Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cat va consuma utilajul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#1
gkw

gkw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.04.2010
Ce consumuri realizati cu U650 pe un HA, la urmatoarele lucrari:
-arat
-discuit 2 treceri
-semanat
-prasit
In mod special ma intereseaza lucrarea de arat si discuit (2 treceri) pt ca aici este consumul cel mai mare de motorina,semanatul si prasitul avand un consum modic zic eu.
Am deschist acest subiect datorita faptului ca multi posesori de U 650 cu care am discutat se lauda cu consumuri foarte mici circa  15-18l/Ha la arat.
Sunt de acord ca consumul este dat de mai multi factori:adancime de arat ,tip de sol ,starea tehnica a tractorului etc.Sa luam in calcul consumului de motorina la adancimea de 25 cm la aratura ,pt a elimina discutiile inutile ce pot fi generate de alta adancime de lucru.
Va astept parerile.

#2
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Nu cred ca la arat cu U650 (plug cu 3 brazdare) pot iesii consumuri mai mici de 22-24/ha. Nu stiu la restul dar stiu ca pe vremuri erau niste tabele cu niste norme.

Ce pot sa-ti mai spun e ca un astfel de consum e foarte ineficient. Vinde U650-ul si ia-ti un John Deere de <100 CP si o sa vezi consumuri de 15-18l/Ha

#3
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
daca u650 consuma 15-18l/ha u445 cat consuma?8

#4
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009

 florinclaudiu, on 20th April 2010, 16:38, said:

daca u650 consuma 15-18l/ha u445 cat consuma?8
Se referea la John Deere care scot un consum de 15-18 , un 650 nu cred ca poate consuma sub 25 si asta incazul in care este intr-o stare mecanica f buna dar depinde si de terenul arat

#5
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Azi executat discuit 4ha-2maini=50l motorina...teren f.greu,maine ma asteapta altul si mai dificil
Un consum corect la tractor se face la ora si nu la ha lucrat,ca aici intervin multe...fragmentarea terenului,lungimea(nu-i totuna sa lucrezi o parcela de 1km cu una de 180m,patraturi cum le spun eu)...asa ca depinde ce poti sa faci intr-o ora

#6
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Aoleo, frate! Pai cat timp ai discuit?Cat consuma la ora un 650?
eu cel mai mult am consumat cam 35-40 de l la arat in 13-14 ore

#7
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Discuit de doua ori...si a doua oara mergea cam la fel(greu adica)...de la 10 pan la 6 seara,ca de dimineata facui temele cu asta micu...domne ce sa zic,ma miscai mai greu azi...consum cam 8l/ora
Si daca vreau sa am de lucru musai sa fac treaba buna...ca tractoare si amatori care someaza se gasesc destui

Edited by catalindinu23, 28 April 2010 - 20:56.


#8
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Aoleu, nenicuta! 8 la ora? Pai nu mai bine iei un 445 dt? E drept ca nu face cat un 650, da nici nu se lasa! Si nici nu consuma asa mult.
Frateee, m-am lecuit! Ca ma batea gandul sa-mi iau un 651, da' mai bine...... beau de banii aia.

#9
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Nu prea am ce face cu 445 la noi...poate la semanat si prasit...dar am zis ca terenul e foarte dificil,lutos in anumite zone...si eu folosesc combinatorul primavara,astia cu discul lasa in urma numai felii...la disc consumul e mai mare
Partea proasta e ca motorina de maine nu am decat sa pun de la peco....si mai nasol e ca am niste erbicide care merg dupa semanat si daca nu se pregateste bine nu stiu daca sa mai dau sau sa cumpar altele in vegetatie

#10
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cata motorina consumi pe luna?

#11
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Pe luna?...nu se pune problema de luna ci de campanie...primavara si toamna,ca restul e mizilic...impreuna cu tata si fratele cam 2500l primavara si 4000l toamna

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si de unde o cumperi? De la peco?

#13
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Ne mai descurcam,dar cu criza...nici xxxx nu mai sunt ce erau...de maine de la peco...stoc zero!!!!

#14
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Cate tractoare?
eu consum cam 500 del , dar numai pentru mine. Nu prestez servicii.

#15
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
4 tractoare,dar cum suntem 3 persoane,unul e de rezerva

#16
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Tocmai s-a anuntat scaderea accizei la motorina de la 292euro la 21euro per tona
271*4,2=1138,2lei mai putin per tona...deci cam 1leu per litru mai putin
Daca nu vor gasi vreo scuza de genul "comisia europeana nu aproba"...sau cata hartogaraie trebuie

#17
gkw

gkw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.04.2010
Nu mai cred in scaderea pretului la motorina ,azi am luat 100l de la petrom la 4,6 lei/litru ca sa pot termina  semanatul.
Legat de consum ,,eu cu al meu U650 nu ies sub 25l/ha la o lucrare corespunzatoare de arat,uni din consateni mei se lauda cu consumuri mult mai mici.
Primul tractor pe care l-am avut  a fost un dt in trei pistoane cu grupul fata lateral  stanga, si cu servo muschi (directie mecanica), avea un consum super omenesc,dar dupa ce am trecut la o suprafata mai mare am renuntat la el si am trecut la 650.Cred ca in viitorul apropiat trec de la 650 la un Belarus4x4 de 85 de caii.

#18
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
La arat ogor pt. primavara nu pot iesi sub 25l/ha ,doar daca ar la tarla mare...macar 3ha la un loc,adica sa am o zi de munca intr-un loc...asta unde se ara binisor,ca sunt si unele de ma sar de 30l...totul ok daca nu depasesc cu motorina 1/3 din ce incasez
Am auzit ca unii baga ulei de transformator in motorina si,zic ei,ca puterea creste-consumul scade...10l la rezervor...a incercat cineva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate