Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4117 replies to this topic

#3997
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005

View Postsan62, on 17 martie 2022 - 22:06, said:

Io m-am săturat de ele și vreau să ud cu tije de picurare!Posted Image
Astea se înfundă, cum e?


Să înțeleg că nu aveți probleme cu înfundatul tijei.

Da, se infundă.
Ala e pix pt tub de 5mm care are diametru interior de 3.2mm ...
E deci un furtun iar pixul are pe acel cui care întra în interiorul furtunului un canal în zigzag, ca o zgârieturi, care e pracric sistemul capilar prin care se limitează presiunea și debitul...
Similar cu ce are și banda de picurare.

Acel tip de furtun se conectează la țeavă principala obligatoriu prin niște conectori.

Având acel sistem capilar gravat foarte fin, este poedispus infundarii/colmatarii, avantajul fata de banda e ca poate fi scos și spălat.


Eu însă mă refer la tuburile capilare, tuburile de. 3.2 mm care au un diametru interior de 1.2-1.4mm probabil.

Pixurile pentru acest tip de furtunel nu au un cui care întra pe interior și deci nu au un sistem capilar pt reglarea presiunii și debitului.
Pur și simplu pixul este un suport pentru furtun sa îl poți înfige în substrat.
Reglarea presiunii și debitului, caliparul propriu-zis, este însuși furtunul.

La O lungime uzuala, prin faptul ca are un diametru interior mic, are o cădere de presiune suficienta cât sa limiteze cantitatea de apa livrata.
De regula lungimea asta la care el e calculat e undela în jur de 80-100 cm.
Evident ca merge și la lungimi mai mici, merge și la lungimi mai mari, oricum sub 50 cm nu prea le poți folosi...

Fiind deci un furtun simplu cu diametru de 1.ceva mm, nu se înfundă la fel de ușor cu sistemul capilar al benzii care are câteva zecimi de mm.... Diametrul pracric e dublu-triplu, îți dai seama ca aria capilar ului e de 4-9 ori mai mare, nu?
Aceste tuburi de 3.2mm se pot conecta la țeavă fără conector, prin găurirea acesteia și inserare directa, țeava e suficient de elastica sa etanseze.
Exista însă și conectori, mai costa și aia ceva acolo, exista și conectori distribuitor cu 2 sau 4 ieșiri... Dai o gaura și poți alimenta 2 sau 4 terminale.




Deci eu recomand sistemul cu tub subțire, 3.2mm.
Ala nunse înfundă veci.
Dacă ai nisip da, îl poți înfundă și pe ala.
Fata de furtunel3 mai groase, deși se înfundă greu se și desfunda greu, nu 3 la fel de simplu ca la cele de 5mm unde scoți pixul, îl speli și îl pui la loc... La alea e imposibil sa ai ceva care sa infunde ditamai furtunul de 3mm diametru interior.


Cât despre folosirea pixurilor la suprafețe mici sau la balcoane... E o presupunere doar.
Da, sistemul cu pixurile nu 3 Ieftin.
Totusix nici banda nu 3 chiar ieftina, trebuie schimbata anual. Sistemul cu pixuri tine mult și bine...
La final dacă socotești s-ar putea sa nu mai fie atat de diferite costurile.

Când ai. Probleme cu apa deja problema e diferita.



#3998
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View Postparintele, on 17 martie 2022 - 23:29, said:

Eu însă mă refer la tuburile capilare, tuburile de. 3.2 mm care au un diametru interior de 1.2-1.4mm probabil.

Pixurile pentru acest tip de furtunel nu au un cui care întra pe interior și deci nu au un sistem capilar pt reglarea presiunii și debitului.
Pur și simplu pixul este un suport pentru furtun sa îl poți înfige în substrat.
Reglarea presiunii și debitului, caliparul propriu-zis, este însuși furtunul.

La O lungime uzuala, prin faptul ca are un diametru interior mic, are o cădere de presiune suficienta cât sa limiteze cantitatea de apa livrata.
De regula lungimea asta la care el e calculat e undela în jur de 80-100 cm.
Evident ca merge și la lungimi mai mici, merge și la lungimi mai mari, oricum sub 50 cm nu prea le poți folosi...

Fiind deci un furtun simplu cu diametru de 1.ceva mm, nu se înfundă la fel de ușor cu sistemul capilar al benzii care are câteva zecimi de mm.... Diametrul pracric e dublu-triplu, îți dai seama ca aria capilar ului e de 4-9 ori mai mare, nu?
Aceste tuburi de 3.2mm se pot conecta la țeavă fără conector, prin găurirea acesteia și inserare directa, țeava e suficient de elastica sa etanseze.
Exista însă și conectori, mai costa și aia ceva acolo, exista și conectori distribuitor cu 2 sau 4 ieșiri... Dai o gaura și poți alimenta 2 sau 4 terminale.




Deci eu recomand sistemul cu tub subțire, 3.2mm.
Ala nunse înfundă veci.
Dacă ai nisip da, îl poți înfundă și pe ala.
Ăsta?

Attached Files

  • Attached File  pic.png   103.22K   45 downloads


#3999
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Nu, cam ca asta
https://www.agropata...929-p18237.html

Tubul capilar 3.2mm întra în mufă aia în cruce și în pix, nu invers, adică nu întra pinul mufei sau. Al pixului în interiorul furtunului... Pt ca. Nu are cum, dietrul interior al furtunului e mic.
La furtun ele mai mari, având diametrul interior mai. Mare, intra pinii în furtun.


Cel de la agropatachi e cam scump, eu am luat de la palaplast și aia au în afara de astea pretaiate și colac de 500m sau ceva de genul, îți tai la ce lungime vrei.


#4000
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Am găsit aproape de mine, Ploieşti!Posted Image
https://www.picura.r...-3-2-mm-7723150

#4001
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Ala e.
Eu am mers direct la palaplast.
Microtubul ala.e.rela5iv rigid, batos, nunse îndoaie, nunse răsucește, îl tai cu sficul oblic.

Eu îl pun direct în țeavă ldpe (similara cu 5eava beag4anhdoe doar ca e mai subțire materialul mai elastic), gauresc cu preduceaua (ideal de 2mm zic ei, merge și cu 3)
Îl poți baga pe țeavă și 10 cm, o. Sa vezi când îl bagi ca îl poți baga ușor oblic și apoi scăpa ori în aval ori în amonte, eu le pun în aval. Adică cu capătul care întra în țeavă nu spre robinetul de unde vine apa ci spre celalalt capăt,
Se taie. Oblic pt a fi sigur ca dacă îl pui vertical capătul nu se obtureaza când atinge fundul tevii,. Fiind tăiat oblic nu are cum.... dar eu îl bag mai mult și contează mai putin.
Dacă ai nisip mult în apa (nu e cazul tau, spun pt alții poate interesați) poți pune țeavă  cu găurile nu deasupra ci lateral, în felul asta capătul capilar ului va sta mai sus de baza și se va înfundă mai greu spre deloc.

E bine ca în capătul închis al tevii sa pui un alt robinet și nu dop, în felul asta poți ourja din când în când eventual nisipul dacă el exista.

Repet, e cam scump Microtubul ala, încearcă sa suni la palaplast direct, trimit colete.
Dacă vrei îți dau numărul domnului de acolo...




#4002
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Chiar te rog, mulţumesc!

#4003
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View Postparintele, on 18 martie 2022 - 17:43, said:

Ala e.
Eu am mers direct la palaplast.
Microtubul ala.e.rela5iv rigid, batos, nunse îndoaie, nunse răsucește, îl tai cu sficul oblic.

Eu îl pun direct în țeavă ldpe (similara cu 5eava beag4anhdoe doar ca e mai subțire materialul mai elastic), gauresc cu preduceaua (ideal de 2mm zic ei, merge și cu 3)
Am preducea de 2 şi 3 mm!
Mulţumesc frumos de pont, mai scutit de cheltuială!Posted Image

Am 300m ldpe de 16mm!

#4004
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Ce ar mai trebui spus este ca țeava ldpe ca și hdpe-ul se cam dilata urat la căldură și se contracta la fel de urat la frig.

Atenție deci la montarea capilarelor (sau conectorilor, după caz).
În primul rand e bine de montat când e cald soarele încălzește țeava. Aceasta devine mai moale/elastica.
Pe de alta parte însă ea se și dilata, destul de mult.
Apoi când irigi, dacă folosești apa din put, rece, se contracta destul de mult.

Așa se face ca ești tentat sa pui capilarele când e soare și țeava e lejer "fierbinte", iar când dai drumul la apa constați ca îți pleacă pixurile de unde erau înfipte și nu îți mai ajung la plante.

Sugestia mea e sa lucrezi la. Temperaturi ambientale normale(25grade sa zicem) sau sa racesti putin țeava dând drumul la apa cu robinetul din capătul "mort" deschis/sau dopul scos...
De asemenea, nu te ieftini la lungimea capilar ului, adică nu folosi 50 cm sau bazaconii de genul asta.
Așa cum spuneam lungimea în sine este mecanismul prin care e reglata căderea de presiune, pe de alta parte asta te ajuta și practic sa nu ai probleme dacă sunt diferențe date de contractare, temperaturi șamd.
Între 60 și 80 cm  e optim pt majoritatea aplicațiilor, mai mult deja poate sa încurce...



#4005
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Salutare! Am si eu o mica dilema: am un teren pe care acum imi construiesc casa si o zona din el nu va fi atinsa de santier, asa ca m-am gandit sa plantez niste ceapa, salata verde, niste rosii si cum sunt 25 km de la mine pana acolo si nu vreau sa fac drumuri zilnic, as vrea sa fac un sistem de picurare, care sa mearga complet nesupravegheat. Am apa din put, care are pompa submersibila in regim de hidrofor, cu vas de 80 l. Am dat comanda de un programator pentru irigatii, dar nu sunt hotarat ce sa leg la el: banda de picurare sau tub. La banda mi-e teama sa nu mi-o gaureasca pisicile de prin zona, tubul imi pare ceva mai solid. Ce distanta ar trebui sa folosesc intre picuratoare pentru culturile de ceapa, salata verde, ridichi, rosii?(banuiesc ca ar trebui diferite, dar nu vreau sa cumpar 10 tipuri de tub/banda).

#4006
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Tubul e mai rezistent însă mai scump și are dezavantajul ca dacă se înfundă, îl arunci și odată cu el o poala de bani.
Iar de înfundat se înfundă nundoar de la nisip sau alte mizerii din ala ci de la sărurile care precipita, adică de la "calcar".
Când bate soarele în el procesul este amplificat.

Deci ramai la banda, e ieftina și se înlocuiește anual tocmai din acest motiv, ca inerent picuratoeile se înfundă, mai mult sau mai puțin, mai devreme sau mai târziu, mai multe sau mai puține, udarea devine neuniform și de aici problemele.

Pisicile nu gauresc nimic, dacă apar mici accidente se repara simplu, și dacă pica pe undeva unde repari nu contează. Innadesti, dai un izolier, în cel mai rău cât dacă vreuna din linii e compromisa o înlocuiești.


Picuratorile contează prea puțin la ce distanta sunt sau ce debit au
Debitul îl alegi în funcție de alț3 criterii, gen sa nu fie prea mare cât sa balteasca apa sau sa îți siroiasca, rar se intampla astain gradina ca nu cultivi în betoane..
Mai degrabă sa nu fie prea mare și sa fie nevoie de împărțire pe zone pt ca nu ai debit suficient al pompei
.. Nu cred ca e cazul într-o gradina familiala, sincer...

În rest, distanta.... Irelevant pt ca oricum udarea înseamnă o banda umeda, co tinua.
Planta are rădăcini întinse, degeaba o uzi tu la tulpina crezand ca artfel nu irosești apa, de fwpt 3 mai bin3 sa uzi o banda pt ca astfel ea absoarbe apa și nu creezi o zo a supragudata unde creste riscul de boli și o parte din rădăcini în sol uscat....

Deci prea puțin contează distantele între licuratoare, cât mai dese...10 cm e uzual.

De ce exista și la 20 sau 40? Sunt inutile?

Nu, doar ca utilitatea acelor tipuri de benzi cu picuratoare la distante mai mari nu întra în domeniul tău de interes... Cei ce au nevoie de asa ceva știu ei de ce, cum tu nu știi și nu ai nevoi "speciale" ramai la Basic, adică picuratori dese care iti creează o banda umeda în jurul rândului... Merge ok și la plante cu 5 cm distanta între ele și la 50 între ele pe rand...
Debitul... Dacă nu uzi bine în general 0 minutex lași instalația sa meargă 60...sau 100...importan5 e sa picure... Mult puțin, sa picure....

Unul care merge în câmp cu motopompa  și iriga 3 zone.... Da, se uita sa dea. Cantitatea de apa în juma de ora fiecare zona, ca nu doarme lângă motopompa... Sau sa nu aibă licuratoare de debit prea mic Pt ca merge motopompa aiurea și nu are unde da afara... Sau invers, dacă are picuratoare de debit prea mare se Complica în sensul Ca Pompa nu poate da sa zicem 5 mc /ora și ii scade prea mult presiunea, deci e nevoit sa ude pe zone...

Tu, acasă, cu hidrofor, nu cari pompe, nu stai sa o păzești, nu ai mari griji...
Uzual 1-4per ora, 10 cm.... Merge ok acasă...

Edited by parintele, 23 March 2022 - 21:20.


#4007
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Multumesc pentru informatii! E prima data cand folosesc irigatie prin picurare, eram obisnuit sa ud cu furtunul sau cu aspersoare in "tinerete", inainte sa ma mut in bucuresti in cutie de chibrituri. Acum abia astept sa termin casa sa am din nou gradina, pentru ca nu imi place de nici o culoare viata la bloc.

#4008
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008

View Postgabiroa, on 31 ianuarie 2022 - 11:19, said:

Pentru cine are nevoie de un programator electronic simplu eu azi mi-am cumparat pe asta care e la reducere la Brico. Mi s-a parut foarte ieftin. Mai am unul mecanic tot de la Verve dar asta ma coafeaza mai bine daca vreau sa ud zilnic si sa nu fiu nevoit sa ma scol la 5 dimineata in fiecare zi.

https://www.bricodep...or-digital.html
Ia sa vezi cat e acum un programator care era in ianuarie 79 lei.

#4009
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Pai d-aia e bine sa-ti faci sanie vara si caruta iarna.

#4010
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
exista vreun secret la imbinarile PEHD? am mai multe care picura, indiferent cat de neta fac taietura, cat de perpendicular este fierastrul cand tai teava.

PS: acum imi dau seama ca la una din locatii unde am instalat PEHD nu curge nimic, la alta locatie am mai multe imbinari care picura. exista posibilitatea ca teava sa fie de vina, sa nu fie perfect rotunda, de exemplu?

#4011
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Țeava sigur a trecut de garnitura de cauciuc și a intrat maxim in mufa?
Nu are treaba tăietura, poate sa fie și puțin strâmba

#4012
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
am elucidat misterul
teava PEHD s-a ingustat in zona colierului si cand strangeam filetul teava nu era impinsa in garnitura

dupa ce am eliminat zona ingustata imbinarea nu mai picura

#4013
mirceadrg

mirceadrg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 29.03.2014
O intrebare de amator,  pentru ca m-au aburit denumirile si caracteristicile din descrierile gasite pe site-urile de irigatii:

TUB ORB "X" mm = TEAVA LDPE "X" mm,  sau...?

#4014
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Nu.
Tubul este ca un furtun de plastic mai moale, LDPE 3 similara cu țeavă neagra de apa, HDPE, aia cu dunga albastra, diferența dintre cele doua fiind "densitatea" polie5ilenei, mai mica la prima(low density vs high density).
Acest fapt, alături și de grosimea în carne a țevii, o fac3 sa fie mai maleabila, mai moale, o poți gauri/intepa ușor cu preduceaua.

Tubul are alte fitinguri, simple, ne4vurate, țeavă folosește fitinguri similare/identice cu cele folosite și la țeavă HDPE de diametru similar dar fiind mai moale se. Folosesc și fitinguri similare cu cele pt tub, nervurate, care se înfig pur și simplu pe interiorul țevii și nu ies la presiunile de lucru.

Tuburile au în general diametre mici, 16-18 dar posibil sa fie și mai mari, țeava merge de la 16 la 25 sau mai sus, de la 20 în sus putând folosi fitinguri de compresiune   chiar aceleași de la HDPE.


În mare se poate spune ca sunt similare însă totuși țeavă LDPE este mai buna, mai zdravănă, se ciupește /înțeapă mai greu, în funcție de aplicație diferențele pot sa conteze mai mult sau mai puțin spre deloc.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate