Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pelerinaj in Israel si Egipt

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
Mi-as dori sa merg in vacanta in Israel si Egipt pentru a vizita locatiile de interes religios in primul rand. De aceea m-am orientat spre variante de tipul pelerinaj - cu program bine stabilit pe zile. Am si gasit o oferta interesanta de 6 zile cu zbor tarom si demipensiune care include Ierusalim, Sf. Ecaterina si Cairo. Plecari sunt pana in toamna, pretul eu zic ca e ok, din program reiese ca ar fi destule obiective de vizitat. Nu stiu insa care e atmosfera intr-o astfel de excursie... sunt foarte curioasa din fire si mi se pare foarte interesanta insa.
So, a fost cineva intr-o vacanta similara?

#2
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 eugeniaC, on 20th May 2010, 11:15, said:

Mi-as dori sa merg in vacanta in Israel si Egipt pentru a vizita locatiile de interes religios in primul rand. De aceea m-am orientat spre variante de tipul pelerinaj - cu program bine stabilit pe zile. Am si gasit o oferta interesanta de 6 zile cu zbor tarom si demipensiune care include Ierusalim, Sf. Ecaterina si Cairo. Plecari sunt pana in toamna, pretul eu zic ca e ok, din program reiese ca ar fi destule obiective de vizitat. Nu stiu insa care e atmosfera intr-o astfel de excursie... sunt foarte curioasa din fire si mi se pare foarte interesanta insa.
So, a fost cineva intr-o vacanta similara?
Soacra-mea a fost. Din ce mi-a povestit, trebuie sa ai simtul religios foarte dezvoltat ca sa suporti cu succes o excursie ca asta.
Media de varsta e in general peste 60 ani, asa ca traseul e lejer.  :notangel:

#3
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009

 Pitzifelnic, on 20th May 2010, 11:18, said:

Soacra-mea a fost. Din ce mi-a povestit, trebuie sa ai simtul religios foarte dezvoltat ca sa suporti cu succes o excursie ca asta.
Media de varsta e in general peste 60 ani, asa ca traseul e lejer.  :notangel:
@Pitzifelnic: Asa ma gandeam si eu. Sunt foarte toleranta, nu-i problema. Atat timp cat nu au fost incidente notabile, imi convine. Chiar vreau sa vizitez pe indelete si nu sa fac slalom... M-ar costa 575 euro, bani pe care-i dau bucuroasa avand in vedere ca o sa vad tot ce ma intereseaza...

#4
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
Am vorbit la agentie si mi s-a spus ca pentru plecarea de pe 8 iulie s-au strans cele mai multe persoane. Cum eu vroiam in toamna, asta e... Totusi, daca mai sunt persoane interesate de acest gen de program si vor sa plece in vara...

#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 eugeniaC, on 25th May 2010, 13:28, said:

Am vorbit la agentie si mi s-a spus ca pentru plecarea de pe 8 iulie s-au strans cele mai multe persoane. Cum eu vroiam in toamna, asta e... Totusi, daca mai sunt persoane interesate de acest gen de program si vor sa plece in vara...
Iulie in Israel si Egipt e cumplit de cald...

#6
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2005
1.eu am fost in noiembrie, numai in Israel si a fost cald, de am putut intra in apa si in mediterana si in marea moarta, apa foarte calda.
nu as risca sa merg in iulie.
2.eu am fost cu grupul, cu o agentie destul de bine cotata pe directia asta, ghidul evreu, te ducea si prin locurile sfinte(nu neaparat pelerinaj), oamenii  erau in medie peste 45 de ani, noi si inca un cuplu eram pe la 30 de ani.
3.personal mi-a placut si intentionez sa vizitez de unu singur, cu masina inchiriata, inclusiv zona Eilat.

#7
CrisMAC

CrisMAC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.01.2008
am fost anul trecut pe la sfarsitul lui iunie inceputul lui iulie in Israel, DA este f cald, dar suporti mai bine acele grade celsius fata de romania. Merge-ti fratilor ca avetzi ce vedea si nici nu este prea piperat.

#8
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009

 wali, on 27th May 2010, 15:15, said:

1.eu am fost in noiembrie, numai in Israel si a fost cald, de am putut intra in apa si in mediterana si in marea moarta, apa foarte calda.
nu as risca sa merg in iulie.
2.eu am fost cu grupul, cu o agentie destul de bine cotata pe directia asta, ghidul evreu, te ducea si prin locurile sfinte(nu neaparat pelerinaj), oamenii  erau in medie peste 45 de ani, noi si inca un cuplu eram pe la 30 de ani.
3.personal mi-a placut si intentionez sa vizitez de unu singur, cu masina inchiriata, inclusiv zona Eilat.
@wali: Rezist destul de bine la caldura, asa ca n-ar fi o problema... Eu vroiam in toamna pentru ca in iulie as avea alte planuri. Dar inca iau in calcul posibilitatea, mai ales ca si pretul e ok.
Ai scris ca te-ar interesa sa vizitezi zona Eilat. Din Taba (Egipt) se pot face foarte usor excursii in Ierusalim, Cairo, Eilat, Petra si Aqaba. Taba este o statiune linistita din Egipt, special pentru turisti (nu e forfota din Sharm sau Hurghada) cu servicii foarte bune si un punct foarte bun de plecare pentru a face excursii. Nu stiu cata lume stie, dar e mai aproape de Cairo decat Sharm sau Hurghada (la 440 km de Cairo). Deci pentru cine vrea o vacanta all inclusive in Egipt si sa viziteze si foarte multe locatii in timpul asta, Taba e o optiune demna de luat in calcul. E adevarat... romanii nu prea au auzit de statiunea asta, acolo gasesti mai multi englezi si francezi.

 CrisMAC, on 27th May 2010, 17:03, said:

am fost anul trecut pe la sfarsitul lui iunie inceputul lui iulie in Israel, DA este f cald, dar suporti mai bine acele grade celsius fata de romania. Merge-ti fratilor ca avetzi ce vedea si nici nu este prea piperat.
@CrisMAC: Ma bucur sa aud ca ai rezistat cu brio :). Si da, sunt o gramada de lucruri de vazut.

#9
CrisMAC

CrisMAC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.01.2008
La marea moarta am prins pe termometru 50 grade celsius, m-am speriat, m-am bagat in mare si cand am iesit nici nu simteam caldura(apa foarte sarata si uleioasa), si in rest este adevarat ca trebuie sa bei mai multe lichide sa nu te deshidratezi, dar stai linistita ca oricum iti cere corpul singur cantitate mai mare de apa. Merita vazut dar petrecut cel putin o zi la Ierusalim, si in rest mai sunt o gramada si Eilat o statiune de nota 10 + ca sa nu zic ca am platit la 4 stele pretul pe noapte cat este la noi o pensiune (120 Ron/ persoana).

poze israel

pozele:
1 vedere de pe baclconul club hotel eilat
2. Gradina din haifa (o parte)
3. sarea din marea moarta
4. via dolorosa Ierusalim

Attached Files



#10
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 eugeniaC, on 28th May 2010, 12:39, said:

Taba este o statiune linistita din Egipt, special pentru turisti ...romanii nu prea au auzit de statiunea asta,
Cum sa nu auzim?! Acolo au murit in 2004 vreo 34 de insi si au mai fost si peste 170 de raniti cand au pus palestinienii cele trei bombe prin hoteluri! Cred ca chestia asta a tulburat putin linistea la vremea respectiva.

#11
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009

 Pitzifelnic, on 28th May 2010, 14:00, said:

Cum sa nu auzim?! Acolo au murit in 2004 vreo 34 de insi si au mai fost si peste 170 de raniti cand au pus palestinienii cele trei bombe prin hoteluri! Cred ca chestia asta a tulburat putin linistea la vremea respectiva.
Eu ma refeream ca destinatie turistica... :) Insa pe principiul orice reclama este pozitiva, chiar si cea negativa... ma bucur ca sunt oameni care stiu unde este Taba. Sa stii ca atunci cand am fost eu (la sfarsitul lui aprilie in 2009) atmosfera era una extrem de relaxanta (la momentul acela nu stiam multe despre Taba, agentia m-a convins ca e mai potrivita pentru ceea ce-mi doream). E cu adevarat un loc unde sa-ti refaci fortele.

@CrisMAC: in curand o sa ajung si eu sa vad via dolorosa din Ierusalim (foarte frumoasa poza). Pana la urma plec pe 8 iulie. Mai e cate o plecare si in august-octombrie, dar nu mai aveam rabdare :)

#12
CrisMAC

CrisMAC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.01.2008
Eugenia sa ai un concediu frumos.... si nu uita apa multa sa nu te deshidratezi :)  mai pun ceva poze:


1 dealul maslinilor
2. gradina ghetsemani
3-4 se vede :)
5. zidul plangerii

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate