Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

SALON DE INFRUMUSETARE

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Intr-o oarecare ordine ar fi cam asa:
- PFA nu renteaza, fa-ti direct II = PFA cu drept de angajare, cine stie, deocamdata esti patronu si tot tu muncesti, dar mai tarziu poate vrei sa angajezi macar o samponeza ca te saturi/nu mai faci fata la scafa.
- in caz ca va asociati mai multe persoane fiecare PFA/II o sa va trebuiasca tot atatea case de marcat
- spatiul nu poate fi prea mic, va trebuie si sala de asteptare altfel va fi un haos acolo si dupa aia nu va mai fi nimic; multe cliente nu au nevoie de un stres in plus, majoritatea vin pt. servicii dar trebuie sa gaseasca si un loc relaxant; clientul barbat nu are nimic in comun cu clientul femeie, la o adica preferi 3 barbati decat o femeie, barbatul iti asteapta si afara, barbatul nu face "figuri", barbatul nu iti vine cu poza lu' brad pitt in mana si sa iti zica sa il faci la fel (femei sunt o gramada care vin cu poza lu' angelina jolie sau mai stiu eu cu ce reviste/poze, si e greu sa ii explici ca inainte de coafor trebuie sa treaca si pe la chirurgie estetica si ca in poza din revista e 101% photoshop)
- investitia sub nici o forma nu are cum sa fie mica (gen spoim niste var pe pereti), si nu ma refer la aparatura profesionala ptr. a desfasura activitatea: trebuie un TV, ceva, la sala de asteptare, trebuie scafa cu racorduri la apa, (in sensul ca trebuieste racordata la apa), chiuveta la cosmetica, centrala termica (nu te poti baza pe apa calda curenta chiar daca exista), sistem de alarma (asta poate veni si pe parcurs), toaleta clienti, toaleta personal (deci 2 grupuri sanitare, minim), vestiar pt. personal, loc pt. haine clienti, eventual o receptie, gresie peste tot, montata fara rosturi sau mocheta speciala ca in clinici (iesi mai ieftin cu gresia), probabil o sa trebuiasca modificata instalatia electrica cel putin pe partea de coafura sa ai lumina necesara acolo unde ai nevoie si poate trebuie si redimensionata (majoritatea sculelor au cam 2 kW), apoi mobilier si evident aparatura.
- in cazul asocierii o sa trebuiasca facuta imparteala cheltuielilor echitabil si pot aparea discutii: coafura in comparatie cu celelalte are nevoie de apa calda, consuma mult mai mult curent: feon, casca, placa, lumina etc. pe cand masajul nici becul nu il aprinde, cu cateva lumanari parfumate si o muzichie rezolva cu atmosfera, la fel manichiura, in afara de lampa UV si un bec mai foloseste sterilizatorul de cateva ori;  spatiul alocat coafurii trebuie sa fie mult mai mare comparativ cu restul => contribuie mai mult la chirie.
- trebuie produse: fiind nou pe piata nu stiu daca vei putea lua altfel decat cash, cel putin la inceput; probabil pe criza asta vei putea lua cu termen scadent la 30/60 zile sau BO (pt. asta trebuie sa-ti faci si un cont bancar pe firma). Coafura si cosmetica sunt scumpe: produsele dedicate pt. salon. Nu stiu daca vei putea incepe fara o comanda de minim 8000 RON la coafura, vreo 5000 la cosmetica, iti trebuie si un display/stand destul de plin pt. produse sa se vada cu ce lucrezi. Eu ca client daca vin la salon nu vin sa ma speli cu sampon de urzica, sa imi dai 2 fasuri de fixativ schwarzkopf din comert, sa ma vopsesti cu londa din stand de la supermarket, oxidant kalos si balsam la oha la plic, mostre din revistele pt. femei. Altfel mai bine vorbesc eu cu prietena mea care le are cu youtube-ul si in plus si-a facut mana la tuns pe schnauzer pitic al vecinilor.
- alte aspect deloc de neglijat: sa se poata parca in jurul spatiul inchiriat. Daca lucrezi in domeniu, nu stiu cum de te-ai gandit sa deschizi in noiembrie-decembrie, se cam termina cu nuntile/evenimentele, se cam iese din sezon si vei avea "coada" la achitarea facturilor pe produse. Oricum esti prea optimista, castig mic primele 5-6 luni ?? Vei aduce bani de acasa, nu incepe afacerea daca bagi toti banii in ea.

Mai sunt multe de zis, asta daca vrei sa deschizi o afacere, te respecti pe tine si pe client. Oricum trebuia precizat la inceput carui target te vei adresa: salon de cartier (trafic stradal) sau salon cu game profesionale de produse, programari etc. Pt. oricare dintre ele, ca PFA (II) iti trebuie diplome recunoscute pt. serviciul pe care il prestezi, ca SRL nu iti trebuie tie ci eventual angajatilor.

#20
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005
Buna ziua
Pentru moment, renuntasem la idee, dar am primit o oferta foarte buna din punctul meu de vedere. O prietena are salonul ei de cativa ani buni, dar ea are doar manichiura/pedichiura, desi are un spatiu foarte mare. Are foarte multe cliente si in permanenta 2-3 angajate care lucreaza.
Intre timp, vrea sa-si faca acolo si coafor si cosmetica, pt ca are cerere de la cliente. Normal, oricine prefera sa vina intr-un singur loc si sa plece aranjata, decat sa se duca intr-un loc sa-si faca unghiile si apoi in alt loc sa fie coafata si tot asa.
Oferta ei e cam asa: 500 lei chiria pe luna si atat. Nu platesc intretinere, lumina, nimic altceva. Bineinteles, produsele si materialele mele. Ea imi cumpara tot mobilierul de care am nevoie deci eu practic nu am nevoie decat sa vin cu produsele si 500 lei pe luna. O parte care din nou este foarte buna este ca ea imi va da toate clientele ei de la manichiura.
Salonul este chiar in centrul orasului, pozitionat la strada principala, intr-o zona foarte circulata, chiar langa statia de maxi-taxi/autobuz si are multe locuri de parcare.
Ce spuneti ? Cum vi se pare ?

#21
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006
500 de lei??este exceptional,e chirie mai mare pt o taraba in piata!nu mai sta pe ganduri,apuca-te de treaba!daca te razgandesti spune-mi si vin eu!:)

#22
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005
Am uitat sa specific ca sunt din Galati si ca nu e la parterul vreunui bloc, ci e cladire.
Si eu zic ca e foarte ieftin 500 lei, dar mai asteptam idei, pareri
Vom semna un contract de colaborare, eu fiind PFA

#23
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
semneaza si da-i drumul. Atentie ca mai nou, trebuie sa platesti si Somaj, Pensii si Sanatate, pe langa impozitul forfetar (pe care banuiesc ca il ai) si ai o gramada de declaratii de dat (daca nu se schimba ceva.
Eu am chirie 120 de euro pentru 6 ore/zi si suntem 2 ture a cate 4 oameni, deci la tine e super 500 de lei cu tot cu cheltuieli.

#24
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005
Da Iuliutz, stiu de Somaj, Pensii, Sanatate. O mare stupiditate  :thumbdown:  Dar ce sa fac...ne resemnam

#25
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
iti urez bafta si sa ne tii la curent.

#26
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005
Mersi Iuliutz
Oricum, mai astept pareri, sfaturi, idei...

#27
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005
Nu mai are nimeni nicio parere, o idee, un sfat ?

#28
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
nu sunt multi pe aici care sa aiba saloane sau frizerii, deci prin urmare nu iti pot da sfaturi decat din punctul de vedere al clientilor.

#29
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005
Ma gandeam macar prin auzite de la un prieten...si tot asa. Stii cum e cand incepi o afacere, parca vrei sa auzi cat mai multe pareri, idei

#30
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Daca te uiti in gura lumii, nu mai faci nimic. Da-i drumul ca iti va merge. Nu o sa fie extrem de profitabila, insa o sa fii multumita. Asa am fost si eu la inceput dar nu imi pare rau. Eu ma gandesc sa ma separ si sa imi deschid singur sau cu inca cineva, problema majora la mine fiind insa timpul limitat de celalalt serviciu, precum si investitia initiala in spatiu nou, pe langa chiriile destul de mari.

#31
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005
Eu de acceptat am acceptat, dar parca...e prea frumos sa fie adevarat, ca e zona prea buna, chiria prea mica, nu platesc lumina, curent, nu platesc eu mobilierul (dulap, scaun, oglinda, scafa....) nu iau casa de marcat eu, voi face pe casa ei de marcat...

#32
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
faza cu casa de marcat este cam ..........sa zicem.........ilegala. Tu nu esti angajata ei, tu esti PFA(pesoana fizica autorizata) ma gandesc si va trebui sa ai casa ta de marcat, neavand acelasi cod fiscal ca si amica ta.
Incepe activitatea si vei vedea pe parcurs ce trebuie. Totul este ca sa fie clientul multumit, deoarece un client multumit, aduce alti clienti, care la randul lor vor aduce pe altii s.a.m.d

#33
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Cred ca nu ai inteles bine, nu sunt RON ci EUR.
Un simplu calcul: factura curent + factura caldura (vine iarna imediat) + factura apa (deloc de neglijat, uneori mai mare decat cea pt. curent - mai ales daca apa calda nu o produci cu centrala termica) se invart lunar la 500 RON.
Mobilierul, dotarile nu le luam in calcul ca facilitati oferite tie personal, pleci tu vine altcineva. Pt. cel ce detine spatiul reprezinta o investitie si il intereseaza in mod direct sa fie cat mai placut si calitativ.

@Iuliutz: am dat click pe site-ul din semnatura insa nu am inteles cui se adreseaza: adica frizerie si logo-ul, imaginea site-ului, e o doamna coafata.

#34
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
multumesc pentru vizita si critica. Din pacate, din lipsa de timp si experienta am apelat la webdesign in regie proprie si cu un program ce foloseste template-uri. Din cauza lipsei de timp si din cauza ca nu ma pricep la grafica nu am reusit sa modific template-ul respectiv cu unul cu un cap barbatesc asa ca momentan l-am lasat asa. Tot din lipsa de timp nu am reusit sa umplu site-ul cu articole, poze, filmulete si prevederi legislative  referitpare la frizerie si sau coafor.
Calificarea mea din domeniul asta cuprinde si coafor si manichiura-pedichiura pe langa frizerie, iar pe viitor poate o sa imi largesc sfera de activitate si pe acestea.

#35
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005

 saxx, on 5th September 2010, 13:46, said:

Cred ca nu ai inteles bine, nu sunt RON ci EUR.
Un simplu calcul: factura curent + factura caldura (vine iarna imediat) + factura apa (deloc de neglijat, uneori mai mare decat cea pt. curent - mai ales daca apa calda nu o produci cu centrala termica) se invart lunar la 500 RON.
Mobilierul, dotarile nu le luam in calcul ca facilitati oferite tie personal, pleci tu vine altcineva. Pt. cel ce detine spatiul reprezinta o investitie si il intereseaza in mod direct sa fie cat mai placut si calitativ.

@Iuliutz: am dat click pe site-ul din semnatura insa nu am inteles cui se adreseaza: adica frizerie si logo-ul, imaginea site-ului, e o doamna coafata.

saxx, am inteles foarte bine, ca si eu am intrebat de multe ori. Este 500 RON chirie si eu nu platesc nimic altceva.

#36
Xtinutza

Xtinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2005
Deci asa cum a fost stabilit, au cumparat tot mobilierul, ce am avut nevoie (in afara de produse, pe care mi le cumpar singura). De sambata aceasta, 25 septembrie, incepem :D
Pana la urma am stabilit ca eu sa-mi adaug doar codul de coafor pe PFA si vom avea un contract de colaborare si doar casa lor de marcat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate