Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Valuta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Preturile la mancare mie mi s-au parut mai mici decat in Spania sau cam pe acolo, in Franta nu am fost, in Italia am fost mai de mult, pe cand erau inca lire :).
Noi mancam intre 30 si 40 de euro, 2 adulti si 2 copii (luam cam 3 portii). Peste si fructe de mare la greu. Depinde ce iti iei, de ex pizza e mai ieftina. Bauturile sunt scumpe la terase, noi ne luam de obicei o sticla de apa minera de 1 litru pt toata lumea care e in jur de 3 euro. Nu suntem mari amatori de bere sau suc.

O dorada la gratar 10-13 euro sau la kilogram, paste cu fructe de mare 9 euro, cu alte chestii mai putin. Calamari la gratar, creveti na buzara sau scoici, tot asa, pana in 10 euro.
Nu mai stiu. Revin cu preturi proaspete peste 2 saptamani :)

Edited by mdt, 01 July 2010 - 13:03.


#38
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007

View Postmdt, on 1st July 2010, 13:58, said:

Preturile la mancare mie mi s-au parut mai mici decat in Spania sau cam pe acolo, in Franta nu am fost, in Italia am fost mai de mult, pe cand erau inca lire :).
Noi mancam intre 30 si 40 de euro, 2 adulti si 2 copii (luam cam 3 portii). Peste si fructe de mare la greu. Depinde ce iti iei, de ex pizza e mai ieftina. Bauturile sunt scumpe la terase, noi ne luam de obicei o sticla de apa minera de 1 litru pt toata lumea care e in jur de 3 euro. Nu suntem mari amatori de bere sau suc.

O dorada la gratar 10-13 euro sau la kilogram, paste cu fructe de mare 9 euro, cu alte chestii mai putin. Calamari la gratar, creveti na buzara sau scoici, tot asa, pana in 10 euro.
Nu mai stiu. Revin cu preturi proaspete peste 2 saptamani :)
Multumesc mult.

#39
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 17.02.2006
aveti idee, se pot cumpara kuna din romania?

#40
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postsugarcos, on 12th July 2010, 16:00, said:

aveti idee, se pot cumpara kuna din romania?

De la banci sau case de schimb NU poti cumpara kuna in Romania.

#41
Bita

Bita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.02.2007

View Postdianacar, on 1st July 2010, 13:45, said:

Buna,
as vrea sa stiu daca preturile sunt chiar asa de mari cum se vehiculeaza pe unele postari.Adica m-ar interesa preturi comparative cu oocidentul(Franta, Spania, Italia) la mancare pe trasae, restaurante normale, nu sofisticate.Poate cineva sa ma lamureasca, va rog?
Platou cu fructe de mare 100-110 kuna (ajungea la doua persoane), pizza cu fructe de mare 48 kuna, cafea 7 kuna (indiferent daca erai pe o terasa pe faleza marii la Opatija sau in satuc la terasa, se pare ca era un pret fix), bere la pahar pe plaja 15 kuna iar luata din supermarket 7,9 kuna (bere Karlovac), Fanta 15 kuna, milkshake care arata teribil de bine si era si gustos 20 kuna, porumb fiert sau fript 20 kuna si bineinteles inghetata lor grozava la cornet 5-6 kuna globul ( glob care e de cel putin doua ori cat la noi caci iti pune cu varf nu ti-l rade). Acestea sunt preturi din august anul trecut in Istria. Cursul era in medie de  7,16 kuna = 1 euro.

#42
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010

View Postsugarcos, on 12th July 2010, 16:00, said:

aveti idee, se pot cumpara kuna din romania?

Si pe mine ma intereseaza sa cumpar kuna din Romania.
Zicea atupi prin iulie 2009 ca ar fi o banca pe Magheru - Hrvatska Banka - de unde se pot cumpara kuna.
Poate confirma cineva acest lucru? Unde se afla mai exact aceasta bancA?
Eu am cautat banca aceasta pe net insa am gasit numai in Croatia, nimic despre faptul ca ar avea vreo sucursala in Bucuresti. Deci?

#43
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postdana789, on 14th July 2010, 14:09, said:

Si pe mine ma intereseaza sa cumpar kuna din Romania.
Zicea atupi prin iulie 2009 ca ar fi o banca pe Magheru - Hrvatska Banka - de unde se pot cumpara kuna.
Poate confirma cineva acest lucru? Unde se afla mai exact aceasta bancA?
Eu am cautat banca aceasta pe net insa am gasit numai in Croatia, nimic despre faptul ca ar avea vreo sucursala in Bucuresti. Deci?

Ai raspunsul la intrebare cateva posturi mai sus:

http://forum.softped...m...t&p=8484706

#44
redpeppery

redpeppery

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2005
Salut,
Credeti ca este o idee buna sa scot kuna de la bancomat de pe cardul de lei ?
Ies mai bine decat daca as schimba lei in euro si dupa aia in kuna la casa de schimb ?

#45
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postredpeppery, on 23rd August 2010, 20:22, said:

Salut,
Credeti ca este o idee buna sa scot kuna de la bancomat de pe cardul de lei ?
Ies mai bine decat daca as schimba lei in euro si dupa aia in kuna la casa de schimb ?
Sigur ca iesi mai bine

#46
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postredpeppery, on 23rd August 2010, 20:22, said:

Salut,
Credeti ca este o idee buna sa scot kuna de la bancomat de pe cardul de lei ?
Ies mai bine decat daca as schimba lei in euro si dupa aia in kuna la casa de schimb ?


Foloseste cardul pt. a efectua plati cat mai multe (benzinarii, supermarketuri, magazine etc.) astfel incat sa fi nevoit sa scoti cat mai putin de la bancomate! Nu uita ca la bancomat tranzactia se comisioneaza iar la POS nu se percepe comision! Ia-ti si euro la tine pt. ca vei avea nevoie sa platesti taxele de autostrada pana vei avea ocazia sa scoti kuna de la bancomat.

#47
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Da, e o idee buna sa scoti kuna, verifica comisioanele la banca ce ti-a emis cardul. Comisioanele sunt aceleasi indiferent de bancomatul de la care extragi din strainatate.
Autostrada e de preferat sa o platesti cu cardul.

#48
trifu85

trifu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2004
Helo!
Eu am ramas cu 350 kuna si ceva maruntis din excursie.
Daca cineva este interesat!! :D

#49
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Am inteles ca moneda croatilor KUNA nu gasesti nicaieri sa schimbi (primesti) in Romania, dar invers se poate? Daca da, unde? Mi-au ramas o suma mica de la intoarcere din Croatia...thx

Edited by GunX, 01 August 2011 - 20:04.


#50
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
Salutare.
Esti din bucuresti ? daca da, trimite-mi un PM

Edited by lokki, 02 August 2011 - 12:02.


#51
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
da sunt din Buc si ti-am trimis pm

#52
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Am rezolvat, cine doreste sa mai foloseasca topicul pt a scapa de kuna ramasi dupa intoarcere sau pt a pleca la drum deja pregatiti cu valuta Croatiei in buzunar...

#53
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

View PostGunX, on 3rd August 2011, 15:58, said:

Am rezolvat, cine doreste sa mai foloseasca topicul pt a scapa de kuna ramasi dupa intoarcere sau pt a pleca la drum deja pregatiti cu valuta Croatiei in buzunar...

am cautat si eu paritatea kuna-leu pe site-ul BNR si nu am gasit! Poate ne zice cineva care ar fi paritatea1 Poate si paritatea kuna-euro pe care o gasim in Croatia (curs favorabil si defavorabil). multumim

#54
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgiovi_buru, on 20th August 2011, 08:15, said:

am cautat si eu paritatea kuna-leu pe site-ul BNR si nu am gasit! Poate ne zice cineva care ar fi paritatea1 Poate si paritatea kuna-euro pe care o gasim in Croatia (curs favorabil si defavorabil). multumim


Cel mai bun curs l-am gasit la brd-ul lor, 7, 385 kuna pt 1 euro, 7,25-7,26 la posta (comision 1,5%) si 7 la vama. Pe la exchange office cel mai bine a fost 7,33.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate