Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4117 replies to this topic

#91
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Acesta este un model de robinet pt furtune de 16 mm.
Pt fixare se gaureste teava de polietilena cu un spiral adecuat,se introduce robinetul si se strange piulita contra.A trebuit sa scot un robinet ,dupa ce i-am rupt fluturele si a fost imposibil de scos;am improvizat un fluture dintr-un electrod.
Eu folosesc un model identic de cuplare-pe teava de polietilena-insa pt banda picuratoare de 18 mm diametru.
Am o teava de polietilena Φ32mm,de 25 m lungime,pe care sunt montati roineti la fiecare 60 cm,iar lungimea benzii de picurare este de 12 m la fiecare rand.
Nu mai stiu firma de la care am cumparat instalatia,insa intr-unul dintre prospecte,mentiona ca banda de Φ18 mm poate fi folosita pt o distanta de maxim 40 m(un rand)

Attached Files



#92
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
a ) Referitor la prinderea robinetilor de teava de distributie.

Am fost astazi la magazinul Dedeman. Un angajat, sper ca stia bine, mi-a zis ca se da o gaura in teava de distributie din polietilena si in ea se forteaza o garnitura dintr-un material asemanator unui cauciuc tare care este in aceeasi punga cu robinetul. Apoi acesta se infige cu unul din capete in acea garnitura. Acest mecanism de asamblare pare logic si viabil ca rezistenta si etanseitate.

b ) Am gasit banda de udat cu vreo 63 lei rola de 200 m. Aveau doar cu gauri din 10 in 10 cm. Se pare ca pentru rosii nu este buna fiind perforata prea des.
Daca as obtura cite doua gauri consecutive cu banda izolatoare dupa care las una libera sa obtin orificii din 30 in 30 cm ar merge?

Am gasit si un furtun de picurare relativ tare, nu ca banda, cu orificii la 30 cm parca grupate cite doua apropiat. Costa insa 1 leu / m. Este bun pentru rosii?

Cam la ce tip de culturi se preteaza bine banda cu perforatii la 10 cm?

#93
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Sus ! Subiectul zace ascuns aici si pe Mecanica s-a mai deschis inca unul .

#94
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Acelasi sistem de mufare il folosesc de cativa ani fara probleme .Eu as alege banda cu picuratori la 10 cm .Nu este necesar dop in capat,decat daca folosesti (sau poate sa apara la un moment dat) presiune mare in sistem  .Impaturarea capatului si prinderea cu    inel este suficienta de regula .Lungimea randurilor ce pot fi irigate cu diferite procente de uniformitate le poti vedea si pe site-ul agropataki.ro .
Mai este un subiect despre irigare la Dezbateri. Poate cu ocazia asta vor fi reunite si eventual mutate la Legumicultura .

#95
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Mno, ca le "mergiuim".

#96
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
Reteaua mea totalizeaza vreo 350m (nu am masurat exact, dar am sa o fac), impartita in 5 tronsoane, cu posibilitate de inca 2.
Eu am mers cu varianta de dopuri la capete, deoarece la presiune mai mare cedeaza capetele impaturite si cu sigurante.
Pompa cu care lucrez eu are 650W si merge bine chiar si cu toata reteaua deschisa.
Ca sa nu am probleme cu presiunea daca se intampla ceva, am o refulare prin doua tasnitori artizanale din plastic plantate in doua intervale de capsuni.
Corect ce a spus colegul de mai sus, banda cu picuratori la 10cm este cea mai buna.
Sanatate!

Edited by daniel-popa, 18 April 2012 - 20:56.


#97
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Cine stie unde gasesc o electrovalva, de apa, normal inchis in Bucuresti?
Deocamdata nu imi trebuie electrovalva cu programator, adica una inteligenta ci simpla: am pus tensiune pe ea se deschide, intrerup tensiunea se inchide singura.
Pretul sa nu fie mai mare de 80 lei.

#98
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Am gasit in final, la BAUMAX - Piata Sudului - Calea Vacaresti, un programator electronic de udat, cu electrovalva incorporata, marca OK., la pretul de 75 lei.
Cit de fiabil o fi nu stiu. Este din plastic si arata ca un apometru cu afisaj electronic.

#99
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ce DN are electrovalva?ce tensiune de alimentare?

#100
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

 roaca, on 17th April 2012, 22:38, said:

a ) Referitor la prinderea robinetilor de teava de distributie.

Am fost astazi la magazinul Dedeman. Un angajat, sper ca stia bine, mi-a zis ca se da o gaura in teava de distributie din polietilena si in ea se forteaza o garnitura dintr-un material asemanator unui cauciuc tare care este in aceeasi punga cu robinetul. Apoi acesta se infige cu unul din capete in acea garnitura. Acest mecanism de asamblare pare logic si viabil ca rezistenta si etanseitate.

b ) Am gasit banda de udat cu vreo 63 lei rola de 200 m. Aveau doar cu gauri din 10 in 10 cm. Se pare ca pentru rosii nu este buna fiind perforata prea des.
Daca as obtura cite doua gauri consecutive cu banda izolatoare dupa care las una libera sa obtin orificii din 30 in 30 cm ar merge?

Am gasit si un furtun de picurare relativ tare, nu ca banda, cu orificii la 30 cm parca grupate cite doua apropiat. Costa insa 1 leu / m. Este bun pentru rosii?

Cam la ce tip de culturi se preteaza bine banda cu perforatii la 10 cm?
Cred ca mai usor e sa anulezi gaurile introducand silicon sanitar. Eu asa am procedat, dar n-am presiune.Eu irig prin cadere.
Gaurile infundate de calcar se pot desfunda, intepandu-le cu un ac subtire, (de seringa). Eu voi refolosi benzile de acum patru ani, care trebuiau sa fie pt. un singur an, comform explicatiilor vanzatorului.
La capetele tronsoanelor am cepuri de lemn sau fitting-uri uzate care se potrivesc la diametru.Magistralele sunt ciuruite cam la fiecare 15, 20 cm si am pus garnituri in care bag cepuri de fier (taiate din bara de fier beton), sau suruburi de 12mm, infasurate in putin teflon pt. mufare (ar merge si unse putin cu silicon sanitar...sau orice creanga de diametru potrivit).
Am modificat si robinetii, sa nu-mi mai rupa garnitura cand ii scot.I-am polizat putin sa-i rotunjesc. Nicaieri n-am pierderi, dar repet...n-am presiune.
Nu ma deranjeaza sa dau drumul apei (vreo 800 l ) si sa plec, apoi sa repet (de vreo 4-5 ori pe zi cand e seceta.) Eu nu fac comercial ci pt. familie si neam. :)

#101
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009

 gcom61, on 19th April 2012, 21:32, said:

Ce DN are electrovalva?ce tensiune de alimentare?
Daca te referi la aparatul de la Baumax marca OK. cu 75 lei, alimentarea se face de la doua baterii AAA montate in corpul sau. Merge independent de reteaua de 220 V.
DN-ul (daca este vorba de debit nominal) nu il stiu dar pare sa duca debitul unui apometru obisnuit pe care il montezi sub chiuveta de la baie sau bucatarie ca sa vezi ce consum ai. Pentru ce imi trebuie mie era clar, din dimensiunile sale, ca are suficient debit.
Mi-au dat o foaie care are insa doar instructiuni de setare a programului de udat nu si parametri mecanici ai electrovalvei: debit, diametru, etc..


 sudest_om, on 19th April 2012, 22:27, said:

Nu ma deranjeaza sa dau drumul apei (vreo 800 l ) si sa plec, apoi sa repet (de vreo 4-5 ori pe zi cand e seceta.) Eu nu fac comercial ci pt. familie si neam. :)
Da inteleg, vad ca nimeni pe aici nu foloseste programatoare de udat, cel putin electronice cu repetare a ciclurilor. Toata lumea uda supravegheat.
Problema la mine este ca nu pot monitoriza udarea decit asa o data pe zi sau la doua zile sa verific daca irigarea a fost efectuata.

#102
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Instructiuni de setare pentru programatorul de udat de la Baumax marca OK. cu 75 lei.
(a se vedea (marita la maxim) imaginea jpg atasata)
Attached File  Instructiuni_programator_udat_Baumax_marca_OK_75_lei.jpg   408.37K   367 downloads

#103
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Mea culpa...in limbaj tehnic (cand se vorbeste despre vane,electrovane,electrovalve) DN inseamna diametru nominal.
Daca s-ar fi vorbit despre sosele, DN putea insemna drum national.
Din ceea ce ai explicat despre acest produs,cred ca este vorba despre o electrovalva  de 1/2 inch.

Revin cu intrebarea: ce diametru are electrovalva ,ce presiune de lucru,si necesita si o alta tensiune de alimentare in afara de cea pt blocul electronic? Daca este independenta de reteaua de 220V50Hz-uz casnic- se specifica ceva despre tipul bateriilor? am inteles baterii ,,,AAA'' ,insa la aparatele(sau mai binezis producatorii) care se respecta ,se specifica foarte clar daca bateriile trebuiesc sa fie alcaline sau nu.
Stiu ca OK este produsul comandat de Baumax si produs in China.
Pune ceva poze te rog.

#104
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009

 gcom61, on 20th April 2012, 18:55, said:

Revin cu intrebarea: ce diametru are electrovalva ,ce presiune de lucru,si necesita si o alta tensiune de alimentare in afara de cea pt blocul electronic? Daca este independenta de reteaua de 220V50Hz-uz casnic- se specifica ceva despre tipul bateriilor? am inteles baterii ,,,AAA'' ,insa la aparatele(sau mai binezis producatorii) care se respecta ,se specifica foarte clar daca bateriile trebuiesc sa fie alcaline sau nu.
Stiu ca OK este produsul comandat de Baumax si produs in China.
Pune ceva poze te rog.
Nu are nevoie de alta sursa cu exceptia celor doua baterii AAA.
Parca sa zic ca cel de la informatii mi-a zis: "merge si le 3/4" si la 1" la cit ai".
Pe de alta parte, dar nu sunt sigur ca este vorba de programatorul OK. sau altul echivalent, presiunea era intre 0.75 si 12 bari.
Am intrebat si de ceva informatii despre el si poze care s-ar gasi pe internet. Mi s-a zis ca nu sunt.
Tot ce pot sa fac este sa ma mai duc odata la Baumax, cu intrebarile tale precise, insa in viitoarele saptamini nu mai am drum pe acolo.
Poate mai sunt altii pe forum care se nimeresc cumva in Baumax si intreaba de caracteristicile acestui programator de udat.

Am caracteristici pentru alte programatoare care pot fi gasite si pe internet.
Poti citi punctele 8 - 12 ale fisierului pdf trimis de mine cuiva care m-a rugat sa investighez atit pe internet cit si prin magazine sistemul de irigat prin picurare.
Attached File  Udare_Picatura_Componente_pt_Softpedia.pdf   154.38K   582 downloads

Edited by roaca, 20 April 2012 - 19:38.


#105
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
In continuare am sa atasez pozele pe care le-am promis.
Inca nu se afla montata banda de picurare, dar ca idee cam asa se procedeaza:
Attached File  instalatie_picurare_01.jpg   1.04MB   953 downloads

Attached File  instalatie_picurare_02.jpg   1.03MB   867 downloads

Attached File  instalatie_picurare_03.jpg   1.13MB   787 downloads

Attached File  instalatie_picurare_04.jpg   1.05MB   740 downloads

Attached File  instalatie_picurare_05.jpg   1.06MB   841 downloads

Attached File  instalatie_picurare_06.jpg   941.23K   801 downloads

Attached File  instalatie_picurare_07.jpg   843.52K   710 downloads

Attached File  instalatie_picurare_08.jpg   1015.03K   672 downloads

Attached File  instalatie_picurare_09.jpg   1.37MB   676 downloads

Attached File  instalatie_picurare_10.jpg   955.83K   626 downloads

Attached File  instalatie_picurare_11.jpg   1.3MB   656 downloads

Attached File  instalatie_picurare_12.jpg   1.58MB   583 downloads

Attached File  instalatie_picurare_13.jpg   1.11MB   511 downloads

Attached File  instalatie_picurare_14.jpg   1.23MB   490 downloads

Attached File  instalatie_picurare_15.jpg   1.08MB   465 downloads

Attached File  instalatie_picurare_16.jpg   1.04MB   464 downloads

Attached File  instalatie_picurare_17.jpg   1018.23K   437 downloads

Attached File  instalatie_picurare_18.jpg   1.18MB   456 downloads

Attached File  instalatie_picurare_19.jpg   949.25K   452 downloads

Attached File  instalatie_picurare_20.jpg   1.02MB   487 downloads

In speranta ca aceste imagini va ajuta cu ceva va doresc sanatate!

#106
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Multumim pentru poze.

#107
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@daniel-popa... pozele de mai sus arata ,ceea ce se numeste magistrala sau aripa de udare(irigare).Cum procedezi cand pe aceeasi sola cu magistrala respectiva trebuie sa uzi soiuri diferite?...pt ca observ ca nu ai folosit robineti ci doar racorduri.In cazul expus de tine nu ai posibilitatea de a inchide doar o portiune din furtunele de picurare.Presupun ca te vei orienta cu soiurile in functie de amplasarea aripilor de udare(mai mari sau mici).

Attached Files

  • Attached File  1173.jpg   638.96K   639 downloads


#108
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
In pozele de mai sus, fiecare tronson este oprit printr-un singur robinet.
In fiecare parcela pun cate un soi de tomate, sau ardei sau alte legume.
Cand vreau sa ud, dau drumul la apa la intreaga parcela.
Astfel pot uda cate o parcela unde am nevoie sau toate parcelele.
Va dati seama ca nu am nevoie la fiecare banda de picurare de robinet.
Ud intreaga parcela odata.
Instalatia cu robinet la fiecare banda de picurare, este foarte eficace cand se planteaza legume diferite pe aceeasi magistrala.
La mine nu este cazul. Eu cultiv legume de aceeasi specie pe parcele separate, intr-una tomate, in alta ardei, in alta gogosari si asa mai departe....
Inca ceva...magistrala este pe teava de 32 iar lateralele sunt pe teava de 25, nu stiu daca se vede bine din poze.
Robinetii de plastic sunt montati la fiecare inceput de laterala.
Pot sa bag apa pe magistrala fara sa intre in laterale.
Sanatate si numai bine!

Edited by daniel-popa, 23 April 2012 - 18:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate