Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vacanta in Bibione Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#1
cool2005

cool2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2006
Buna tuturor. Am decis recent sa imi petrec concediul anul acesta in Bibione , Italia. As dorii niste sfaturi/pareri/impresii de la forumistii care au fost recent in acea statiune. Pentru cazare am ales un apartament cu 4 camere, Appartamenti dei Pini, a fost cineva acolo ? Cum sunt preturile in general in statiune ? Dar in restaurante? Ca si ruta pentru ajungerea la destinatie cum a-ti optat ? RO-HU-AU-IT  sau prin Slovenia ? Orice raspuns este bine venit :) . Multumesc.

#2
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Salut .
Am fost eu cu parintii mei in 2007 , acum 3 ani .
In 2008 am fost in sudul Frantei , intre Cannes si St-Tropez ; si in 2009 am fost langa San Remo .
Niciunde nu mi-a placut mai mult ca la Bibione !
Este foarte frumos , plaja , statiunea , etc.
Nu mai stiu exact unde am stat :-?? dar a fost curat si foarte frumos .
Tot intr-un apartament am stat si eu cu parintii si cu sora mea .
Si anu asta sper sa ii conving pe ai mei sa mergem tot la Bibione :D , insa ei vor pe undeva langa Rimini ..

In concluzie : BIBIONE cel mai frumos !

#3
cool2005

cool2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2006
Multumesc pentru raspuns. In continuare astept parerile celorlalti forumisti care au fost in zona :)

#4
cool2005

cool2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2006
Tot nimic? Asa putini turisti romani forumisti in Bibione?

#5
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Repet , cel mai bine la BIBIONE  :OK:

#6
cool2005

cool2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2006

 Louie-Anderson, on 24th April 2010, 09:20, said:

Repet , cel mai bine la BIBIONE  :OK:


hehe, am inteles, voiam sa mai aud si parerea altor forumisti ;)

#7
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Buna.
Si noi ne-am hotarat tot pt Italia anul acesta. Ori Bibione ori Sabbiadorro. Noi vom merge prin Slovenia unde vom si petrece o noapte. La capitolul cazare inca suntem in cautari, tot apartmente vrem si noi. O sa ma uit si pe apartamentul gasit de tine.
Au fost niste prieteni anul trecut la Bibione dar ei au stat la hotel. Preturile sunt destul de mari la mancare, in plus intre 12-16 sunt inchise toate restaurantele pentru siesta.
Ma interesa de la cine a mai fost in zona cum sunt plajele publice, ceva preturi la sezlonguri si orice alte informatii legate de concediu.

#8
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Plasejele au fost gratis .
Fiecare hotel are locul ei pe plaja .
Sunt foarte bine impartite .
Pe plaja sunt 2 sezlonguri + o umbrela .

#9
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 cool2005, on 17th April 2010, 13:12, said:

Buna tuturor. Am decis recent sa imi petrec concediul anul acesta in Bibione , Italia. As dorii niste sfaturi/pareri/impresii de la forumistii care au fost recent in acea statiune. Pentru cazare am ales un apartament cu 4 camere, Appartamenti dei Pini, a fost cineva acolo ? Cum sunt preturile in general in statiune ? Dar in restaurante? Ca si ruta pentru ajungerea la destinatie cum a-ti optat ? RO-HU-AU-IT  sau prin Slovenia ? Orice raspuns este bine venit :) . Multumesc.


salve
anul trecut am fost in Bibione.am luat un apartament Aquaverde cu 3 camere fiind 5 pers pe care am platit 600 e.a fost luat prin agentie din romania.zona care zici tu e undeva langa strada pe care am fost noi...statiunea e mare destul de linistita si putini romani.sunt multi unguri cehi nemti si italieni
noua ne-a placut mult.nu ne-a interesat cluburi sau discoteci insa ne-am simtit excelent fiind un grup.preturile sunt ok exista o sumedenie de restaurante, 2-3 supermarketuri, tot felul de magazine.de aici poti merge in Lignano unde e ceva parc acvatic, clasica Venetie sau la lido di jejoso
de drum ce sa zic...initial am vrut cu masina dar apoi am mers cu avionul din Timisoara la Treviso.de acolo e autobus direct
daca mai e ceva sa-mi zici
plaja e superba, foarte curata, ai sezlong si umbela gratis, intrarea se face lin in apa

 puisor, on 28th April 2010, 14:18, said:

Buna.
Si noi ne-am hotarat tot pt Italia anul acesta. Ori Bibione ori Sabbiadorro. Noi vom merge prin Slovenia unde vom si petrece o noapte. La capitolul cazare inca suntem in cautari, tot apartmente vrem si noi. O sa ma uit si pe apartamentul gasit de tine.
Au fost niste prieteni anul trecut la Bibione dar ei au stat la hotel. Preturile sunt destul de mari la mancare, in plus intre 12-16 sunt inchise toate restaurantele pentru siesta.
Ma interesa de la cine a mai fost in zona cum sunt plajele publice, ceva preturi la sezlonguri si orice alte informatii legate de concediu.


ce vorbesti???sigur a fost la bibione?pe la amiaza magazinele sunt inchise nu restaurantele...stai linistit ca nu mori de foame...iar de preturi ce sa zic...nu e ca laparalia dar cu 10-12 e bagi un meniu de 2 feluri plus vin.pretuile sunt ca intr-o statiune turistica dar nu de speriat.si in plus ai supermarket unde sunt destul de acceptabile, de multe ori mai mici ca si la noi.din ce mai tin eu mine o felie de pizza mare era pe la 2 euro, o inghetata 1 euro cafeaua 1 euro.noi ne-am si gatit si ieseam la 30 de euro cu mancare pt 5 persoane pe zi

Edited by Buhani73, 30 April 2010 - 15:05.


#10
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Exact .
Și eu țineam minte că nu sunt închise restaurantele .

#11
cool2005

cool2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2006
Multumesc pentru raspunsuri. 10-12 eur un meniu este un pret decent. Legat de parcul acvatic, niste preturi de acolo mai retii ? :D din ce am cautat pe net pare calumea parcul respectiv. M-ar interesa si informatii legate de drum pana acolo, noi plecam din Oradea, tot prin Slovenia am decis si nui sa ajungem in IT, niste preturi de autostrada pe traseul respectiv daca stie cineva, as aprecia :) . Astept in continuare pareri , impresii sau informatii utile din zona respectiva .

#12
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
stai linistit, cu mancarea te descurci..
legat de parc acvatic-nu am mers, sincer nu prea ma pasioneaza..tarifele pt adulti sunt intre 15-20 e in functie de zi si de ora...
despre drum ce sa-ti zic...am iesit mai ieftin cu avionul si de aia am renuntat la masina.tu ai putea merge cluj-treviso apoi autobus direct.prin ungaria si slovenia pare ok doar ca sa stii ca in slovenia era 15 e vigneta....dar scapi de aglomeratia de pe austria
statiunea e destul de linistita, multe familii, toti inchiriaza bicicleta, e foarte curat.italienii stiu sa faca turism iar nordul e frumos

#13
cool2005

cool2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2006
Bun, multumesc pt infos. Am gasit si eu link-ul de la parcul acvatic si aveai dreptate 20e pt adulti. Am planificat deja excursia cu masina in special pentru mobilitatea de care avem nevoie cand ajungem acolo. Am citit si eu pe MAE.ro referitor la acea vigneta, destul de scumpa intradevar :) . Sper sa fie in regula pana la urma, oricum, in continuare astept sa scrieti cat mai multe informatii referitoare la aceasta statiune, Bibione.

#14
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008

 cool2005, on 3rd May 2010, 12:05, said:

Bun, multumesc pt infos. Am gasit si eu link-ul de la parcul acvatic si aveai dreptate 20e pt adulti. Am planificat deja excursia cu masina in special pentru mobilitatea de care avem nevoie cand ajungem acolo. Am citit si eu pe MAE.ro referitor la acea vigneta, destul de scumpa intradevar :) . Sper sa fie in regula pana la urma, oricum, in continuare astept sa scrieti cat mai multe informatii referitoare la aceasta statiune, Bibione.

imi cer scuze pt ca voi fi off-topic !
e drept ca vigneta in slo e cam scumpa , insa si peisajele sunt superbe ! nu stiu pt ce traseu te-ai hotarat in slovenia, insa iti sugerez sa te duci prin sud ( ocazie cu care poti vizita postojna ) si sa te intorci prin nord ( aici luand in calcul un popas de 1-2  nopti in bled ) .

#15
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Ai fost inspirat sa alegi tocmai Bibione dintre atatea zeci de statiuni de pe coasta Adriatica. Am stat de 2 ori in Bibione, o data in Lido di Jesolo si o data in Misano Adriatico(e mai la sud langa Ricione si Rimini). Pe langa astea, am vizitat si Riccione, Catolica, Rimini, Lignano Sabiadoro.Dintre toate, Bibione mi s-a parut cea mai frumoasa. Totusi nici restu nu-s de lepadat, absolut toate au macar urmatoarele avantaje:

-LINISTE (pt mine asta e cel mai important  :thumbup: ;de ex in Bibione nici la restaurant nu se se pune muzica, se aude un zumzet general de la cum lovesc tacamurile farfuriile. La 23:00 se goleste toata promenada; fiecare merge la culcare)
-plaja extrem de lata, cu umbrele mari si sezlonguri confortabile (la unele plaje umbrela are 2 paturi si o umbrela, la altele  un pat si un sezlong); daca nu vrei sa stai in zonele astfel amenajate, exista din loc in loc asa-numitele plaje libere, unde iti poti pune prosopul pe jos si infige umbrela ta in nisip.
-posibilitatile de cazare sunt multiple: ai o groaza de apartamente din care sa alegi, o groaza de vile, hoteluri sau aparthoteluri.
-cazare ieftina : cu 500-1500 euro poti gasi apartamente de 2/3 camere foarte dragute
-curatenie
-muuuuuulte gelaterii cu inghetata extreeeeeem de buna

Avantaje Bibione:

-statiunea e nici prea mare(cum ar putea fi considerata Rimini sau Lido di Jesolo) nici prea mica(precum Misano)
-alimentarele sunt extrem de dese(ceea ce nu parea a fi cazul in Lido di Jesolo sau Misano)
-statiunea pare foarte noua( pe cand Lido di Jesolo si Lignano se vede ca sunt vechi, cu hoteluri micute si majoritatea inca nerenovate)
-promenada statiunii e lunga si draguta
-este si un mini parc de distractii la capatul sudic al statiunii(Luna parc); e destul de zero, dar un copil de vreo 5 ani s-ar putea sa fie impresionat


Cam atat imi vine acum in minte. Aaaa, in caz ca umbrela nu iti intra in pretul apartamentului( nu e neaparat regula sa-ti fie inclusa umbrela in pretu apartamentului), poti inchiria umbrele si pe plaja. In afara de parcul de apa din Lignano, mai ai unul in Lido di Jesolo(mult mai mare ca cel din Lignano). Se numeste Aqualandia si parca intrarea e vreo 25 de euro. Parcul e destul de vechi, la fel ca si statiunea de altfel, dar un copil de 10 ani care vrea doar sa stea in apa toata ziua, nu cred sa observe detalii de genu asta.

Aaaa, s-ar putea ca vremea sa-ti dea ceva batai de cap. Din 4 sejururi pe coasta Adriatica, doar unul a fost cu vreme frumoasa(asta insemnand 2 zile discutabile, iar restul de 5, senine si calduroase). Nu stiu daca e o regula, dar eu prinzand vreme proasta de 3 ori, am inceput sa intru la idei. Si culmea, cea mai proasta vreme am prins-o in Misano, care cica e mai la sud. N-a fost nici din cauza perioadei, pt ca am mers si in iulie, si la inceputul lui august si la sfarsitul lui august si vremea nu parea sa tina cont de asta.

Mi-am amintit inca o chestie: cineva zicea de aglomeratia din Austria... n-am prins in viata mea aglomeratie pe autostrada in Austria(nici cand mergeam in italia si nici cand mergeam in alta directie). Daca sejurul tau incepe intr-o sambata si ajungi in italia dimineata sau la amiaza, asteapta-te la aglomeratie maaaaaaaaaaaaaaaaare la intrarea in statiune. Pana acolo se merge lejer; cand incep sa apara statiunile, se formeaza dopuri si poti sa faci si 2-3 ore de la zona de iesire de pe autorstrada pana in statiune. Totusi cu Bibione e un avantaj ca prinzi doar dopul de la intrarea in statiune, dar daca ai avea de mers pana in zona Rimini ar fi si mai si pt ca apar si dopurile de la Venetia si Bologna(acolo se schimba autostrada si iar apar blocaje).

Edited by Ivanna, 03 May 2010 - 15:53.


#16
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
am mai zis-in iulie a fost o prietena tot in bibione si mi-a zis ca a prins aglomeratie in austria.si eu am mai prins pt ca prin august se intorceau romanasii acasa...
in fine, eu am mers cu avionul pt ca a iesit mai ieftin
insa intre autostrada si statiune e foarte aglomerat sambata.e drum cu o banda pe sens si e plin, asa a fost si la mers si la intoarcere(sambata).in schimb am mers lunea in venetia si era destul de lejer

#17
cool2005

cool2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.07.2006
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Cu privire la traseu, inca nu ne-am decis, am stabilit doar tarile prin care trecem, oricum plecam noaptea din RO, mare lucru nu vedem :). Referitor la traficul din Italia, ne-a comunicat si tipa de la agentie acest lucru, sper sa ajungem in IT dimineata devreme, pe la 5-6 si atunci ma gandesc ca parcurgem fara prea mult trafic traseul pana in Bibione, sper oricum sa tina vremea cu noi :) . Referitor la parcul acvatic, Aqualandia  am gasit si eu pe net, pare in regula, gen Aqua Magic Mamaia. Astept in continuare cat mai multe informatii legate de Bibione, din ce am vazut pana acum pe forum, este prea putin discutata aceasta statiune.

#18
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pai ce ai mai vrea sa stii despre bibione????si mai sus s-au spus cateva lucruri plus ca statiunea are inclusiv site http://www.bibione.com/en/index.aspx

Edited by Buhani73, 04 May 2010 - 14:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate