Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

ser hemolizat

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,982
  • Înscris: 01.02.2006
acum vreo saptamana, varu' cel mic si-a facut niste analize de sange in urma unei enterocolite acute. analizele uzuale + calciu ionic, tsh, acid uric, proteine serice (nu ma pricep, el nici atat, asta mi-a scris pe ym, nu stiu ce inseamna :)).

analizele au iesit in limitele normale, doar calciu ionic f putin sub si acid uric f putin peste. ceea ce l-a nelinistit (in urma cautarilor pe google) a fost ca la sfarsit, ca observatie, scria "ser hemolizat". am cautat si eu si din cate am gasit, e legat de probleme de ficat. medicul de familie i-a dat in continuare analize specifice bolilor de ficat (GGT, GTO...).

pana sunt gata analizele, am zis sa intreb si aici daca sunt motive de ingrijorare.

el are 26 de ani, fumeaza si bea ocazional (petreceri, gratare) si nu prea a avut probleme cu sanatatea.

merci

#2
infostoc

infostoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 07.04.2007

View Postherculane, on 30th April 2010, 16:00, said:

acum vreo saptamana, varu' cel mic si-a facut niste analize de sange in urma unei enterocolite acute. analizele uzuale + calciu ionic, tsh, acid uric, proteine serice (nu ma pricep, el nici atat, asta mi-a scris pe ym, nu stiu ce inseamna :)).

analizele au iesit in limitele normale, doar calciu ionic f putin sub si acid uric f putin peste. ceea ce l-a nelinistit (in urma cautarilor pe google) a fost ca la sfarsit, ca observatie, scria "ser hemolizat". am cautat si eu si din cate am gasit, e legat de probleme de ficat. medicul de familie i-a dat in continuare analize specifice bolilor de ficat (GGT, GTO...).

pana sunt gata analizele, am zis sa intreb si aici daca sunt motive de ingrijorare.

el are 26 de ani, fumeaza si bea ocazional (petreceri, gratare) si nu prea a avut probleme cu sanatatea.

merci

Serul hemolizat inseamna ca o parte din celulele rosii ale sangelui s-au spart - asta se intampla de obicei din cauza recoltarii defectuase (asistenta care nu nimereste vena din prima, pacient foarte stresat in timpul recoltarii). Deci, de obicei serul hemolizat nu are nici o legatura cu vreo boala a pacientului. Oricui i se poate intampla sa aibe serul hemolizat dupa recoltarea sangelui. Faza e ca anumite analize nu vor mai fi corecte daca laboratorul foloseste acest ser (de ex transaminazele, fierul seric, bilirubina, etc). Daca serul este intens hemolizat, nici o analiza nu va mai iesi corect. De aceea laboratorul specifica acest fapt si medicul va trebui sa priveasca cu mai multa circumspectie rezultatele obtinute sau chiar sa nu tina cont de ele.
PS - sunt si situatii in care hemoliza are legatura cu o boala preexistenta a pacientului (anemii hemolitice de ex), dar majoritatea situatiilor nu au astfel de legaturi.

#3
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,982
  • Înscris: 01.02.2006
multam pt raspuns!

sper sa fie asa cum spui tu, chiar daca tanti care recoltat sangele i-a nimerit din prima, iar el nu prea are nicio treaba de stres la analize si intepaturi.

mi-a spus ca acum aproape un an si-a facut si o ecografie abdominala (incluzand si ficatul) si era totul ok. bine, am inteles ca tot pot exista probleme care nu ies la eco

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate