Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Ruta Italia - Romania prin Slovenia + Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#73
XeNNoCiD

XeNNoCiD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2009
Pentru cel care a intrebat de DN-urile ungariei, sunt foarte bune, acum o luna am mers eu pe ele, ca sa nu mai ocolesc pana la Budapesta si a fost foarte ok, plus ca nu am vazut mai mult de 2 masini (noaptea).

Asta a fost si traseul meu, Craiova-Timisoara-Cenad-Ungaria-Slovenia-Italia.
Benzina alimentat din Romania, Slovenia si Italia(de nevoie).
Vignetele m-au costat 32 euro , luate amandoua de la ghereta din vama, pe 7, respectiv 10 zile.
Slovenia mi s-a parut un vis, autostrazi de nota 20.
Deci pe scurt, de la Craiova la Roma si de la Roma la Civittavecchia am facut aproximativ 2.000 de km, plecat din Craiova la 10 dimineata, ajuns la destinatie la ora 8 seara a 2a zi. Deci condus in jur de 34 de ore, 5,6 opriri de maxim 10 minute. (Am mers destul de usor, la consum, maxim 120)
Cu benzina m-am incadrat asa(am rezervor de 45l si masina mi-a consumat in jur de 6%): Facut plin in Craiova, completat la vama. Mers asa pana in Slovenia, aproape de intrare in Trieste, apoi facut iar plinul acolo. De acolo am mers pana la Roma, si  am mai bagat de 20 de euro sa fiu sigur ca ajung pana la Civittavecchia. Autostrazile in Italia nu cred ca m-au dus la 35 de euro, sincer, nu am stat sa le fac calculul. Apoi, urcat masina pe nava, somn pana la 6 dimineata, coborat de pe nava.
Singura problema in tot traseul meu, a fost la coborarea de pe nava pentru ca am nimerit fix in controlul anti-drog si am stat aproximativ 2 ore pe acolo pana mi-au verificat si cea mai mica gaurica a masinii. Demontat plastice interior, scos banchete,etc. etc. Tipii nu s-au incurcat.
Am scapat si de aia, condus si pe insula in Sardegna inca 150 de km si gata, am ajuns la destinatie. Acum ma pregatesc sa ma intorc acasa.
Ca GPS am un "Smailo joy" cred ca se numeste, cumparat de la Germanos cu 200 de lei, fara soft. Am instalat pe el igo cu harti 2012 si a mers super. Chiar si aici pe insula m-am folosit foarte mult de el si nu m-a ocolit nici macar o singura data.

Edited by XeNNoCiD, 07 July 2012 - 22:26.


#74
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008

View PostXeNNoCiD, on 7th July 2012, 23:22, said:

Vignetele m-au costat 32 euro , luate amandoua de la ghereta din vama, pe 7, respectiv 10 zile.

Dupa calculele mele ai platit in plus cam 6 euro. Nu e o suma mare, dar mai bine mancai un sancwich si beai o cafea de banii aia.

Vigneta de Slovenia e 15 euro.
Cea din Ungaria e 2975 forinti, deci cam 11 euro.

Total 26 euro.

#75
XeNNoCiD

XeNNoCiD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2009

View PostVladCatalin, on 8th July 2012, 14:36, said:

Dupa calculele mele ai platit in plus cam 6 euro. Nu e o suma mare, dar mai bine mancai un sancwich si beai o cafea de banii aia.

Vigneta de Slovenia e 15 euro.
Cea din Ungaria e 2975 forinti, deci cam 11 euro.

Total 26 euro.

Am citit aici pe thread inainte sa plec, deci eram convins ca o sa dau ceva in plus.

Insa, am preferat sa dau 6 euro in plus decat sa stau cu griji ca trebuie sa opresc in peco pentru vignete, tinand cont ca a fost pentru prima data cand am facut drumul asta.

#76
XeNNoCiD

XeNNoCiD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2009
Acum am si eu la randul meu o intrebare.
Dupa cum am zis, peste cateva zile plec inapoi, spre casa.
Cum fac sa cumpar vignetele la sloveni si unguri?  Normal, nu le cunosc limba, deci nu ma pot descurca in respectivele tari. Practic, la intrare in Slovenia stiu ca vorbesc italiana, deci poate-poate m-as descurca, dar la unguri chiar nu am idee cum.
Exista vre-o varianta mai usoara? Chiar daca ies in pierdere cu 5-10 euro, nu ma deranjeaza.. Eventual daca se pot cumpara din Italia amandoua, ar fi perfect.

#77
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
@XeNNoCiD: in Slovenia, la benzinarii lumea stie engleza (nu foarte bine, dar se descurca).

In Ungaria, o varianta usoara e sa ai scris pe o bucata de hartie nr. de inmatriculare + Romania si cand intreaba pe cate zile spui "minim".

#78
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View PostVladCatalin, on 19th July 2012, 15:57, said:

In Ungaria, o varianta usoara e sa ai scris pe o bucata de hartie nr. de inmatriculare + Romania si cand intreaba pe cate zile spui "minim".
Eu intotdeauna dau talonu' si stiu ei ce e de facut.

#79
XeNNoCiD

XeNNoCiD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2009
Am inteles, multumesc frumos..trebuie sa ma descurc eu, nu mor in benzinarie.

E moarte cu engleza asta, mi se pare absurd ca in benzinariile de la intrare/iesire din tara, angajatii sa nu stie o limba internationala.
In italia, la ghiseul de unde cumperi bilete pentru nava, nava care te duce intr-o locatie turistica, angajatii de la ghiseu nu stiu engleza.

#80
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Trebuie sa plec de la Sibiu la Trieste.
Ceva noutati la ce s-a scris mai sus?
In Italia trebuie sa intru pe autostrada sau pot merge pana la Trieste pe nationale?
Ce se plateste?
Ungaria-vigneta
Slovenia-vigneta
Italia??

#81
Flox

Flox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 10.02.2010
Acu doua saptamani am venit si eu iar maine plec din nou.
Ai de platit vigneta ungaria si slovenia, iar la italieni daca intri pe autostrada doar cativa euro pana la trieste, oricum poti merge si pe nationale.

#82
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Din cate stiu eu portiunea de la intrarea in Italia pana la Fernetti este gratuita, iar de la Fernetti sunt cativa km de nationala pana la Trieste (indicator pe fond albastru).

#83
Too

Too

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 30.01.2006
Am si eu de facut un drum Bucuresti - Acireale (Italia) destul de lung. Am sa merg Bucuresti-Arad-Budapesta-Maribor-Ljubliana-Trieste.....Acireale.
M-ar interesa locuri unde sa pot dormi tinand cont ca drumul are cam 2500 km.

#84
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
O singura data am dormit in Slovenia, la Pensiunea Gostisce Golob

E la vreo 20 km de Maribor si la vreo 110 km de Ljubliana. Fata de autostrada e la vreo 5 km.

Am platit vreo 30 de euro, cu mic dejun inclus.

#85
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
@Too, eu daca ar fi sa merg pana in sudul Italiei as lua in calcul si varianta cu ferry din Dubrovnik pana in Bari. N-am facut un calcul exact si nu cunosc situatia ta (nr. persoane, dimensiune auto, perioada, etc. etc.), dar ca pret s-ar putea sa fie cam la fel, sau chiar mai ieftin. Depinde de multi factori. Ca idee scurtezi aprox. 1000 km (adica combustibil + vignete sau taxe autostrada) si iti petreci noaptea pe ferrybot.

Edited by biscatrix, 17 April 2013 - 10:22.


#86
Too

Too

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 30.01.2006
@biscatrix - este o varianta de luat in calcul asta cu ferry. Eu plec singur cu masina si ar fi mult mai util sa scurtez acest drum.
Am sa caut pensiunea de care faci vorbire Vlad, multumesc frumos.

#87
Too

Too

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 30.01.2006
M-am hotarat. Voi pleca in sudul Italiei pe ruta Romania-Bulgaria-Grecia. (Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Sofia-Salonic-Igoumenitsa).
Traversez cu ferry de la igoumenitsa la Brindisi. Merg pana la Messina de unde iau din nou ferry si pe urma cu masina direct in Catania.

Costurile sunt aproximativ egale, insa este eliminata oboseala celor 1000 km pe care ii ai de sofat daca ai alege alte rute via Austria sau via Slovenia.

Edited by Too, 21 April 2013 - 11:30.


#88
adyuaic

adyuaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.10.2011
salutare...trebuie si eu sa plec in italia peste cateva zile, si vroiam sa va intreb, cat ma costa autostrazile de cand intru in italia pana ajung in roma?(destinatia finala)? daca o iau pe nationale, cam cat de mult am de mers fata de autostrazi? multumesc anticipat.

#89
ioan_paul

ioan_paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.03.2007
Salut,

Am si eu o nedumerire, pentru calatoriile prin Italia, pe autostrada. VIaMichelin da un cost, iar pe www.autostrade.it sunt alte preturi.
Stie cineva de ce, ca eu as lua de corect www.autostrade.it
Multumesc

#90
azkan

azkan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.02.2011
Salut tuturor. Am majoritatea postarilor si nu am gasit ceea ce ma interesa, asa ca va rog daca e cineva care stie sa scrie. Eu o sa merg de la Timisoara la Roma, preconizez ca fac undeva la 13-14 ore si as vrea sa merg pe ruta Timisoara-Cenad-Budapesta-Maribor-Trieste-Roma. Eu am mai fost la Roma in 2009 tot din Timisoara, doar ca am mers pe la Viena si m-am intors pe Croatia- Serbia. Intrebarea si temerea mea este: dupa ce indicator sa ma orientez pe centura la Budapesta? Arata Ljubliana, arata Maribor sau o alta localitate mai apropiata?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate