Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4115 replies to this topic

#109
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009
Preturi de la Leroy Merlin Chitila pentru o parte din componentele unei instalatii de udat ca in pozele lui Daniel Popa
(A se vedea urmatoarea arhiva de fotografii cu: coturi, teuri, mufe, tevi, plus o instalatie de apa asamblata, demonstrativa)
Attached File  PreturiInstUdatLeroyMerlinChitila.zip   1.65MB   499 downloads

#110
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Nu incercati sa puneti teava valrom mai mica de 25 pentru ca mufele pentru banda de picurare nu mai pot fi prinse.
Inca un amanunt pe care vreau sa-l mentionez, este acela ca eu am cumparat mufele si toate colierele si diblurile de prindere de la un magazin care se desfiinta si am luat toate aceste materiale la un pret foarte mic.

#111
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postdaniel-popa, on 24th April 2012, 21:58, said:

Nu incercati sa puneti teava valrom mai mica de 25 pentru ca mufele pentru banda de picurare nu mai pot fi prinse.
Inca un amanunt pe care vreau sa-l mentionez, este acela ca eu am cumparat mufele si toate colierele si diblurile de prindere de la un magazin care se desfiinta si am luat toate aceste materiale la un pret foarte mic.
mufe ? coliere dibluri?
... incep sa ma uimesc

#112
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Daca va uitati la pozele de mai sus, veti vedea ca magistrala si tevile laterale de unde pleaca benzile de picurare, sunt prinse in aleea de beton cu dibluri de 10(marimea nu se distinge) si coliere metalice cu garnituri de cauciuc.
Iarna demontez numai banda de picurare de la instalatie.
Lateralele sunt putin in panta astfel incat iarna sa nu ramana apa in instalatie.
La capatul lateralelor sunt montate dopuri speciale pentru teava valrom pe unde se evacueaza toata apa la venirea inghetului.
Stiu ca se putea face si mai ieftin, dar la cat am dat pe materiale, nu conteaza.
Ca exemplu, robinetii de plastic montati de mine si care i-a pus si colegul in lista de materiale fotografiate, eu i-am luat cu 3 lei bucata, iar la mufe si teuri nu va mai zic ca nu are rost.

#113
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Am si eu o intrebare, la care s-a raspuns si mai pe la inceputul topicului dar partial.
Daca am terenul in panta, cum se face irigarea prin picurare? Din ce am gasit prin prospecte se admite o panta de 3% pentru o uniformitate de 80-85% a udarii la distanta de circa 100m ( Aquatraxx 16mm cu gauri la 10cm). Oare la 50m cu panta de 6-7% cat am eu in gradina o sa fie uniformitatea cat de cat acceptabila?

#114
roaca

roaca

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 787
  • Înscris: 15.08.2009

View PostSaint666, on 24th April 2012, 23:17, said:

Oare la 50m cu panta de 6-7% cat am eu in gradina o sa fie uniformitatea cat de cat acceptabila?
Nu stiu daca este corect rationamentul dar daca pe suprafata plana presiunea in banda de udat scade odata cu cresterea distantei pina la conectorul cu teava de apa atunci pompind lichid de la deal la vale scaderea presiunii datorita departarii de sursa se va compensa cu cresterea presiunii din cauza diferentei de nivel si pina la urma ai o udare uniforma.

#115
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
Eu am o nelamurire, daca se instaleaza tuburi, nu benzi, de irigat dar subteran la o plantatie pomicola, se poate administra prin tuburile de irigat, prin toate acele orificii minuscule, ingrasamant de pasare? Insa un gunoi de pasare colectat direct, fara a se folosi substratul de paie sau altceva, doar gainat curat, strans si depozitat ca la carte pentru fermentat. Se dizolva suficient de bine in apa gainatul astfel incat sa nu se infunde orificiile?

#116
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
Nu incercati asa ceva ca se infunda furtunul, deoarece gaurile sunt foarte mici.
Incercati magistrala ingropata si iesire (supraterana) in dreptul fiecarui pom, cu duze de pulverizare la o circumferinta de 80-90cm.
Merge mai bine asa.
Sanatate!

#117
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@Saint666 ...Gradina mea este pe o panta cu diferenta de nivel de 4,5m la 25m lungime.
Eu am montat un robinet la jumatatea pantei(pe magistrala) si la udare,partea din vale o inchid prima si mai apoi partea de sus.Obtin o udare aproximativ egala.Eu am magistrala pe panta si banda perpendicular(pe orizontala).

#118
radu-stefan

radu-stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2010
daca folosesti pt irigatul prin picurare apa direct din fantana nu afectezi plantele? stiu ca parintii mei intotdeuna foloseau apa scoasa din fantana intr-un butoi si care a stat o jumatate de zi la temperatura ambientala.

#119
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View PostSaint666, on 24th April 2012, 23:17, said:

Am si eu o intrebare, la care s-a raspuns si mai pe la inceputul topicului dar partial.
Daca am terenul in panta, cum se face irigarea prin picurare? Din ce am gasit prin prospecte se admite o panta de 3% pentru o uniformitate de 80-85% a udarii la distanta de circa 100m ( Aquatraxx 16mm cu gauri la 10cm). Oare la 50m cu panta de 6-7% cat am eu in gradina o sa fie uniformitatea cat de cat acceptabila?
Eu nu ud cu presiune, dar acolo unde e panta, creste cantitatea de apa catre partea de jos, desi conectorul e sus.Gravitatia face ca ultimele duse sa primeasca mai multa presiune si cred ca la fel ar fi si intr-un sistem bazat pe pompare.

View Postradu-stefan, on 26th April 2012, 15:34, said:

daca folosesti pt irigatul prin picurare apa direct din fantana nu afectezi plantele? stiu ca parintii mei intotdeuna foloseau apa scoasa din fantana intr-un butoi si care a stat o jumatate de zi la temperatura ambientala.
Aici apare avantajul udarii prin cadere: tevile negre, picurarea rara, coloanele lungi si expuse colecteaza suficienta caldura, cat sa fie apa mai calda si cu 10 grade fata de sursa, dupa circa 20-25 m/l de coloana, vara cand e soare.Apa din fantana mea are 10-12 gr.C. Picaturile sunt caldute.
Daca deschid 10 coloane de picurare, simultan, pica din 3 in 3 secunde la inceput, apoi mai rar.. Asta inseamna ca o picatura sta expusa pe o banda neagra in plin soare, timp de trei secunde.

#120
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Eu ma gandeam ca in varful dealului ( si al gradinii ) sa pun un bazin de apa de 2-3mc la inaltime ( 1-2 m) si sa pun coloana perpendicular pe panta. Apoi de ea sa leg tevile de picurare in jos. Insa asta o sa se intample primavara viitoare, cand o sa mutam gradina in alta parte. Pana atunci o sa ud cu furtunul...
Sa inteleg ca in teorie ar merge, dar nu pe o distanta foarte mare. Daca nu merge probabil o sa facem 2 magistrale cu robinet separat, una pana la jumate si una mai jos.

#121
Dorubabonea

Dorubabonea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2012

View Postliviu_np, on 30th April 2010, 00:27, said:

In primul rand, sa ma scuze domnul moderator ca nu am postat pe aria asta .
Cred ca este mai nimerit aici, unde se discuta si sunt colegi forumisti cu mai multa experienta, si in al doilea rand, sa nu se creada ca fac reclama la firmele pe care o sa le pomenesc mai jos.
Am o mica gradina, de cca 80 mp in care intentionez sa plantez aproximativ 130-150 de rasaduri diferite (rosii, ardei Kapia, iuti, grasi, vinete, gogosari), pentru consumul propriu.
Intentionez sa achizitionez o instalatie de irigare prin picurare de pe siteul asta . Stiti ceva despre ei? Comparativ cu preturile de la Gardena, pe care le-am vazut in Hornbach, ei stau foarte bine.
Folositi produsele lor? Ii cunoasteti? Lucrati cu ei?
Cu toate ca interventia vine tardiv, o opinie in plus, zic eu, nu strica :peacefingers:
Este al doilea an in care folosesc sistemul de picurare prin tub. Sunt extrem de multumit, din cel putin doua motive: economie de apa si de timp. Capatand ceva experienta, anul acesta am "pozat" instalatia si, numai apoi, am aranjat rasadurile (tomate, ardei diversi, mazare, fasole) fix in dreptul orificiilor de iesire a apei.
Sistemul l-am achizitiona din targ (dar, de ex. se gaseste si pe DN 1 spre Buc, imediat dupa ce iesi din padurea de la Romanesti, pe ambele parti ale soselei.), oricum cu preturi mult mai acceptabile decat cele de la Gardena.

#122
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Pentru saint66: Nu-ti fa probleme legate de diferenta de nivel. Se va uda uniform, daca nu ai presiune mare in furtun.Am  mai auzit pe cineva spunand ca in cazul unei coloane lungi si aproape la acelasi nivel, va picura mai multa apa la inceputul coloanei, ceea ce e fals. La viteze mici ale fluidului din furtun, nu ai cum sa ai frecari la curgerea apei, care sa produca modificari in sistem si sa ai mai multa apa iesita prin furtun, intr-un anumit loc. Aici se aplica legea lui Pascal si legea lui Bernoulli (fizica).

#123
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postciudin, on 11th May 2012, 22:52, said:

Pentru saint66: Nu-ti fa probleme legate de diferenta de nivel. Se va uda uniform, daca nu ai presiune mare in furtun.Am  mai auzit pe cineva spunand ca in cazul unei coloane lungi si aproape la acelasi nivel, va picura mai multa apa la inceputul coloanei, ceea ce e fals. La viteze mici ale fluidului din furtun, nu ai cum sa ai frecari la curgerea apei, care sa produca modificari in sistem si sa ai mai multa apa iesita prin furtun, intr-un anumit loc. Aici se aplica legea lui Pascal si legea lui Bernoulli (fizica).
Teoria ta e contrazisa de practica.Nu la inceputul coloanei va picura mai mult, ci catre capatul pantei, indiferent de locul conexiunii.
Si e normal sa fie asa.Fa un mic experiment simplu.Inteapa o sticla de plastic, plina cu apa, si sus si jos, cu acelasi ac, si vezi care jet e mai puternic.
E drept ca nu-s diferente mari, dar sunt si se observa cel mai bine cand incepe sa se usuce la suprafata. Mai intai sus si apoi jos.

#124
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Trebuie sa ma repet: "daca nu ai presiune prea mare in furtun". Este adevarat ca si greutatea proprie a apei din furtun creaza o mica presiune, la in partea de jos. Trebuie experimentat. Daca lichidul este in curgere, nu cred sa apara acea presiune jos........

#125
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Promit sa scriu aici primavara urmatoare cand o sa facem gradina permanenta. Sper sa mearga bine, multumesc pentru sfaturi!

#126
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postciudin, on 12th May 2012, 14:39, said:

Trebuie sa ma repet: "daca nu ai presiune prea mare in furtun". Este adevarat ca si greutatea proprie a apei din furtun creaza o mica presiune, la in partea de jos. Trebuie experimentat. Daca lichidul este in curgere, nu cred sa apara acea presiune jos........
Tu experimenteaza, ca eu ud asa de vreo trei sau patru ani.Citeste posturile mele anterioare in care scriu ca n-am presiune...irig prin cadere, din patru butoaie de 220l fiecare. Magistrala e pe centrul pantei, oarecum de-alungul ei.O parte din coloane urca, o parte coboara (inclinare foarte mica).Mai uda-i partea de langa robinetii coloanelor ce urca si capatul coloanelor ce coboara.
Nu vorbesc din auzite...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate