Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Sfaturi pentru prima calatorie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Buna seara,

Maine dimineata plec din Timisoara spre Szeged. Am facut plinul, am incarcat bateriile la telefon, am pus GPS-ul. Conduc un Fiat Punto de 1.2 din 2003 si e prima oara cand ies din tara conducand o masina. Aveti ceva sfaturi? Oricat de mici,sunt binevenite.

Multumesc.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Ia un distonocalm ca sa dormi bine la noapte.

Nu e nimic desosebit, dar e bine sa nu uiti de vigneta (cumperi de la intrarea pe autostrada, de la Shell sau platesti pe net, eu asa fac).
Pe autostrada mergi pe banda I, pentru ca pe banda II-a nu cred ca ai loc cu motor de 1.2.

In rest.. nimic deosebit. Nu uita sa schimbi forinti sau sa ai card bancar (chiar si in lei).
Cel mai bun schimb il ai totusi la bancomat ;)

#3
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Daca nu urci pe "autópálya" nu ai nevoie de vigneta, asa ca iti uram drum bun! Vezi ca intre Mako si Szeged s-a cam stricat drumul. ;)

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
+ vesta reflectorizanta pentru fiecare pasager.

Edited by Berti, 23 April 2010 - 22:19.


#5
Olteniteanu

Olteniteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.06.2008
Respecta cu strictete limitele de viteza in Ungaria ca se cam intampla sa stea la panda cu radarul.

#6
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005

 Olteniteanu, on 23rd April 2010, 23:22, said:

Respecta cu strictete limitele de viteza in Ungaria ca se cam intampla sa stea la panda cu radarul.
NU respecta limitele de viteza in localitati :D,incurci traficul si faci coloane
Tips:stai in spatele unui camion Ro,stie soferul unde sa puna frana  :naughty:

#7
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Nu te grabi excesiv, fa in asa fel incat sa ai timp la dispozitie atat pentru drum cat si pentreu relaxare/odihna - in cazul in care nu ai experienta drumurilor lungi si potential obositoare.

#8
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
na ca l-ati zapacit pe saracul om.

daca este vorba exclusiv de distanta mentionata mai sus, atunci e o feerie, caci fiecare a 2-a masina este cu numere de .ro. La fel si in parcarile de la marile magazine.

Eu cred ca se va descurca si fara GPS, semnalizarile fiind bune. Poate putine probleme prin Szeged din cauza lucrarilor la bulevarde (s-ar fi terminat?!) in rest, floare la ureche.

bafta!

PS. retragerea banilor de la bancomatele unguresti nu intotdeauna dau un curs mai bun decat cel de la schimbul valutar. Depinde de banca si de tipul de card folosit. Merita de facut un calcul. Forintii sunt mai ieftin de cumparat la noi, in localitatile de langa granita, sau chiar in vama, decat la casele de schimb de dincolo.

#9
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007

 Marius3k, on 23rd April 2010, 22:29, said:

Daca nu urci pe "autópálya" nu ai nevoie de vigneta, asa ca iti uram drum bun! Vezi ca intre Mako si Szeged s-a cam stricat drumul. ;)

Cand ai fost ultima oara? In dec 2009 era destul de bun. De autostrada Mako-Szeged ce mai stii? E gata anu asta?

#10
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 Courage, on 23rd April 2010, 22:21, said:

Ia un distonocalm ca sa dormi bine la noapte.

Nu e nimic desosebit, dar e bine sa nu uiti de vigneta (cumperi de la intrarea pe autostrada, de la Shell sau platesti pe net, eu asa fac).
Pe autostrada mergi pe banda I, pentru ca pe banda II-a nu cred ca ai loc cu motor de 1.2.

In rest.. nimic deosebit. Nu uita sa schimbi forinti sau sa ai card bancar (chiar si in lei).
Cel mai bun schimb il ai totusi la bancomat ;)

Si pe care autostrada trebuie sa se urce de la Timisoara la Szeged? As dori si eu info, pentru ca eu nu am gasit autostrada intre cele 2 orase. E una subterana, ceva...?

Edited by edmund.chevul, 24 April 2010 - 19:50.


#11
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Domnilor, nu exista nici o autostrada intre Timisoara si Szeged. Ea incepe de la Szeged si merge mai incolo catre vest.

Cea de care tot vorbiti, se construieste, partea din ungaria fiind aproape de finalizare, iar la noi abia de s-au apucat anul trecut , insa progreseaza repede!

In ungaria nu este necesar sa ai vigneta atita timp cat circuli pe drumurile nationale. vigneta este obligatorie insa pe toate autostrazile (este aceeasi pentru toate).

Edited by kamikz, 24 April 2010 - 20:25.


#12
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 kamikz, on 24th April 2010, 21:24, said:

Domnilor, nu exista nici o autostrada intre Timisoara si Szeged. Ea incepe de la Szeged si merge mai incolo catre vest..

Asa stiam si eu si hartile si GPS-ul, dar m-am gandit ca cineva a circulat pe "acea autostrada". :D

Edited by edmund.chevul, 24 April 2010 - 22:49.


#13
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
M-am intors deja, multumesc pentru sfaturi. Nu este autostrada, am mers numai cu viteza legala si nu am avut probleme. La intoarcere m-au depasit vreo 20 de masini in total, dintre care cel putin 12-13 in curbe fara vizibilitate. Problema lor.

#14
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Am observat si eu ca imediat ce se apropie ai nostri de granita, le creste viteza considerabil. Eu plusez doar dupa ce am trecut granita, si nici atunci nu f. mult.

#15
ludi_f

ludi_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.04.2006
Salutare tuturor
Intentionez saptamana viitoare sa fac si eu o calatorie pana in Szeged, plec vineri dimineata si ma intorc duminica.
Puteti sa imi recomandati o pensiune in Szeged? Ma intereseaza ceva decent, nu lux.
Am citit ca in perioada asta se deschide ceva gen aquapark. Stie cineva mai multe?
Multumesc pentru ajutor.

#16
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 ludi_f, on 14th May 2010, 10:33, said:

Intentionez saptamana viitoare sa fac si eu o calatorie pana in Szeged, plec vineri dimineata si ma intorc duminica.
Am citit ca in perioada asta se deschide ceva gen aquapark. Stie cineva mai multe?
Daca mergi doar pana la Szeged nu ai nevoie de vigneta.
S-a deschis Aquapolis Szeged: http://www.napfenyfu...agin-principal/

#17
nicuspring

nicuspring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.12.2006
[Buna seara,
M-am hotarat sa merg si eu in Ungaria (din Bucuresti) cu masina (Logan). Pentru ca e pentru prima data, as dori cateva informatii:
1. permisul auto trebuie sa fie numai cel actual cu folia aceea transparenta sau merg si celelalte ?
2. ce acte trebuie sa ai la tercerea frontierei? (asigurari, etc)
3. pentru a ajunge la Budapesta, care este ruta cea mai buna si ce iesire din tara agreati?
4. la intrarea in Ungaria, pot lua vigneta de la benzinarii sau chiar din vama?
Multumesc foarte mult

#18
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
M-am hotarat sa merg si eu in Ungaria (din Bucuresti) cu masina (Logan). Pentru ca e pentru prima data, as dori cateva informatii:
1. permisul auto trebuie sa fie numai cel actual cu folia aceea transparenta sau merg si celelalte ?
nu mai stiu cum sunt celelalte, in principiu merge cel roz in forma de card de plastic. O mai fi in vigoare si din alea de hartie?!?

2. ce acte trebuie sa ai la tercerea frontierei? (asigurari, etc)
RCA valabil, talonul masinii, CI-uri/pasapoarte pentru cei care trec.

3. pentru a ajunge la Budapesta, care este ruta cea mai buna si ce iesire din tara agreati?
din moment ce ai trecut granita e simplu, doate drumurile duc intr-acolo. Tu alegi daca mergi spre oradea sau catre deva/arad. Pe partea ungara ai autostrada dupa cativa kilometri.

4. la intrarea in Ungaria, pot lua vigneta de la benzinarii sau chiar din vama?
vigneta iti trebuie doar pe autostrazi. se ia din benzinarii sau inainte de vama sunt cateva chioscuri unde poti lua in ron. nu ma intreba de pret.
daca mergi pe drumurile nationale, nu trebuie vigneta. nu e ca la noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate