Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

America de sud

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
iti dai seama ca de cand am vazut poza, numai la crabi tai uriasi stau cu gandul....

#38
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 ajman, on 11th August 2010, 22:08, said:

iti dai seama ca de cand am vazut poza, numai la crabi tai uriasi stau cu gandul....
si eu:)).
trebuie sa ajung si eu la restaurantul asta :coolspeak:

#39
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
farul de la capatul lumii, ianuarie 2010 - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jFzm5ecXYzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 rottweiler2007, on 13th August 2010, 07:02, said:

farul de la capatul lumii, ianuarie 2010 - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jFzm5ecXYzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ce frumos :rolleyes: .
sper sa treaca timpul mai repede :coolspeak: ,cu putina rabdare si gata :coolspeak:
sunt imagini foarte clare,ce camera ati avut?

Edited by moschino, 13 August 2010 - 17:31.


#41
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 moschino, on 13th August 2010, 18:29, said:

ce frumos :rolleyes: .
sper sa treaca timpul mai repede :coolspeak: ,cu putina rabdare si gata :coolspeak:
sunt imagini foarte clare,ce camera ati avut?
sony hdr sr 10

#42
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
si eu am tot sony,dar filmarea nu iese chiar asa:).
bine ,poate camera mea nu este foarte performanta.

#43
buzy27

buzy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.07.2010
Suchi...daca tot "bantui" si tu pe softpedia, am si eu o intrebare. Viza pentru Bolivia, ati obtinut'o dintr'o tara din America de Sud sau era deja la voi in pasaport cand ati ajuns acolo?
Oricum ar fi, spune'mi te rog si cum ati obtinut'o mai exact. Le'ati spur doar ca vreti sa va plimbati prin America de Sud 8 luni de zile si a fost ok?

#44
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
Eu am luat viza pentru Bolivia din Copenhaga, pentru ca aici sunt momentan, dar consulul mi-a zis ca o pot lua si din Lima de ex, sau din alte mari orase din America de Sud. Este doar un "stamp visa" cum s-a exprimat el, si este gratuita.
Eu i-am zis ca Bolivia este parte dintr-un trip mai lung prin America de Sud si ca nu stiu exact data cand intru si ies din Bolivia.
Asa ca el mi-a pus data aterizarii pe continentul american cu valabilitate 3 luni.

#45
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
eu plec maine spre america de sud iar luni dimineata pe la 9.30 tre sa fiu la ambasada boliviei din lima si sa imi iau viza

#46
buzy27

buzy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.07.2010
Toata lumea de la Lima. Nimeni nu si-a luat-o din Santiago de Chile?
Distractie rottweiler si poate ne spui si noua care cum is preturile cu mancarea prin peru, bolivia si pe unde mai mergi, ca o sa fi cu memoria proaspata la intoarcere

#47
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 rottweiler2007, on 3rd September 2010, 13:01, said:

eu plec maine spre america de sud iar luni dimineata pe la 9.30 tre sa fiu la ambasada boliviei din lima si sa imi iau viza
drum bun si vacanta cat mai placuta :coolspeak: .
sper sa treaca timpul cat mai repede,sa plec si eu :thumbup: .

#48
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
salutari din arequipa, peru

#49
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 rottweiler2007, on 13th September 2010, 21:59, said:

salutari din arequipa, peru
daca vrei sa-ti cumperi un produs de lana sau altceva parerea mea e sa-ti iei de acolo, sunt cele mai bune ca pret. negociaza, insa nu te astepta la minuni.
si pregateste-te de rau de inaltime care te va lovi crunt probabil in colca canyon, ca stiu ca acolo te indrepti.
bafta

#50
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
iberia are mai multe oferte catre america de sud, unele la preturi excelente. cautati cu atentie la ei pe site, schimbati tara de plecare pentru a vedea ce va intereseaza

#51
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 flc, on 13th September 2010, 21:29, said:

daca vrei sa-ti cumperi un produs de lana sau altceva parerea mea e sa-ti iei de acolo, sunt cele mai bune ca pret. negociaza, insa nu te astepta la minuni.
si pregateste-te de rau de inaltime care te va lovi crunt probabil in colca canyon, ca stiu ca acolo te indrepti.
bafta
am fost in colca canyon, acum sint in cusco, iar raul de inaltime nu m.a lovit crunt  :naughty:
intr.adevar pe la 4miijumate imi era putin somn dar am baut un mate de coca si gata, oricum dupa un somn de citeva ore numai simti nimic.

vremea aici in cusco este excelenta, luni ajung la machu picchu iar maine ma duc in valea sacra.

#52
buzy27

buzy27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.07.2010
rottweiler2007, zi si tu cum stau astia prin peru cu preturile la alimente. Restaurante, market-uri, fast food-uri, sucuri... Sti cum e, fiecare cu ce-l doare :). Pe mine deocamdata cam atat ma intereseaza. Tra sa-mi fac un buget pe fiecare tara.
Eee, ar mai fi ceva, oamenii de pe acolo cum sunt, ok?
Multzam.

#53
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 buzy27, on 21st September 2010, 18:35, said:

rottweiler2007, zi si tu cum stau astia prin peru cu preturile la alimente. Restaurante, market-uri, fast food-uri, sucuri... Sti cum e, fiecare cu ce-l doare :). Pe mine deocamdata cam atat ma intereseaza. Tra sa-mi fac un buget pe fiecare tara.
Eee, ar mai fi ceva, oamenii de pe acolo cum sunt, ok?
Multzam.
preturile sint pt toate buzunarele, de ex aici in cuzco poti sa halesti o cina de 2 pers si cu 100 de soles dar poti sa mergi si la birtul indian unde e bufet si costa 15 soles de caciula, eu insa nu am fost am preferat restaurant bun, am vazut si fast food dar nu am intrat, iar o sticla de apa de 1 litru la market e cam 2 soles

1 euro este 3.47 soles
1 dolar este 2.80 soles

#54
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
Mai am 2 saptamani pana plec, am ajuns in tara si am trecut prin ceea ce ar fi putut fi calvarul vaccinarilor, asta daca nu reuseam sa-l gasesc pe Dr.Tudor de la Centrul de Vaccinare pentru Calatorii Internationale.
Pe scurt, cabinetul pe care toata lumea il stia in Schitu Magureanu, langa Cismigiu, s-a mutat pe strada Spiru Haret, strada perpendiculara cu Conservatorul, in cladirea fostului sanepid. Deci a ramas in apropierea Cismigiului, dar pe partea cealalta, langa Sala Palatului.
Contrar titulaturii, la cabinet nu se gaseste nici un vaccin si trebuie sa le procuri tu. Aici intervine ajutorul doctorului Tudor, care in urma unor telefoane a reusit sa localizeze o parte din vaccinuri la farmacia Academiei (langa Hotel Continental), si o parte la Institutul Sanofi Pasteur, din str. Izvor 80, unde doamna doctor Diana Ciobanu a inteles situatia in care ne aflam ( nefiind din Bucuresti, si avand doar o ora pana se inchidea cabinetul) si a facut un lucru cel putin socant pentru Romania, anume a venit cu masina personala sa ne aduca vaccinurile, si mai mult decat atat, s-a mai dus la si la o alta farmacie sa cumpere 2 vaccinuri care ii lipseau si ni le-a adus si pe alea.
Va spun sincer ca am avut senzatia ciudata ca nu ma aflu in Romania. Un doctor care da telefoane sa faca rost de vaccinurile de care aveam nevoie, si un altul care vine sa ti le aduca la scara.
Aaa, si cel mai important, toate astea fara nici un fel de taxa. Nu se plateste decat carnetul, 500mii. Probabil ca daca mergeam la Institutul Victor Babes gaseam tot ce aveam nevoie intr-un singur loc, dar ne-ar fi costat 1milion consultatia plus 500mii carnetul de vaccinari, de persoana.
Tel Dr. Tudor > 0745-330931
Tel Inst. Pasteur 021-3173136
Sper ca acest up-date sa fie folositor, in special celor care sunt la buget.

In alta ordine de idei, imi recomanda cineva o societate de asigurari de incredere, care sa includa si bagajele si eventual ceva sporturi.
Pana acum m-am gandit la Allianz si Generali.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate