Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4117 replies to this topic

#4015
mirceadrg

mirceadrg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.03.2014
multumesc, m-am lamurit

#4016
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

View Postparintele, on 18 martie 2022 - 17:43, said:

Ala e.
Eu am mers direct la palaplast.
Microtubul ala.e.rela5iv rigid, batos, nunse îndoaie, nunse răsucește, îl tai cu sficul oblic.

Eu îl pun direct în țeavă ldpe (similara cu 5eava beag4anhdoe doar ca e mai subțire materialul mai elastic), gauresc cu preduceaua (ideal de 2mm zic ei, merge și cu 3)
Îl poți baga pe țeavă și 10 cm, o. Sa vezi când îl bagi ca îl poți baga ușor oblic și apoi scăpa ori în aval ori în amonte, eu le pun în aval. Adică cu capătul care întra în țeavă nu spre robinetul de unde vine apa ci spre celalalt capăt,
Se taie. Oblic pt a fi sigur ca dacă îl pui vertical capătul nu se obtureaza când atinge fundul tevii,. Fiind tăiat oblic nu are cum.... dar eu îl bag mai mult și contează mai putin.
Dacă ai nisip mult în apa (nu e cazul tau, spun pt alții poate interesați) poți pune țeavă  cu găurile nu deasupra ci lateral, în felul asta capătul capilar ului va sta mai sus de baza și se va înfundă mai greu spre deloc.

E bine ca în capătul închis al tevii sa pui un alt robinet și nu dop, în felul asta poți ourja din când în când eventual nisipul dacă el exista.

Repet, e cam scump Microtubul ala, încearcă sa suni la palaplast direct, trimit colete.
Dacă vrei îți dau numărul domnului de acolo...
Părinte dragă, lămurește-mă și pe mine, rogu-te !
Microtubul ăsta se poate monta și pe o conductă pehd de 25 mm sau 32 mm ? Că eu tare aș vrea să fac ceva trainic să țîie minim 7-10 ani, și mă gândesc să întind  prin toată curtea conductă ephd și să o înțep cu burghiu apoi băgate aceste microtuburi pt fiecare plantă. Ori poți sugera o soluție mai simplă dar la fel de trainică ?

#4017
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Poți baga și pehd și ldpe, e același drac doar ca pehd e mai groasa în carne și cred ca și materialul e putin mai dens, asta presupunând ca ar avea aceeași grosime, dacă ai face o comparatie directa pt tuburi similare ca geosime a peretelui.

Oricum, arata la fel și tine relativ la fel în sensul ca și ldpe tine, îs gura problema e dacvao calci sau dai cu sapa în ea șamd... Evident ca fiind mai subțire în carne e mai sensibila puțin dar e în opinia mea irelevant atata timp cat o folosești normal.
Unde ai zone mai dificile pui pehd, în rest nunare sens.

În rest, se gaureste mai ușor, cu o preducea, și 3 mai elasita nițel, asta înseamnă că etanseaza mai bine capilarul de 3.2 pus fără conector.
Si dacă pui conector e mai ușor sa îl bagi și eventual sa îl scoți dsca ai nevoie ulterior, în pehd te chinui.

Un alt avantaj al elasticității crescute este ca poți folosi diverse fitinguri simple, adică un tub cu brăduț, nervuri tip spin, care tine foarte bine.
Coturi, taguri, dopuri, chiar orinderile în coloana principala..... Foarte greu pe mai scoți. Doar dacă e foarte cald afara. Eu le crestez ca s anu ma chinui, aia e, pierd 5 cm..


Deci nu ai de ce ea pui pehd, doar în ideea în care ai zone peste care treci, ai risc mare de înțepate sau lovire dwr oricum și pehd trebuie ferit asa ca nu vad rostul.
Magistrala de pehd, linii de ldpe, pt lungimi mici merge 16, pt lungimi mai mari merge 20...
Prindere cu șa, robineți dedicați pt linii, seamănă cu aia pt benzi.. Ieftini, se rup ii înlocuiești, nunare sens sa pui altceva (nu mai soun ca e și mai complicat), robineți clasici se gripează, se duc mukt mai repede.

Instalația mea. Are 4 ani, am tot miscat-o, am mai săpat, bag motocultor ul și mai ciupește... N-are nicio treaba....dacă ciupește undeva tai și pui o nada, un fiting de innadire adică, e 50 bani....





#4018
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Mersi Părinte. Dumnezeu să te aibă-n paza Lui...

#4019
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Problema mea e că trebuie să întind magistrala exact pe lângă rândul de pomi, cca 40m. Și am două opțiuni, zic eu. Ori fac magistrala din phde de 32 și mă înțep cu conectorii în ea, ori merg de la început cu țeavă ldpe de 25 iar unde am de făcut 3-4 linii mă conectez la ea cu ldpe de 16 mm. Zic bine ?

#4020
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Bad post.

Edited by camsonat, 29 August 2022 - 20:04.


#4021
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Buna ziua !
Put nou forat la aproximativ 25 m, a 2-a panza freatica, izolata prima panza freatica (18 m). Va rog sa imi recomandati o pompa submersibila cu care sa imi pot limpezi apa.  In functie de cat de bun va fi putul, imi voi plata rasaduri pe aproximativ 200 m2.
Vreau ceva cat mai ieftin si  daca se poate ~fiabil~. Adica sa scoata apa cu nisip si nu sa se arda in cateva minute.  Acest put ar trebui sa imi asigure utilitatile din casa de la tara, cat si irigarea gradinii.

#4022
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Acel putz abia sapat trebuia si denisipat de forajisti nu sa te lase pe tine sa omori niste pompe submersibile scumpe…
Poti improviza un aer-lift cu aer comprimat ca sa faci ce nu au facut ei?

#4023
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Colegul @guru are dreptate, dar nu ar strica sa intrebi si pe topicul dedicat, sunt acolo cativa colegi destul de experimentati. Ar trebui sa dai mai multe amanunte referitoare la debit, nivel apa, etc.

#4024
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
In linii mari instalatia e compusa dintr-o teava ceva mai groasa (dar nu foarte groasa) pe langa care pui o tevusca mai subtirica ce intra cat mai aproape de baza tevii mai groase.
Tevusca o racordezi la aer comprimat si lasi sa functioneze pana ce nu mai iese strop de nisip pe teava groasa.
Nu e foarte complicat dar e o bataie de cap de care ar fi trebuit sa nu ai parte daca lucrai cu niste meseriasi adevarati si seriosi.
Ideal ar fi sa poti juca pe verticala aer-liftul ca sa poti fi sigur ca ai scos tot nisipul pana la piesa de fund a forajului (daca are asa ceva cum ar fi normal)

Edited by subway_guru, 13 January 2023 - 20:52.


#4025
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Multumesc pentru raspunsuri!

Am vorbit cu cei care au sapat putul si vor veni saptamana urmatoare pentru denisipare.
Daca voi avea nelamuriri sau alte probleme voi apela la celalalt topic recomandat de @corsica.

#4026
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.02.2007
La un sistem de irigare prin picurare este obligatoriu filtrul de apa? Mi-am cumparat tubul de la Azud iar cei de acolo mi-au recomandat si un filtru, avand in vedere ca voi folosi apa dintr-un put.

#4027
recki27

recki27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.12.2006
Da.

#4028
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.02.2007
ok, multumesc!
Acum ca am lamurit acest aspect, care filtru este mai indicat, cel cu discuri sau cu sita?Tin sa precizez ca detin ambele modele deci pretul lor nu este un criteriu,

#4029
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Daca le ai pe amandoua si nu le gasesti alte intrebuintare, le montezi pe ambele, inseriate, cel mai fin ultimul.

#4030
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Buna ziua, as avea nevoie de un sfat in ce priveste achizitionarea unui sistem de picurare pentru gradina de zarzavat si flori (cam 50m lungime) si pentru ghivecele de pe balcon (6m)   Imi puteti recomanda un kit?  Mentionez ca am cismea afara si pot atasa furtunul la ea.  Multumesc.

#4031
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014
Salut, am o întrebare,pentru sistem de picurare.... Nu merge dacă as da gaura în tubul orb fără sa mai pun ciupercă sau tub capilar?
Gaura de 1 mm sau 2?

#4032
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Evident ca nu.
Daca mergea, de ce ar fi folosit cineva acele componente?

Explicația e simpla, găurile produc o cădere de presiune, adică mai aproape de sursa presiunea e mai mare, mai departe presiunea scade, implicit și debitul va scădea.

Picuratoarele sunt practic, sau înglobează, un sistem de regulare, adică "egalizeaza" presiunea și debitul, asigura o irigare uniforma pe toată lungimea sistemului.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate