Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Totul despre CROATIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3619 replies to this topic

#1297
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postaugusta20, on Jul 4 2008, 13:51, said:

Din medias,judetul sibiu


Referitor la calatoria cu masina catre Croatia exista un capitol special "Cu masina spre Croatia" pe care il gasesti in in topicul TURISM AUTO"!

http://forum.softped...howtopic=265250

#1298
augusta20

augusta20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.06.2008

View Postbogdan10, on Jul 4 2008, 14:00, said:

Referitor la calatoria cu masina catre Croatia exista un capitol special "Cu masina spre Croatia" pe care il gasesti in in topicul TURISM AUTO"!

http://forum.softped...howtopic=265250
mersi mult

#1299
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postbogdan10, on Jul 4 2008, 07:30, said:

Ti-ai accidentat nu gluma "caroseria" pe plajele stancoase! :console:
E oarecum asemanator ca si cum ai face plaja la noi pe litoral pe stabilopozii digurilor! Oricum, banuiesc ca ai ramas si cu impresii frumoase in afara inconvenientelor produse la "caroserie"!

Fara doar si poate ca raman si cu amintiri dintre cele mai grozave!
Cetatea veche a Dubrovnikului e o incantare, o bijuterie, mai ales la orele inserarii are un farmec aparte. O tura de jur-imprejurul zidurilor ofera peisaje de neuitat absolut in orice parte te-ai uita - si nu mai stii incotro sa pozezi, tragi ca la razboi :lol: Plimbarile pe cararile de-a lungul marii, deasupra stancilor, sunt iarasi splendide, marea verde-albastra vazuta printre ramuri si conuri de pin imi va ramane pe retina pentru totdeauna. De insulita Lopud m-am indragostit pur si simplu, iar vederea de pe munte a plajei Sunj - cu cel mai minunat NISIP adevarat - iti taie rasuflarea; un loc absolut perfect, asa trebuie sa arate raiul in viziunea mea. O peregrinare "umbroasa" pe insula Lokrum, printre cactusi, pini si alti copaci nemaivazuti este iarasi o delectare.

Ce as vrea foarte-foarte mult sa intelegeti corect: voi, mai toti cei de aici, sunteti barbati, probabil multi cu conditie fizica buna. Apoi, voi, mai toti cei de aici, va duceti acolo cu masina: coborati, vizitati ceva, faceti o baie, apoi va suiti la volan si mergeti comod unde aveti de mers. Si nu carati bagaje pe umar sau in spinare kilometri intregi. Insa eu a trebuit sa fac absolut totul pe piciorusele astea doua :rolleyes:, sa bat orasul la pas, sa urc si sa cobor zeci si sute de trepte, sa urc pe munti, sa merg pe plaje bolovanoase, sa inot printre stanci; iar la final, cu talpile si gleznele zob, sa umblu prin Viena 3 zile, in care numai aeroportul l-am inconjurat de cel putin 10 ori ("multumita" Sky Europe), m-am mutat cu bagaje cu tot in 2 hoteluri la zeci de km intre ele, am fost in 2 muzee, am vazut toate palatele si bisericile...
Fireste, nu ma obliga nimeni la toate astea, veti zice, dar cand vezi atata frumusete nu te lasa sufletul sa stai pur si simplu. Iti zici "hai sa mai trag de mine, m-oi odihni cand ajung acasa". Aici spun eu ca nu mi-am calculat fortele corespunzator, iar caldura sufocanta si soarele ucigator erau sa-mi puna capac. "Vina" e doar a mea, asta-i situatia!
Daca ar fi sa aleg din nou, desigur ca as alege la fel, dar:
- NU in plin sezon, si fara a pune accent pe plaja si baie - ci mai mult pe vizitat si plimbat, si mai agale.
- NU cu companii aeriene low-cost, care-ti ofera aventuri de nici in vis n-ai visat.
[va urma]

PS. Daca cineva pleaca curand la Dubrovnik si are intrebari scurte si la obiect, le stau la dispozitie - fiindca serialul asta al meu s-ar putea sa aiba tot atatea episoade cat "Sclava Isaura" (sau novele similare)  :lol:

#1300
_ginu_

_ginu_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.06.2006
Ziua buna,

De doua saptamani stau pe forumul asta si citesc,citesc,iar citesc....l-am rasfoit de la prima pagina la ultima pagina si tot nehotarat sunt.Problema sta astfel pe 20-21 august vreau sa plec cu fata in Croatia,dar nu pot sa ma hotarasc asupra locului in care sa ne cazam,asadar va rog sa ma ajutati cu informatii despre locurile in care ati fost si v-au placut cu ceva detalii.

Am nevoie de ajutorul vostru,dragi iubitori de croatia.

O zi frumoasa!

#1301
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Post_ginu_, on Jul 4 2008, 14:59, said:

Ziua buna,

De doua saptamani stau pe forumul asta si citesc,citesc,iar citesc....l-am rasfoit de la prima pagina la ultima pagina si tot nehotarat sunt.Problema sta astfel pe 20-21 august vreau sa plec cu fata in Croatia,dar nu pot sa ma hotarasc asupra locului in care sa ne cazam,asadar va rog sa ma ajutati cu informatii despre locurile in care ati fost si v-au placut cu ceva detalii.

Am nevoie de ajutorul vostru,dragi iubitori de croatia.

O zi frumoasa!


Cred ca cel mai bine, daca tot ai citit acest capitol "din scoarta in scoarta", este sa incepi sa studiezi Croatia de pe site-urile ei (si ai destule, nu gluma). Dupa ce te hotarasti cat de cat asupra unor locatii, daca totusi mai ai intrebari fata de cele citite pe aici, vi si pui intrebari suplimentare! Pana atunci, parerea mea, ar trebui sa te hotarasti singur asupra locatiilor pe vare vrei sa le vizitezi si nu sa iti faca altii programul!

#1302
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postbogdan10, on Jul 4 2008, 15:10, said:

Cred ca cel mai bine, daca tot ai citit acest capitol "din scoarta in scoarta", este sa incepi sa studiezi Croatia de pe site-urile ei (si ai destule, nu gluma). Dupa ce te hotarasti cat de cat asupra unor locatii, daca totusi mai ai intrebari fata de cele citite pe aici, vi si pui intrebari suplimentare! Pana atunci, parerea mea, ar trebui sa te hotarasti singur asupra locatiilor pe vare vrei sa le vizitezi si nu sa iti faca altii programul!

Exact aceeasi dilema am avut si eu pana acum cateva zile. Depinde ce vrei sa faci, daca vrei sa mergi la relaxare fara prea multe vizite insulele sunt destinatia perfecta. Daca vrei sa vizitezi asa cum si eu vreau te orientezi catre o locatie care este in apropierea mai multor obiective ce-ti doresti sa le vizitezi. Croatia este f bine promovata si vei gasi o groaza de portaluri care descriu Croatia si care te vor baga in ceata. Asa ca spor la treaba si nu iti propune sa vizitezi prea multe. Concediu placut !

#1303
alima

alima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.07.2004

View Posteuro_gandacel, on Jul 4 2008, 11:11, said:

salut!
..depine pe unde ajungi in Croatia si cu ce..daca mergi cu un autoturism si treci prin Serbia,iti trebuie pasaport..daca mergi prin Ungaria si treci direct in Croatia,e valabil doar buletinul..la fel,daca vrei sa mergi in Dubrovnik ,va trebui sa traversezi o fasie de 10 km ce apartinei Bosniei(nici acolo nu`ti trebuie pasaport)..in concluzie,ptr Serbia si Bosnia -pasaport(cu exceptia celor 10 km),ptr Croatia doar buletinul..informatii verificate de la ambasade!!
cred ca nici cei de la ambasade nu stiu prea bine...3 telefoane am dat azi si tot nelamurita sunt:
1. ambasada Croatiei: "nu este obligatoriu pasaportul, dar ar fi bine sa-l aveti";
2. ambasada Bosniei (ref. culoarul Neum): "este obligatoriu pasaportul";
3. politia de frontiera: "in orice tara non-UE este obligatoriu pasaportul".
sunt foarte interesata de subiect pt. ca 2 persoane din grup nu au pasaport.

#1304
euro_gandacel

euro_gandacel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 24.10.2007

View Postalima, on Jul 4 2008, 17:21, said:

cred ca nici cei de la ambasade nu stiu prea bine...3 telefoane am dat azi si tot nelamurita sunt:
1. ambasada Croatiei: "nu este obligatoriu pasaportul, dar ar fi bine sa-l aveti";
2. ambasada Bosniei (ref. culoarul Neum): "este obligatoriu pasaportul";
3. politia de frontiera: "in orice tara non-UE este obligatoriu pasaportul".
sunt foarte interesata de subiect pt. ca 2 persoane din grup nu au pasaport.
Buna!
..ai dreptate,tre` sa tii cont ca ambasadele sunt pe teritoriu` Romaniei,deci adopta ambiguitatea mioritica.."nu stim sigur,s-ar putea,daca,totusi,mai bine ati,colega mea e plecata momentan..."..ptr a evita eventualele surprize neplacute,pasaportu` e sfant..

#1305
justme2312

justme2312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.05.2007
Multumesc mardarq3
Poti sa apreciezi daca este posibil sa ajung in Porec intr-o singura zi
plecind la ora 4 din Craiova pe ruta Severin-Belgrad-Zagreb-Rijeka-Porec?
As vrea sa fac drumul dintr-o bucata. Suntem 2 soferi.
Si drumul pe defileul Dunarii este OK? Ca am inteles ca pe partea romana
(pe Clisura) e pericol mare din cauza pietrelor....

#1306
augusta20

augusta20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.06.2008
Pleaca cineva in 10-11 iulie din tara spre croatia prin ungaria?Cautam parteneri de drum

#1307
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postjustme2312, on Jul 4 2008, 20:26, said:

Multumesc mardarq3
Poti sa apreciezi daca este posibil sa ajung in Porec intr-o singura zi
plecind la ora 4 din Craiova pe ruta Severin-Belgrad-Zagreb-Rijeka-Porec?
As vrea sa fac drumul dintr-o bucata. Suntem 2 soferi.
Si drumul pe defileul Dunarii este OK? Ca am inteles ca pe partea romana
(pe Clisura) e pericol mare din cauza pietrelor....


Drumul de la Craiova la Portile de Fier este bun, nu iti face probleme! Mai sus, catre Orsova, sunt cateva zone cu circulatie alternativa pe acelasi sens (cu stopuri) iar pe Clisura Dunarii (mai sus de Dubova catre Moldova noua, pe o distanta de circa 20 km) este o zona in lucru (drumul este foarte prost, se circula cu viteza I-a si a II-a si exista riscul de caderi de pietre de pe versant). Daca alegi varianta de drum prin Serbia, mai bine mergi pe la Portile de Fier nu pe la Naidas sau Moravita (in felul acesta eviti Clisura Dunarii). In schimb nu uita pasapoartele si cartea verde valabila pt Serbia!

P.S.: Sfatul meu este sa nu fortati sa faceti drumul dintr-o bucata pana la Porec! In marea majoritate a timpului, cel de-al doilea sofer va fi treaz ca si cel care conduce, si va apuca prea putin sa se odihneasca! Riscul e prea mare fata de pretul pt o noapte a unei camere la o pensiune!

View Postalima, on Jul 4 2008, 17:21, said:

cred ca nici cei de la ambasade nu stiu prea bine...3 telefoane am dat azi si tot nelamurita sunt:
1. ambasada Croatiei: "nu este obligatoriu pasaportul, dar ar fi bine sa-l aveti";
2. ambasada Bosniei (ref. culoarul Neum): "este obligatoriu pasaportul";
3. politia de frontiera: "in orice tara non-UE este obligatoriu pasaportul".
sunt foarte interesata de subiect pt. ca 2 persoane din grup nu au pasaport.


Intrarea in Croatia este permisa pe baza de C.I. Depinde ce tari parcurgi pana sa ajungi in Croatia!

1) Daca vrei sa ajungi prin Serbia, Bosnia si Muntenegru, obligatoriu trebuie pasaport!

2) Daca vrei sa ajungi prin Ungaria si/sau Slovenia poti merge linistita cu C.I.

#1308
alima

alima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.07.2004

View Posteuro_gandacel, on Jul 4 2008, 18:25, said:

Buna!
..ai dreptate,tre` sa tii cont ca ambasadele sunt pe teritoriu` Romaniei,deci adopta ambiguitatea mioritica.."nu stim sigur,s-ar putea,daca,totusi,mai bine ati,colega mea e plecata momentan..."..ptr a evita eventualele surprize neplacute,pasaportu` e sfant..
pana la urma o sa-i mobilizam pe cei doi sa-si faca pasapoarte. n-am vrea sa avem surprize neplacute care sa ne strice mult-asteptatul periplu croat.

View Postbogdan10, on Jul 4 2008, 21:35, said:

Intrarea in Croatia este permisa pe baza de C.I. Depinde ce tari parcurgi pana sa ajungi in Croatia!

1) Daca vrei sa ajungi prin Serbia, Bosnia si Muntenegru, obligatoriu trebuie pasaport!

2) Daca vrei sa ajungi prin Ungaria si/sau Slovenia poti merge linistita cu C.I.

plecam din oradea, asa ca o sa alegem ruta prin Ungaria. viamichelin arata 990 km pana in insula Ciovo. ce ziceti, daca plecam pe la 12 noaptea ajungem undeva la pranz la destinatie?

#1309
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005

View Postalima, on Jul 4 2008, 22:45, said:

plecam din oradea, asa ca o sa alegem ruta prin Ungaria. viamichelin arata 990 km pana in insula Ciovo. ce ziceti, daca plecam pe la 12 noaptea ajungem undeva la pranz la destinatie?


Eu zic ca da, noi am plecat din Cluj la 3-4 dimineata, si cu oprire pt. mancare la Balaton, pe la 17:30-18 eram pe Ciovo, si am mers relativ incet (120 km/h pe autostrada)

#1310
alima

alima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.07.2004

View Postambvision, on Jul 4 2008, 23:03, said:

Eu zic ca da, noi am plecat din Cluj la 3-4 dimineata, si cu oprire pt. mancare la Balaton, pe la 17:30-18 eram pe Ciovo, si am mers relativ incet (120 km/h pe autostrada)
nici noi n-o sa ne grabim foarte tare. in plus, o sa facem pauze destul de dese pt. ca avem si fumatori cu noi... :(

#1311
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Am gasit pe un site oferte pentru Croatia, dar la toate spunea ca plaja e cu pietris sau stanci. Nisip nu este? Ati fost in vreo statiune cu plaja similara celei de la Mamaia? Plecam cu un copil de 5 luni, si chiar nu pot sa il tin pe pietris.

#1312
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postmaltese, on Jul 5 2008, 00:11, said:

Am gasit pe un site oferte pentru Croatia, dar la toate spunea ca plaja e cu pietris sau stanci. Nisip nu este? Ati fost in vreo statiune cu plaja similara celei de la Mamaia? Plecam cu un copil de 5 luni, si chiar nu pot sa il tin pe pietris.


Raspunsul pt. tipul plajelor din Croatia il gasesti aici:

http://forum.softped...m...t&p=4847855

#1313
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
S-a intors cineva de la Dubrovnik prin Bosnia prin MOstar-Sarajevo-Belgrad? As vrea stiu cam ce fel de drum este si ce dificultate are ca si conditii geografice.

#1314
CJohn

CJohn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2008
Salut!
Stie cineva sa-mi spuna daca detectoarele de radar sunt permise in Serbia si Croatia?

Salut din nou!
Plecam in 15.07.2008 in Croatia pe insula Rab pe urmatorul traseu:
Deva - Moravita - Belgrad - Zagreb - Jablanac - Lopar
Poate cineva sa-mi dea detalii despre :
      - traversarea Belgradului si accesul pe E70 deoarece am inteles ca este destul de incurcat traseul prin Belgrad.
      - cum si unde se plateste autostrada in Serbia si in ce moneda
      - se poate plati taxa de autostrada in Croatia si in euro
      - cat costa traversarea cu feribotul pe insula Rab
      - statiunea Lopar

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate