Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Reducerea cheltuielilor bugetare! - discutie tehnica.

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

Poll: chestionar de "criza" (66 member(s) have cast votes)

Masura agreata de mine ar fi fost!!!

  1. -25% salarii,-15% pensii, -15% somaj, scoatere subventii in agricultura. (26 votes [39.39%])

    Percentage of vote: 39.39%

  2. 25% TVA, 20% cota unica (5 votes [7.58%])

    Percentage of vote: 7.58%

  3. -10% salarii, -10% pensii, -10% somaj, TVA 21%, cota unica neschimbata (21 votes [31.82%])

    Percentage of vote: 31.82%

  4. Continuarea liniei de credit FMI-CE pana la relansarea economiei fara alte schimbari (14 votes [21.21%])

    Percentage of vote: 21.21%

Vote Guests cannot vote

#73
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Off topic: De ce mi se pare mie inutil si absurd sa discutam despre 'solutii' in acest moment: pentru ca, asa cum bine spune gugutata, vinovati suntem noi toti ! In sensul ca fie prin neglijenta, fie in mod activ, i-am adus pe astia la putere. Tocmai starea noastra romaneasca a permis crizei mondiale sa faca ravagii in mod special in RO (situatia e f. nasoala, veti vedea).  Ei si atunci, cand peste 5 mil de votanti (se stiu ei) nu s-au trezit nici macar acum, cu cine sa concepi si sa aplici solutii ?

#74
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Stiu ca pare utopic cec spun acum, insa solutia este tocmai schimbarea mentalitatii romanului.
TOTI trebuie sa ne schimbam in bine, sa muncim mai mult si cu mai mare simt de raspundere, sa incercam sa fim profesionisti in TOT ceea ce facem si sa invatam din greselile pe care tocmai le-am facut.

Sa ne dramuim altfel banii, sa injuram altfel, sa aruncam gunoiul altfel, sa nu mai asteptam ora 16 ca sa spargem portile de la serviciu, sa nu mai ne pasioneze asa mult toate gadget-urile cretinoide venite de peste granita, sa ne educam mai bine copii, sa citim mai mult, sa votam si sa ne implicam in politica altfel, sa ne ordonam putin altfel seturile de valori etc etc etc.

#75
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Posttavktm, on 16th May 2010, 22:08, said:

Datoria publica externa a Romaniei in momentul de fata este undeva la aprox. 25 miliarde euro, pe cand datoria PRIVATA (a tuturor romanilor) externa este undeva la 60 miliarde euro.
Datoria privata externa nu este a romanilor, ci este majoritara a societatilor bancare si non-bancare. Romanii au luat credite de la bancile din tara, fie ele si cu capital strain de stat, ceea ce nu mai este datorie privata externa. Fa diferenta.

#76
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai tocmai, ca romanii au luat bani de la banci STRAINE, care banca mai este romaneasca in afara de CEC ???
Deci romanii s-au indatorat peste granite, chiar daca SC RAIFFEISEN SRL este din romania, firma mama este in Austria, sau unde o fi.
Si poate ce este la fel de grav, este ca au luat foarte multi bani pentru produse din import (masini, electrocasnice, telefoane, concedii :confuzzled: , materiale de constructii etc.)

Acum asta este, eu sincer m-am resemnat, doar timpul si strangerea din dinti a populatiei le mai poate rezolva pe toate, si bineinteles o mai mare disciplina finaciara si profesionala pe viitor.

#77
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Posttavktm, on 19th May 2010, 15:01, said:

Pai tocmai, ca romanii au luat bani de la banci STRAINE, care banca mai este romaneasca in afara de CEC ???
Deci romanii s-au indatorat peste granite, chiar daca SC RAIFFEISEN SRL este din romania, firma mama este in Austria, sau unde o fi.
E datorie interna ce scrii tu.

Cum ar fi, Gigel, PF, a discutat cu Raiffaisen din Austria pentru a-i acorda un imprumut de 50.000 Euro sa-si achizitioneze o baraca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate