Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Radio Dobrogea

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
gelun

gelun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.03.2009
Daca stie cineva, sunt conditii sa se receptioneze Radio Dobrogea in orasul Calarasi? Daca da, ce tip de receptor radio si antena se recomanda, si pe care frecvente din benzile FM sau AM?
Va multumesc anticipat!

Edited by Zvartoshu, 02 June 2010 - 12:28.


#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
 Da.   :lol: Si in Brazilia. http://www.radiodobrogea.ro  :ciocan:

Edited by mihai!, 29 May 2010 - 01:25.


#3
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postgelun, on 29th May 2010, 02:15, said:

Daca stie cineva, sunt conditii sa se receptioneze Radio Dobrogea in orasul Calarasi? Daca da, ce tip de receptor radio si antena se recomanda, si pe care frecvente din benzile FM sau AM?
Va multumesc anticipat!
Greu sa scoti 99.7 in conditiile in care ai EuropaFM 99.5 ditai pilonul de pe hotel, din pacate singura solutie ramane internet-ul, daca iti iei un Grundig G5 poti asculta Vacanta/Constanta pe 100.1, alt radio portabil mai bun pe FM nu cunosc si m-a pasionat de cativa ani domeniu ! Uite aparatul si cum capteaza
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LtOm2UeAYBk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Gandeste-te ca pe 100.2 am 21 la 70 db ! deci are SELECTIVITATE excelenta
dar de la tine la Techirghiol sunt numai 87 km si 100.1 are peste 10 kw
Ar fi de incercat 104.4 dar sincer nu prea cred ca-s sanse intrucat emite cu putere scazuta si dintr-o locatie nu foate inalta, dar sigur auzi 95.3 domnul Trinitas de pe munte, ca antena iti recomand ceva pe orizontala de exemplu asta http://www.traiect.r...p?idproduct=83# , o poti conecta la orice tuner sau amplituner

**
100.1 NU MERGE IN CALARASI !! Abia a aparut pe un analizor in zona MODELU o bucata foarte mica de R. CONSTANTA

Edited by Zvartoshu, 30 May 2010 - 20:54.
nu incurca denumirile!!!


#4
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Cu un radio cu filtre inguste s-ar putea scoate, depinde si la ce distanta esti de emitatorul EUROPA FM. Cel putin pana dupa Fetesti bate, de ce n-ar ajunge si la Calarasi?

#5
gelun

gelun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.03.2009
Multumesc celor care mi-au raspuns! Am sa-mi procur un receptor UUS cat mai selectiv, cele portabile, modeste, nu fac fata in cazul meu. Eventual ideea cu antena directiva poate fi salvatoare (pana la emitatorul Europa FM am circa 1km distanta, si este destul de puternic!).
Multe multumiri!

#6
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Merita o incercare.

#7
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postgelun, on 30th May 2010, 17:51, said:

Multumesc celor care mi-au raspuns! Am sa-mi procur un receptor UUS cat mai selectiv, cele portabile, modeste, nu fac fata in cazul meu. Eventual ideea cu antena directiva poate fi salvatoare (pana la emitatorul Europa FM am circa 1km distanta, si este destul de puternic!).
Multe multumiri!
CU antena directiva nu poti REALZIA in lobul EUFM asa ceva .
Gandim si incercam sa gasim o solutie pentru tine .
Daca ai avea DIRECTIVA cu o plasa de ciur de faina in spate pusa in forma de lighean , semnalul din spate , practic scade , dar nu foarte mult . INTARIND fata poti scoate VERTICAL ce vine din FATA .
Analizand aparatele portabile ce sunt foate scumpe si fara AGC pe IF iti recomand la 20lei sau 30lei un BLAUPUNKT din gama ACR3250 ACR3251 , LUBEK RCC45 , BOSTON RCC45 aparate ce au sensibilitatea >0.75?V si cu 3 filtre de 180khz , deviatia simtind-o de maxim 150khz daca nu este calacat RDS-ul la emitatorul de langa tine . Daca codorul stereo si RDS sunt date in blana nu ai sa poti scoate decat foarte , foarte greu asa ceva deoarece semnalul emitatorul "placinteaza" peste banda.
Recodul meu in oltenita a fost : receptia 88.0 BBC bucuresti scos exact pe directia antenei STIL FM 88.2 la o distanta de 500M  :thumbup: o sa iti atasez un film .
PENTRU TEST de radio CONSTANTA .
OLTENITA - CLARASI .. sunt exact pe traiectoria  antenelor de pe VEST de releu .
OLTENITA este in aria de acoperire deoarece se aude incontinuu cu variatii repetate , adica pe inteles semnalul parcurss este direct si variaza termic , doar atat.
Calarasiul are 100.0 in activitate , si , pe un aparat de comunicatie nu apare 100.1 decat pe periferiiile calarasene .
TE rog sa cauti cu advanced pe banda 90.0 INFO PRO SAU TRT ca sa poti vorbi despre semnalul radio DOBROGEA , te rog sa cauti 90.8 MAGIC LUAT INCONTINUU cu variatii termice , ZIUA facand teste si nu dimineata sau seara !
ASA TE AJUT EU CAT POT DE REPEDE.  :naughty:

Edited by Zvartoshu, 31 May 2010 - 10:32.


#8
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postchatnoir401, on 30th May 2010, 13:54, said:

Cu un radio cu filtre inguste s-ar putea scoate, depinde si la ce distanta esti de emitatorul EUROPA FM. Cel putin pana dupa Fetesti bate, de ce n-ar ajunge si la Calarasi?
A raspuns Daniel mai sus, dar tie nu-ti corecteaza posturile  :coolspeak:
Ziceam ca pe propagare ar fi sanse la 100.1 dar problema e intradevar localul Baragan 100.0  iar cei 80 W ai lui 97.7 de pe un amarat de bloc din Ct nu-l scoti la Calarasi daca abia merg cele de mare putere de pe Techirghiol si mai ai si local la 200 Khz. Merita o incercare sa piarda timpul sau sa se enerveze, mai sigur agata turci sau greci !

Edited by rvic77, 31 May 2010 - 09:00.


#9
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postrvic77, on 31st May 2010, 09:57, said:

A raspuns Daniel mai sus, dar tie nu-ti corecteaza posturile  :coolspeak:
Ziceam ca pe propagare ar fi sanse la 100.1 dar problema e intradevar localul Baragan 100.0  iar cei 80 W ai lui 97.7 de pe un amarat de bloc din Ct nu-l scoti la Calarasi daca abia merg cele de mare putere de pe Techirghiol si mai ai si local la 200 Khz. Merita o incercare sa piarda timpul sau sa se enerveze, mai sigur agata turci sau greci !
Nu fi magar ...
nu se enerveaza unu care vrea ceva ... Gandestete clar si limpede cum trebuie cautata sensibilitatea !
Cu turcii si grecii  ai respectata sensibilitatea , mai ales scosi incontinuu , GANDESTE-TE ca la OLTENITA e delir , da mite CALARASI ..
si sa nu iti fie lucru de saga am scanat cu BP5610 cel nou achizitionat , al meu e pe masa bp5501.

Portabila cea mai valabila .. un blaupunkt din cele mentionate de mine , consum mai mic de 400mA , caliutate in receptie , oveload minim , AGC stie sa se regleze fata de semnalele invecineate de putere , nu se ineaca cand ii dai cu lopata semnal  de la 1 emitator , maxim 2 .

Te rog , inceteaza cu FM FRONT END cu lipsa de AGC .. RAA .. reglaj automat al amplificarii , ca aici este vb de ceva pus la punkt si de respectat o regula de baza in receptia langa emitatori .
Daca esti om bun , te duci mataluta cand ai timp langa calarasi cu ce ai selectiv , bagi undita spre com modelu in 7metri si scanezi si dai niste rezultate bune! Asa mergem pe maini bune !
vezi ? ..
asa trebuie sa vb , nu sa ne dam cu provocari , ca ,de ce stergem ,de ce facem, si de ce dregem .. de altfel , in lumea radio se aduna lumea , dicuta , zice , nu se cauta de provocari si alte trante de genul !
Fii om linistit cum ai fost pana acum si vorbeste ... explica !

Edited by Zvartoshu, 31 May 2010 - 12:06.


#10
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Filtrele inguste arata asa :
Attached File  filtru_ingust.jpg   11.8K   9 downloads
iar filtrele LARGI arata asa :
Attached File  filtre_largi.jpg   14.58K   8 downloads
Daniel sunt de acord cu cele zise, trebuie sa fim uniti cand este vorba de o mana de ajutor pentru receptie de distanta.

#11
ionut99

ionut99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 05.10.2008
Rog moderatori sa modifice titlu acestui topic (ca sa nu mai deschid altul) cu Radio Dobrogea 99,7Fm – Un radio pe Pământ Apostolic.
Radio Dobrogea are emisia oprita de vineri(28-05-2010) probleme tehnice din cauza conditiilor meteo.

#12
djbogdi

djbogdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 08.06.2009

View Postionut99, on 2nd June 2010, 01:37, said:

Rog moderatori sa modifice titlu acestui topic (ca sa nu mai deschid altul) cu Radio Dobrogea 99,7Fm – Un radio pe Pământ Apostolic.
Radio Dobrogea are emisia oprita de vineri(28-05-2010) probleme tehnice din cauza conditiilor meteo.
totusi nu stiu despre ce ar putea fii vorba ,asa mari probleme tehnice

#13
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Cauze pot fi si altele, nu neaparat cele meteo.

#14
djbogdi

djbogdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 08.06.2009
probabil probleme cu emitatorul

#15
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Mai degraba...

#16
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postionut99, on 2nd June 2010, 01:37, said:

Rog moderatori sa modifice titlu acestui topic (ca sa nu mai deschid altul) cu Radio Dobrogea 99,7Fm – Un radio pe Pământ Apostolic.
Radio Dobrogea are emisia oprita de vineri(28-05-2010) probleme tehnice din cauza conditiilor meteo.
done

#17
ionut99

ionut99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 05.10.2008

View Postdjbogdi, on 2nd June 2010, 12:24, said:

totusi nu stiu despre ce ar putea fii vorba ,asa mari probleme tehnice

Sursa este saitul lor,nici pe internet nu se poate asculta.Joi seara spre vineri a fost o furtuna si poate vreun fulger a ajuns pe la antenele lor.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Pe de-o parte, lipsa de paratrasnet sau acesta este necorespunzator, tipic romanesc, pe de alta parte, e de ras ca tocmai un radio religios sa aiba necazuri cu fulgerica, desigur daca aceasta este problema.  :D

Edited by Neaceasca85, 02 June 2010 - 20:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate