Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Nu pot vedea filme MKV pe LED TV

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
wildblue

wildblue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.07.2009
Imi cer scuze daca am postat oarecum off-topic.Am urmatoarea problema..poate deja e discutata dar nu am gasit o lamurire clara..
Problema este urmatoare..am downloadat vreo 3-4 filme mkv si le-am transferat pe un hdd extern.M-am dus glont sa le vizionez pe tv-ul meu(un samsung led 7090)..si surpriza..imi citeste tot ce este avi insa filmele in format mkv nici unul.Nu sunt un mare cunoscator..am tot cautat pe forumuri insa o explicatie clara nu am gasit.Va rog tare mult daca ma poate ajuta cineva cu informatie how to in acest sens..
Multumesc

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Vrei sa zici ca TV-ul tau are player incorporat ( probabil pe USB ).
Problema e simpla - trebuie sa vezi in manualul TV-ului ce fisiere citeste. Si sa folosesti doar acele tipuri de fisiere. Atat si nimic altceva.
Exista niste limite - datorita pieselor folosite, a proiectarii, sau licentierilor care impiedica un player in a vedea anumite formate.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Vezi manualul.

Am extras din manual lista formatelor suprotate, iar MKV este suportat.
Ramane ca posibila prb codecul si rezolutia.

Ce eroare iti raporteaza?

Vezi ca am gasit pe net referinte la firmware pentru TV.

Selecteaza EXACT modelul au!

Attached Files



#4
W1zzard

W1zzard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.08.2008

 Courage, on 1st June 2010, 14:10, said:

Vezi manualul.

Am extras din manual lista formatelor suprotate, iar MKV este suportat.
Ramane ca posibila prb codecul si rezolutia.

Ce eroare iti raporteaza?

Vezi ca am gasit pe net referinte la firmware pentru TV.

Selecteaza EXACT modelul au!


Vezi ca nu toate *.mkv pot fi rulate. In manualul TV-ului meu LED Samsung ( UE32C6000) e specificat ceva mai clar.
Sunt anumite limite impuse fisierului:
- bitrate : <30Mbps
- profil : maxim codec H.264 HP (High Profile) Level 4.1
- rezolutie : pana la 1080p

Daca nu indeplineste SIMULTAN toate conditiile de mai sus el nu va rula. Din fericire cam 99% din mkv-urile existente
se incadreaza in cerinte si ruleaza impecabil. :)

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Ar mai putea fi pusa in discutie si problema Frame-urilor de referinta ( Ref Frames ) - sunt legate oarecum si de profilul folosit la codare. In general sunt compatibile filmele care au mai putin de  5 Ref Frames ( cu MediaInfo poti afla cate astfel de frame-uri sunt ).
In functie de rezolutie si profil, unele playere mai pot rula si filme cu mai multe Ref Frames - uneori cu avertizarea ca pot apare probleme - ar asta depinde direct de player.
De exemplu - la playerul meu - a putut reda dupa avertizare, un film 720p cu 9 Ref Frames, dar la un film 1080p cu 8 apareau artefacte. Ambele Level 4.1. La Level 5.1 nu a putut reda decat maxim 5 ref frames - la mai multe apareau artefacte foarte multe.

#6
W1zzard

W1zzard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.08.2008
La TV-ul meu nu apare limitarea in functie de ReFrames. Am testat un sample cu profil HP L4.1 si 16 ReFrames si a mers perfect.
Filmele codate cu HP L5.0 sau HP L5.1 nu ruleaza deloc indiferent de nr de ReFrames.

#7
wildblue

wildblue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.07.2009
am citit tot ce mi-ati raspuns..raman mereu surprins cand apelez aici de amabilitatea oamanilor care raspund..e mare lucru in romania asta de azi..A TREBUIT sa spun..:)..
in ceea ce priveste problema mea..e principiul operatie reusita ..pacient mort..in sensul ca am verificat manualul..am verificat firmware..si toate sfaturile mai putrin cel cu reframeul care ma depaseste pur si simplu..(am mentionat ca sunt un maxim entrylevel din acest pdv)..ceea ce ma baga foarte tare in ceata este faptul ca nici macar nu se vad pe hdd..nu le citeste cum am spus..am 7-8 filme avi..poze..muzica..si 3 filme mkv..nici macar pe unul nu vede..din setari nu reusesc sa gasesc o explicatie..daca va mai vine vreo idee..pls..si scuze daca par tantalau..e pentru ca sunt.. :notangel:

..am vrut sa zic ca dintre mkv-uri nu il citeste pe nic unul..pe restul le vede pe toate..exista varianta de a pune at player..un bsplayer de exemplu..saa fie din cauza playerului?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

tare in ceata este faptul ca nici macar nu se vad pe hdd.
Poate ca hardul tau este formatat NTFS si TV-ul stie doar FAT 32. Pana acum stiu doar de vre-o 2 modele de player - si nu TV-uri - care stiu sa citeasca NTFS. Poate or mai fi si altele, dar si asta poate fi un motiv.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Ma bag si eu in discutie. Nu am TV-u destept, cu player incorporat, dar dupa ce am citit lista de formate suportate, am vazut ca niciunde nu apare la AUDIO CODEC formatul DTS!
Posibil ca acele .mkv-uri sa aiba sunet DTS. OchiOblici de la Samsung nu s-a obosit sa faca niste mesaje de eroare cat mai la obiect! A presupus el ca tot user-ul e doctor in chesti IT si formate audio/video si o sa-i treaca prin minte sa verifice inainte de rulare compatibilitatea fiserelor cu player-ul incorporat. Asa ca nici macar nu spune ce nu e suportat, audio sau video, face un blackout si gata!

Analizeaza cu MediaInfo fiserele .mkv si pune screenshot-uri cu ce zice programul!

#10
W1zzard

W1zzard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.08.2008
Cel mai bine e sa verifici fisierele respective cu programul MediaInfo. Acesta iti va oferi toate informatiile despre codecurile folosite (inclusiv profile, ReFrames, bitrate si tot tacamul).

Daca TV-ul tau e din seria B ( cea din 209) atunci intr-adevar nu stie sa decodeze coloane sonore DTS. Dar acest lucru nu are nicio legatura cu partea de imagine...

#11
PlayerONE

PlayerONE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.10.2007
Quick fix (la mine a mers perfect). Schimba numele extensiei in .avi :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate