Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

America de sud

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
logigan

logigan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.01.2009
Ce vaccinuri ai facut mai exact?

#56
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

 ajman, on 21st September 2010, 22:01, said:

Mai am 2 saptamani pana plec, am ajuns in tara si am trecut prin ceea ce ar fi putut fi calvarul vaccinarilor, asta daca nu reuseam sa-l gasesc pe Dr.Tudor de la Centrul de Vaccinare pentru Calatorii Internationale.
Pe scurt, cabinetul pe care toata lumea il stia in Schitu Magureanu, langa Cismigiu, s-a mutat pe strada Spiru Haret, strada perpendiculara cu Conservatorul, in cladirea fostului sanepid. Deci a ramas in apropierea Cismigiului, dar pe partea cealalta, langa Sala Palatului.
Contrar titulaturii, la cabinet nu se gaseste nici un vaccin si trebuie sa le procuri tu. Aici intervine ajutorul doctorului Tudor, care in urma unor telefoane a reusit sa localizeze o parte din vaccinuri la farmacia Academiei (langa Hotel Continental), si o parte la Institutul Sanofi Pasteur, din str. Izvor 80, unde doamna doctor Diana Ciobanu a inteles situatia in care ne aflam ( nefiind din Bucuresti, si avand doar o ora pana se inchidea cabinetul) si a facut un lucru cel putin socant pentru Romania, anume a venit cu masina personala sa ne aduca vaccinurile, si mai mult decat atat, s-a mai dus la si la o alta farmacie sa cumpere 2 vaccinuri care ii lipseau si ni le-a adus si pe alea.
Va spun sincer ca am avut senzatia ciudata ca nu ma aflu in Romania. Un doctor care da telefoane sa faca rost de vaccinurile de care aveam nevoie, si un altul care vine sa ti le aduca la scara.
Aaa, si cel mai important, toate astea fara nici un fel de taxa. Nu se plateste decat carnetul, 500mii. Probabil ca daca mergeam la Institutul Victor Babes gaseam tot ce aveam nevoie intr-un singur loc, dar ne-ar fi costat 1milion consultatia plus 500mii carnetul de vaccinari, de persoana.
Tel Dr. Tudor > 0745-330931
Tel Inst. Pasteur 021-3173136
Sper ca acest up-date sa fie folositor, in special celor care sunt la buget.

In alta ordine de idei, imi recomanda cineva o societate de asigurari de incredere, care sa includa si bagajele si eventual ceva sporturi.
Pana acum m-am gandit la Allianz si Generali.

Mergi cu Generali - sunt super seriosi; eu am toate asigurarile la ei si cand s-au produs daune (la masina ma refer) mi-au rezolvat problema imediat.
Cand merg in calatorii tot la ei apelez.

Edited by razvanait99, 23 November 2010 - 09:06.


#57
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Salut,

Certificatul de vaccinare international se elibereaza numai in Bucuresti?
Nu exista si alte centre acrediate de catre Organizatia Mondiala a Sanatatii la noi in tara?

Multumesc.

Edited by fabian23, 07 February 2011 - 18:51.


#58
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
S-a terminat cu plimbareala. M-am intors viu si nevatamat. Au fost 5 luni extraordinare, din care nu regret aproape nimic.
Informatii calde despre America de Sus sau Asia pe celalalt topic, oricui are nevoie.
Sa descurc putin pozele si poate revin cu ceva imagini.

#59
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
La sfarsitul lui Aprilie ajung in Bahia.  Cateva tip-uri pentru cei care deja au fost pe-acolo sunt mai mult decat binevenite.

Multumesc,

#60
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 fabian23, on 27th March 2011, 17:33, said:

La sfarsitul lui Aprilie ajung in Bahia.  Cateva tip-uri pentru cei care deja au fost pe-acolo sunt mai mult decat binevenite.

Multumesc,

nu ai postat bine in acest subiect, nu are nicio legatura cu ce se vorbea pe aici
oricum distractie placuta si vreme buna

#61
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

 ajman, on 21st September 2010, 21:01, said:

Va spun sincer ca am avut senzatia ciudata ca nu ma aflu in Romania. Un doctor care da telefoane sa faca rost de vaccinurile de care aveam nevoie, si un altul care vine sa ti le aduca la scara.
Aaa, si cel mai important, toate astea fara nici un fel de taxa. Nu se plateste decat carnetul, 500mii. Probabil ca daca mergeam la Institutul Victor Babes gaseam tot ce aveam nevoie intr-un singur loc, dar ne-ar fi costat 1milion consultatia plus 500mii carnetul de vaccinari, de persoana.
Tel Dr. Tudor > 0745-330931
Tel Inst. Pasteur 021-3173136
Sper ca acest up-date sa fie folositor, in special celor care sunt la buget.

Eu nu stiu ce vaccinuri ti-a facut tie de ai platit numai 50RON.

Conform celor spuse pe-aici, am fost la sus amintitul doctor ieri in idea ca poate fac acest vaccin la un pret rezonabil. Puteam sa fac acest vaccin in Germania (in mod obisnuit costa 50EUR) iar cu ceva eforturi il faceam si pe la 23EUR, dar am crezut ca ies mai ieftin in Romania. M-am inselat amarnic.

Am intalnit un om la o varsta venerabila, arogant si sictirit, pe care nu-l recomand sa-l intalniti decat daca vreti sa va stricati ziua. Inclin sa cred ca nu sunt prost si nu-mi curge scuipat din gura, dar cu toate acestea am fost tratat ca unul. Am platit suma de 230RON (aproxim. 56EUR) reprezentand  contravaloarea vaccinului numai impotriva febrei galbene (360RON mi-a spus ca costa un vaccin care continea pe langa cel al febrei galbene, antitetanos si mai nu stiu ce, ca imi scapa).  

Imi pare rau ca am fost la acest individ.

Edited by fabian23, 14 April 2011 - 12:05.


#62
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
Imi pare rau ca ai avut parte de o astfel de experienta, dar lucrurile stau total diferit din punctul meu de vedere.
Nu stiu ce anume din ce am scris eu in postul din care dai si tu un citat te-a facut sa crezi ca eu am platit 500mii pentru tot. Am spus clar acolo ca 500mii reprezinta doar carnetul de sanatate, iar consultatia e gratuita, oriunde altundeva platind cel putin 1 milion consultatia. Pretul vaccinurilor e alta poveste si am specificat ca le-am luat parte de la farmacie, parte de la Institutul Pasteur. Nu mai stiu cat au costat in total (aprox 200E) si nici nu cred ca e relevant, pe mine oricum m-a ajuns muuuult mai ieftin decat daca as fi facut aceleasi vaccinuri in Danemarca.
Cat despre acreala respectivului doctor, e adevarat ca nu e cea mai sociabila persoana din lume, dar cu mine a glumit, povestit si, mai important decat orice, a facut tot posibilul ca eu sa fac vaccinurile in timp util, cand putea foarte usor sa-mi arate usa si sa-mi zica sa ma intorc ca am vaccinurile in buzunar.
Dar, pentru o persoana de o varsta mai putin venerabila, si eventual cu gropite in obraji, pentru 1milion conslutatia + 500 mii carnetul, si preturi umflate la vaccinuri, oricine poate sa mearga la Victor Babes.

#63
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu mai merge nimeni in AS in viitorul apropiat sau departat?
buntzi, Peru? :D
(parca tu planuiai un Machu Picchu, sper sa nu gresesc)

#64
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Eu vreau sa ajung in iunie 2013 in Peru si la Machu Picchu. Cu avionul pana in Cuzco, de acolo dupa o zi vreau sa iau trenul catre Agua Calientes si in final autobuzul pana la situl arheologic. Inca Trail e scoasa din calcul.

#65
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cam pe atunci vreau si eu prin zona (iunie/iulie, poate chiar inceputul lui august, in functie de ce bilete gasesc).

De ce scoti din calcul Inca trail? Eu as cam vrea sa mergem - parca nu simt ca ajung la Machu Picchu daca nu fac inca trail :P; desi e drept, 4 zile sunt destul de mult. Inca studiez.
In primul rand, astept (sau sper la) o oferta buna la avion. Momentan sunt cam minim 2600+ pana in Lima si inca cateva sute pana in Cuzco (pt 2 persoane), prea mult zic eu!

Astia de la KLM nu-s sanatosi. E 1350/persoana Amstedam - Lima si 970 Madrid - Amsterdam - Lima!!! Din pacate nu pot folosi biletul decat daca chiar plec din Madrid deci poate chiar trebuie sa fac inca o vizita si pe acolo, asa, de inceput de concediu :roflmao:.

Eu as vrea si-un Galapagos ca oprire pentru lene, animalute si soare. Dar iarasi imi par cam mari preturile, cred ca trebuie sa mai treaca 2-3 luni sa ma obisnuiesc cu ideea, ca abia am inceput sa caut oferte. :D

#66
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Inca Trail o scot din calcul pentru ca prietena mea nu prea poate sa urce. Si iti trebuie 3 zile de aclimatizare in Cuzco. O conditie fizica precara si sensibilitatea la altitudine - nu uita ca ajungi la 4215 m altitudine pe ruta clasica - poate duce imediat la rau de inaltime. Eu fiind de la munte si urcand pe cele mai importante varfuri din Romania (Moldoveanu, Negoiu, Omu, Peleaga) nu as avea probleme dar prietena din pacate cu siguranta ar avea.

#67
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Oh, atunci e de inteles. De altfel, si noi am ocolit destinatia anul asta pentru ca ne-am bulit genunchiul respectiv gamba :lol:. Dar sper ca pana la anul sa ne revenim.
Nu mi-e de efortul fizic, n-ar fi o problema, am mai facut munti si alta data (cu traseu mai greu dar altitudine mai mica), dar intradevar, mi-e putin teama de efectele inaltimii prea mari avand in vedere ca ultimii 8 ani i-am trait doar la ses! Si nu-mi place in mod deosebit faptul ca se pierd asa multe zile cu asta.

Pe langa Peru ce-ai mai vrea sa vezi?
Si cat planuiesti sa stai? Din pacate noi nu putem sta prea mult, cam 3 saptamani, cu indulgenta 4. :sadwalk:

#68
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Probabil ca o sa stau 7 zile in Peru si vreo 10 in Costa Rica. Nu pot sa stau mai mult ca ma da echipa mea de fete pierdut printre straini.

#69
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Woaa, are KLM-ul oferta pana la Lima 896/Sao Paolo 699, Rio/Mexic in jur dec 600. Pentru zborurile pana in martie, sper sa bage si pentru vara/toamna ceva similar. Si sa fiu si pe faza! :D

http://www.werelddea...c=BP_small_wdw9

#70
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Oferta open-jaw Madrid - (Rio de Janeiro/Sao Paulo) - Londra 365 euro cu plecare in martie spre sfarsit, aprilie sau mai si intoarcere pana pe 19.06 si bineinteles tot de la TAM ca si cea pe Lima.

#71
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, astia de la TAM se joaca cu nervii mei zilele astea. Daca n-au asa ceva si pentru a doua jumatate a anului sunt enervanti :P.

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ia vedeti si: http://www.guialowco...-a-buen-precio/ Posted Image

Edited by MembruAnonim, 02 March 2013 - 20:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate