Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Simpliq in prag de faliment

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
mihaiharalambie

mihaiharalambie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.03.2010
In ultima saptamana am avut tot felul de discutii cu diversi parteneri/furnizori legate de un posibil furnizor de hosting din afara bucurestiului.

Haideti sa va spun ce am aflat:

Simpliq este in prag de faliment.

Contract furnizare internet de la GTS telecom -> Suspendat pentru neplata (i-au dat in judecata luna asta)
Contract furnizare internet TISCALI ( Tinet ) -> Suspendat pentru neplata dupa 4 luni de restante (urmeaza sa fie dati in judecata)
Contract furnizare internet Euroweb -> Suspendat pentru neplata (i-au dat in judecata)
Contract furnizare internet + transport date Prime Telecom -> Suspendati pentru neplata (urmeaza sa fie dati in judecata)
Au avut echipamente in nxdata (aproximativ un sfert de rack) -> Intr-o noapte au venit si si-au ridicat toate echipamentele, si-au luat echipamentele fara sa plateasca ultimele 4 luni.
Chiria de la sediu/data-center nu este platita de aproximativ 5 luni.

Atentie mare daca cumparati de la ei sau de la oricare din reselleri care sunt colocati la ei in data-center: Webfactor, Ghesi, Egazda, Edomenii, Hangar Hosting, Top Level Hosting, MagicHost si altii

Edomenii (Globe SSL) -> deja a mutat peste 30 de servere de la ei iar luna viitoare vor muta si restul. Asta este cel mai grav pentru ca Edomenii era cel mai mare client al lui Simpliq , deci asta inseamna probleme financiare si mai mari.

Daca nu vreti sa va treziti cu siteurile jos va recomand sa va reorientati catre alti furnizori gen: Romarg ( gazduit in GTS ); Hostway.ro ( data-center in NXdata2 ); Omnilogic ( data-center in Bucuresti) ;  Romtelecom (data-center in Bucuresti)

Stiu ca toti reselleri amintiti mai sus o sa sara in sus si o sa zica ca nu este adevarat. Daca aveti cunostinte sau relatii la furnizorii de mai sus va rog sa-i intrebati sa va lamuriti ca am dreptate. Toata industria de telecom cand aude de Simpliq incepe sa rada si primul cuvant pe care il spun este "tepari" urmatorul fiind "nenorociti".

#2
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Sper ca ai dreptate, ca altfel banuiesc ca te pot da in judecata de o sa iti bazaie parul.

Cred ca este cel mai mare si popular esec din industria de hosting romaneasca in cazul in care este real.

#3
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008

View Postmihaiharalambie, on 21st May 2010, 02:25, said:

Atentie mare daca cumparati de la ei sau de la oricare din reselleri care sunt colocati la ei in data-center: Webfactor, Ghesi, Egazda, Edomenii, Hangar Hosting, Top Level Hosting, MagicHost si altii
printre acestia se numara si RedHost. Daca mai stiti si alti reselleri e bine sa-i amintiti aici pentru evitarea multor neplaceri pe viitor  :peacefingers:

Edited by skygate, 21 May 2010 - 03:32.


#4
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

View Postmihaiharalambie, on 21st May 2010, 02:25, said:

Daca nu vreti sa va treziti cu siteurile jos va recomand sa va reorientati catre alti furnizori gen: Romarg ( gazduit in GTS ); Hostway.ro ( data-center in NXdata2 ); Omnilogic ( data-center in Bucuresti) ;  Romtelecom (data-center in Bucuresti)

-Hostway parca era in insolvnta de ceva timp, dupa care vine inevitabil falimentul, de ce recomanzi ca lumea sa plece de la o firma legal functionala in momentul asta si sa se duca direct la cele aflate deja in faliment?
-Omnilogic este prezent pe piata de hosting din Romania cam de cand esti si tu pe forumul asta, deci nu prezinta credibilitate.
-Romtelecom e prea mare ca sa dea atentie nevoilor clientilor marunti ( end user).
-GTS ??? total din umbra, afaceri bulgaresti in spatele blocurilor din Bucuresti...
Am inteles... una din firmele enumerate de tine mai sus o reprezinti si automat ii faci reclama mascata... dar nu vrei sa se prinda prostimea...  :lol:

Edited by florin_tm, 21 May 2010 - 08:38.


#5
ctomoiaga

ctomoiaga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 16.10.2006
@mihaiharalambie si tu esti ?

Euroweb a pierdut procesul cu SimpliQ, sursa ta de informatii e infecta!
In rest nici un furnizor nu a dat in judecata SimpliQ.

Terminati cu prostiile, nu e nimeni in prag de faliment, ar trebui sa-ti ceri scuze, desi stim amandoi mai bine!

Edited by ctomoiaga, 21 May 2010 - 09:04.


#6
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Inca o tentativa de "suicidal bomber" ? :lol:
"Allah alakbaarrr !!" .. "fffâââssssss" .. (in loc de BBOOOOMM).

Este cam devreme dar pariu ca nu o sa intarzie reactii de la gupi, wbf, mihai, bogdan si altii care poate sunt vizati.

#7
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
si chiar daca ar fi, de ce am renunta la serviciile unor reselleri cand nici ei nu si-ar dori sa aiba probleme?
ar gasi alte datacentere unde sa-si mute fierotaniile si noi ca si clienti finali n-am fi afectati

eu propun sa se stearga acest topic.

Edited by again, 21 May 2010 - 09:14.


#8
Hostway

Hostway

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.08.2006

View Postflorin_tm, on 21st May 2010, 09:34, said:

-Hostway parca era in insolvnta de ceva timp, dupa care vine inevitabil falimentul, de ce recomanzi ca lumea sa plece de la o firma legal functionala in momentul asta si sa se duca direct la cele aflate deja in faliment?
-Omnilogic este prezent pe piata de hosting din Romania cam de cand esti si tu pe forumul asta, deci nu prezinta credibilitate.
-Romtelecom e prea mare ca sa dea atentie nevoilor clientilor marunti ( end user).
-GTS ??? total din umbra, afaceri bulgaresti in spatele blocurilor din Bucuresti...
Am inteles... una din firmele enumerate de tine mai sus o reprezinti si automat ii faci reclama mascata... dar nu vrei sa se prinda prostimea...  :lol:

(sunt angajat Hostway)

Hosway nu mai este in insolventa incepand cu data de 06 ianuarie 2010.

se poate verifica aici:

castigarea recursului - > http://portal.just.r...DAwMDAwMjExMzM2


repunerea in drepturi -> http://www.tmb.ro/do...300000000263303

si dupa cum puteti verifica in linkurile de mai sus Hostway nu a intrat in insolventa din motive financiare ci din cauza ca a depus cu intarziere niste acte la tribunal.

#9
mihai_radulescu

mihai_radulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.10.2009
Mare ti-e gradina Doamne...

#10
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007

View PostHostway, on 21st May 2010, 10:18, said:

(sunt angajat Hostway)

Mersi de atentionare, nu stau prea bine cu stirile la zi.

#11
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
@mihaiharalambie

Rog nu baga Webfactor in aceeasi oala cu Simpliq sau cu altii.

Webfactor nu are nici o legatura alta decat locatia cu Simpliq.
Avem propriul AS, proprii furnizori de net, propriile echipamente de rutare...etc.
Si asta de foarte mult timp.

Deci nu prea vad in cel fel suntem noi reselleri ai SImpliq. LOL

Iar singura legatura pe care o mai avem( locatia) se termina si aia saraca incepand cu 1 Iunie.
Am fi vrut sa ne mutam mai repede dar din pacate unele investitii cer si timp nu numai bani.

Cu rugaminta politicoasa ca atunci cand pomenesti numele firmei noastre sa fii spalat pe dinti.
Te-am iertat prima data cand cu discutia legata de virtualizare.
Sa te iert si acum?

N-am eu treaba cu ce face sau desface Simpliq, cine-i da in judecata si de ce.
Dar cred ca ar fi foarte bine din partea ta sa fii mai precaut cand amesteci firme si falimente.
Ca o sa-ti sara fulgii de nu te vezi.


PS:


Simpliq:
http://www.dnsstuff....p;ip=simpliq.ro

Egazda:
http://www.dnsstuff....mp;ip=egazda.ro

Webfactor:


http://www.dnsstuff....webfactor.ro.ro


Nu vad cu ce m-ar afecta pe mine ca la cineva altul decat noi se stinge lumina

Edited by WBF, 21 May 2010 - 09:43.


#12
space

space

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.08.2005
informatiile astea sunt subiect de OTV, in direct si in reluare.

#13
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

again said:

eu propun sa se stearga acest topic..

Hai lasa, sa nu il stearga. Boomerang effect.
Nu am vrut sa pun paie de foc dar sincer, sa spui despre "unele lume" ca sunt reselleri cand ei au propriul echipament inseamna ori dezinformare rau intentionata, atac la persoana, sau slaba informare asupra termenului de 'reseller'.

Edited by CuteGuy, 21 May 2010 - 09:45.


#14
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Mda, linkul corect era:

http://www.dnsstuff....ip=webfactor.ro

#15
ctomoiaga

ctomoiaga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 16.10.2006
Noi oricum planuiam sa ne mutam de la SimpliQ si probabil o sa o facem curand dar din cu totul alte motive decat cel prezentat mai sus.
Nu s-a pus problema de faliment la SimpliQ niciodata.
Avem multe servere deja si consideram ca este mai bine sa ne mutam intr-un DC mai mare sau propriu care sa poata sustine cresterea rapida a numarului de servere.
SimpliQ au fost si sunt in continuare foarte ok pe partea de suport si servicii oferite dintre firmele cu care am lucrat pana acum, la fel si ETP doar ca in timp prioritatile se mai schimba.
Subiecte de OTV sunt in fiecare zi pe Softpedia.

Edited by ctomoiaga, 21 May 2010 - 10:33.


#16
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006

View PostHostway, on 21st May 2010, 10:18, said:

(sunt angajat Hostway)

Hosway nu mai este in insolventa incepand cu data de 06 ianuarie 2010.
si dupa cum puteti verifica in linkurile de mai sus Hostway nu a intrat in insolventa din motive financiare ci din cauza ca a depus cu intarziere niste acte la tribunal.

Si cat de serios ti se pare, ca o firma care se da mare si tare cu toate ca e doar un SRL cu marketing violent, sa riste datele clientilor pentru o intarziere de acte?
Mie mi se pare neprofesional si nu mi-as lasa site-urile in astfel de conditii, sa ma scol a doua zi sa aflu ca ati uitat sa depuneti cine stie ce acte, v-au taiat internetul si v-au blocat conturile.

(sorry pentru paragraf offtopic)


Tinand cont ca celor de la SimpliQ le-au plecat hosterii de mai sus, ma indoiesc ca le merge bine intr-o perioada de declin.

#17
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Tocmai am primit mail de la spatiul.ro cum ca isi muta serverele din Cluj in Iasi.

#18
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005

View Postmateiuli, on 21st May 2010, 19:44, said:

Tocmai am primit mail de la spatiul.ro cum ca isi muta serverele din Cluj in Iasi.


Crezi ca este cea mai buna alegere?
Sa ne intelegem, Bucurestiul, Clujul si Timisoara sunt noduri de internet traditioanale in RO.
Iasi este periferie, riscati sa mearga ca naiba, no offence.

Deciziile luate pe baza unui OTV postat de un labar spun ca cel care a luat decizia este necopt. Maxim de necopt.
Migrari, mutari si alte labareli nu se fac la cald. Se fac la rece.
Daca ar trebui sa postez toate minunile pe cate le stiu, cred ca numarul maxim de caractere admis pe softpedia la un post nu ar fi suficient.
Si cu toate astea nu o sa vedeti asa ceva.

Cineva mai sus amintea de clienti mari. Sa fie aia care nu platesc niciodata, aia de nu platesc impozite fiind LLC( firma offshore) ?

Geez, va calmati?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate