Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Marsa Alam

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pardon

pardon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.08.2009
A fost cineva in Marsa Alam? Ma bate gandul sa ma duc anul asta, mai mult in scop de scufundari..

#2
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

View Postpardon, on 30th May 2010, 11:41, said:

A fost cineva in Marsa Alam? Ma bate gandul sa ma duc anul asta, mai mult in scop de scufundari..

Si pe mine ma bate acelasi gand ........
Am vazut ca sunt oferte la hoteluri in Marsa Alam,dar charterul e tot pana in Hurghada.
Am inteles ca sunt cam 280km,deci cam 3 ore ar fi transferul de la aeroport la hotel....
Astept si eu impresii de la cineva care a fost

#3
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Va salut din Marsa Alam ! Am ajuns aici pe 29 Septembrie si stau pana pe 11 Octombrie la Intercontinental The Palace Port Ghalib. E foarte frumos aici, a meritat sa schimb de 2 ori avionul in aceasi zi ca sa ajung aici. E a 8a oara cand merg in Egipt, am fost de 2 ori la Hurghada si apoi de 5 ori in Sharm el Sheikh ,in total am incercat vreo 5 hoteluri si acest Intercontinental mi se pare cel mai bun impreuna cu Hyatt Regency din Sharm. Are plaja frumoasa cu nisip, recif mare ,jetty peste recif si rasfatul e maxim. La plaja fiecare umbrela (adica loc) e compus din aparatoare d-aia de vant(pentru iarna banuiesc), 2 sezlonguri, 2 scaune si 2 chestii intermediare(fotolii d-alea de panza,nu stiu cum le zice) + masa. Pe langa asta, prosoapele ti le aduce un angajat(cate 2 de fiecare, fara carduri d-alea) iar la plecare le lasi acolo pe sezlong. Ieri m-a intrebat tipu' cu prosoapele daca maine mai venim si daca vrem sa stam tot acolo iar dimineata am gasit locul deja aranjat. Pe langa asta ne da 2 sticle de apa gratuit in fiecare seara in camera. Hotelul face parte dintr-un complex in care mai sunt 2 Crowne Plaza si un alt hotel (Marina Lodge parca). Parte din complex e si o zona de promenada cu un mic bazar si promenada pe malul apei unde e un mic port de iahturi. Lume e putina in hotel ,cam 20% din camere sunt ocupate ,ceva mai mult la Crowne Plaza , dar pe noi nu ne deranjeaza, din contra. Ca sa ajungem aici am luat avionul Buc-Ist-Cairo-Marsa. Buc-Ist cu Tarom;Ist-Cairo cu Egypt Air si Cairo-Marsa tot cu Egypt Air (un zbor pe zi).

#4
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postentity22, on 2nd October 2011, 23:45, said:

Va salut din Marsa Alam ! Am ajuns aici pe 29 Septembrie si stau pana pe 11 Octombrie la Intercontinental The Palace Port Ghalib. E foarte frumos aici, a meritat sa schimb de 2 ori avionul in aceasi zi ca sa ajung aici. E a 8a oara cand merg in Egipt, am fost de 2 ori la Hurghada si apoi de 5 ori in Sharm el Sheikh ,in total am incercat vreo 5 hoteluri si acest Intercontinental mi se pare cel mai bun impreuna cu Hyatt Regency din Sharm. Are plaja frumoasa cu nisip, recif mare ,jetty peste recif si rasfatul e maxim. La plaja fiecare umbrela (adica loc) e compus din aparatoare d-aia de vant(pentru iarna banuiesc), 2 sezlonguri, 2 scaune si 2 chestii intermediare(fotolii d-alea de panza,nu stiu cum le zice) + masa. Pe langa asta, prosoapele ti le aduce un angajat(cate 2 de fiecare, fara carduri d-alea) iar la plecare le lasi acolo pe sezlong. Ieri m-a intrebat tipu' cu prosoapele daca maine mai venim si daca vrem sa stam tot acolo iar dimineata am gasit locul deja aranjat. Pe langa asta ne da 2 sticle de apa gratuit in fiecare seara in camera. Hotelul face parte dintr-un complex in care mai sunt 2 Crowne Plaza si un alt hotel (Marina Lodge parca). Parte din complex e si o zona de promenada cu un mic bazar si promenada pe malul apei unde e un mic port de iahturi. Lume e putina in hotel ,cam 20% din camere sunt ocupate ,ceva mai mult la Crowne Plaza , dar pe noi nu ne deranjeaza, din contra. Ca sa ajungem aici am luat avionul Buc-Ist-Cairo-Marsa. Buc-Ist cu Tarom;Ist-Cairo cu Egypt Air si Cairo-Marsa tot cu Egypt Air (un zbor pe zi).

1. Ca sa-mi fac o idee, cat a costat segmentul Cairo-Marsa si retur?
2. Hotelul l-ai rezervat pe net sau la agentie? Imi poti spune cam cat costa si ce regim de masa are? All inclusive?

#5
adrianv

adrianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postangelinne, on 24th September 2010, 15:34, said:

Si pe mine ma bate acelasi gand ........
Am vazut ca sunt oferte la hoteluri in Marsa Alam,dar charterul e tot pana in Hurghada.
Am inteles ca sunt cam 280km,deci cam 3 ore ar fi transferul de la aeroport la hotel....
Astept si eu impresii de la cineva care a fost

Drumul aproximativ 3 ore jumate cu pauza undeva pe drum .....
Eu am fost anul trecut la elphistone (un hotel foarte bun de 4 stele cu actionariat italian )
In marsa Alam (orasel) nu prea ai ce face ....personal consider ca in Marsa Alam nu trebuie sa iesi din hotel (sunt si mai salbatici -fiind aproape de granita cu Sudanul)
Dailydiving-ul e fain dar foarte scump fata de hurghada .....(negociat era undeva la 45 euro fara echipament )
Daca doriti detalii va stau la dispozitie ......

#6
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Ce inseamna foarte scump? In Marsa Alam divingul e cel mai ieftin fata de Hurghada si Sharm. Bine, nu cu mult, dar e mai ieftin. Chiar si pentru obiective gen Elphinstone e mai ieftin!
Chiar pot spune ca personalul de la Red Sea Divers Marsa Alam era super OK, la fel si echipamentul.

#7
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View PostPhx', on 3rd October 2011, 22:58, said:

1. Ca sa-mi fac o idee, cat a costat segmentul Cairo-Marsa si retur?
2. Hotelul l-ai rezervat pe net sau la agentie? Imi poti spune cam cat costa si ce regim de masa are? All inclusive?

nu mai tin minte exact cat a costat segmentul Cairo-Marsa si retur dar cred ca undeva peste 100 de dolari de persoana si acum era doar 1 zbor pe zi ,s-ar putea asta sa-l faca mai scump.

Hotelul l-am rezervat prin Thomas Cook si nu stiu exact cat a fost dar ma interesez . Noi avem 11 sau 12 nopti cazare deci nu sejurul obisnuit de 7-10 zile si avem doar micul dejun pentru ca nu prea mancam seara. Mancarea la localurile din hotel e destul de scumputa, nu chiar ca in europa de vest dar mai scump decat la Sharm din ce-mi aduc aminte.

Singurul dezavantaj al hotelului/locatiei ,nu pentru mine dar pentru altii, e ca nu prea ai ce face seara . E o zona de promenada si in spatele ei un bazar, tin de complexul hotelier din Port Ghalib si sunt acolo cateva terase si vreo 2 restaurante unde am mancat bine dar altceva nu prea e de facut insa in cativa ani ,pe masura ce se extinde (ca probabil o sa se extinda) sigur apar mai multe chestii. Altfel ,totul bine si frumos, putina lume, majoritatea vest europeni ,foarte putini rusi (cred ca daca am vazut vreo 2-3 familii) deocamdata, majoritatea sunt englezi, olandezi, belgieni, francezi si germani .

Maine ma duc in excursie cu ATV-ul si spre sfarsitul sejurului am luat o excursie pe mare la Dolphin House. Le am cu snorkeling-ul dar nu ma pasioneaza scufundarile asa ca nu am incercat dar exista gramezi de optiuni si par seriosi astia de la centrul de diving.

#8
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010

View Postentity22, on 6th October 2011, 22:55, said:

nu mai tin minte exact cat a costat segmentul Cairo-Marsa si retur dar cred ca undeva peste 100 de dolari de persoana si acum era doar 1 zbor pe zi ,s-ar putea asta sa-l faca mai scump.

Hotelul l-am rezervat prin Thomas Cook si nu stiu exact cat a fost dar ma interesez . Noi avem 11 sau 12 nopti cazare deci nu sejurul obisnuit de 7-10 zile si avem doar micul dejun pentru ca nu prea mancam seara. Mancarea la localurile din hotel e destul de scumputa, nu chiar ca in europa de vest dar mai scump decat la Sharm din ce-mi aduc aminte.

Singurul dezavantaj al hotelului/locatiei ,nu pentru mine dar pentru altii, e ca nu prea ai ce face seara . E o zona de promenada si in spatele ei un bazar, tin de complexul hotelier din Port Ghalib si sunt acolo cateva terase si vreo 2 restaurante unde am mancat bine dar altceva nu prea e de facut insa in cativa ani ,pe masura ce se extinde (ca probabil o sa se extinda) sigur apar mai multe chestii. Altfel ,totul bine si frumos, putina lume, majoritatea vest europeni ,foarte putini rusi (cred ca daca am vazut vreo 2-3 familii) deocamdata, majoritatea sunt englezi, olandezi, belgieni, francezi si germani .

Maine ma duc in excursie cu ATV-ul si spre sfarsitul sejurului am luat o excursie pe mare la Dolphin House. Le am cu snorkeling-ul dar nu ma pasioneaza scufundarile asa ca nu am incercat dar exista gramezi de optiuni si par seriosi astia de la centrul de diving.



.... ei ?

#9
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
m-am intors din Egipt, am fost si prin Cairo 2 zile, n-am avut probleme si nici macar nu am vazut vreo demonstratie desi probabil au fost (chiar cu o zi inainte sa ajungem in Cairo au fost niste demonstratii care s-au sfarsit relativ prost) , m-am plimbat inclusiv doar eu cu mama pe strazi .

Am fost la Marsa Alam si in excursia la Dolphin House (e un recif in larg in forma de potcoava, cred ca numele lui e de fapt Samadai) unde am vazut vreo 40 de delfini, chiar a fost "swimming with dolphins", nu ai voie sa-i atingi ,nici nu stiu cum ai putea pentru ca desi se intampla sa treca la cativa centimetri de tine si de vreo 2 ori chiar erau vreo 15 delfini sub mine la vreun metru sau 2 , nu sunt ca aia de la delfinariu care stau sa-i atingi.

In rest, sunt o gramada de optiuni de excursii fie de snorkeling sau diving, unele chiar mai lungi, ceva gen 2-3 zile pe mare la obiective mai indepartade si erau multi pasionati de scufundari.

Am descoperit ca acolo la Port Ghalib poti sa joci seara bowling, biliard, snooker, au si jocuri mecanice, tenis de masa, tenis de camp. E acolo un complex langa Intercontinental dar l-am descoperit tarziu ca nu prea era nimeni avand in vedere ca nici turisti nu erau foarte multi, dar totul e nou si modern.

Recomand destinatia asta ca o alternativa la Sharm el Sheikh si Hurghada ,Turcia, Grecia, etc !

Am poze pe Picasa , le puteti vedea aici :

[ https://lh4.googleusercontent.com/-z7Ltna39GNY/TpdKNbXk56E/AAAAAAAACAw/zoRr8H8gc0s/s160-c/MarsaAlam2011.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Marsa Alam 2011

#10
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Incredibil !!!
Au aparut oferte pentru Marsa Alam ( statiune la marea Rosie, localizata in sudul Egiptului ) in plina luna a lui cuptor... cu plecare din Bucuresti, aterizare in Hurghada.
Bravo tour-operatorule !!!
Sper ca la iarna, cand vreau si eu sa ajung acolo, sa plecam impreuna din Romania si de ce nu !? sa aterizam chiar in Marsa Alam ( distanta ~250km de Hurghada ), cum procedeaza vecini din nord-vest.

#11
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,844
  • Înscris: 25.10.2004
in primul rand nu stiu daca dupa....11 ani de la ultima postare in subiect exista ori nu legaturi directe din Romania catre Marsa Alam.
am vrut sa postez aici pentru ca in in aceste zile sunt intr-o locatie din zona Marsa Alam si vazand ca sunt ani de cand nimeni nu aduce info despre zona respectiva incerc sa o fac eu.
pachetul hotel+avion de pe lastminute din luna iulie, cu zbor Malpensa(Milano)-Marsa Alam. 2 persoane, all inclusive la Dream Lagoon & Aquapark Resort. pretul1320€.
resortul se afla la o ora si jumatate de aeroport, naveta fiind inclusa in pret. respectiva zona e total diferita de ceea ce inseamna alte locatii de vacante egiptene.
nu exista localitati(una singura unde exista si un mic port dar probabil e mai mica decat....Mogosoaia, sa zicem) si drumul de la aeroport pana la resort e la 1 km distanta de mare iar in partea opusa desert cat cuprinde.
despre resort pot sa spun ca e imens, vreo 400 de camere cu o plaja de cel putin 1 km, 4 piscine cu pool-bar de la ora 8 pana la 24. pun mai jos cateva imagini facute incepand de ieri.
pana acum pot spune ca e ok, aparte unele chestiuni de organizare(cred ca e normal, peste 90% ocupat: italieni, cehi, polonezi, nemti) si faptul ca e extrem de cald, peste 40 grade si un vand fierbinte.
daca cineva are nevoie de info incerc sa ajut. oricum o sa revin la finalul sejurului pentru a face un rezumat.
toate cele bune

Attached Files



#12
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,844
  • Înscris: 25.10.2004

View Postcatalinn, on 07 septembrie 2023 - 14:31, said:

in primul rand nu stiu daca dupa....11 ani de la ultima postare in subiect exista ori nu legaturi directe din Romania catre Marsa Alam.
am vrut sa postez aici pentru ca in in aceste zile sunt intr-o locatie din zona Marsa Alam si vazand ca sunt ani de cand nimeni nu aduce info despre zona respectiva incerc sa o fac eu.
pachetul hotel+avion de pe lastminute din luna iulie, cu zbor Malpensa(Milano)-Marsa Alam. 2 persoane, all inclusive la Dream Lagoon & Aquapark Resort. pretul1320€.
resortul se afla la o ora si jumatate de aeroport, naveta fiind inclusa in pret. respectiva zona e total diferita de ceea ce inseamna alte locatii de vacante egiptene.
nu exista localitati(una singura unde exista si un mic port dar probabil e mai mica decat....Mogosoaia, sa zicem) si drumul de la aeroport pana la resort e la 1 km distanta de mare iar in partea opusa desert cat cuprinde.
despre resort pot sa spun ca e imens, vreo 400 de camere cu o plaja de cel putin 1 km, 4 piscine cu pool-bar de la ora 8 pana la 24. pun mai jos cateva imagini facute incepand de ieri.
pana acum pot spune ca e ok, aparte unele chestiuni de organizare(cred ca e normal, peste 90% ocupat: italieni, cehi, polonezi, nemti) si faptul ca e extrem de cald, peste 40 grade si un vand fierbinte.
daca cineva are nevoie de info incerc sa ajut. oricum o sa revin la finalul sejurului pentru a face un rezumat.
toate cele bune
Scuze, am uitat sa spun preturi e ptr 7 zile.
Prima chestie care impesioneaza e vegetatia(Florile, pomii si plantele exotice care abunda in resort si contrasteaza cu desertul din spate. Despre varietatea speciilor de pesti pot sa spun ca la 200 m de plaja, la o adancime de nici 2 metri pot fi vazuti chiar si farà echipament sofisticat. Ptr mine desertul  e subiectul nr 1 si maine o sa am contact apropiat cu el

#13
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,844
  • Înscris: 25.10.2004
final de vacanta in zona Marsa Alam. concluzie:
Locatia e ideala pentru orice tip de vacanta si persoane, de la iubitorii de scufundari pana la "lenesii" care prefera comoditatea sezlongului de pe plaja/piscina ori iubitorii de desert (safari cu jeep, condus quadul prin nisipurile si pietrele desertului inclusiv cunoasterea modului de viata beduin).
de la aeroport pana la resortul unde am fost sunt cel putin 10 alte hoteluri/complexe de diferite marimi si capacitate asa ca se poate alege intre hotel de peste 1500 persoane ori mai mic, de 150-200. de obicei cele mari sunt asezate in locurile unde bariera coraliera este mai departe de plaja pentru a facilita familiile cu copii. asta nu inseamna ca e exlus intalnirea cu viata maritima. laguna din fata hotelului unde am fost eu avea o lungime(inspre mare) de cel putin 800 metri cu o adancime maxima de 1,60-1,80 m si ai posibilitatea sa vezi "n" specii de pesti si chiar broaste testoase gigante. pentru cine doreste intalnirea cu "vaca de mare" exista posibilitatea de a cumpara excursie in care esti dus de ghid in zonele unde e probabila prezenta mamiferului.
nefiind un mare amator de fauna marina, m-am rezumat la ceea ce am vazut in laguna hotelului, in schim, am fost foarte curios de ceea ce inseamna desertul. am avut ocazia sa merg cu un ghid dotat de un 4x4 aproape 100 km in profunzimea desertului, mi-a explicat detaliat ce-ti ofera putinele plante crescute printre pietre pentru a supravietui si am petrecut o seara(cina, cafea, ceai) cu o familie beduina care locuia in plin desert.
in ceea ce priveste oferta de excursii, sunt multe posibilitati cu preturi destul de ok pentru un european. exemplu:
7-8 ore de Safari+seara in corturile beduinilor: 50€/pers
snorkeling in zone speciale unde se poate ajunge doar cu barca intre 50 si 65€ (depinde de locatia aleasa)
excursie Luxor(400km) 120€/pers. n-o recomand ptr ca se pierde enorm de mult timp pe drum. ptr Luxor e ideala o vacanta in loco de cel putin 3-4 zile si in perioade mai "reci"(zilele trecute temperatura depasea 45 grade)
per total, merita macar o data mers in zona. am intalnit persoane care aveau deja 10-15 vacante doar acolo si inca nu se plictisisera. cred ca o sa incerc si eu o alta data, dar in perioada februarie-martie. acum a fost extrem de cald. adaug si alte foto, in special din desertul care m-a impresionat enorm.
salutari

[ https://i.ibb.co/tHQB455/20230908-161438.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/T27DvR0/20230908-170513.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/LvBhpVt/20230908-181054.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/5FLQ2Qq/20230908-181349.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


sapunul desertului se produce din faramitarea cu palmele a frunzulitelor dintr-un boschet
[ https://i.ibb.co/QjyNp90/20230908-181156.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/44t93WS/20230908-181007.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/9Vmcc3C/20230908-180924.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by catalinn, 18 September 2023 - 13:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate