Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Ruta Italia - Romania prin Slovenia + Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Eu zic ca e ok, insa in decembrie ... depinde foarte mult de conditiile atmosferice.
In mod normal, Bucuresti-Budapesta (850 km) se face in 11-12 ore, iar Budapesta-Milano in 9-10 ore (960 km).

#38
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
traseul e bun indiferent de conditiile atmosferice doar ca in functie de traficul de sarbatori o sa faci mai mult de la Bucuresti la Budapesta si 99% mai putin de la Budapesta la Milano...

#39
Flox

Flox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 10.02.2010
Am de gand sa fac traseul Bacau - Roma pe varianta ASTA adica Ungaria-Slovenia-Italia. Planuiesc sa fac acest drum in doua zile, respectiv in prima zi Bc-Oradea cu popas peste noapte, iar in a doua zi restul drumului pana la Roma.
Mentionez ca nu am pasaport iar din cate stiu Slovenia este tara membra UE deci nu ar trebui sa am probleme. Asa e ?
Ma intereseaza pretul vignetelor si de unde le pot procura.
Daca are cineva vreo varianta mai buna astept pareri.

Edited by Flox, 31 October 2011 - 15:21.


#40
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
Pentru Ungaria si Slovenia iei vignetele din apropiere de vama (eu am iesit pe la Nadlac si erau o gramada de gherete care vindeau).
Ptr HU parca era 5-7E , iar Slovenia am inteles ca e 15E/saptamana.
De ce nu te opresti prin Ungaria,Slovenia sa dormi?Macar ajungi la jumatatea drumului , ca asa , tot obosit ajungi dupa 1300-1500km cat mai ai de la Oradea .
In Italia sunt porti de taxare si platesti tronsoanele de autostrada (ptr vreo 800km am platit cam 45E) .
Eu am fost in primavara din CT pana in Innsbruck , dimineata cand am ajuns la vama nu erau cozi si a durat 2 minute sa ies din tara .

Edited by Nicu90, 31 October 2011 - 22:04.


#41
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Pe Slovenia nu ai nevoie de pasaport.
Costul vignetelor, la fel cum zicea Nicu 90: Ungaria 6-8 euro/4 zile, depinde de unde cumperi si cu ce platesti. Daca platesti cash in euro, te costa mai mult (7-8 euro), daca platesti in forinti sau cu card te costa mai putin (6 euro), eu de regula cumpar din prima benzinarie din Ungaria. Pe Slovenia, 15 euro/sapt. sau 30 euro/luna, tot asa din prima benzinarie din Slovenia, unde prefer sa fac si plinul. Pe Italia, de la Trieste-Lisert pana la Roma, zona urbana o sa ai de platit in total 41,50 euro: http://www.autostrad...amp;soloAuto=on

#42
Flox

Flox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 10.02.2010
Deci sa inteleg ca la unguri pot achita si in euro si nu imi trebuie neaparat forinti?
Pentru Italia nu imi trebuie vreo alta vigneta inafara de taxele pentru autostrada? (precizez ca am de gand sa stau o perioada de cateva luni acolo si am nevoie sa circul)

#43
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Da, la unguri poti plati si in euro, insa nu e convenabil deoarece "te fura" la schimbul valutar, cel mai convenabil e sa platesti cu cardul (in benzinarii cel putin).
In Italia nu exista vigneta, la intrarea pe autostrada exista locuri speciale de unde esti obligat sa ridici un bilet pe care il predai la iesire si in functie de distanta parcursa platesti.Atentie sa nu intri pe banda unde scrie TELEPASS! :death:

Drum bun si .... binilii sa-nvinga bre! :D

Edited by florinppv, 01 November 2011 - 12:25.


#44
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
In Italia n-ai nici o treaba cu alte taxe inafara de autostrazi .
Ia-ti si un gps care sa stie de camerele de viteza, merita :)

#45
Flox

Flox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 10.02.2010
GPS-ul nu mai intra in buget, am sa ma descurc cu o harta obisnuita.
Multumesc pentru sfaturi!  :arigato:

#46
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Dupa intrebarile tale imi dau seama ca nu ai experienta condusului in afara Romaniei. Din aceasta cauza eu zic sa te mai gandesti in legatura cu GPS-ul. E foarte util, nu doar in ceea ce priveste radarele de pe autostrazi ci mai ales in ceea ce priveste orientarea. Iti va fi foarte greu cu o harta obisnuita prin Roma.

#47
Flox

Flox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 10.02.2010
M-am razgandit in privinta GPS-ului. Am sa imi cumpar unul, partea mai nasoala e ca nu ma pricep absolut deloc la capitolul asta si nu stiu ce sa iau.

#48
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Un GPS este vital! Acum imi vine sa zambesc, cand imi aduc aminte cum "ma dadeam" cate 2-3 ori printr-un sens giratoriu si nu stiam ce si incotro,... mai ales ca italienii au un talent in a incurca lucrurile ....

#49
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
Eu am avut Igo primo(pe telefon) si a fost ok .
Pot spune ca m-as fi descurcat si fara el pana in Austria(innsbruck) poate chiar si fara harta,doar cu o privire de ansamblu inainte si cateva orase in minte .
In Italia in schimb,sunt o gramada de noduri rutiere ,retin ca am mers vreo 2 km sa schimb 2 autostrazi numai prin intersectii si giratorii ,poduri si podete ,n-apuca nici gps-ul sa schimbe sageata aia la cat de repede veneau intersectiile dar ma uitam la traseul de urmat .
Tin minte ca m-am intors de 2 ori intr-un giratoriu mare in Austria, incercand sa ies de pe autostrada sa alimentez(mai aveam vreo 7-8 litri) si am zis sa fac plinul iar .
Daca stii engleza e bine, dar nu ai s-o folosesti mai deloc in Italia, nici aia de la taxari n-au habar de asa ceva .

#50
elutzamicutza

elutzamicutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2011
Multumesc pentru raspunsuri, baieti! Atunci asa o sa fac, o iau si eu pe Ungaria-Slovenia. Si o sa fac plinul la iesirea din Romania si apoi in Slovenia daca-mi ajunge pana acolo. Oricum cat mai putin in Italia :).

O ultima intrebare mai am (pentru moment), dar va rog sa nu radeti. Nu am folosit in viata mea un GPS, prietenul meu are un TomTom (observ ca-i faimos deja TomTom-ul asta mai ales la italieni) si ne gandeam sa-l ia cu el cand vine sa ma ia, ca sa-l putem folosi pe drumul de aici spre Italia. Asta mai ales ca... oi fi eu romanca, dar pana la Nadlac cu masina n-am mers niciodata.
Deci intrebarea: TomTom-ul merge peste tot, nu? Adica nu doar in Italia? Intelesesem ceva cum ca in Romania are acoperire 13% sau ceva de genul...

#51
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Daca are harta Romaniei, trebuie sa mearga!

#52
elutzamicutza

elutzamicutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2011
Multumesc din nou Florin!
Si o ultima intrebare (sper :)): masina mea are usa din dreapta fatza lovita si nu stiu daca o sa apuc sa o repar pana plec. Stiti cumva daca politistii pe afara se iau de tine pe chestia asta? Sau prin vami? Iti pun intrebari, iti cer dovezi de la politie ceva? Eu nu tin neaparat sa o indrept, adica pot merge cu ea si asa, dar daca trebuie neaparat...

#53
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
Depinde cat e de lovita usa .Ca o avea o zgarietura acolo n-are nimic, dar daca prin ea se vede inauntru ...

#54
sardu

sardu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 08.12.2009
Am facut deserori drumul din Italia in Romania si viceversa .Eu lucrez in Sardegna si am incercat diverse variante mergand de la Civitavechia , Livorno , Genova la Cluj . Am intrat si pe Turnu si pe Valea li Mihai si pe Episcopia Bihor . Pentru Milano cea mai buna varianta este sa iesi pe Valea lui Mihai -Debrecen -Budapesta-Maribor-Trieste -Milano
E adevarat ca inainte de Valea lui Mihai ai o portiune de drum nu tocmai ok dar se compenseaza cu aglomeratia mai mica la vama si ceea ce urma?eaza in Ungaria.Atentie la cumpararea de vignete atat in Ungaria Cat si in slovenia .In Ungaria daca nu ai forinti te inseala atat la bezina cat si la vignete (ex benzina te fac sa o platesti cu min 30% mai scump si la fel si vigneta )deaceea cel mau bun lucru e sa faci plinul in romania apoi in Slaovenia si un altul la esire inainte de a intra in Italia




a

Edited by sardu, 05 December 2011 - 13:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate