Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4117 replies to this topic

#2773
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postandutza15, on 28 iunie 2016 - 10:39, said:

care e dif dintre robinetele rosii si cele albastre?

[ http://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/small_image/200x200/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/i/m/img_0015_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.directorproduse.ro/images/71/fb//216615/216615.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Robinetul rosu va rezista 10 ani cu plus...pe cand cel albastru va fi exterminat intr un an. Adica...vorbim depre asa da...si asa nu. Vazut, constatat...spus voua. Noapte buna:).

#2774
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Corect. Eu am albastre, dupa un sezon unul deja picura pe dedesubt. Doar cand este deschis. pe inchis inca e OK. Dar sunt versiune cu piulita de strangere spre magistrala.

#2775
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
@miron ok, daca tu asa spui, probabil ca asa o fi.


#2776
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Astea ce au in minus?

Edited by vasile59, 03 July 2016 - 19:25.


#2777
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
@Miron, @părintele...Pana la urma care o fi corect?
Eu dau picurarea dintr-o Teava generala de 2 țoli, cu ramificații și reductor de prrsiune în fiecare microparcela. Pompa are debit de 3mc/h cred. Vroiam sa pun o pompa pt injectat, cu un debitmetru electronic controlat de arduino, și cu un retur cu robinet motorizat, a.i. Sa pot regla debitul injectat.  Bineînțeles și cu supapa sens unic. Acum un debitmetru de 1-30 L o fi suficient sau 10-60 L?

#2778
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Din astea folosesc si eu de ~10 ani si sunt ok,chiar daca unele mai picura (umezesc putin) la zona de imbinare cu teava PE.In toata aceasta perioada au stat sub cerul liber,iar iarna stau in pozitia [ semideschis ].

Attached Files


Edited by gcom61, 04 July 2016 - 08:05.


#2779
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
@rodanny  nu conteaza, atata vreme cat solutia e injectata suficiemt de incet cat sa ajunga in toate benzile pe toata lungimea benzilor.
ideea e sa nu injectezi tot in cateva minute...pt ca asa e posibil nu ajunga uniform....daca solutia injectata e suficient de diluata, adica are un volum relativ maricel, si timpul de injectare creste si e mai ok. Adica e de preferat sa injectezi 50l solutie slaba decat 10 de solutie de 5 ori mai tare..dar daca o injectezi de 5 ori mai incet pe aia tare e cam tot un drac...

deci "piano"...

#2780
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Bun, asa procedez si eu, cum ai descris tu, insa m-a pus pe ganduri Miron, poate revine cu ceva precizari. Multumesc.

#2781
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu am robineti rosii de cativa ani si sunt ok.

Edited by meganedoi, 04 July 2016 - 09:22.


#2782
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Da asteptam mai multe detalii....
Vreau sa fac pun substanta intrun butoi de 120 L și de aici sa injectez, în paralel cu apa de pe magistrala.....

#2783
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

View Postserrifu, on 01 iulie 2016 - 22:43, said:


Robinetul rosu va rezista 10 ani cu plus...pe cand cel albastru va fi exterminat intr un an. Adica...vorbim depre asa da...si asa nu. Vazut, constatat...spus voua. Noapte buna:).
la mine robineti albastri au deja 4 ani ,!!!

#2784
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
am luat 30 rosii si 20 albastri. aia albastri au un fel de piulita cu care se poate strange pe teava si stau fix.
dupa o sapt de folosire mi se pare ca aia rosii se deschid mai lin. aia albastri parca sunt putin intepeniti

si garniturile la aia rosii au carare pe mijloc.

albastrii au costat 2 lei. la dedeman sunt 7 lei 2 bucati
rosii au costat 3 lei. la bricodepot 5 bucati costa peste 25 lei!!

#2785
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Eu la pompe nu ma bag ca nu folosesc. Eu ud din butoi cocotat pe deal. E undeva la 7-8 metri peste nivelul solarului. Mie ca sa-mi umple magistrala si benzile imi trebuie undeva spre 50 litri, masurat ochiometric cu cat scade nivelul in butoi pana se fac benzile tepene. Daca pun ceva in apa, fac vreo 200 litri de solutie, o las sa curga apoi mai bag inca 2-300 litri apa curata. Deci chiar daca in mod normal eu ud cu 1200 litri odata, cand fertilizez folosesc maxim jumatate din cantitate. Si atat pe ziua respectiva, sa bea fertilizant cat mai mult. Daca bag toata doza de apa odata, se imprastie intr-un volum mult mai mare de sol fata de radacina si practic e fertilizant pierdut.

Acum, eu nu prea bag din astea, am gunoi de grajd destul in sol, plus Hortyflor peletizat, plus cotcodacel la 2 saptamani. Asta inca e cu metoda japoneza. Nu am reusit sa gasesc o metoda de filtrare buna sa nu infunde benzile.

Saptamanal vin cu foliar pentru microelemente, acolo am control asupra cantitatilor si ce cade pe langa sta pe folie, nu intra in sol.

Edited by e_miron, 04 July 2016 - 22:05.


#2786
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Pe ce te bazezi cand spui povestile astea? eu fac pariu ca doar pe o intuitie proprie si cam atat.
Tu ai senzatia ca radacinile plantei sunt alea pe care le cezi tu cand smulgi?


#2787
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Nu. Am vazut studii facute pe tub care arata ca rosia are radacini pana la un metru, poate mai mult necopilita si cam jumatate de metru coplilita. dar alea de la margine sunt doar cateva filamente foarte subtiri, care transpuse in spatiu acopera un volum insignifiant. ''Grosul'' radacinilor, alea care conteaza cu adevarat, sunt maxim 20 cm pe fiecare parte si tot cam atat in jos.

Pe urma am vazut studii despre difuzia apei sau lichidelor in sol. Un litru de apa in 12 ore se difuzeaza intr-un volum de sol mai mare decat volumul radacinilor principale. Legumele noastre nu pot bea un litru in 12 ore nici daca le torni cu palnia pe gat. Decat 5 litri odata si pe urma o saptamana pauza e mai bine un litru pe zi sau cum spunea cineva, o jumatate de litru dimineata si una seara.

Tinand cont ca plantele sunt pe rand, apa de la una se difuzeaza pana la radacinile vecinilor. Asta e bine. dar ce te faci in lateral, pe carare, unde practic nu ai nevoie de apa ca germineaza toate semintele din univers si plivesti pana te plictisesti.

Ma rog, eu nu impun nimic la nimeni, fiecare este liber sa faca cum crede, eu imi bazez afirmatiile atat pe studiile facute la universitati cat si pe propriile studii care sunt intr-un domeniu destul de apropiat de legume.

#2788
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Bun, dar ar trebui continuat exercitiul asta in 2 directii, la care exista mici sau mari obaervatii.
1.La nivel pur practic iti spun eu ca nimeni nu da "concentratii" , se face cum ti-am zis eu.
   Hai sa ii intrebam pe colegii care fertilizeaza astfel, sau pe colegii care trateaza astfel....de la legume la pomi, care intre noi fie vorba, in cazul portaltoilor de slaba vigoare, nu difera enorm de rosii, pastrand evident niste proportii de bun simt.

Altfel spus, sa presupunem ca teoria ta este corecta inclusiv ca cifre ...ia sa vedem cine practic dozeaza concentratiile alea...asa cum iti inchipui tu.

2. A doua directie in discutie o reprezinta cifrele.
in primul rand eu spun ca te inseli putin la capitolul dimebsiuni ale radacinii...daca ar fi cum crezi tu, plantele ar muri de 10 ori pe saptamana, uneori.
faptul ca o mare parte din radacini sunt cobcentrate pe o amprenta relativ redusa nu inseamna ca nu subt suficiente cat sa isi faca treaba despre care vorbim. Ca tu nu le vezi, e alta treaba.

Ia uita-te la un ghiveci cu o planta , sau rasad, sau daca ai ocazia la o planta cultivata in substrat mineral....sa vezi matale radacini, si apoi tine cont ca acele radacini sunt limitate totusi de tipul de cultura si dimensiubea sacului...

Nicio treaba cu ce iti inchipui tu.

Mai mult, ca sa continui paralela putin fortata cu pomii in intensiv, uneori acolo se face o restrangere a acestora, un fel de root pruning, taman ca sa le iblige sa lucreze mai tare pe zona unde pica apa...


Bun, mai departe, tot la calitolul dimebsional/numeric, eu cred ca intelegi gresit practica unor studii teoretice care pot labo aduca sa fie adevarate.

Bun, cine baga 10l pe planta?
mai mult de 2-3 nu baga si de reguka in 2 zile uda iar..cam care apa in exces difuzeaza dincolo de zona de lucru a radacililor, apa care sa duca fertilizantul din acea zona?

Sa ne intelegem, cand eu spuneam xe spuneam nu m-am gandit o clipa ca cineva baga 10l pe planta asa, aiurea...bagi cat trebuie, raportat la cantitatea de solutie e oricum mult mai mult, injectezi solutia de fertilizare in asa fel incat sa obtii un amestec slab-omogen...
n-am zis si nu am crezut ca cineva intelege ca daca fertilizezi bagi xa neamu prost de 5 ori mai mukta apa decart e bevoie doar ca sa ce?

Ca sa existe un argument intr-o dezbatere aiurea?

Nici gand...irigi, cand irigi de regula dai regulat, daca irigi des inseamna ca apa aia se cam duce in planta si oricum irigi cantitati mici, cobstante, pui ce se usuca si ce trage planta si nu difuzeaza nimic aiurea...
daca irigi rar si mult acolo da, ingrasamantul poate difuza dar si planta se duce dupa apa si practic....

Practic in niciuna din situatii nu pierzi nimic si practic asa se face  practic tema cu radacinile cat puta de furnica e mai degraba falsa, practic daca ar fi asa sensibila povestea nu s-ar mai apkica ingrasaminte solide la sol  vomplex de toamna sau azot in primavara-vara.. ca vine unb70l/mp si le dai degeaba....

Nici gand....

Om fu noi ingineri dar stai tu linistit ca natura e mai desteapta decat noi si ne demonstreaza asta zilnic, cam asta e parerea mea.

Pur teoretic da, poti gasi cifre si "modele" in care se intampla ce spui tu, practic insa trebuie sa fii facut gramada rau si sa nu ai pic de "bun simt" ca sa fertilizezi astfel si sa pierzi parte semnificativa din ce bagi...

Repet, nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, vezi cum se face practic si o sa intelegi.

#2789
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Ne spune corsica cum e cu rădăcinile când o scoate HTP-urile alea din saci...

#2790
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Cu siguranta, am HTP 11 F1 plantat in solar, in gradina (in doua locatii) si in rasadnita, in saci. Daca intereseaza pe cineva dimensiunea radacinii in cele 3 (4) locatii, ma ofer voluntar, numai sa-mi dati de veste...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate