Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Valuta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
multumesc!
ideea e ca autostrada sau motorina platesc cu cardul.ferry, papa la pranz, plitvice si ce mai iau pe acolo sa le platesc in kune.am card care l-am folosit fara probleme si in ungaria si in austria dar aici probabil o sa scot de la bancomat direct(comision e ok).si de aceea la intrare sau in vreun peco sa schimb ceva ca in rest nu e stres
de descurcat---am stat 2 luni la naiba in praznic in cehia si am lucrat cu polonezi sau ucrainieni care nu stiau o boaba engleza....

#20
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View PostBuhani73, on 29th May 2010, 09:18, said:

multumesc!
ideea e ca autostrada sau motorina platesc cu cardul.ferry, papa la pranz, plitvice si ce mai iau pe acolo sa le platesc in kune.am card care l-am folosit fara probleme si in ungaria si in austria dar aici probabil o sa scot de la bancomat direct(comision e ok).si de aceea la intrare sau in vreun peco sa schimb ceva ca in rest nu e stres
de descurcat---am stat 2 luni la naiba in praznic in cehia si am lucrat cu polonezi sau ucrainieni care nu stiau o boaba engleza....


Pe langa banci sau case de schimb, mai poti schimba euro in kuna si la posta.

#21
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
si la hotel unde voi sta au casa de schimb...

#22
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View PostBuhani73, on 29th May 2010, 19:16, said:

si la hotel unde voi sta au casa de schimb...


In general la hoteluri cursul de schimb este mai dezavantajos decat la banci sau posta!

#23
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
acuma ma invart eu pe acolo si vad care e cursul.ziceam asa de hotel in sensul ca nu-mi fac probleme apoi cu schimbatul

#24
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
Paritatea euro kuna este de 7,19 -7,2, la receptia hotelurilor se percepe un comision de aprox 2 %. Totusi e bine inainte de a schimba sa intrebati cate Kuna primiti pentru xxx euro.

#25
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
asa stiam si eu, pe la 7,2

#26
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View PostBuhani73, on 7th June 2010, 17:36, said:

asa stiam si eu, pe la 7,2

Studiaza aici toate cursurile posibile de pe glob:

http://www.iccfx.com/

#27
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Am si eu o intrebare referitor la plata cu cardul in Croatia: exista vreo sursa unde se pot consulta comisioanele? Intreb asta pentru ca in familie avem carduri la vreo 3 banci din Romania si m-ar interesa sa aflu care este mai avantajos.

Multumesc.

#28
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
efectiv pe site-ul bancilor respective sa te uiti.de obicei 1-1,5% plus o suma (10 lei).asa e cel putin e la brd

#29
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postklaus74, on 15th June 2010, 19:16, said:

Am si eu o intrebare referitor la plata cu cardul in Croatia: exista vreo sursa unde se pot consulta comisioanele? Intreb asta pentru ca in familie avem carduri la vreo 3 banci din Romania si m-ar interesa sa aflu care este mai avantajos.

Multumesc.


Selecteaza intai banca si apoi cardul si vei vedea ce comisioane apar la folosirea lui atat in tara cat si in strainatate!

http://www.vreaucard...formatii-banci/

#30
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006

View PostBuhani73, on 15th June 2010, 21:08, said:

efectiv pe site-ul bancilor respective sa te uiti.de obicei 1-1,5% plus o suma (10 lei).asa e cel putin e la brd
Comisioane de genul asta apar la scos bani de la bancomat in strainatate. La plata cu cardul in strainatate, la cele mai multe banci si carduri e 0. Pentru a sti sigur, consultati site-ul bancii la care aveti cardul sau site-ul indicat de bogdan10.

#31
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Multumesc!

#32
costi1967

costi1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.07.2007
Cam care sunt preturile la mancare in Croatia?E mult mai scump ca la noi?

#33
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmdt, on 16th June 2010, 08:53, said:

Comisioane de genul asta apar la scos bani de la bancomat in strainatate. La plata cu cardul in strainatate, la cele mai multe banci si carduri e 0. Pentru a sti sigur, consultati site-ul bancii la care aveti cardul sau site-ul indicat de bogdan10.


ai dreptate.am crezut ca intreaba de scos de la atm

#34
dana789

dana789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.01.2010
Desi voi avea card la mine, sunt reticienta  cu privire la efectuarea de plati cu cardul pentru motivul ca oricand te poti trezi ca ti-a fost fraudat cardul si deci ai ramas cu 0 lei (iar intr-o tara straina nu suna prea bine), iar pentru recuperarea banilor e o intreaga poveste -sesizare la banca, la politie, iar banii ii vezi din nou pe card dupa vreo 2 luni. Deci vreau sa-l folosesc numai pentru caz de urgenta si numai daca raman fara cash.
Am inteles ca se pot achizitiona kuna si din Bucuresti, de undeva de pe Magheru?
De unde pot cumpara kuna imediat ce am intrat in Croatia venind dinspre Belgrad? Pentru plata autostrazii am inteles ca tre' sa ai euro marunt daca vrei sa platesti in euro?
Unde este cel mai apropiat punct de unde pot cumpara dinari din momentul in care am intrat in Serbia venind dinspre Drobeta si unde pot schimba inapoi in euro dinarii?
La intorcere vrem sa intram prin Bosnia si apoi Serbia. In Bosnia se poate folosi peste tot euro sau trebuie sa schimb in moneda lor si unde?
Unde pot schimba kuna inapoi in euro inainte de intrarea in Bosnia?
Sper ca nu v-am zapacit de cap ;)

Multumesc

Edited by dana789, 28 June 2010 - 23:03.


#35
Bita

Bita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.02.2007

View Postdana789, on 28th June 2010, 23:58, said:

Desi voi avea card la mine, sunt reticienta  cu privire la efectuarea de plati cu cardul pentru motivul ca oricand te poti trezi ca ti-a fost fraudat cardul si deci ai ramas cu 0 lei (iar intr-o tara straina nu suna prea bine), iar pentru recuperarea banilor e o intreaga poveste -sesizare la banca, la politie, iar banii ii vezi din nou pe card dupa vreo 2 luni. Deci vreau sa-l folosesc numai pentru caz de urgenta si numai daca raman fara cash.
Anul trecut am fost in Croatia si am platit cu cardul taxa de autostrada la Zagreb si Karlovac, o taxa de pod la iesirea spre Italia, combustibilul la benzinaria lor INA precum si aprovizionarea de la supermarketurile Kaufland si Billa. Nu am avut nici o problema legata de card iar cursul de schimb a fost foarte bun ( card Visa la BCR).
La plecarea din Croatia am schimbat kuna ce ramasese la un ghiseu aflat intr-un Kaufland la o paritate mai buna decat schimbasem la Plitvice la un hotel (unde aveau si comision).
Anul trecut cursul de schimb la 1$ era de 4,82 - 4,83 kuna. Cineva care a fost in acest an stie daca a ramas la fel acest curs?

#36
dianacar

dianacar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 03.07.2007

View PostBita, on 1st July 2010, 00:00, said:

Anul trecut am fost in Croatia si am platit cu cardul taxa de autostrada la Zagreb si Karlovac, o taxa de pod la iesirea spre Italia, combustibilul la benzinaria lor INA precum si aprovizionarea de la supermarketurile Kaufland si Billa. Nu am avut nici o problema legata de card iar cursul de schimb a fost foarte bun ( card Visa la BCR).
La plecarea din Croatia am schimbat kuna ce ramasese la un ghiseu aflat intr-un Kaufland la o paritate mai buna decat schimbasem la Plitvice la un hotel (unde aveau si comision).
Anul trecut cursul de schimb la 1$ era de 4,82 - 4,83 kuna. Cineva care a fost in acest an stie daca a ramas la fel acest curs?
Buna,
as vrea sa stiu daca preturile sunt chiar asa de mari cum se vehiculeaza pe unele postari.Adica m-ar interesa preturi comparative cu oocidentul(Franta, Spania, Italia) la mancare pe trasae, restaurante normale, nu sofisticate.Poate cineva sa ma lamureasca, va rog?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate