Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Febra Musculara si Cresterea Musculara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
knubbe

knubbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.08.2006
Intrebare: am febra musculara de fiecare data cand fac piept sau triceps si cresc foarte rar in forta-dimensiune la aceste doua grupe de muschi in rest fac febra cam odata la doua saptamani la restul grupelor de muschi.

pentru piept fac urmatoarele exercitii:
Piept banca dreapta impins: seria 1- 10 repetari cu 40kg
                                         seria 2 - 10 repetari cu 60kg
                                         seria 3 - 10 repetari cu 70kg
                                         seria 4 - intre 7-10 repetari cu 70 kg
                                       de curand fortasem sa fac cu 80 kg 4 bucati (doua singur) astfel am reusit sa dau cu 70kg mult mai usor imi recomandati sa continui sa fortez cu greutati mai mari? de definire nu imi fac probleme.

Piept banca 45 de grade :    seria 1- 10 repetari 40kg
                                         seria 2 - 10 repetari cu 50kg
                                         seria 3 - 10 repetari cu 60kg
                                         seria 4 - intre 7-10 repetari cu 60 kg uneori revin la greutatea de 50kg

Piept banca 45 de grade:     seria 1 - 10 repetari cu 12.5kg
                                         seria 2 - 10 repetari cu 16kg
                                         seria 3 - 10 repetari cu 20kg
                                         seria 4 - 10 repetari cu 22.5kg

Piept flutere banca dreapta:
                                         seria 1- 10 repetari 7.5kg
                                         seria 2 - 10 repetari cu 10kg
                                         seria 3 - 10 repetari cu 12.5kg
                                         seria 4 - 10 repetari cu 10kg
ultimele 2 exercitii le cam schimb cand si cum.

Fac prea multe exercitii (4) ? cum imi dau seama ca e supraantrenament? cat ar trebui sa dureze o pauza intre exercitii ? este bine pentru masa daca fac de exemplu cu greutate mare si scad cu tot mai mica fara pauza ?!
Are ceva daca mai am febra la triceps si astazi dau piept ? triceps am dat de 4 zile si nu l-am mai folosit la alte exercitii.

Am mai incercat 2 luni sa fac piept astfel: 4 secunde lasam bara sa vine pe mine si in 2 secunde o ridicam imi epuiza tricepsii la greu si in afara de rezistenta nu mi-am facut decat umpic de definire:)


Astazi dau piept ma voi axa pe fortare voi incerca sa dau iar cu 80 kg :) cu toate ca inca mai am febra la triceps si voi face doar 3 exercitii.

Febra musculara cat ar trebui sa dureze ? la mine tine 4-5 zile uneori chiar mai mult :) 6-7 zile


Precizez faptul ca nu iau nici un fel de supliment . Mananc foarte multe paste ,orez fie cu branza sau cacao si zahar etc. o punga de 500grame de paste pe zi + ce mai vine pe la masa(sarmalutze , cartofi , spanac etc.).

Edited by knubbe, 20 April 2010 - 16:33.


#2
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
De cate ori mergi la sala pe saptamana?

#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 knubbe, on 20th April 2010, 17:11, said:

Intrebare: am febra musculara de fiecare data cand fac piept sau triceps si cresc foarte rar in forta-dimensiune
Adica cum?  :confuzzled:

Si daca tu crezi ca cu paste, sarmalute si cartofi o sa arati bine si-o sa ai forta, te inseli amarnic!

#4
knubbe

knubbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.08.2006

 GlobalMods, on 21st April 2010, 14:14, said:

Adica cum?  :confuzzled:

Si daca tu crezi ca cu paste, sarmalute si cartofi o sa arati bine si-o sa ai forta, te inseli amarnic!
pentru mine da rezultate am pus in medie 2kg pe luna si sunt multumit,si crede-ma am formatul destul de bun fibra/masa ;) doar ca pieptul imi creste mai greu...si tricepsul,ia tu anaboale daca la asta te referi.Nu vreau sa fiu asa mare ca tine pentru ca trebuie steroizi si nu ma pasioneaza,prefer un 42 in brat bine definit tot corpul.Daca se poate sa-mi recomanzi alimente as fi recunoscator...mai mananc si peste si carne de vita si de pui dar nu asa de des,evident ca nu mananc doar ce am scris dar fac parte din masa mea de baza .... pastele stiu ca ,contin multi carbohidranti necesar muschilor.

intrebarea ta este cam irelevanta....."Adica cum?" pai am febra de fiecare data puternica....si nu cresc si altii se plang ca nu fac febra la piept decat odata pe luna sau nici atat...

 DoubleV, on 20th April 2010, 17:45, said:

De cate ori mergi la sala pe saptamana?
de 4/5 ori

Edited by knubbe, 26 April 2010 - 10:40.


#5
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 knubbe, on 26th April 2010, 11:35, said:

pentru mine da rezultate am pus in medie 2kg pe luna si sunt multumit,si crede-ma am formatul destul de bun fibra/masa ;) doar ca pieptul imi creste mai greu...si tricepsul,ia tu anaboale daca la asta te referi.Nu vreau sa fiu asa mare ca tine pentru ca trebuie steroizi si nu ma pasioneaza,prefer un 42 in brat bine definit tot corpul.Daca se poate sa-mi recomanzi alimente as fi recunoscator...mai mananc si peste si carne de vita si de pui dar nu asa de des,evident ca nu mananc doar ce am scris dar fac parte din masa mea de baza .... pastele stiu ca ,contin multi carbohidranti necesar muschilor.
1. Da ai pus 2 kilograme, aia nu inseamna ca sunt muschi.
2. Nu, nu ma refeream la asta. Depinde si ce intelegi tu prin "anaboale", denumire generica de necunoscator.
3. Carne de pui, de curcan, vita si peshte. Iaurturi dietetice, branza de vaci, albus de ou etc
4. Nu e necesar muschilor, ci doar energiei.
-> Mai citeste pe aici, sa vezi cum sta treaba.

#6
knubbe

knubbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.08.2006

 GlobalMods, on 26th April 2010, 12:41, said:

1. Da ai pus 2 kilograme, aia nu inseamna ca sunt muschi.
2. Nu, nu ma refeream la asta. Depinde si ce intelegi tu prin "anaboale", denumire generica de necunoscator.
3. Carne de pui, de curcan, vita si peshte. Iaurturi dietetice, branza de vaci, albus de ou etc
4. Nu e necesar muschilor, ci doar energiei.
-> Mai citeste pe aici, sa vezi cum sta treaba.
1.Sunt muschi
2.Anaboale sau cum vrei tu sa le spui sunt daunatoare fie ca le iei "cu cap" sau fara.
Daca poti sa ma ajuti ok daca nu lasa-i pe altii care pot .... tu ti-ai pus direct in minte ca-s ceva copil gras sau oase in punga am doar problema triceps/piept care cresc mai greu fatza de restul muschilor.


Sunt satul sincer de "ia aia sa te faci mare ia aia si aia si aia"...se poate si pe cale naturala mai incet ce-i drept dar sigur,imi place sa iau tot ce-mi trebuie din mancare pe cat posibil.

Edited by knubbe, 27 April 2010 - 21:18.


#7
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Se pare ca nu intelegi limba romana. :( Si pana una alta, scoate fluturarile si impins declinat, introduce pull-over si fluturari la cablu.
Pentru alte intrebari sunt topicuri dedicate.

Edited by GlobalMods, 27 April 2010 - 21:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate