Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Tur Asia SE

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
A venit in sfarsit momentul pregatirilor. consider ca mi-am facut cumva si temele fiind aproape la zi cu topicurile de pe aici, blogurile lui imperator , lu'varu', si altele.
Ce as vrea?
Sa plec de oriunde din Europa spre China si dupa ce o strabat pret de vreo 3 saptamani de la nord la sud ajung in Hong-Kong.
De aici sa plec spre Laos, Vietnam si Cambodgia si sa ajung intr-un final la Bangkok.
Dar aici devine un pic dificil. Nu stiu care e varianta cea mai buna de a vizita cele 3 tari.

O varianta (probabil cea mai economica) ar fi sa iau un avion din HK spre BKK si de acolo spre nord, sa intru in Laos, sa vad ce de vazut aici (inteleg ca ce merita vazut in Laos se afla aici in nord, Vang-Vieng, Luang Prabang si Vietiane, inclusiv Mekong river), probabil o saptamana.
Din Laos as intra in Vientan spre Hanoi si Halong Bay si apoi din autobuz in tren, in autobuz, si tot asa pana la Ho Chi Min.
Urmeaza Cambodgia cu Phnom Pehn si Siem Reap, de unde din pacate trebuie sa fac drum inotrs pana la Phnom Pehn din nou pentru a lua avionul spre Bkk.(zbor cu Air Asia 44$)
O singura problema: asta presupune double entry in Tailanda, se taxeaza suplimentar? cu mult?

O alta varianta ar fi sa ajung cu diverse mijloace din HK la Hanoi, apoi sa cobor pe coasta pana la Ho Chi Min. Urmeaza Cambodgia de unde sa intru prin sud in Laos si sa iau autobuzul pana in nord la Luang Prabang, de unde din nou cu trenul sau autobuzul pana la BK.

De aici incolo ar trebui sa fie mai simplu. Traversarea Tailandei, Malaezia, imbarcare avion Singapore cu destinatia America de Sud, dar asta e alta discutie untr-un alt topic probabil.

Care din cele 2 vi se pare mai OK?
Cine are sugestii, sfaturi sau alte idei, please feel free.

Pe ce situri sa ma uit de bilete de avion?
Teoretic as avea nevoi de 3 mari segmente:
- europa - china
- singapore - sudamerica (peru ,bolivia, ecuador)
- sao paulo sau rio - europa

#2
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
pentru eu - china nu cred ca gasesti mai ieftin decat klm. am dat anu' trecut 550 buc - chengdu si retur, dar cam tot atat era si pana la beijing. anu' asta vad ca e mai mult. altfel, vezi care din liniile chinezesti zboara in europa, apar curse noi de pe-o zi pe alta.

pentru america de sud - europa poate prinzi vreo promotie de la iberia. am vazut zilele trecute 560 madrid - lima de ex.

#3
andreinicoara

andreinicoara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.04.2009
cateva informatii:
- nu e o problema mare intoarcerea din Siem Reap in Phnom Penh (autobuz 4-6 ore, @11 usd)
- da, iti trb multiple entry in Thailanda - se obtine de la ambasada din RO, costul e 2x single entry. posibil ca pana la sf anului sa se introduca visa-on-arrival pt romania

#4
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
E scump sa mergi one-way pe distante mari. Cand pleci? De exemplu pe 15 noiembrie Bucuresti-Beijing e 368 de euro cu Aeroflot, dus-intors ar fi doar 413.

Parca se puteau face combinatii folosind o anumita alianta a companiilor.

#5
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
nu e chiar asa scump. am gasit de ex buc-beijing la 377E toate taxele incluse prin Budapesta.
ma tenteaza si o varianta prin Dubai cu vreo 40E mai mult, dar asta presupune stop de minim 4-5 zile cu cheltuielile de rigoare, cu toate ca probabil as avea unde sa stau.
nu mai stiu exact dar viza se ocupa emirates, dar o platesti separat.
in rest, merci de informatii.
AirAsia are super preturi, numai ca nu prea am pe unde sa zbor intern prea mult.Probabil unul sau 2 zboruri pe care nu le-as lua de acum, ca nu stiu exact ce si cum.Daca le iau atunci cu cateva zile inainte credeti ca o sa fie semnificativ mai mult?

aa, si am auzit de viza pt Tailanda, ar fi super......

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postajman, on 12th May 2010, 10:49, said:

A venit in sfarsit momentul pregatirilor. consider ca mi-am facut cumva si temele fiind aproape la zi cu topicurile de pe aici, blogurile lui imperator , lu'varu', si altele.
Ce as vrea?
Sa plec de oriunde din Europa spre China si dupa ce o strabat pret de vreo 3 saptamani de la nord la sud ajung in Hong-Kong.
De aici sa plec spre Laos, Vietnam si Cambodgia si sa ajung intr-un final la Bangkok.
Dar aici devine un pic dificil. Nu stiu care e varianta cea mai buna de a vizita cele 3 tari.

O varianta (probabil cea mai economica) ar fi sa iau un avion din HK spre BKK si de acolo spre nord, sa intru in Laos, sa vad ce de vazut aici (inteleg ca ce merita vazut in Laos se afla aici in nord, Vang-Vieng, Luang Prabang si Vietiane, inclusiv Mekong river), probabil o saptamana.
Din Laos as intra in Vientan spre Hanoi si Halong Bay si apoi din autobuz in tren, in autobuz, si tot asa pana la Ho Chi Min.
Urmeaza Cambodgia cu Phnom Pehn si Siem Reap, de unde din pacate trebuie sa fac drum inotrs pana la Phnom Pehn din nou pentru a lua avionul spre Bkk.(zbor cu Air Asia 44$)
O singura problema: asta presupune double entry in Tailanda, se taxeaza suplimentar? cu mult?

O alta varianta ar fi sa ajung cu diverse mijloace din HK la Hanoi, apoi sa cobor pe coasta pana la Ho Chi Min. Urmeaza Cambodgia de unde sa intru prin sud in Laos si sa iau autobuzul pana in nord la Luang Prabang, de unde din nou cu trenul sau autobuzul pana la BK.

De aici incolo ar trebui sa fie mai simplu. Traversarea Tailandei, Malaezia, imbarcare avion Singapore cu destinatia America de Sud, dar asta e alta discutie untr-un alt topic probabil.

Care din cele 2 vi se pare mai OK?
Cine are sugestii, sfaturi sau alte idei, please feel free.

Pe ce situri sa ma uit de bilete de avion?
Teoretic as avea nevoi de 3 mari segmente:
- europa - china
- singapore - sudamerica (peru ,bolivia, ecuador)
- sao paulo sau rio - europa

Uite-te la ofertele RTW (Round the World) ale celor 3 mari aliante - Sky Team, Star Alliance si One World... cred ca asta te-ar coafa cel mai bine :)

#7
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View Postajman, on 12th May 2010, 11:49, said:

Pe ce situri sa ma uit de bilete de avion?
Teoretic as avea nevoi de 3 mari segmente:
- europa - china

Trimite un pm si iti spun cine are acum promotie pentru China.

Edited by hawky, 13 May 2010 - 02:23.


#8
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Posthawky, on 13th May 2010, 03:22, said:

Trimite un pm si iti spun cine are acum promotie pentru China.

de ce nu le-ai spune direct aici? poate mai vor si altii...

#9
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004

View PostImperator, on 13th May 2010, 00:21, said:

Uite-te la ofertele RTW (Round the World) ale celor 3 mari aliante - Sky Team, Star Alliance si One World... cred ca asta te-ar coafa cel mai bine :)
imperator, nu am reusit sa aflu mare lucru. cu unele nu am putut simula pana la capat, iar cu cea care am putut mi-a dat un pret de 3800E... :thumbdown:
poate ca ar trebui sa le trimit cate un mail, dar am rezerve ca imi vor raspunde.
o sa incerc.

#10
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
mi-au raspuns la mail. singura modalitate de a obtine tarifele este sa ii sun la nr de contact din site.
stie cineva unde gasesc lonely planet pt zonele unde merg? pe net am gasit la libraria eminescu, dar nu au Asia.

#11
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postajman, on 14th May 2010, 09:57, said:

mi-au raspuns la mail. singura modalitate de a obtine tarifele este sa ii sun la nr de contact din site.
stie cineva unde gasesc lonely planet pt zonele unde merg? pe net am gasit la libraria eminescu, dar nu au Asia.

carturesti, dar pe amazon probabil sunt mai ieftine.

#12
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View Postajman, on 12th May 2010, 11:49, said:

Care din cele 2 vi se pare mai OK?

stie cineva unde gasesc lonely planet pt zonele unde merg?
A doua varianta este de departe cea mai logica si practica.

Nu ai nevoie de nici un ghid, este o tona de info pe net, extrage citeva idei despre fiecare din locurile prin care vrei sa ajungi, tipareste-le si ia-le cu tine sau email them to yourself and voila you've got a 'guide book' in loc de trei carti - citeva foi de hirtie care nu cintaresc mai nimic si nu ocupa loc si le arunci pe masura ce treci de locul respectiv. Zona aia a lumii este usor de vizitat si e ieftina asa ca si daca faci 'greseli' de mincare, cazare, transport etc nu te costa o avere acele 'greseli' ci te costa mai nimic ba chiar iti fac calatoria mai interesanta (n-am inteles niciodata nevoia imperioasa a hoardeleor de backpackers de a 'calatori' cu nasul in biblia LP, orbi si surzi la ce se petrece in jurul lor (dar asta e alta discutie care nu-si are locul aici)).

#13
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postdavao, on 14th May 2010, 15:02, said:

A doua varianta este de departe cea mai logica si practica.

Nu ai nevoie de nici un ghid, este o tona de info pe net, extrage citeva idei despre fiecare din locurile prin care vrei sa ajungi, tipareste-le si ia-le cu tine sau email them to yourself and voila you've got a 'guide book' in loc de trei carti - citeva foi de hirtie care nu cintaresc mai nimic si nu ocupa loc si le arunci pe masura ce treci de locul respectiv. Zona aia a lumii este usor de vizitat si e ieftina asa ca si daca faci 'greseli' de mincare, cazare, transport etc nu te costa o avere acele 'greseli' ci te costa mai nimic ba chiar iti fac calatoria mai interesanta (n-am inteles niciodata nevoia imperioasa a hoardeleor de backpackers de a 'calatori' cu nasul in biblia LP, orbi si surzi la ce se petrece in jurul lor (dar asta e alta discutie care nu-si are locul aici)).


subscriu. n-am simtit pana acum nevoia cumpararii vreunei carti. pe net se gaseste informatie mult mai multa si mai actualizata.

#14
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
stie cineva daca am nevoie de viza de SUA pentru tranzit de cateva ore intr-un aeroport, fara sa-l parasesc bineinteles.
am gasit o varianta de bilet mai ieftin din singapore in america de sud, dar presupune escale in tokio si huston.

#15
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postajman, on 14th May 2010, 18:54, said:

stie cineva daca am nevoie de viza de SUA pentru tranzit de cateva ore intr-un aeroport, fara sa-l parasesc bineinteles.
am gasit o varianta de bilet mai ieftin din singapore in america de sud, dar presupune escale in tokio si huston.
Da, ai nevoie de viza de tranzit SUA indiferent daca parasesti aeroportul ori nu. In plus, bagajele se debarca automat si trebuie sa le check-in din nou.

#16
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
mi-am propus sa plec imediat dupa full-moon party din Koh Phangan, adica pe 22-23 dec, spre Malaezia pe urmatorul traseu:
-penang -georgetown 2 zile
-cameron highlans 1 zi
-kuala lumpur 3 zile
-eventual Malacca in drum spre singapore, de unde am avion spre Quito pe 4 ian.(deci cam 5 zile pentru oras)

Inteleg ca o sa fiu cam pe fuga dar pana la urma e realist traseul asta sau trebuie sa mai tai din el. Cum e cu transportul in Malezia?
Merita Penang si Cameron Highlands, ca altfel as putea lua Air Asia din Koh Phangan la Kuala Lumpur?

Edited by ajman, 20 May 2010 - 10:41.


#17
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postajman, on 14th May 2010, 09:57, said:

mi-au raspuns la mail. singura modalitate de a obtine tarifele este sa ii sun la nr de contact din site.
stie cineva unde gasesc lonely planet pt zonele unde merg? pe net am gasit la libraria eminescu, dar nu au Asia.
pe site la ei,transportul este gratis.
acum este o oferta.cumperi 3 platesti 2.
eu totusi m-as cumpara ghid:)desi poti sa gasesti pe net ce vrei sa stii pt destinatia respectiv.

#18
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004

View Postmoschino, on 25th May 2010, 03:45, said:

pe site la ei,transportul este gratis.
acum este o oferta.cumperi 3 platesti 2.
eu totusi m-as cumpara ghid:)desi poti sa gasesti pe net ce vrei sa stii pt destinatia respectiv.
da, am rezolvat pana la urma.le-am gasit pe majoritatea in fomat electronic.
dar in legatura cu traseul prin Malaezia, nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate