Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4115 replies to this topic

#37
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdorel232004, on 13th May 2010, 23:59, said:

Pai nu pot sa pun 4 coloane in jos, principale, cu robineti din loc in loc. Si ma cuplez cu un furtun la cate un robinet si ud cu furtunul si gata! Pun 20 litri la fiecare pom si cand nu mai ajung cu furtunul ma mut la alt robinet. Scap de coloanele orizonale, de mia de robineti si de benzile din jurul pomilor!
NU am vrut sa spun 4 coloane principale,ci doar doua.Cate una pentru fiecare capat al rindului de pomi.Daca vrei o solutie mai putin "automatizata" este foarte foarte buna solutia prezentata de tine dar nu mai este irigare prin picurare!Vad ca nu mai vrei irigare prin picurare!Te-ai lamurit ca nu-i la indemana oricui.Dar problema se pune si sub aspect economic ,nu numai tehnic.Aduce un plus de recolta suficient pentru a face rentabila investitia?Timpul de amortizare?Vreau sa fac si eu multe dar imbatranind am inceput sa ma intreb : "merita ? ".

#38
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ma gandeam la irigare prin picurare pt economia de apa! Dar daca e asa de "costisitoare" ma gandesc si la alte metode!

#39
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdorel232004, on 14th May 2010, 00:48, said:

Ma gandeam la irigare prin picurare pt economia de apa! Dar daca e asa de "costisitoare" ma gandesc si la alte metode!
Ai suprafata mare,panta mare.Nu vad cum s-ar putea face altfel in cazul tau.Una este sa irigi 1000 m2 la ses si altfel este cazul tau.Ce debit are sursa ta de apa?

#40
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
2,5 m3/24 ore

#41
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postdorel232004, on 14th May 2010, 00:57, said:

2,5 m3/24 ore
Ca o sugestie de automatizare simpla : fiecare coloana secundara echipata cu un electroventil ( sau ventil motorizat cu arc) si comandate fiecare de o priza programabila. Stabilesti initial prin incercari ce durata are stropirea pe fiecare ramura si programezi prizele sa deschida ventilele alternativ - cate unul pe rand.
Si cand vine ploaia dai fuga sa deconectezi sistemul ( glumesc). Sistemul se poate dezvolta cu senzori de poaie, de umiditate sol, nivel bazin.....dar oricum fara tevi nu se poate. Adica incepe cu astea.

#42
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Multumesc, dar curentul electric e sub orice critica! Daca e posibil,  am avut un UPS care s-a ars acolo! Cei care l-au reparat mi-au spus ca s-a ars ca a fost curentul prost (sub 180v)! Daca parca iti cumperi UPS cand e curentul bun! Becurile zici ca sunt orga de lumini!

#43
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdorel232004, on 14th May 2010, 00:57, said:

2,5 m3/24 ore
:thumbdown:
Fara un bazin tampon de mari dimensiuni nu prea ai optiuni.

#44
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmircea11s, on 16th May 2010, 09:14, said:

:thumbdown:
Fara un bazin tampon de mari dimensiuni nu prea ai optiuni.
Pai ma gandeam la unul de 40-50m3!

#45
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdorel232004, on 16th May 2010, 18:07, said:

Pai ma gandeam la unul de 40-50m3!
Tu esti singurul in masura sa decizi raportul costuri / beneficii.

#46
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009
Salut,
cum faceti irigatia la pomi, vrau sa fac si eu la plantatia mea  ?

Ma refer la supapa de picurare, doar o singura supapa per pom ? Am vazut o metoda interesanta explicata de un american, facea un inel de picuratori in jurul pomului, un cerc cu diametru de cca. 2m, zicea ca in felul acesta sunt hranite toate radacinile.

#47
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostPaulbogdan_a, on 17th June 2010, 19:41, said:

Salut,
cum faceti irigatia la pomi, vrau sa fac si eu la plantatia mea  ?

Ma refer la supapa de picurare, doar o singura supapa per pom ? Am vazut o metoda interesanta explicata de un american, facea un inel de picuratori in jurul pomului, un cerc cu diametru de cca. 2m, zicea ca in felul acesta sunt hranite toate radacinile.

Nu exista practic o supapa.Picurarea se realizeaza prin capilaritate.Din teava de diametru "mare" apa ajunge intr-un canal.Canalul prin care trece apa este de  diametru mic si relativ lung.Acesta reduce din presiunea initiala a apei si o face sa picure cu diferite debite in functie de diametru si lungimea canalului.Asta este principiul,producatorii adopta diferite sisteme pentru a realiza acest principiu.

Irigarea prin picurare la pomi (banuiesc ca prin picurare te intereseaza) se poate face in doua moduri:
1.Din coloana care trece pe randul de pomi se cupleaza o alta teava secundara care are dispusi pe ea picuratori la anumite distante din fabricatie sau exista si producatori care livreaza teava si picuratorii separat .In cazul in care picuratorii se livreaza separat ii atasezi tu unde doresti.Aceasta teava se poate aseza in forma de spirala  sau cerc in jurul pomilor.In locul tevii secundare se mai poate folosi banda de irigat cu distante intre picuratori fixe (aici nu mai poti sa micsorezi sau maresti distantele intre picuratori 10,15,20,30,40,etc.).
Aceasta varianta asigura o mai buna distributie a apei,dar nu va duce apa la TOATE radacinile... ar fi neeconomic.

2.Coloana care trece pe randul de pomi este ea insasi un tub de irigare care are picuratori la anumite distante.De ex pe o lungime de un metru are picuratori din 10 in 10 cm dupa care urmeaza o lungime de teava de 1 m care nu are deloc picuratori,dupa aia iar este un metru cu picuratori din 10 in 10 cm si apoi iar 1 m fara picuratori si tot asa.O alta varianta este cu teava si picuratorii livrati separat unde tu poti sa decizi unde vei pune picuratorii.O alta varianta este banda de irigat care are distanta dintre picuratori fixa (10,15,20,30 sau la cerere orice distanta).
Aceasta varianta asigura o distributie mai scazuta a apei decat solutia 1,dar este ceva mai putin costisitoare.

Irigare se mai poate face prin: brazde,aspersie,microaspersie.
Alegerea unui sistem de irigare se face in functie de mai multi factori printre care cei mai importanti sunt :debitul sursei,banii pe care esti dispus sa-i cheltuiesti.

#48
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009
Multumesc !

#49
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
ce filtru ar merge folosit la iesirea din bazin pentru a retine corpuriel straine si a evita infundarea  gaurilor de picurare ?

si inca ceva:daca furtunele stau direct pe pamant, oare nu se infunda gaurile cu pamant ?  mai sapi, mai smulgi buruieni ... imposibil sa nu intre pamant in ele. ar merge eventual suspendate pe ceva pietre, caramizi ? desi ar fi ceva mai complicat, e adevarat.

#50
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostDDuras, on 9th July 2010, 19:16, said:

ce filtru ar merge folosit la iesirea din bazin pentru a retine corpuriel straine si a evita infundarea  gaurilor de picurare ?

si inca ceva:daca furtunele stau direct pe pamant, oare nu se infunda gaurile cu pamant ?  mai sapi, mai smulgi buruieni ... imposibil sa nu intre pamant in ele. ar merge eventual suspendate pe ceva pietre, caramizi ? desi ar fi ceva mai complicat, e adevarat.

Filtre mecanice, filtre "Y" le spuneam noi. Pur si simplu sunt niste filtre care contin o sita metalica prin care trece apa.
Eu as pleca din bazin de exemplu pe teava de un tol cu filtru mecanic de un tol, dupa care m-as reduce la 3/4 cu filtru aferent si tot asa. Astfel as avea mai densitatea din ce in ce mai mare la sitele filtrelor, si astfel s-ar colmata mai greu sita ce-a mai deasa. Oricum sitele pot fi curatate.

Furtunele nu cred ca se infunda cu pamant, apa se va scurge prin el, acum depinde si de caz, depinde si de ce presiune ai pe furtun etc.
Eu astfel de sisteme le-as face doar prin cadere, un bazin maricel ar produce destula presiune pentru udatul prin picurare, insa depinde iarasi de suprafata udata etc.

#51
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostDDuras, on 9th July 2010, 19:16, said:

ce filtru ar merge folosit la iesirea din bazin pentru a retine corpuriel straine si a evita infundarea  gaurilor de picurare ?

si inca ceva:daca furtunele stau direct pe pamant, oare nu se infunda gaurile cu pamant ?  mai sapi, mai smulgi buruieni ... imposibil sa nu intre pamant in ele. ar merge eventual suspendate pe ceva pietre, caramizi ? desi ar fi ceva mai complicat, e adevarat.
Pe agropataki.ro gasesti date despre filtre de apa pentru irigare.Tin minte ca nu erau scumpe.

Furtunele stau pe pamant dar sunt puse cu picuratorii in sus,deci este mai putin probabil sa intre pamant doar la smulgerea buruienilor.In cazul in care sap ,atunci le trag afara din zona unde urmeaza sa intru cu sapa sau freza.Risc sa le tai sau sa le rup.Vanzatorul spune ca banda de irigat poate fi ingropata in pamant ,dar cu conditia  sa fie sub presiune cel putin 24 de ore.Tentanta optiunea -in cazul culturilor care necesita bilonare - avand in vedere ca atunci irigarea este mult mai eficienta(pierderi de apa prin evaporare minime,buruienile nu vor avea conditii de rasarire) , dar azotul se duce....in cele 24 de ore.

Solutia suspendarii lor pe pietre sau caramizi nu-i buna(furtunele nu sunt rigide).Pe sarma intinsa intre 2 spalieri la o inaltime convenabila astfel incat sa permita intretinerea culturii.

#52
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Am si eu o intrebare, apa la mine in zona contine destul de mult calcar, acesta in timp nu duce la infundarea duzelor de la furtune ?

#53
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View PostDDuras, on 9th July 2010, 18:16, said:

ce filtru ar merge folosit la iesirea din bazin pentru a retine corpuriel straine si a evita infundarea  gaurilor de picurare ?

si inca ceva:daca furtunele stau direct pe pamant, oare nu se infunda gaurile cu pamant ?  mai sapi, mai smulgi buruieni ... imposibil sa nu intre pamant in ele. ar merge eventual suspendate pe ceva pietre, caramizi ? desi ar fi ceva mai complicat, e adevarat.


Problema asta am avut-o si eu.Pompa mea scotea nisip si imi infunda gaurile.Un filtru simplu,special costa 60 de lei dar nu era eficient.Un filtru cu ciclon costa 320 de lei dar ma obliga sa folosesc presiune pe instalatie si un debit minim de circulare de 28 l/min.Atunci am rezolvat problema astfel: am cumparat un bidon de 60l, cu capac mare si cerc (care se inchide etans),de la mase plastice;vreo30 de lei parca.In capac am dat doua gauri cu o freza pt lemn,si le-am ajustat pt fiting-uri de 25mm,PeHD.(unul are intr-o parte piulita fixare teava,in cealalta filet exterior, celalalt ambele capete piulita.(eu folosesc la irigatii teava de PeHD de25).coturile le-am lpit cu solutie Bisonite,(dar merg si altele),astfel incat partea cu piulita de fixare sa ramina afara,iar cea cu filetul in interior.Din cel cu doua piulite am tras o teava pina aproape de fundul bidonului(2cm),prin el urmand sa intre apa.Pe fundul bidonuliui am pus un strat de pietris grosier(40-70mm),peste el unul tot grosier (20-30),altul mai mic(10-15)si ultimul putin mai gros ca nisipul (margarit).Toate straturile se inalta pina la jumatatea butoiului,apoi e apa.Impuritatile trebuie sa strabata toate straturile de pietris apoi apa ca sa treaca; (putin probabil).Cand consideri ca s-a colmatat arunci pietrisul,cam juma' de sac.Estimez ca ma va tine cativa ani.P.S. Pe tevile uitate cu apa peste iarna se formeaza alge,destul de mari.

#54
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Intrebare:

In cazul irigarii prin picatura, la ce distanta aveti robinetele pe teava principala ??? Trebuie sa-mi fac si eu asa ceva (o voi face personal), si ma gandesc la ce distanta sa le pun. Pe terenul respectiv voi face rotatia culturilor, deci nu le pot pune la distante diferite, in functie de ce cultiv, ci la o distanta standard, dupa care sa-mi adaptez si distanta intre randurile plantelor.
Multam.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate