Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

The Transporter 2 (2005)

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
nu mi-a placut 2.
transporter 1 este intr-adevar un film reusit, insa au esuat cu continuarea...

#20
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Foarte plictisitor filmul  :yawn:

#21
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 14.03.2004

View PostTakeshy, on Oct 29 2005, 19:24, said:

Foarte plictisitor filmul  :yawn:

si o mai da si in S.F.-uri (mai ales la faza cu macaraua...). E un film de vazut doar daca nu ai altceva mai bun de vazut... :peacefingers:

#22
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
mie mi se pare destul de bun, omoara plictiseala :peacefingers:

#23
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Ce omoara plictiseala!? La mine a accentuat-o. Intradevar film de irosit timpul.
Singura faza care mi-a placut cu adevarat a fost cand mergea pe blocuri (2 secunde) in rest nota 2

#24
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
muuuult mai slab decat prima parte.
M-am uitat numai pentru masina. :)

#25
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Incredibil film..
Poate candida cu reale sanse la cel mai prost film al anului. Din cam toate punctele de vedere. Si sa nu-mi spuneti ca v-ati uitat pt. masina care nu se sifoneaza la nici un impact, la transferul de date cu ajutorul iPod pe internet, sau pt. alte faze de toata jena, de care aceasta productie este plina.

#26
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
mda
filmul e de copii . . . sau ptr cei care se uita la filmele de la ora 8(?) de la tv :D

#27
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

View PostBitch_in_Red, on Oct 18 2005, 20:49, said:

Here come's the Bitch... now it's bigger and worse!

Transportatorul 2

Scor Final:  
Producatori - Psihic = 256 - 0

In timp ce spectatorul care are un minim de inteligenta va gasi acest film, "Transporter 2", ca pe un supozitor ce inspira vise pe timp de zi despre posibilitatea ca intr-o buna zi pana si cimpanezeii vor face regie artistica, trebuie sa recunosc o oarecare placere personala pentru pelicula. Nu, nu intelegeti gresit cum ca as fi urmarit entuziasta filmul, ci este pur si simplu o apreciere a faptului ca orice critic poate scrie un review atat de simplu ca si cum ar enumera o serie de fapte improbabile care totusi au avut loc. Ce altceva poate face mai fericit un critic? Poate Ben Affleck urmand un curs de actorie...

SPOILERS - go away!
Ok, hai sa nu mai pierdem nici un moment aici:
- sofer de angajat, transportator si bad-ass Frank (Jason Statham - propun sa ramanem cu memoria lui din Snatch si Lock, Stock and Two Smoking... nici macar cu cea mai noua din Revolver - desi este tot a lui Guy Ritchie!) deci Frank este capabil sa se fereasca de gloante, sau dodge bullet cum se mai spune in original. Mai bine il spuneau Frank the Bullet (Dodger). Lola (Katie Nauta) trage cu mitraliera. Frank vede gloantele vening. Frank se da la o parte. Gloantele se risipesc in vânt. Producatori 1, Psihic 0.
- Frank isi conduce Audi-ul (am vazut ca voi va duceti la filme sa vedeti masini...) printr-o bariera de beton si sare pe deasupra unei strazi intr-o cladire alaturata, unde nu numai ca aterizeaza curat, dar si pleaca mai departe cu masina fara o singura zgarietura. Acum, nu-mi vine sa cred ca explic asta, dar pentru ca o masina sa sara de pe o cladire pe alta, trebuie sa ruleze cu o viteza extrem de mare, si in general cand o masina se loveste de beton, povestile astea devin putin problematice... Producatori 2, Psihic 0.
- Pentru a inlatura o bomba amplasata sub masina sa, Frank sare cu masina de pe o remorca, invarte putin masina in aer si reuseste sa agate/inlature bomba cu cablul unui container. O cascadorie echivalenta in dificultate cu, sa spunem incercarea de a indeparta un cos/neg de pe spate cu un brici(scalpel) pe care l-ai aruncat in aer. Producatori 3, Psihic 0.
- Frank si Gianni (A. Gassman) se lupta intr-un avion fara control. Ca si cum ideea asta nu era indeajuns de stupida, avionul se prabuseste in ocean la viteza maxima si Frank reuseste sa inoate inafara pe la spatele avionului in timp ce apa vine din fata cu viteza. Asta este una dintre cele mai mari tampenii... si o grava insulta la adresa inteligentei noastre, ca si cum producatorii aia nu inteleg ca un avion care loveste apa la o viteza de 200mile/ora nu ar fi mult prea diferit de un corp uman care loveste pamantul la aceiasi viteza. Similar cu gluma aia despre ultimul lucru care trece prin capul unei muste cand se loveste de parbrizul tau. Producatori 4, Psihic 0.
...
Scor final, Producatori 256 - Psihic 0!
Daca cineva iti ofera transport sa vizionezi acest film, mai bine iti donezi creierul pentru experimente stiintifice cat inca nu este afectat profund!

Nota: 3/10


Dupa ce am lecturat acest review, m-am hotarat. Ma sinucid.

#28
Maurice

Maurice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 03.03.2005

View PostBitch_in_Red, on Oct 18 2005, 20:49, said:

Here come's the Bitch... now it's bigger and worse!

Transportatorul 2

Scor Final:  
Producatori - Psihic = 256 - 0

In timp ce spectatorul care are un minim de inteligenta va gasi acest film, "Transporter 2", ca pe un supozitor ce inspira vise pe timp de zi despre posibilitatea ca intr-o buna zi pana si cimpanezeii vor face regie artistica, trebuie sa recunosc o oarecare placere personala pentru pelicula. Nu, nu intelegeti gresit cum ca as fi urmarit entuziasta filmul, ci este pur si simplu o apreciere a faptului ca orice critic poate scrie un review atat de simplu ca si cum ar enumera o serie de fapte improbabile care totusi au avut loc. Ce altceva poate face mai fericit un critic? Poate Ben Affleck urmand un curs de actorie...

SPOILERS - go away!
Ok, hai sa nu mai pierdem nici un moment aici:
- sofer de angajat, transportator si bad-ass Frank (Jason Statham - propun sa ramanem cu memoria lui din Snatch si Lock, Stock and Two Smoking... nici macar cu cea mai noua din Revolver - desi este tot a lui Guy Ritchie!) deci Frank este capabil sa se fereasca de gloante, sau dodge bullet cum se mai spune in original. Mai bine il spuneau Frank the Bullet (Dodger). Lola (Katie Nauta) trage cu mitraliera. Frank vede gloantele vening. Frank se da la o parte. Gloantele se risipesc in vânt. Producatori 1, Psihic 0.
- Frank isi conduce Audi-ul (am vazut ca voi va duceti la filme sa vedeti masini...) printr-o bariera de beton si sare pe deasupra unei strazi intr-o cladire alaturata, unde nu numai ca aterizeaza curat, dar si pleaca mai departe cu masina fara o singura zgarietura. Acum, nu-mi vine sa cred ca explic asta, dar pentru ca o masina sa sara de pe o cladire pe alta, trebuie sa ruleze cu o viteza extrem de mare, si in general cand o masina se loveste de beton, povestile astea devin putin problematice... Producatori 2, Psihic 0.
- Pentru a inlatura o bomba amplasata sub masina sa, Frank sare cu masina de pe o remorca, invarte putin masina in aer si reuseste sa agate/inlature bomba cu cablul unui container. O cascadorie echivalenta in dificultate cu, sa spunem incercarea de a indeparta un cos/neg de pe spate cu un brici(scalpel) pe care l-ai aruncat in aer. Producatori 3, Psihic 0.
- Frank si Gianni (A. Gassman) se lupta intr-un avion fara control. Ca si cum ideea asta nu era indeajuns de stupida, avionul se prabuseste in ocean la viteza maxima si Frank reuseste sa inoate inafara pe la spatele avionului in timp ce apa vine din fata cu viteza. Asta este una dintre cele mai mari tampenii... si o grava insulta la adresa inteligentei noastre, ca si cum producatorii aia nu inteleg ca un avion care loveste apa la o viteza de 200mile/ora nu ar fi mult prea diferit de un corp uman care loveste pamantul la aceiasi viteza. Similar cu gluma aia despre ultimul lucru care trece prin capul unei muste cand se loveste de parbrizul tau. Producatori 4, Psihic 0.
...
Scor final, Producatori 256 - Psihic 0!
Daca cineva iti ofera transport sa vizionezi acest film, mai bine iti donezi creierul pentru experimente stiintifice cat inca nu este afectat profund!

Nota: 3/10


copy/paste sau creatie personala ?  :huh:

#29
eonsimi

eonsimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.06.2005
Am vazut si eu filmul aseara.
Adevarul este ca sunt mare amator de SF-uri dar nu de Bullshit-uri.
Cum zicea si Miss Bitch (culoarea nu mai conteaza) filmul....e o jignire adusa inteligentei. Cel mai mult m-a indignat lupta din avion. Deci baietii aia doi luptau si-si controlau miscarile intr-un avion in cadere libere care se rotea de mama focului. Ar mai fi fost ceva daca sa zicem ... avionul nu se rotea; Atunci i-as fi introdus la categoria excentrici, amatori de lupte in conditii de imponderabilitate, pt ca se stie ca unul din modurile de simulare a starii de imponderabilitate este lasarea unui avion in cadere libera.
La impactul cu apa acel avion, s-ar fi spulberat, nu doar sa se rupa in doua. Partea comica, daca tin eu minte bine, la impactul cu apa avionul nu era pe o traiectoria verticala, ci una oblica, deci un alt amanunt neglijat.
Ei ar mai fi multe, care au fost deja amintite si altele care nu.
Facand abstractie de toate astea secventele de driving au constituit un adevarat deliciu pentru mine , mi-au placut grozav, iar masina aia.............mmmmmmmmmmmmm it's a beauty!!!!!!!

Concluzia:

Merita
vazuta
masina
!!
(ca sa vezi ce concluzie verticala am tras)  :drac:

Corectura:
deci...nu chiar o traiectorie verticala ca totusi avionul se deplasase pe orizontala, dar un oblic mai decent...macar, insa in film era una aproape tangentiala cu apa.

#30
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View PostZazie, on Nov 8 2005, 02:16, said:

Dupa ce am lecturat acest review, m-am hotarat. Ma sinucid.
In sfarsit, pot sa spun ca esti pe calea cea buna. Continua, NU ne DEZAMAGI!
Keep up the good work.

View PostMaurice, on Nov 8 2005, 02:17, said:

copy/paste sau creatie personala ?  :huh:
Eu fac copy & paste la TOATE posturile mele. N-ai stiut?

Accept sugestii despre urmatorul review!
Pana una alta, saptamana asta, cred ca o sa ma leg de ceva ce am vizionat de curand...

#31
eonsimi

eonsimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.06.2005

View PostBitch_in_Red, on Nov 8 2005, 15:45, said:

Pana una alta, saptamana asta, cred ca o sa ma leg de ceva ce am vizionat de curand...


Ca de exemplu........propria-ti reflexie-n oglinda ?  :P   :P   :P

#32
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View Posteonsimi, on Nov 8 2005, 11:53, said:

Ca de exemplu........propria-ti reflexie-n oglinda ?  :P   :P   :P
te gandesti mult cand le emiti? let me take a WILD guess here: DELOC!
"a-ti viziona propria-ti reflexie-n oglinda" ?
suna corect dpdv tehnic?

:death:  :death:  :death:

#33
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Nu suna bine. Dar nici review-ul tau nu suna bine.

#34
eonsimi

eonsimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.06.2005

View PostBitch_in_Red, on Nov 8 2005, 19:21, said:

"a-ti viziona propria-ti reflexie-n oglinda" ?
suna corect dpdv tehnic?

:death:  :death:  :death:

Ma asteptam sa prinzi ideea, nu credeam sa te pierzi in amanunte.....
Avand in vedere ca este sinonim cu "a urmari, a privi" si avand in vedere ca incercam doar sa ...... tachinez .... nu stiu de ce m-as complica in chestii tehnice :P :P :P datele problemei mi-s suficiente.

#35
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View Posteonsimi, on Nov 8 2005, 12:30, said:

Ma asteptam sa prinzi ideea, nu credeam sa te pierzi in amanunte.....
Avand in vedere ca este sinonim cu "a urmari, a privi" si avand in vedere ca incercam doar sa ...... tachinez .... nu stiu de ce m-as complica in chestii tehnice :P :P :P datele problemei mi-s suficiente.
Heil Sig!
Ai grija la prag...

Quote

Nu suna bine. Dar nici review-ul tau nu suna bine.
Review-ul meu singur suna mai bine decat 500000... de posturi de ale tale care oricum sunt numai umplutura si timp pierdut. Nici nu ma astept sa realizezi diferenta. Sa traiesti bine!

Edited by Bitch_in_Red, 08 November 2005 - 19:43.


#36
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Acest film este o excelenta reclama de 1 ora si jumatate la toata divizia Volkswagen.
Poate intra in Guinness Book ca cel mai lung spot publicitar...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate