Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi achizitionare blitz

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#1
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Salutare voua.
O intrebare scurta, care blitz ar fi mai bun din astea doua ptr nikon d40?:
Nissin Digital Speedlite Di-466 pt Nikon
sau Nikon Sb 400??
Va multumesc.

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
e greu de raspuns. am lucrat cu SB-400 si e cam limitat. daca e vorba de dimensiuni, ia-l fara ezitare. practic, este puternic, face bounce in tavan, foloseste doar doua baterii, tin mult bateriile.

ca dezavantaje, nu stie decat ttl, nu are reglaje de putere. insa priveste lucrurile din perspectiva asta: nu are ce sa se strice :P

nissinul este clar superior la specificatii, insa nu am lucrat cu el si nu recomand din cauza ca sunt utilizatori ce s-au plans de fiabilitate, plus ca nu merg declansate cu triggere wireless ieftine, decat daca le modezi.

Edited by nicolaie, 29 April 2010 - 11:09.


#3
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007
Dintre di466 si SB400 mai bine iei nissin di622. Banuiesc ca nu te intereseaza sa-l folosesti wireless, la sb neavand cum sa reglezi puterea si nu stiu daca e modare pt 466, dar daca pe viitor te razgandesti, la di622 modarea se face foarte simplu si o sa ai si posibilitatea asta.

#4
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postmelmel, on 29th April 2010, 12:24, said:

Dintre di466 si SB400 mai bine iei nissin di622.
Ditto.
Daca un SB600 e prea mult, un Di622 e mult mai bun decat un SB400. Si cam in aceiasi bani.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
am cumparat eu Nissin Digital Speedlite Di-466 si dupa ce m-am jucat cu el am dat telefon la f64, m-am inteles cu ei sa-l trimit inapoi si am adaugat bani sa iau un sb600. nu reuseam sa expun cat de cat corect cu ttl-ul. fa o investitie de viitor si incearca sa mergi la un sb600 fiindca poti sa faci cu el bounce in toate directiile si poti sa-l comanzi cu aparate mai scumpe de la d80 in sus fara sa mai cumperi nici un accesoriu.

Edited by Fane, 29 April 2010 - 13:19.


#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
va multumesc tuturor.
Acum: Sb 400 inca il am pe un aparat, e f bun, dar la spatii mari intunecate cam sughite si nici iso de la aparat nu-l pot mari atat de mult, maxim 400. O sa iau inca un sb 400 in cazul acesta. Credeam ca nissin e ceva mai stralucit si de asta am postat intrebarea, si doream sa stiu si parerea celor ce l-au avut.  Nissin di622 am citit pe f64 ca-s slabe si sub expun, nu am nevoie de asa ceva.
Pana in ianuare am avut d80+ sb600, nu era o combinatie tocmai stralucita in sensul ca sb600 nu facea fata intotdeauna la evenimente. Se intampla sa-mi arda multe poze in apropiere. Ca sa evit treaba asta intram mereu prin meniul blitzului si faceam nu mai stiu ce setare dar era enervant ca multe poze trebuia sa le fac f rapid si nu apucam sa setez blitzul in timp util.
In final parerea voastra strict legata de aceste 2 blitz-uri este sb400 vad. Momentan nu as vrea sa sar de 400 roni ptr un blitz. Cand voi avea alt aparat voi fi nevoit sa iau ceva pe masura, dar deocamdata la d40 cred ca sunt suficiente unul din cele 2 amintite. Mai astept pareri si multumesc inca o data. Stima.

Edited by xkos, 29 April 2010 - 13:45.


#7
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
De ce te limitezi doar la ISO 400 la Nikon D40? Sta bine si la ISO 800 si chiar si peste. Nu am inteles la ce iti trebuie inca un SB-400 daca ai deja unul?

Eu am un SB-400 si sunt incantat de el cunoscand insa limitarile lui.

#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View Postcatalinmariescu, on 29th April 2010, 14:47, said:

De ce te limitezi doar la ISO 400 la Nikon D40? Sta bine si la ISO 800 si chiar si peste. Nu am inteles la ce iti trebuie inca un SB-400 daca ai deja unul?

Eu am un SB-400 si sunt incantat de el cunoscand insa limitarile lui.

Pana la iso 400 imi plac mie cum arata fotografiile, fara artefacte:P
Am specificat gresit, am un d40 cu blitz si unul fara, la care vreau sa iau un blitz fie nissin di 4xx fie sb400.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
nissin-ul are putere mai mare. chiar daca mai sunt probleme cu ttl-ul. nici eu nu inteleg cu ce te-ar ajuta un al doilea sb400.

#10
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007

View PostFane, on 29th April 2010, 15:57, said:

nissin-ul are putere mai mare. chiar daca mai sunt probleme cu ttl-ul. nici eu nu inteleg cu ce te-ar ajuta un al doilea sb400.

Un aparat e deja echipat cu blitz dar l-am lasat tatalui meu. Eu mi-am luat al doilea d40 dar nu am blitz, de asta vreau sa iau altul. Bun, dar nu pot lasa aparatul sa faca masuratoarea ttl? si sa stabileasca el singur parametrii? in cazul nissin-ului? La d80 aveam posibilitatea sa las fie aparatul sa masoare fie blitzul. De multe ori aparatul masura mai bine decat senzorul din blitz.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
pai cand setezi modul ttl apartul face masuratorile de expunere. blitul poti doar sa-l pui sa dea descarcare cu intensitate fixa si aparatul ajusteaza expunerea numai din diaframa si eventual iso, dar calculele tot la aparat raman. nu stiu ca blitz-urile sa poata sa preia calculele de expunere.

eu zic ca poti sa te adaptezi si cu nissin-ul, in timp cred ca ai sa inveti situatiile in care subexpune in modul ttl si sa le compensezi din aparat. chiar si sb600 mai trebuie corectat din cand in cand, totusi abaterile sunt mai mici. eu nu fac fotografii la evenimente asa ca pt "uz casnic" imi ajunge puterea sb600-elui. in schimb tie cred ca ti-ar fi folositor surplusul de putere al nissin-ului, mai ales ca e la balotaj cu sg400 care-i mai slabut. in plus cu nissin-ul poti face bounce in toate directiile si chestia asta se poate dovedi folositoare in multe situatii. cred ca as inclina spre nissin.

#12
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Ca si posesor de Di622 iti pot spune ca in mod TTL expune f bine cu rare ocazii de subexpunere. constructia e chiar buna iar puterea e mai mult decat suficienta (pt utilizari casnice). Singura mea problema cu el (si motivul pentru care ori il vand ori il modez) este ca , nici dupa update-ul facut de cei de la f64 (daca au facut update si nu doar l-au tinut 10 minute intr-o camarutza obscura) nu declanseaza impreuna cu Cactus V4.

Edited by kiphtea69, 06 May 2010 - 17:18.


#13
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Si eu sunt in dubii daca sa iau un 622 de la Nissin sau sa ma stau(cine stie pana cand) pt un SB-600..Am inteles ca puterea este clar mai mare la Nissin dar multi se plang de subexpunere.Este bounce-ul in tavan o solutie buna pt o scena corect iluminata?Ma refer la folosirea in mod regulat in dauna flash-ului spre subiect.

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Folosirea flash'ului de pe camera direct spre subiect e deobicei cea mai proasta solutie.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,219
  • Înscris: 05.06.2002
dap, dar in incaperi mari n-ai sa poti folosi bounce decat cu un obiectiv luminos si eventual ajutat de lumina ambientala. se pierde mult din lumina blitului la un bounce, dar e f. bine sa-l ai ca "arma in dotare". cand ai sa ai de fotografiat un grup mai mare sau n-ai sa ai din ce face bounce (sa zicem o biserica cu peretii si tavanul pictati in culori inchise) si vezi ca ce-ti iese cu bounce nu-i ok pui si blitzul pe direct ca sa imortalizezi momentul, dar daca merge bounce atunci ai sa ai niste fotografii net superioare celor obtinute cu blitz-ul pe direct.

daca bine tin eu minte de cand am avut pe mana nissin-ul problemele cu expunerea apareau in special la bounce. cred totusi ca poti sa te obisnuiesti cu blitz-ul daca esti limitat la buget.

#16
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
personal va multumesc de raspunsuri, ati fost foarte amabili. Momentan am amanat putin cumpararea unui blitz, initiasem topicul deoarece ochisem o oferta la cineva cu un blitz sb400 la doar 300 lei nou, si nu stiam exact ce sa aleg..nissin sau sb-ul. Acum ca s-a dat...si oricum banii i-am dirijat inspre altceva temporar ramane sa iau nissin 422, voi face ceva teste si le urc aici, sa vada eventual si altii ce poate face. Inca odata, ms.

#17
krissstian

krissstian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.10.2007
Pentru un incepator in ale fotografiei cam ce blitz ar trebuin sa achizitionez la un Nikon D70s, pentru a incepe practica la nunti, botezuri, cumetrii.

#18
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
orice blitz pe care scrie acelasi nume de producator ca pe camera si costa mai mult de 600RON.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate