Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Articole scrise de mine

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Buna ziua. Am o serie de articole scrise in exclusivitate de mine si postate pe blogul meu care in josul pagini are " Copyright ˆ All Rights Reserved  ". Daca cineva vine si le copiaza si le posteaza in alta parte, iar eu le gasesc ce pot sa-i fac celui care a facut asta?

Copyright ˆ All Rights Reserved in josul paginii semnifica ceva daca l-am pus ?

Multumesc   ^_^

Edited by stefteo21, 17 May 2010 - 14:41.


#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Nimic. Cum dovedesti data precisa a realizarii operei respective de catre tine fara inregistrarea drepturilor de autor (Copyright). Cum probezi ca tu ai scris lucrarile respective anterior autorului?

Dreptul de autor apare automat odata cu creatia sau opera dar in cazul unei valorificari comerciale sau a unor dispute trebuie furnizate dovezi legale certe asupra momentului creatiei. Trebuie stiut ca nu este relevant daca individul a copiat dupa tine, ci, in primul rand, faptul ca tu esti autorul operei originale ( a se citi cu atentie Legea 8). Abia dupa ce dovedesti cu probe solide ca tu ai compus textele respective te poti adresa instantei.



View Poststefteo21, on 17th May 2010, 15:40, said:

Copyright ˆ All Rights Reserved in josul paginii semnifica ceva daca l-am pus ?
Nici o semnificatie daca opera ta nu este protejata de COPYRO (dupa incheierea unui contract de mandat cu ei).





Deci, primul lucru ar fi proba originalitatii (foarte greu de facut, puteau fi luate de pe un alt site). Pasul urmator ar fi o notificare prin care le pui in vedere sa stearga postarile de pe site-ul respectiv. Daca nu se conformeaza, plangere la Politie. De regula, dupa notificare isi vor lua talpasita.

Introducerea termenilor si a conditiilor ii fac pe infractori sa dea inapoi (fara vreo eficienta juridica insa).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate