Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#127
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

 s3v3r, on 15th December 2010, 01:41, said:

@midstar o alta idee ar fi sa se faca o intelegere cu locuitorii din satele din jur pentru a le insamanta vacile localnicilor cu MSC de la bovine de carne si sa le preia apoi viteii la o varsta de 2-3 luni... contra unei sume, evident.

sau ionitamarval ar putea sa colaboreze cu cei de la ferma pentru insamantare cu MSC de bovine de carne si apoi preluare viteilor la aceeasi greutate...

Si aceasta e o optiune, numai ca trebuie sa-si puna bine in balanta o astfel de tactica, pana la urma ori insemineaza vacile lui ori insemineaza vacile altora, riscul este acelasi, in plus pe aceasta varianta mai ai riscul ca in momentul in care va trebui sa preiei vitelul, cetateanul respectiv sa-ti spuna ca a murit! Am incercat si eu o varianta de acest gen dar m-am lasat pagubas, am ajuns la concluzia ca mai bine cumpar niste vaci si imi produc singur metisii. Lumea la tara e reticenta si nu prea respecta contractele, ce sa faci sa-i dai in judecata? Pierzi mult timp si bani, si la final nu ai ce recupera!

Edited by midstar, 15 December 2010 - 10:07.


#128
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010

 midstar, on 15th December 2010, 10:04, said:

Si aceasta e o optiune, numai ca trebuie sa-si puna bine in balanta o astfel de tactica, pana la urma ori insemineaza vacile lui ori insemineaza vacile altora, riscul este acelasi, in plus pe aceasta varianta mai ai riscul ca in momentul in care va trebui sa preiei vitelul, cetateanul respectiv sa-ti spuna ca a murit! Am incercat si eu o varianta de acest gen dar m-am lasat pagubas, am ajuns la concluzia ca mai bine cumpar niste vaci si imi produc singur metisii. Lumea la tara e reticenta si nu prea respecta contractele, ce sa faci sa-i dai in judecata? Pierzi mult timp si bani, si la final nu ai ce recupera!


M-am gandit si eu la varianta aceasta dar asa cum a spus si midstar, riscurile sunt pe masura. Ex omul de la tara vrea lapte de la vaca mai repede asa ca o sa iti dea vitelul dupa o luna si te chinui cu el nu are un start bun sau se tareaza (frana in dezvoltare datorata startului prost si chinurilor) sau tine vitelul mai mult de 7-8 luni in ideea ca o sa ia mai multi bani pe el, vin copii de la oras si se rasgandeste asa ca il taie de Paste, Craciun, etc, sau cum s-a intamplat la un coleg vine si ii spune ca nu ii mai da vitelul din varii motive dar este de acord sa ii achite costurile cu monta, etc. La ferma de lapte se obtin vaci de lapte. Colegul este in dezvoltare si isi produce vitele de lapte juninci. Eu am luat de la el ce nu i-a placut pentru jobul lui. Discutia asta o pot purta cu el dupa ceva ani.
Tatal meu este inginer zootehnist si pot sa spun ca mentenanta pentru monta artificiala se va achita usor in cadrul familiei. Ar ramane problema tancului de azot. Si sa am material genetic bun parca nu l-as lasa la nenea tehnician veterinar, doctor veterinar ("se pot incurca la repezeala").
Midstar am vazut ca iti trebuie o grebla mecanica, daca imi dai un e-mail am sa iti fac forward dupa un e-mail primit de la un neamt din Brasov stabilit in Germania, vinde utilaje. Nu stiu amanunte si nu am vazut utilajele. In privinta intrebarii tale daca o grebla este mai buna actionata la priza de putere sau in mers am intrebat un cunoscator si a recomandat grebla actionata in mers  pentru simplitate mecanica si un consum mai mic de motorina. Mentionez ca el a folosit in Baragan grebla asta. La munte sau deal nu stie cum se comporta, dar pe loc drept este ok cu siguranta ii poti face proba inainte de achizitionare pe terenurile tale sau similare.

#129
alin1704

alin1704

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2010
Salut!

Ma numesc Alin M, detin o ferma de vaci de carne in judetuj Maramures. Inca sunt la inceput de drum, in sensul ca am inceput aceasta activitate de la cele 3 vaci BR detinute de parinti in grajdul de acasa in urma cu catva ani (2006-2007) si prin IA cu msc Limousine am ajuns in prezent la 15 vaci mame (vor fi in primavara dupa ce vor fata) si 9 tineret.
Sunt interesat de aderarea la o asociatie a crescatorilor de vaci de carne, in primul rand in vederea obtinerii unui pret mai bun la livrarea taurasilor (cred ca in cadrul asociatiei ar putea fi negociate niste preturi pe masura calitatii acestora), precum si alte informatii de interes pt aceasta activitate.

#130
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

 alin1704, on 15th December 2010, 23:05, said:

Salut!

Ma numesc Alin M, detin o ferma de vaci de carne in judetuj Maramures. Inca sunt la inceput de drum, in sensul ca am inceput aceasta activitate de la cele 3 vaci BR detinute de parinti in grajdul de acasa in urma cu catva ani (2006-2007) si prin IA cu msc Limousine am ajuns in prezent la 15 vaci mame (vor fi in primavara dupa ce vor fata) si 9 tineret.
Sunt interesat de aderarea la o asociatie a crescatorilor de vaci de carne, in primul rand in vederea obtinerii unui pret mai bun la livrarea taurasilor (cred ca in cadrul asociatiei ar putea fi negociate niste preturi pe masura calitatii acestora), precum si alte informatii de interes pt aceasta activitate.
Salut, ma bucur ca apar pe forum creescatori, astfel incat fiecare sa poata impartasi din experienta lui si celorlalti.
O astfel de asociere ar trebui sa fie finalitatea demersului de coagulare a crescatorilor intr-un nucleu. Acest demers necesita timp dar impreuna sper ca vom reusi.
Ati vandut pana acum din animale (banuiesc ca aveti metisi) si la ce preturi.

#131
alin1704

alin1704

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2010

 midstar, on 16th December 2010, 10:29, said:

Salut, ma bucur ca apar pe forum creescatori, astfel incat fiecare sa poata impartasi din experienta lui si celorlalti.
O astfel de asociere ar trebui sa fie finalitatea demersului de coagulare a crescatorilor intr-un nucleu. Acest demers necesita timp dar impreuna sper ca vom reusi.
Ati vandut pana acum din animale (banuiesc ca aveti metisi) si la ce preturi.

In primii ani veneau italienii dupa vitei, la greutatea de 200-250 kg, si ofereau in jur de 12-13 lei/kg in viu, depinde cati aveai si cum aratau. Nu mi s-a parut un pret corect, de aceea in anii urmatori am ingrasat eu taurasii si am livrat la abatoarele din zona. Ofereau 11-12 lei pe carcasa. Sincer, nici acest pret nu mi sa pare a fi corect, in sensul ca nu conteaza ca sunt taurasi din rase de carne, pretul e acelasi pentru toti. Avantajul este ca au sporul mediu zilnic foarte bun (ce am livrat pana acum, am livrat la varsta cuprinsa intre 11 si 13 luni, iar greutatea in viu a fost intre 585 si 620 kg), iar volumul de munca este mult redus fata de BR. Furajarea nu este ceva foarte complicat si sofisticat, adica fin si porumb cu cocean macinat, in amestec cu grau sau ovaz, sau triticale, apa la discretie.

#132
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010

 alin1704, on 17th December 2010, 19:36, said:

In primii ani veneau italienii dupa vitei, la greutatea de 200-250 kg, si ofereau in jur de 12-13 lei/kg in viu, depinde cati aveai si cum aratau. Nu mi s-a parut un pret corect, de aceea in anii urmatori am ingrasat eu taurasii si am livrat la abatoarele din zona. Ofereau 11-12 lei pe carcasa. Sincer, nici acest pret nu mi sa pare a fi corect, in sensul ca nu conteaza ca sunt taurasi din rase de carne, pretul e acelasi pentru toti. Avantajul este ca au sporul mediu zilnic foarte bun (ce am livrat pana acum, am livrat la varsta cuprinsa intre 11 si 13 luni, iar greutatea in viu a fost intre 585 si 620 kg), iar volumul de munca este mult redus fata de BR. Furajarea nu este ceva foarte complicat si sofisticat, adica fin si porumb cu cocean macinat, in amestec cu grau sau ovaz, sau triticale, apa la discretie.

Abatoare din Maramures sa inteleg? Sa intelegem bine 11-12 lei/Kg in viu sau la greutatea carcaselor rezultate dupa abatorizare?
Si in zona Calarasi nu se face diferenta intre taurasi de carne si altfel de taurasi. Tare mult as vrea sa stiu o firma x care ofera 2-2,5 E/ Kg in viu pt taurasi de carne asa cum spunea midstar. Am sa intreb de curiozitate la abatorul din Drajna daca accepta sa abatorizeze taurasi in prestare de serviciu adica crescatorul plateste abatorizarea si carcasa + restul e al lui (export, vanzare, etc).

Edited by horia66, 18 December 2010 - 22:17.


#133
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

 ionitamarval, on 18th December 2010, 19:53, said:

Abatoare din Maramures sa inteleg? Sa intelegem bine 11-12 lei/Kg in viu sau la greutatea carcaselor rezultate dupa abatorizare?
Si in zona Calarasi nu se face diferenta intre taurasi de carne si altfel de taurasi. Tare mult as vrea sa stiu o firma x care ofera 2-2,5 E/ Kg in viu pt taurasi de carne asa cum spunea midstar. Am sa intreb de curiozitate la abatorul din Drajna daca accepta sa abatorizeze taurasi in prestare de serviciu adica crescatorul plateste abatorizarea si carcasa + restul e al lui (export, vanzare, etc).
De exemplu abatorul din zona mea procedeaza asa: duci animalul viu, il sacrifica, iti cantareste carcasa, abatorul nu-ti ia bani pentru sacrificare deoarece isi opreste pentru acest serviciu pielea, burta, coada, organele etc. Ficatul avand in vedere valoarea lui, ti-l da inapoi daca vrei sa-l iei acasa, daca nu, ti-l adauga la carcasa. Momentan nici ei nu platesc mai mult de 11-12 RON/kg carcasa dar observ in ultima perioada ca ne mai existand animale destinate sacrificarii in zona, trebuie sa se deplaseze din ce in ce mai departe dupa animale, ajung daca e nevoie si pana la Galati, Focsani etc (4-500 km). Probabil daca li s-ar putea asigura o aprovizionare constanta cu animale specializate pe carne ar oferi un pret de minim 15 RON/kg carcasa. Ca sa poata asigura un asemenea pret fermierului, fermierul trebuie sa asigure constanta in livrari.
Procesatorul trebuie sa sigure si el constanta in livrari clientilor. Nu se poate sa se duca azi la client cu o carcasa de BBB, de exemplu, si s-ai spuna da-mi 25 RON/kg ca e de BBB, dar de maine iti aduc iar carcasa de holstein, ca BBB nu stiu cand o sa mai am.
In aceasi situatie e si magazinul care desface carnea de calitate daca vrea sa creeze o piata, trebuie sa aiba constat la raft acea carne.
Cam asta este in momentul de fata, cred eu,  principala problema a carnii de calitate din Romania, lipsa continuitatii in livrarea de animale. Acest lucru se poate remedia doar printr-o asociere intre crescatori.

Edited by midstar, 19 December 2010 - 11:20.


#134
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 midstar, on 19th December 2010, 11:18, said:

...
Cam asta este in momentul de fata, cred eu,  principala problema a carnii de calitate din Romania, lipsa continuitatii in livrarea de animale.
...

Aici mare dreptate ai, si nu numai la carnea de vita.

Aceeasi situatie se intampla si la oaie, si la palmipede, la iepuri etc.

Constanta in livrare ar trebui sa fie unul din principiile de lucru ale fermierului roman. Cei care au invatat acest lucru castiga mai bine de pe urma muncii lor, si datorita faptului ca pot incheia contracte (si sa se tina de ele ...) cu procesatori.

#135
vladmaximus

vladmaximus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.12.2010
:peacefingers: salutare baieti va salut si va felicit pentru ceea ce faceti...frumoase animalute.M ar bate si pe mine gandul sa mi fac o astfel de micro ferma, as incepe cu 10  BR eu si 10 prietenul meu, el vine cu terenul 5000 m undeva pe langa \bucuresti,eu il ajut cu banii de baltate, as cumpara si un taur de rasa charloais , mai au fratii lui ceva teren pe acoo vreo 10-15 000 m , dar nu are curent pe terenul respectiv ...cam in ce masura ne ar afecta?Aveti de vanzare tauri buni de monta?Imi trebuie firma ptr asa ceva? orice raspuns si indrumare este binevenit Multumesc :rolleyes:

#136
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

 vladmaximus, on 19th December 2010, 21:30, said:

:peacefingers: salutare baieti va salut si va felicit pentru ceea ce faceti...frumoase animalute.M ar bate si pe mine gandul sa mi fac o astfel de micro ferma, as incepe cu 10  BR eu si 10 prietenul meu, el vine cu terenul 5000 m undeva pe langa \bucuresti,eu il ajut cu banii de baltate, as cumpara si un taur de rasa charloais , mai au fratii lui ceva teren pe acoo vreo 10-15 000 m , dar nu are curent pe terenul respectiv ...cam in ce masura ne ar afecta?Aveti de vanzare tauri buni de monta?Imi trebuie firma ptr asa ceva? orice raspuns si indrumare este binevenit Multumesc :rolleyes:
Pentru a formula un raspuns mai pe larg, asi mai avea nevoie de cateva date:
1. Ati mai crescut animale pana acum sau aveti vreo legatura cu agricultura?
2. Cam greu te descurci la o ferma fara curent, mai ales in perioada de iarna cand se intuneca la ora 16:30 si se lumineaza la 7:30
3. Daca fara curent "mai merge", cu apa cum stati?
4. Pt. 10 vaci si 1 taur terenul agricol necesar este in jur la 20 ha (~200 000 mp), jumatate pasune/jumatate furaj pentru iarna.
5. Ati facut niste calcule in care sa cuprindeti si necesarul de munca umana si lucrarile necesare terenului?
6. Adapost aveti sau trebuie construit?
In prima faza cam aste sunt chestiunile majore de lamurit!

#137
vladmaximus

vladmaximus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.12.2010

 midstar, on 19th December 2010, 20:56, said:

Pentru a formula un raspuns mai pe larg, asi mai avea nevoie de cateva date:
1. Ati mai crescut animale pana acum sau aveti vreo legatura cu agricultura?
2. Cam greu te descurci la o ferma fara curent, mai ales in perioada de iarna cand se intuneca la ora 16:30 si se lumineaza la 7:30
3. Daca fara curent "mai merge", cu apa cum stati?
4. Pt. 10 vaci si 1 taur terenul agricol necesar este in jur la 20 ha (~200 000 mp), jumatate pasune/jumatate furaj pentru iarna.
5. Ati facut niste calcule in care sa cuprindeti si necesarul de munca umana si lucrarile necesare terenului?
6. Adapost aveti sau trebuie construit?
In prima faza cam aste sunt chestiunile majore de lamurit!
Am crescut la tara pana la 6-7 ani si cam atat :)  , curentul este destul de depate, slabe sanse sa vina cu stalpii pana acolo, cu timpul ne putem lua un generator de curentceva pe benzina, facem un put cu motopompa ptr adapat, iar ca adapost am o masina cu care fac cofraje din polistiren pe care le umplu apoi cu ciment si fier astfel iese ceva izolat , ma gandeam sa le umplu cu lut si paie gen chirpic si sa intaresc eventual cu placi OSB  si sa fac doar stalpii de sustinere din beton  ...am vazut pe undeva parca niste modele de adapost unde  poti folosi si de baloti de paie pe post de perete, terenul fiind aproape de mine, max 20 min cu masina sunt acolo... mai pot angaja pe ca si cineva din zona sa aiba grija iar persoana respectiva in loc de salariu o sa si creasca 1-2 taurasi .In prima faza sa facem  adapostulune, apoi sa vad ce teren reusesc sa arendez prin imprejurimi...este camp  nu este nici o constructie prin zona, am inteles ca trebuiesc indeplinite niste conditii cand construiesti, adapostul sa fie la 300 m de ultima casa? Am in \botosani  vreo 5000 de metri la 500 metri de sosea chiar la intrare in \vorona   nu stiu daca as putea face acolo grajdul undeva mai in spate sa nu deranjez pe cineva unde sa le tin pe timp de iarna....acolo mai am rude si ar fi mai usor ...iar vara sa platesc  un vacar,daca spuneti ca acolo este terenul mai usor de gasit...Dar este totusi destul de departe  eu locuind in \BUCURESTI, trebuie sa mi vad si de servici. Dispun de vreo 60 000 lei dar nu as vrea sa arunc asa cu capul inainte.Am inteles ca taurasii ii poti creste si in grajd cu concetrate nu trebuie neaparat pasune decat sa le mai dai drumul sa zburde. Ce ma sfatuiti referitor la infiintarea firmei...sa o fac sau nu ? Eu am 29 ani si am impresia ca nu platesc impozit timp de 2 ani daca imi fac firma...

#138
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

 vladmaximus, on 20th December 2010, 12:29, said:

Am crescut la tara pana la 6-7 ani si cam atat :)  , curentul este destul de depate, slabe sanse sa vina cu stalpii pana acolo, cu timpul ne putem lua un generator de curentceva pe benzina, facem un put cu motopompa ptr adapat, iar ca adapost am o masina cu care fac cofraje din polistiren pe care le umplu apoi cu ciment si fier astfel iese ceva izolat , ma gandeam sa le umplu cu lut si paie gen chirpic si sa intaresc eventual cu placi OSB  si sa fac doar stalpii de sustinere din beton  ...am vazut pe undeva parca niste modele de adapost unde  poti folosi si de baloti de paie pe post de perete, terenul fiind aproape de mine, max 20 min cu masina sunt acolo... mai pot angaja pe ca si cineva din zona sa aiba grija iar persoana respectiva in loc de salariu o sa si creasca 1-2 taurasi .In prima faza sa facem  adapostulune, apoi sa vad ce teren reusesc sa arendez prin imprejurimi...este camp  nu este nici o constructie prin zona, am inteles ca trebuiesc indeplinite niste conditii cand construiesti, adapostul sa fie la 300 m de ultima casa? Am in \botosani  vreo 5000 de metri la 500 metri de sosea chiar la intrare in \vorona   nu stiu daca as putea face acolo grajdul undeva mai in spate sa nu deranjez pe cineva unde sa le tin pe timp de iarna....acolo mai am rude si ar fi mai usor ...iar vara sa platesc  un vacar,daca spuneti ca acolo este terenul mai usor de gasit...Dar este totusi destul de departe  eu locuind in \BUCURESTI, trebuie sa mi vad si de servici. Dispun de vreo 60 000 lei dar nu as vrea sa arunc asa cu capul inainte.Am inteles ca taurasii ii poti creste si in grajd cu concetrate nu trebuie neaparat pasune decat sa le mai dai drumul sa zburde. Ce ma sfatuiti referitor la infiintarea firmei...sa o fac sau nu ? Eu am 29 ani si am impresia ca nu platesc impozit timp de 2 ani daca imi fac firma...
Partea cu "cineva care sa munceasca aproape nonstop in ferma si sa-si creasca si el 1-2 taurasi" pare cam greu de realizat, eu ma confrunt cu o lipsa de forta de munca cronica, iar cea care exista e foarte scumpa si de proasta calitate, prefer sa cumpar utilaje sa scutesc cat mai mult din forta de munca umana. Sfatul meu este sa va asociati cu cineva care este dispus la asa ceva, sa va stabiliti de la inceput rolurile (dumneavoastra cu finantarea celalalt cu munca si eventual cu o parte mai mica de finantare sau ceva utilaje agricole).
Puteti folosi baloti dar numai pentru peretele orientat spre sud, pentru celelalte laturi tot trebuie niste pereti durabili.
Preferabil ca forma de organizare un PFA (intreprindere individuala), cu care puteti accesa eventual si ceva forduri europene (macar masura 141).
Cu autorizarea fermei e un pic mai simplu acum, studiati ordinul ANSVSA nr.16/2010 modificat cu ordinul 112/2010.
Puteti incerca la Vorona si eventual puteti avea o discutie si cu primarul de acolo, pentru sustinere, stiu ca este destul de deschis la nou si cred ca va poate oferi sprijinul. (vezi linkul urmator, s-ar putea sa fie o oportunitate http://galvaleasiret....wordpress.com/
In privinta furajarii la stabulatie, am retineri la rasele de carne, datorita costurilor mari, e preferabi ca o asfel de furajare sa se execute doar in perioada de de finisare, 15-18 luni, in rest pasune ca e mult mai ieftin decat sa cumperi furaj.

Edited by midstar, 20 December 2010 - 13:10.


#139
alin1704

alin1704

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2010

 vladmaximus, on 20th December 2010, 11:29, said:

Am crescut la tara pana la 6-7 ani si cam atat :)  , curentul este destul de depate, slabe sanse sa vina cu stalpii pana acolo, cu timpul ne putem lua un generator de curentceva pe benzina, facem un put cu motopompa ptr adapat, iar ca adapost am o masina cu care fac cofraje din polistiren pe care le umplu apoi cu ciment si fier astfel iese ceva izolat , ma gandeam sa le umplu cu lut si paie gen chirpic si sa intaresc eventual cu placi OSB  si sa fac doar stalpii de sustinere din beton  ...am vazut pe undeva parca niste modele de adapost unde  poti folosi si de baloti de paie pe post de perete, terenul fiind aproape de mine, max 20 min cu masina sunt acolo... mai pot angaja pe ca si cineva din zona sa aiba grija iar persoana respectiva in loc de salariu o sa si creasca 1-2 taurasi .In prima faza sa facem  adapostulune, apoi sa vad ce teren reusesc sa arendez prin imprejurimi...este camp  nu este nici o constructie prin zona, am inteles ca trebuiesc indeplinite niste conditii cand construiesti, adapostul sa fie la 300 m de ultima casa? Am in \botosani  vreo 5000 de metri la 500 metri de sosea chiar la intrare in \vorona   nu stiu daca as putea face acolo grajdul undeva mai in spate sa nu deranjez pe cineva unde sa le tin pe timp de iarna....acolo mai am rude si ar fi mai usor ...iar vara sa platesc  un vacar,daca spuneti ca acolo este terenul mai usor de gasit...Dar este totusi destul de departe  eu locuind in \BUCURESTI, trebuie sa mi vad si de servici. Dispun de vreo 60 000 lei dar nu as vrea sa arunc asa cu capul inainte.Am inteles ca taurasii ii poti creste si in grajd cu concetrate nu trebuie neaparat pasune decat sa le mai dai drumul sa zburde. Ce ma sfatuiti referitor la infiintarea firmei...sa o fac sau nu ? Eu am 29 ani si am impresia ca nu platesc impozit timp de 2 ani daca imi fac firma...


Balotii de paie sunt foarte buni ca material izolator, insa exista riscul destul de mare ca in peretii din baloti sa-si faca culcus si sa se inmulteasca implicit, atat soarecii cat si sobolanii. Apoi, va fi destul de greu sa scapi de ei. Eu iti recomand un adapost simplu, pe stalpi din lemn, trei laturi inchise cu scanduri, iar a patra latura inchisa cu plasa antivant. In loc de stalpii de lemn se pot folosi si stalpi metalici, cu ocazia sa-i gasesti la fier vechi, ca noi sunt prea scumpi. Eu detin un astfel de adapost si nu este absolut nici o problema nici pt vaci nici pt vitei. Atata timp cat vaca are ce manca, apa la discretie, este ferita de vant, de curenti, si umezeala, nu ai probleme, mai ales cu rasele de carne. In ceea ce priveste curentul, si eu am aceeasi problema, in sensul ca ferma e in camp, la 300 m de ultima casa, dar am rezolvat-o cu un generator care produce curent si pentru hidroforul cu care scot apa pentru adapat. Oricum cu 60 000 lei, poti sa-ti faci un adapost simplu si ieftin, cu care sa incepi activitatea, respectind normele sanitar veterinare, pe care ulterior poti sa-l modernizezi.

#140
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010
Buna ziua si fiindca sunt primul care posteaza in acest an, va doresc tuturor un An Nou cu sanatate, cat mai multe realizari si cat mai putine probleme.
   Am o intrebare: La ce distanta poate fi amplasat grajdul fata de pasune, astfel incat sa fie prea mare efortul deplasarii pentru animale?

#141
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005
Buna ziua,

Am citit in postarile anterioare ca, in Romania, carnea de vita de pe piata este de slaba calitate.

Aveti mai multe informatii despre cum sunt crescute aceste animale si de unde provin? (ferme din tara sau straintate)

Din cate am citit in acest link, carnea animalelor hranite mai mult cu iarba e mai sanatoasa:

http://www.eatwild.c...lthbenefits.htm

#142
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 mikaell21, on 10th January 2011, 19:10, said:

Buna ziua,

Am citit in postarile anterioare ca, in Romania, carnea de vita de pe piata este de slaba calitate.
...

Slaba calitate in sensul de calitati gustative. Pentru ca majoritar, carnea de vita pe piata RO provine din rase de lapte care sunt foarte deficitare gustativ: fragezime, marmorare, perselare, suculenta etc.

Nu din punct de vedere igienic sau nutritional.

#143
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005
Ar trebui sa difere si din punct de vedere nutritional, avand in vedere ca vacile de lapte sunt hranite diferit (probabil si cu mai multe grane).

Aveti idee daca in Romania se practica folosirea de antibiotice pentru a promova cresterea? Se pare ca in alte parti asa ar fi: http://www.scientifi...tibiotics-fed-t


PS: Daca e cineva interesat de o asociere pentru infiintarea unei ferme de genul asta, mai eco, dati-mi un mesaj.

#144
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

 crisGC, on 9th January 2011, 15:31, said:

Buna ziua si fiindca sunt primul care posteaza in acest an, va doresc tuturor un An Nou cu sanatate, cat mai multe realizari si cat mai putine probleme.
   Am o intrebare: La ce distanta poate fi amplasat grajdul fata de pasune, astfel incat sa fie prea mare efortul deplasarii pentru animale?
Buna ziua si "La Multi Ani" tuturor user-ilor de pe forum.

Referitor la intrebarea dumneavoastra, nu stiu sa existe o distanta maxima, cu cat mai aproape cu atat mai bine, dar totusi dupa parerea mea,n-ar fi indicat ca distanta sa fie mai mare de 1- max. 2 km. Pentru ca in momentul in care le aduceti seara de la pasunat, la distante mai mari animalele vor ajunge la adapost flamande in urma efortului depus, in loc sa foloseasca energia pentru a creste, o vor folosi pentru efortul deplasarii. Plus ca apare si o anumita senzatie de disconfort pentru ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate