Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Vacanta in Bibione Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#37
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View PostLouie-Anderson, on 25th May 2010, 21:46, said:

Cam din ce an este stațiune ?
Cam cu exactitate dacă se poate :D .


DIN 1956, cu exactitate...
insa majoritatea cladirilor sunt noi

View PostMIULINI, on 26th May 2010, 10:08, said:

Ce parere aveti despre temperatura apei?Eu am o problema cu apa rece.Au fost ani in care nu ma bagam in apa deloc pe litoralul nostru pentru ca apa era prea rece pentru mine.Am o banuiala ca si in Bibione e cam ca la noi(apa rece,vreme incerta)Da` acu-i biletul luat.O fi mai bine la piscina.

la sfarsitul lui iulie nu avea grija ca nu o sa mori de frig...
am fost in iunie si apa a fost super ok.cum plaja e foarte lata si apa mica la intrare pe distanta mare iti dai seama ca e destul de calda.acolo era piscina pt piticoti...la urma urmei e adriatica deci nu va fi rece

#38
MIULINI

MIULINI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.07.2009
Se pare ca au fost destul de putini romani prin Bibione,dar cei care au fost, au fost multumiti.E de bine.Asteptam pe cei care se intorc sa povesteasca.

#39
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
sunt extrem de putini romani in bibione.mai multi sunt in lido.intr-o saptam am auzit de 2 ori vorbindu-se in romana.majoritatea sunt italieni apoi nemti unguri si cehi
si nu vad de ce sa nu fie multumiti.italienii stiu sa faca turism-e curatenie, plaja superba si foarte ingrijita cu dusuri si wc-uri pe plaja, sezlonguri si umbrele aliniate impecabil (si gratis), poti lasa sub umbrela orice ca nimeni nu se atinge de ele, circula ceva vietnamezi cu masaje si tatuaje dar in liniste, nu te streseaza nimeni cu tipete gen poza cu maimuta sau 3 banane 10 mii.in statiune exista autogara cu curse spre multe zone-venetia, treviso, magazine, sumedenie de restaurante, pista de bicicleta,etc.daca vrei agitatie aici nu prea gasesti...

#40
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostBuhani73, on 26th May 2010, 17:33, said:

sezlonguri si umbrele aliniate impecabil (si gratis)
Nu sunt gratis.  Majoritatea hotelurilor sau agentiilor care inchiriraza apartamente iti includ locul de pe plaja in pret, dar asta nu inseaman ca e gratis. Nu te poti aseza de capu tau pe ce sezlong vrei, ci doar pe cel inchiriat. Sunt hoteluri unde nu e inclus sezlongul in pret si trebe sa mergi fain frumos pe plaja, la ghereta si sa-ti cumperi sezlong: fie pt o zi, fie pt 7, fie alte variante care se ofera. O umbrela + 2 sezlonguri costa vreo 100 euro /sapt ; asta in caz ca hotelul/agentia nu ti-a inclus-o in pret, sau in cazul in care vrei tu o a doua umbrela pt ca sunteti multi si nu incapeti la una.

Cu apa nu sunt probleme. Si cand era vreme urata, apa era practicabila.

O alta precizare ar fi ca 5 stele la rezidenta  nu inseamna 5 stele de hotel. Sa nu-ti imaginezi ca vei avea conditii de Hilton. Nu, nici vorba. 4/5 stele la o rezidenta inseamna cam 3 stele/3 stele jumate de hotel (referindu-ne strict la aspectul apartamentului pt ca evident servicii de hotel  gen curatenie, lenjerii, prosoape, restaurant etc nu exista deloc).

View PostBuhani73, on 26th May 2010, 17:33, said:

sunt extrem de putini romani in bibione.mai multi sunt in lido.
Ai facut tu o statistica cu numarul de romani din bibione si lido? Te cam ia gura pe dinainte de pre multe ori  :console:  Faptul ca tu ai auzit doar de 2 ori vorbindu-se in romana, nu spune nimic. Eu am auzit de mai multe ori in bibione si o singura data in Jesolo. In Jesolo mi s-a parut ca sunt multi danezi, austrieci si elvetieni. De exemplu campingul din Jesolo era plin de danezi, iar prin parcarile hotelurilor era plin de masini de CH si A . N-am vazut nici o masina de Ro.

#41
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
mami vad ca iara esti agitata...
si ca de obicei pe langa..aici se vorbeste de bibione si treci rapid la lido..ca si mai sus cand povesteai de diverse bazaconii vazute pe la rimini...
deci sa fim intelesi--la bibione sunt 92% din turisti romani!!!iar in lido 28%!!!esti fericita acuma?probabil ca ai facut un recensamant al lor acolo ca vad ca de toate esti preocupata, mai putin de vacanta.apropo cate soparle erau?dar raci(care de fapt sunt crabi spre marea ta stiinta)?si sarpele din lido este bine-sanatos?
in fine.
dupa logica ta si aerul din camera se plateste, nu e gratis..pai daca are cazare acolo atunci nu mai plateste sezlongul.e gratis si inclus in pretul camerei.simplu, ce atata filozofie.nu dai banl pe el, nu cumperi o cafea sau un suc sau alte smecherii
hai ca deja m-am plictisit sa povestesc cu toate geniile de pe aici

#42
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Desteptule, dupa logica ta omul poate acapara 2-3 umbrele, ca doar sunt gratis, nu ? :console:

Desteptule, tu faceai pe filozoful si te dadeai mare cunoscator in populatia de romani din bibione si lido !

In rest ce sa zic... lipsa logicii din posturile tale ma infioara. Serios, e prima data cand vad asa ceva.  :console:

#43
MIULINI

MIULINI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.07.2009
Am intrebat la agetia de turism care mi-a vandut biletul despre sezlonguri si mi-au spus ca avem unul inclus in pret (si o umbrela)desi noi suntem 6 persoane intr-un apartament de 3 camere.Restul de 5 se platesc daca vrem sa stam pe ele.Tot ei au spus ca ar costa cam 5 euro pe zi un sazlong si o umbrela.Cam scump.

#44
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005

View Postcool2005, on 17th April 2010, 12:12, said:

Buna tuturor. Am decis recent sa imi petrec concediul anul acesta in Bibione , Italia. As dorii niste sfaturi/pareri/impresii de la forumistii care au fost recent in acea statiune. Pentru cazare am ales un apartament cu 4 camere, Appartamenti dei Pini, a fost cineva acolo ? Cum sunt preturile in general in statiune ? Dar in restaurante? Ca si ruta pentru ajungerea la destinatie cum a-ti optat ? RO-HU-AU-IT  sau prin Slovenia ? Orice raspuns este bine venit :) . Multumesc.
sa ai parte de timp frumos si distractie placuta.

Daca timpul iti permite la intoarcere sa treci prin Dolomiti. O sa-ti spun un traseu pe care merita sa-l faci.
In cazul acesta intoarcerea va fi prin Austria.

#45
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View PostMIULINI, on 27th May 2010, 10:45, said:

Am intrebat la agetia de turism care mi-a vandut biletul despre sezlonguri si mi-au spus ca avem unul inclus in pret (si o umbrela)desi noi suntem 6 persoane intr-un apartament de 3 camere.Restul de 5 se platesc daca vrem sa stam pe ele.Tot ei au spus ca ar costa cam 5 euro pe zi un sazlong si o umbrela.Cam scump.


la o unitate de cazare indiferent de persoane primesti o umbrela cu un fel de masuta, un sezlong si un pat de plaja.asa sunt si aranjate.primesti un numar si acolo ai tu rezervat.daca mai vrei iti inchiriezi fie stai aiurea pe acolo pe langa al tau.noi asa am facut-am fost 5 persoane si nimeni nu ne-a intrebat nimic
sunt asa de cruciale sezlongurile astea?plaja are 300 de m si te poti aseza cu sezlongul tau sau cu prosopul pe mal.chiar nu e niciun stres cu ele.plaja e foarte curata si nisipul fin deci poti sta pe prosop lejer
acuma ar fi culmea sa dea la un apartament 6-7 sezlonguri, nu?

#46
MIULINI

MIULINI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.07.2009
Eu nu m-as supara,desi nu ma deranjeaza de loc sa stau pe nisip.Ma gandeam doar ca poate nu ne lasa.N-am mai fost in Italia niciodata si nu cunosc regulile.

#47
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
deci pe plaja acolo e cam asa-langa apa e spatiu suficient unde poti sta cu prosop sau sezlong de capul tau.apoi urmeaza super multe randuri de umbrele si sezlonguri care le primesti daca ai cazare acolo sau le inchiriezi tu.dar ti-am zis-noi am fost 5 persoane si deseori ne-am extins pe alea libere si nici dracu nu a zis nimic.normal ca daca erau ocupate paraseam cand veneau ,,chiriasii,,.apoi sunt dusurile si toaletele si din nou o portiune de plaja libera unde se joaca cu mingea sau unii mai stau dar esti cam departe de plaja.apoi urmeaza o faleza cu pista de biciclete.nu se patrunde cu masina pe plaja, nu te streseaza tot felul de chestii prin apa, au culoarul lor dar departe de tarm(banana, hidrobicicleta sau jet)
nu-ti fa probleme, aia stiu sa faca turism si te vei simti bine.salvamarii sau baietii care au grija de plaja sunt extrem de discreti nu tiganie ca la noi.si in plus plaja are cativa km lungime si in unele locuri 300 m latime.asa ca ai loc suficient.nu e gen Mamaia din 2008 cand se statea cu sezlongul in apa ca nu mai era loc.aici ai suficient

#48
MIULINI

MIULINI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.07.2009
Multumesc pentru precizari.Cred ca o sa-mi placa Bibione.Mai am 2 luni grele si pline de stres pana plec.La intoarcere o sa postez impresiile.
Vacanta placuta tuturor.

#49
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View PostMIULINI, on 28th May 2010, 10:40, said:

Multumesc pentru precizari.Cred ca o sa-mi placa Bibione.Mai am 2 luni grele si pline de stres pana plec.La intoarcere o sa postez impresiile.
Vacanta placuta tuturor.


daca imi dai pe privat o aresa de mail iti trimit si poze ca sa-ti faci o imagine si mai completa

#50
MIULINI

MIULINI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.07.2009

View PostBuhani73, on 28th May 2010, 11:52, said:

daca imi dai pe privat o aresa de mail iti trimit si poze ca sa-ti faci o imagine si mai completa
Multumesc,dar nu vreau sa am o imagine foarte exacta a locului.Anul trecut am fost in Zakynthos si m-am documentat luni de zile inainte.Cand am ajuns acolo aveam senzatia clara ca fusesem acolo deja.Cunosteam toata insula inainte de a o vedea.N-a mai fost nici urma de surpriza.Nu vreau sa mai fac asta.Doar informatiile de baza si atat.Dar multumesc pentru intentie.

#51
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
ok.am inteles..
ce sa zic atunci...sa ai o vacanta reusita alaturi de prieteni!!!!

Edited by Buhani73, 28 May 2010 - 13:08.


#52
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010

View PostBuhani73, on 26th May 2010, 17:14, said:

DIN 1956, cu exactitate...
insa majoritatea cladirilor sunt noi

Mersi .
Da , cladirile sunt foarte noi .
Intradevar , plaja nu e gratis .

#53
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
dar cum e????platesti la intrare????te opreste cineva sa te asezi cu patura unde vrei???
sau vrei sa zici ca unele hoteluri nu au nenorocitele alea de sezlonguri incluse?sau ca daca esti 6 pers intr-un apartament nu au decat 2 sezlonguri gratis?
deja aberam pe tema asta de prea mult...

#54
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
La intrare pe plaja este o cabina unde trebe sa platesti nu mai stiu cat ca sa ai loc .
Sunt 2 sezlonguri pe apartament , chiar daca sunteti 10 .
Prosopul nu prea ai pe unde sa-l pui , ca mai mult sunt sezlonguri .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate