Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Nokia N8

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4629 replies to this topic

#1
pity98

pity98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 30.07.2007
Unofficial preliminary specifications
Also known as Nokia N98
General 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 900 / 1900 / 2100
   HSDPA 850 / 900 / 1700 / 2100 - American version
Announced Exp. announcement 2010, Sep
Status Rumored. Exp. release 2010, 3Q
Size Dimensions 113.5 x 59 x 12.9 mm, 86 cc
Weight 135 g
Display Type AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
Size 360 x 640 pixels, 3.5 inches
- Multi-touch input method
- Proximity sensor for auto turn-off
- Accelerometer sensor for UI auto-rotate
- Scratch-resistant surface
Sound Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Speakerphone Yes, with stereo speakers
- 3.5 mm audio jack
- HDMI port
Memory Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
Call records Detailed, max 30 days
Internal 16 GB storage, 256MB RAM, 512 ROM
Card slot microSD, up to 32GB, buy memory
Data GPRS Class 32
EDGE Class 32
3G HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology
Bluetooth Yes, v3.0 with A2DP
Infrared port No
USB Yes, v2.0 microUSB
Camera Primary 12 MP, 4000x3000 pixels, Carl Zeiss optics, autofocus, Xenon flash
Features Geo-tagging, face and smile detection
Video Yes, 720p@30fps
Secondary Yes, VGA
Features OS Symbian ^3 OS
CPU 680 MHz processor
Messaging SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Browser WAP 2.0/xHTML, HTML, RSS feeds
Radio Stereo FM radio with RDS; FM transmitter
Games Yes + downloadable
Colors White, Black
GPS Yes, with A-GPS support; Nokia Maps
Java Yes, MIDP 2.1
- Digital compass
- MP3/WMA/WAV/eAAC+ player
- MP4/H.264/H.263/WMV player
- Voice command/dial
- Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
- Video/photo editor
- Flash Lite support
- T9
Battery    Standard battery, Li-Po 1200 mAh (BL-4D)
Stand-by Up to 600 h (2G) / Up to 720 h (3G)
Talk time Up to 7 h 40 min (2G) / Up to 5 h 20 min (3G)


Attached File  3430_1.jpg   73.19K   601 downloads

Ce ziceti ?

Edited by Rangerul, 28 April 2010 - 10:33.


#2
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Ce sa zic? Procesor cam slabut, dar merge pt un telefon mobil, noul sistem de operare Symbian^3 nu e chiar asa de nou, in loc sa fie un nou sistem de operare revolutionar cum ar pretinde ca este este o varianta putin modificata a lui S60v5. Si in plus, telefonul a aparut cam tarziu, sa nu uitam ca Satio a fost anuntat in februarie 2009, si a aparut in octombrie, deci acum 6 luni, si nu este singurul telefon cu camera de 12MP ce a aparut pana acum. Mi se pare mie, sau Nokia sunt in urma rau de tot?

Edited by edy_3dz, 26 April 2010 - 19:05.


#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Camera zic ca o sa faca banii, dar in rest HTC il bate la tot.

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007

 edy_3dz, on 26th April 2010, 20:04, said:

Si in plus, telefonul a aparut cam tarziu, sa nu uitam ca Satio a fost anuntat in februarie 2009, si a aparut in octombrie, deci acum 6 luni, si nu este singurul telefon cu camera de 12MP ce a aparut pana acum. Mi se pare mie, sau Nokia sunt in urma rau de tot?
Depinde la ce il raportezi. Daca il raportezi la iPhone 3GS (pe care multi il considera "super telefonul"), rezolutia ecranului e superioara, camera e probabil mult superioara (mai ales ca are si xenon), filmarea la fel, bluetooth cu tot ce vrei (A2DP) nu limitat, multitasking adevarat ... procesorul ca frecventa e peste (desi nu stiu daca e de acelasi tip), din cate am inteles are si multi-touch, dar si card, radio, java, camera secundara, etc. Deci ca specificatii e mult peste. Daca il compari cu anumite modele de top HTC, Sony-Ericsson atunci are mai putina memorie, procesorul e mai lent, rezolutia ecranului mai mica, dar le bate la alte categorii (probabil la camera bate toate HTC-urile si s-ar putea si Ericssoanele daca tinem cont de blitzul xenon pe care prea putine alte telefoane il mai au in ziua de azi). Depinde acum si cat va fi pretul ... mie personal mi se pare cam uratel, iar Symbian3 mi se pare cam la fel ca si cel actual (dar eu n-am nimic impotriva nici celui actual, pentru ca pot face tot ce vreau cu el).

#5
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Daca lentilele camerei chiar isi vor merita numele de carl zeiss,cum isi merita cele de pe n95/n82,atunci cred ca va fi peste SE SATIO sau PIXON12 la foto.

Stim cu toti de ce e in stare optica Carl zeiss. ;)

Iar sistemul de operare nu ma intereseaza sa fie cu bliz-blizuri,tot ce vreau eu e sa fac cat mai multe cu el.

Edited by Katta92, 26 April 2010 - 20:30.


#6
linbetwin

linbetwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 12.01.2007
Introducing the new Nokia N8!
http://www.nokia.com/n8

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Thu8flWHXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xrXHXin9Iio?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pQ-5WAcj6o0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GDBIIP1N3M4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y_EfNl1Uucw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by linbetwin, 27 April 2010 - 13:29.


#7
nellu

nellu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 03.09.2006
urmatorul meu telefon, sper sa apara cat mai repede, cum intra in tara cum il iau, superb :)

#8
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
de pret se stie ceva?:D

#9
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Nu pare cine știe ce ..

#10
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Un X6 upgradat. Imi place ;)

#11
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
subtirel rau... daca asta e flag shipul de la nokia, s-au dus tare la vale...
la telefoane high end samsung, htc si SE stau muuult mai bine...
sa se apuce de facut doar seria 1100 si asta e... nu trebuie sa te superi ca nu le poti face pe toate.
deja cu N95,96 si 97 au dat-o in bara la greu.
Asta va spune unul cu N95 si N97 prin familie si care a trecut la un omnia, renuntand la primele

#12
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004

 AcidMan, on 27th April 2010, 16:09, said:

subtirel rau... daca asta e flag shipul de la nokia, s-au dus tare la vale...
la telefoane high end samsung, htc si SE stau muuult mai bine...
sa se apuce de facut doar seria 1100 si asta e... nu trebuie sa te superi ca nu le poti face pe toate.
deja cu N95,96 si 97 au dat-o in bara la greu.
Asta va spune unul cu N95 si N97 prin familie si care a trecut la un omnia, renuntand la primele

poti sa argumentezi de ce e 'subtirel rau' ?

#13
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

 AcidMan, on 27th April 2010, 16:09, said:

subtirel rau... daca asta e flag shipul de la nokia, s-au dus tare la vale...
la telefoane high end samsung, htc si SE stau muuult mai bine...
sa se apuce de facut doar seria 1100 si asta e... nu trebuie sa te superi ca nu le poti face pe toate.
deja cu N95,96 si 97 au dat-o in bara la greu.
Asta va spune unul cu N95 si N97 prin familie si care a trecut la un omnia, renuntand la primele

Vrei sa zici ca ai trecut la Omnia i900? :lol: Daca e asa, m-ai lasat speechless, telefonul acela e o petarda (si crede-ma, stiu despre ce vorbesc), si zici despre N8 ca e subtirel =))

@nellu Un sfat: nu te grabi sa il cumperi, poate iti va parea rau cand o sa vezi ce repede o sa o ia la vale pretul

@tonny Pretul se pare ca va fi de 370 euro fara taxe...

#14
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Unii vorbesc doar din basme...asta s-ar putea sa fie un nokia la fel de reusit ca n95-ul la vremea lui.

E singurul nokia care imi place momentan,sper sa fie ok si sa nu ma dezamageasca pe parcurs pentru ca s-ar putea sa fie my next :D

#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
O intrebare capcana , cate N95-uri s-au vandut , stii , din acelea cu care au dat-o in bara . Si cate Omnia ? Abia astept sa vad multitouch-ul .

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007

 ErosvariBazy, on 27th April 2010, 16:45, said:

poti sa argumentezi de ce e 'subtirel rau' ?
Probabil pentru ca e singurul telefon cu iesire HDMI (+ TV/out normal) si 3G pe cinci frecvente astfel incat merge 3G-ul oriunde in lume :) Sau poate nu-i place blitzul xenon si camera de 28 mm si 12 MP + video HD 720p. Sau poate sunetul Dolby surround. Sau conectivitatea prin Wi-fi b/g/n (majoritatea au b/g doar). Sau 3G-ul de 10.2 Mbps. Sau FM Transmitter. Sau ca poate sa redea 50 de ore de muzica. Sau accelerarea grafica. Sau navigatia GPS inclusa si gratuita. Astept sa aud care telefon de pe piata are macar jumate din chestiile scrise mai sus. Si sa fie si 370 de euro + taxe.

Edited by utopium, 27 April 2010 - 16:22.


#17
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004

 utopium, on 27th April 2010, 17:20, said:

Probabil pentru ca e singurul telefon cu iesire HDMI (+ TV/out normal) si 3G pe cinci frecvente astfel incat merge 3G-ul oriunde in lume :) Sau poate nu-i place blitzul xenon si camera de 28 mm si 12 MP + video HD 720p. Sau poate sunetul Dolby surround. Sau conectivitatea prin Wi-fi b/g/n (majoritatea au b/g doar). Sau 3G-ul de 10.2 Mbps. Sau FM Transmitter. Sau ca poate sa redea 50 de ore de muzica. Sau accelerarea grafica. Sau navigatia GPS inclusa si gratuita. Astept sa aud care telefon de pe piata are macar jumate din chestiile scrise mai sus. Si sa fie si 370 de euro + taxe.

+ ecran amoled capacitiv... in niciun caz nu poti spune ca e subtirel.
Pe youtube erau cateva filmulete -> se misca f. f. bine.

Mai mult ca sigur insa ca pretul nu va fi 370 euro (inainte de taxe) ci probabil in jur de 450 - 500 euro.

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007

 ErosvariBazy, on 27th April 2010, 17:26, said:

+ ecran amoled capacitiv... in niciun caz nu poti spune ca e subtirel.
Pe youtube erau cateva filmulete -> se misca f. f. bine.

Mai mult ca sigur insa ca pretul nu va fi 370 euro (inainte de taxe) ci probabil in jur de 450 - 500 euro.
Pe undeva prin lume va fi 370 fara taxe, in Romania probabil nu ... ca la noi tot timpul electronicele sunt mai scumpe ca oriunde altundeva pe planeta. Dar in SUA probabil ca va fi sub 500$, pret final.

Inca o observatie ... dupa specificatiile producatorului la camera, 28 mm focala echivalenta 35 mm si 5.4 mm focala reala, inseamna ca are senzorul o idee mai mare decat camera mea foto compacta ... care e printre compactele scumpe de pe piata (si are tot 12 MP). Va fi foarte interesant de vazut ce calitate foto are ... dar banuiesc ca nu poate fi decat buna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate