Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

unde sa plecam?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Buna seara,

Apelez la ajutorul vostru intr-o dilema :)
Eu si sotul meu vrem sa mergem in luna iunie-iulie intr-o vacanta, initial ne-am gandit sa fie un circuit am vazut o oferta de la Interra marele tur al Spaniei. M-am gandit sa maia stept pana dupa pasti in speranta ca poate o sa mai bage ceva pt vara la circuite, insa la unele agentii vad ca deja au inceput sa bage oferte de revelion 2013 :)
Initial as fi vrut sa vad Italia, insa m-am uitat pe net la ofertele agentiilor si nu am citit pareri bune despre cazare. Am cautat pe net detalii despre hotelurile mentionate in programul circuitului din italia si majoritatea de pe tripadvisor spuneanu numai lucruri neplacute despre hoteluri.
Dilema noastra este in legatura cu circuitele, nu am mai fost niciodata intr-un circuit si nu stiu cam cat de repede vor decurge lucrurile in ceea ce priveste vizitarea obiectivelor turistice, ne-am gandit sa nu fim mereu pe fuga si constransi de respectarea programului. Nu stiu daca atunci cand e program de excursii in anumite orase din program, ti se permite sa mananci unde vrei tu sau ti se impune o anumita zona si timp de pauza de masa.
Pe teritoriul tarii se merge cu autocarul dintr-un oras in altul, iar in program spune ca se fac si tururi pietonale, nu stiu ma gandesc sa nu primeze mersul cu autocarul si privitul din autocar.
Noi am mai fost in chartere, iar excursiile le-am facut cu agentiile locale din tara respectiva si cand mergeam intr-oe xcursie cu autocarul de obicei ghidul ne lasa un anumit timp la dispozitie in care noi alergam cu limba scoala sa vedem cat mai multe si in acelasi timp sa avem timp sa mancam si sa bem ceva.
Am luat in calcul si varianta vacantei prin booking intr-o capitala, insa nu avem card si nici nu am cum sa-mi fac momentan din motive persoanele, ma gandesc ca fara card e dificila rezervarea.
V-as ruga, pe cei care ati mers prin circuite cum stau lcururile de fapt si daca se merita, daca e prea obositor si alte detalii care mi-ar putea fi de folos.
Ce imi recomandati din propria experienta?
Daca aveti si cateva agentii de turism serioase si care sa aiba altfel de oferte decat restul ar fi bine. Majoritatea au aceleasi oferte.

#20
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postmickey_butterfly, on 7th May 2010, 12:50, said:

Buna. Poate parea foarte ciudat titlul topicului, dar chiar asa e. O sa va explic de ce si poate imi puteti da niste sfaturi. Eu sunt o persoana careia ii place foarte mult sa mearga la mare , sa stea la soare, insa din pacate prietenul meu nu are aceleasi preferinte. El se plictiseste repede, ii place sa se plimbe, sa viziteze etc. Anul acesta ne gandeam sa incercam sa impacam si capra si varza, cum se zice. Ne gandeam sa plecam undeva unde am putea sa ne si prajim la soare, dar sa avem si locuri de vizitat, sa ne plimbam, in asa fel incat sa nu stam toata ziua la plaja. Problema e ca nu prea stiu astfel de destinatii. Daca aveti vreo idee sau vreun sfat, le astept cu placere.
Barcelona-ai avion direct sau nu,banuiesc vrei sa platesti cat mai putin pentru transport,iti recomandat sa cumperi din timp biletele de avion.
cazare-ai multe variante,un hotel bun peste 450 de euro/6 nopti in iulie
mancarea nu este scumpa,va cumparati barcelonacard pentru transport si reduceri la muzee.
in ce luna vreti sa plecati,presupun la vara nu?
eu v-as mai recomanda si Tenerife,biletele de avion sunt mai scumpe vara si daca puteti pleca in septembrie-octombrie,acolo sunt 27 grade temperatura medie,eu am fost dupa 13 octombrie erau in jur de 30-33 .
tranport bucuresti-madrid(barcelona),nu stiu daca mai prindeti zbor tot in ziua aia,trebuie sa ramaneti o noapte la dus in madrid sau barcelona si poate la intors.
cazare-eu am dat 175 /5 nopti un studio,in Tenerife majoritatea au in camera si bucatarie,oricum o masa la restaurant este in jur de 10-15 euro de persoana,insula este superba aveti atatea de vazut,muzee nu exista asa multe dar se poate face excursii,insula Gromera,etc.
Eu as lasa Turcia pentru mai tarziu,pentru voi ca sunteti tineri merge mai mult Barcelona,Tenerife,Lisabona.
mai bine sa stabiliti un buget aproximativ,sa putem da sfaturi mai bune,dar eu votez pentru Barcelona:),Malaga,Valencia,depinde mult de ce bilete de avion gasiti.

andrulina
depinde de ce fel de persoane sunteti,daca sunt prea multe obiective turistice de vazut intr-un timp asa scurt ,eu am fost intr-o excursie in 7 tari in 17 zile,aveam doar 19 ani atunci si chiar a fost obositor,sa pleci din Bucuresti-Arad-sa ajungi pana in tarile nordice si inapoi,sincer nu prea as mai repeta experienta asta.
daca nu vreti sa mergeti mult pe jos sa vedeti obiectivele turistice,daca nu vorbiti engleza cat de cat,atunci puteti alege un circuit turistic,dar sa nu fie prea multe de vazut in fiecare zi,majoritatea asa sunt facute:(.

Edited by moschino, 29 March 2012 - 00:00.


#21
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Buna,

Unde se merita sa petreci revelionul in strainatate in cuplu? Vrem in Europa, insa undeva sa nu fie temperaturile din Romania, ceva mai cald totusi si sa avem si ce face pe acolo.

Astept idei.
Merci

#22
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postandrulina, on 19th August 2012, 18:50, said:

Buna,

Unde se merita sa petreci revelionul in strainatate in cuplu? Vrem in Europa, insa undeva sa nu fie temperaturile din Romania, ceva mai cald totusi si sa avem si ce face pe acolo.

Astept idei.
Merci

Iti recomand Londra. Datorita Gulf Stream Londra in general e ferita de zapada.
In rest nu mi se pare nicaieri in Europa ca Revelionul e celebrat mai mult ca la noi. Paris, Viena, Madrid sau Roma sunt cam pustii in perioada aceea.

#23
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Mi-as fi dorit ceva mai romantic totusi....stiu ca in Londra este destul de instabila vremea si ploaie.

#24
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postandrulina, on 20th August 2012, 21:41, said:

Mi-as fi dorit ceva mai romantic totusi....stiu ca in Londra este destul de instabila vremea si ploaie.

Atunci alege ceva in afara Europei: Dubai, Singapore sau Sydney.

#25
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Nu avem bugetul necesar pentru alte destinatii de pe alte continente....

#26
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Super romantic - dar pleci si tu la cateva zile dupa revelion (asta e, nu le poti avea pe toate si pret si calitate si perioada!)
05/01/13 Western Mediterranean - from/to Genoa 7days MSC Splendida   249 €/persoana!
Faceti revelionul acasa si apoi bagajele pentru croaziera! La pretul asta merita cu ochii inchisi!

#27
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
@ T Irina

Te felicit pentru postari - au multe informatii si apoi transpare pasiunea de a calatori.
Ce aveti in plan pentru toamna si apoi pentru Revelion? - anumite destinatii pot inspira si alti "travelisti".
Vacante frumoase!

#28
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Scriu PM ca sa nu "poluam" topicul! :D

#29
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
5 terre - ptr cuplu este un loc minunat..................

#30
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Pai tocmai asta era idee, sa plecam de revelion :) asta ne dorim.
Croaziera nu vrem, sotul meu e navigator e satul de vase :) iar pe mine nu ma incanta ideea de a calatori pe vas.
Sotul zicea de Barcelona, ar fi o idee.
Cinque terre pentru iarna nu cred ca e o idee buna, nu ai ce face in zona aceea, am fost in Toscana am stat in Florenta in vara asta, am stat si la Roma, daca stiam mergeam iarna la Roma, dar cu alta ocazie.
Pe mine m-ar fi incantat si Praga, dar cred ca e foarte frig. Totusi cred ca si orasele unde e iarna au farmecul lor, nu vreau sa merg nici in ditamai metropola :)
Stiu ca vreau prea multe, dar imi place sa-mi aleg vacantele in tihna si sa ma informez cu aboslut toate detaliile inainte de a pleca.

#31
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
In Barcelona am fost de doua ori in decembrie si a fost soare si cald. In Valencia anul trecut in decembrie, spre sfarsit, stateai in tricou! Insa asta nu poate fi o garantie. La Roma am fost acum cativa ani in februarie si a fost placut, iar anul trecut au avut zapezile acelea care au paralizat Italia!
De Revelion insa, in orasele mari, multe atractii vor fi inchise (acum depinde cat timp stati).
La Praga cred ca e frig tare in decembrie, cam greu cu vizitatul...
Dar are dreptate Razvan, capitalele europene nu sunt prea atractive de revelion - doar sa gasesti un restaurant care organizeaza o petrecere, altfel decat sa stai in camera si bei o sampanie - mai bine acasa!
Alta idee poate fi Turcia - am fost in 2010 de Craciun - iei un hotel bun, ai si masa festiva macar simti ca este Anul Nou! Iar cu o masina te poti misca si prin zona sa vizitezi, este cald...

#32
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Din cate am citit pe internet in majoritatea restaurantelor poti plati un meniu si sa faci acolo revelionul. Dar noi vrem sa ne interesam la hotel, sa vedem daca organizeaza ceva.
Vrem sa stam 7 nopti in vacanta.
Eu nu gandesc ca e acelasi lucru intre a fi de revelion intr-un oras din Europa si a-l petrece acasa in fata televizorului cu vestitele emisiuni de Anul Nou :)
Obiectivele turistice sunt deschise toate, cu exceptia zilei de 1 ianuarie, deci e foarte bine, cu siguranta unde o sa mergem o sa avem ce sa facem.

Edited by andrulina, 21 August 2012 - 16:25.


#33
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Ia citeste pe tripadvisor despre Anul Nou in Barcelona!
Noi am stat anul trecut de Craciun in Milano (mai mult de nevoie ca sa nu facem Craciunul pe drum)! Tot ceea ce se scria pe TA e adevarat, orasele sunt pustii in perioada sarbatorilor, localnicii stau cu familiile sau pleaca si ei in vacanta, turistii nu sunt chiar asa multi - nici nu se compara cu atmosfera din timpul anului!
Eu raman la parerea ca trebuie vizitate in afara sarbatorilor, ca sa le cunosti cu adevarat!

PS Mai conteaza si cum vede fiecare lucrurile - eu de exemplu nu as merge niciodata undeva pentru a fi acolo intr-o anume zi (Paste, Craciun, zi de nastere etc). Eu prefer sa vad cat mai multe locuri in aceiasi bani. Asa ca stau acasa de Anul Nou cand preturile o iau razna peste tot si merg la 4-5 zile dupa, sau mai devreme, depinde ce gasesc, cand preturile scad considerabil (ia exemplul de mai sus cu croaziera - este 1700 eur/cuplu de Anul Nou si 498 Eur/cuplu pe 5 ianuarie!!!). Asa pot face 4 vacante pe an, nu 1 sau 2.

Edited by T Irina, 21 August 2012 - 17:02.


#34
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Poate nu in toate orasele este asa. Poate depinde si de zona...
Ideea e ca noi nu vrem sa luam parte la dezmat pe strazi sau la concerte....ma multumesc cu un foc de artificii si cu o cina luata intr-un restaurant traditional, nu mergem special doar pentru noaptea de revelion ci si pentru celelalte zile.
Vrem sa vizitam obiective turistice si sa ne relaxam in acelasi timp.
Cred totusi ca in Praga ar fi mai interesant decat in Barcelona pentru ca are in plus si targul de craciun care tine pana pe 8 ianuarie.


Noi oricum nu mergem prin agentie, ne organizam singuri vacanta asa cum am facut si cand am mers in Italia vara aceasta si am fost foarte multumiti.
Si noi preferam sa vedem foarte multe atunci cand plecam in vacanta si m-am uitat pe internet, pe site-urile special destinate obiectivelor turistice si orarului din diferite orase si chiar poti sa vizitezi totul si inainte si dupa revelion. In afara de 1 ianuarie, cand muzeele sunt inchise.
Chiar nu mi se pare un inconvenient acest lucru, ne raman 7 zile in care putem explora orasul in care vom merge.
Nu stiu de ce spui ca nu se pot vizita, probabil ca ati ales voi o destinatie unde era asa, dar eu din cate am vazut si m-am interesat si pe la cunostinte care locuiesc acolo sunt deschise.
Iti garantez ca prin agentie niciodata n-o sa vezi totul asa cum trebuie, noi am fost si prin agentii plecati, mai multumiti am fost cand ne-am organizat singuri, mie nu-mi palce sa vad pe fuga totul si sa zic ca da am vazut 4 orase, dar de fapt nu sunt explorate cum ar trebui.
Noua ne place sa mergem sa mancam unde vrem sa stam cat vrem, nu sa fim presati de timp, ceea ce printr-o agentie nu prea se poate, sau daca mergi cu grup organizat.
Daca vrem sa stam intr-un muzeu 3 sau 4 ore cum am facut-o in Florenta si in Roma, clar prin agentie nu s-ar fi putut. Si de ce sa dau mai putini bani doar ca sa vad 5 capitale, cand pot sta pe indelete 10 zile in 2 orase dar barem stiu ca le-am vazut asa cum trebuie.

Edited by andrulina, 21 August 2012 - 17:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate