi putin dupa care coborau iar la nasul pisicii si se faceau ca au treaba, ciuguleau de pe jos... si iar sarea pisica si ei iar ciripeau... si inapoi... au tinut-o asa aproape o ora pana s-a plictisit pisica. A doua zi la fel :)
Odata, fiind in casa, afurisita de pisica a sarit si mi-a daramat cusca, si cusca fiind de o constructie "ciudata" s-a flambat si s-a desfacut de la 1/2. Mare noroc am avut ca pasarile s-au dezmeticit repede si au fugit undeva sus pe corniza... motanul miorlaia de suparare la ei cand am venit... am crezut ca-l omor.. :) asa de speriat am fost...
Se mai spune sa le scurtezi aripile sa nu zboare si sa-i "dresezi"; Le-am taiat si eu odata varfurile la aripi mai la inceput, ohh ce suparati au fost... nu am sa mai repet niciodata chestia asta...

#16
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
eu am papagal, si... nu stiu ce ma mai fac cu el: este total antisociabil. Nu vrea nicicum sa iasa din cusca, sa stea pe masa sa vina pe deget.
Stie careva ce sa fac sa-l conving sa mai faca cateceva.

#17
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
@worm: problema nu este chiar atat de simpla; nu exista o solutie universal valabila pentru ce vrei tu. In general ei sunt "pritenosi" dar exista si cazuri in care sunt pur si simplu antisociali cum spui tu. In astfel de cazuri nu prea ai ce face - din pacate. Oricum, ar trebui sa nu renunti. Ar trebui sa incepi incet-incet sa incerci sa-i castigi increderea, si iti trebuie foarte multa rabdare ca sa obtii ceva.
O alta solutie ar fi - daca te simti in stare :) - sa mai iei unul, si apoi poate o sa ai satisfactia sa-i apropii de tine, la fel de multa munca...
Oricum, nici o metoda nu garanteaza rezultate!
Deci mult success!
Uite aici un site a carui lectura ar trebui sa te ajute putin, si sunt convins ca daca vei cauta, vei mai gasi si alte informatii utile.

#18
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Iata-l si pe puscariasul meu, Bibicutza. Foarte laudat pentru sociabilitatea sa, infractoru' asta mic este un pericol public daca mananci ceva in prezenta lui! Nu te lasa in pace daca nu ii dai si lui, iar daca mai e si un fruct sau ceva verde (nu fumeaza el iarba, dar daca pune cand pune ciocu' pe verdeata... nici ca-l mai dezlipesti de acolo)... Am patit-o cu el asa, vara trecuta cand am plecat cu totii la tara. Desi avea tot ce ii trebuia in cusca, cum-necum a reusit sa evadeze de acolo... Nu va spun ce fata am facut cand ne-am intors si am vazut ce s-a ales de plantele din bucatarie...  :nu:
Desi sociabil, nu prea e incantat sa fie luat in palma sau mangaiat, insa la capitolul baitza... Aici noi deja nu trebuie decat sa ii dam drumul la apa, ca restul face singur! De obicei eu ma ocupa de partea asta, ii dau drumul la apa calda sa curga usor, el vine pe mana si intra singur sub apa si isi face treaba :D, uneori mai fuge, dar vine inapoi imediat, toata treaba durand cateva minute. De uscat se usuca cu cateva ronduri pe sus, doar cand e frig il iau cu o paturica si ii tin de cald pana se usuca... Ce mai! Puscarias innascut! Specializat in furat inimi! :)

Attached Files

  • Attached File  bibi.jpg   169.01K   2378 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate