Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

beton amprentat vs pavaj clasic din dale de beton

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
Scuze am incercat sa rotesc imaginea.... insa nici o sansa!

#92
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Salut stiti vreun depozit de unde sa pot cumpara plastifiant, fibre, latex si daca or avea si lacul pe baza de apa pt un beton ampretat in zona caracal olt. Cel mai mult ma intereseaza aditivul pt beton ca celelalte sunt si in ddman. Lucrarea mio fac singur ca am mai facut in afara. Multumesc

#93
wbs

wbs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.04.2018
Salut! Imi puteti recomanda, va rog, un lac pentru beton amprentat? Am vazut mai multe variante, cu preturi variate, insa nu ma pricep si nu stiu ce sa aleg. Fiecare produs cu eticheta lui. De asemenea, mi-au aparut niste microfisuri si as vrea sa le repar. Ce pot folosi pentru reparatii?
Multumesc anticipat

#94
esziszi

esziszi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.07.2007
Bună,

Aș vrea să pun pavaj grilă de 40x40x8cm pe pământul din curte, pe unde acum intru cu mașina...în noroi, când plouă. Prefer cu grilă, poate reușesc să păstrez ceva iarbă (ca în restul curții).

Aș evita instalări complexe cu săpat, compactat, pietriș, nisip, cum ar trebui.

Dacă pun pavelele grilă direct pe pământ, am șanse să nu se plimbe sub autoturism, și să rămână utilizabile, măcar câțiva ani? Eventual scoase și refăcute corect atunci?

M-am gândit și la dale de beton, și la dale mici autoblocante, sub formă de os, dar mă gândesc că cele cu găuri au aderență mai bună, atât pe pământ, cât și sub roată.

Mulțumesc.

#95
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Acum, ca s-a terminat reabilitatea strazii si trotuarelor, am de gand sa intru si la reabilitarea interioara.
Initial aveam de gand sa pun pavele dar pare-se ca e mai buna metoda cu betonul amprentat.
Am deja beton turnat dar pe alocuri este inestetic, desi este gros, intri cu masina grea fara probleme. Am gasit niste baieti din zona, au masurat si au estimat un 200 de mp. La o masurare de-a mea cu ruleta au iesit vreo 165-170 de mp dar pe niste zone cu arhitectura ciudata am folosit o aplicatie si unde masurasem/estimasem 18mp au iesit 15mp. Ideea e ca mp ar costa pe la 150 de lei dar la suprafata mare undeva pe la 130 de lei. Deci, din pix, grosier, ochiometric, un 30 de mp imi scot din buzunar vreo 4000 de lei asa, scurt.

O sa masor fiecare zona cu aplicatia si o sa ramana si schemele. Ideea e ca nu am vazut daca se mai pune plasa in noul strat de beton turnat, avand in vedere ca este deja beton ca substrat. In rest, pare totul clar, unele dezavantaje ar fi cu inghetul-dezghetul si sarea carata iarna pe roti. Asadar, se mai pune plasa de armare in noul strat de beton?

#96
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Poți să pui ce plasă vrei, betonul tot se macină din cauza fenomenului îngheț-dezgheț.
Am niște alei turnate. B350. Tot s-au măcinat. Nu mult, dar cât să deranjeze din punct de vedere estetic.
În curte am pavaj de 8 cm. De vreo 13 ani. Este impecabil.

#97
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,439
  • Înscris: 06.06.2006
Musai armare. Simplasa e calitate. Ve ca exista din aia eco, nu ochiurile maiari si mai subtire. Sa nu iei din ata.

#98
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Ideea era că băieții au zis preț la gara și mă gândeam că au ocazia să sară niste etape, să ardă niste cheltuieli pe principiul că deja este beton gros că substrat.

#99
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,439
  • Înscris: 06.06.2006
Armarea nu este pentru betonul de dedesupt, ci pentru cel turnat. Si vezi sa nu te abureasca cu fulgii aia albi "de armare". Armarea se face cu fier. Exista niste fibre de armare pentru beton, dar sunt niste floace gri care arata urat la suprafata; betonul de sub te ajuta doar ca nu mai trebuie sa compactezi o groaza la pamantul ala.
In plus, betonul de deasupra trebuie sa aiba o grosime minima, ca sa nu ai probleme cu crapatul repede. Dar nu stiu cat (8cm parca, dar intereseaza-te)

Edited by kretzu77, 15 April 2024 - 08:42.


#100
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Nici nu am spus ca armarea este pentru betonul de dedesubt (ar fi culmea, deja este armat), am intrebat daca se mai armeaza cel proaspat turnat, in special in situatia in care se pune un strat de maxim 2 cm peste stratul actual (pe terase unde am deja marmura sparta).
Au zis ca da, plasa si fulgi.
Ideea e ca de miercuri ar trebui sa vina dar se cam anunta o ploaie joi, nu stiu ce au de gand sa faca daca ploua.

#101
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,439
  • Înscris: 06.06.2006
Maxim 2 cm sunt degeaba. Se va macina.
Betonul amprentat se pune min 7-8cm si armat.

#102
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
1-2cm vor fi pe terasele de intrare in casa (pe scari) ca si cum ar fi o gresie noua pusa. Nu am cum mai mult, vor pune fulgi de propilena mai mult si gata, suportul este excelent, foarte dur.

Edited by danghetau, Today, 06:51.


#103
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,439
  • Înscris: 06.06.2006
Fulgii apa albi sunt vrajeala la exterior.
Tu faci cum consideri, dar la 2 cm nu prea ai cum beton amprentat.
La dimensiunea ai poate o sapa de exterior si gresie (tot de exterior si pusa cu simt de raspundere)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate