Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Totul despre Strategica

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#37
giorgel

giorgel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.03.2009
de un autentic ajutor si in spiritul muntelui. inca odata felicitari celor trei. sa speram ca si toti cei care se vor folosi de aceste descrieri vor sti sa sa respecte si acel spirit.

rexkroki, noi am facut deja rezervare la cabana Mija, deci cred ca plecam chiar si cu anuntul de potentiala ploaie. vom vedea daca avem sansa sau nu. pana acum suntem singuri. as vrea (dar nu am avut timp sa calculez) sa mergem polovragi-petrimanu-ciunget apoi valea macesului-strategica. cam cat timp ne ia polovragi-ciunget?

multumesc in avans

#38
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004

Quote

as vrea (dar nu am avut timp sa calculez) sa mergem polovragi-petrimanu-ciunget apoi valea macesului-strategica. cam cat timp ne ia polovragi-ciunget?
Putin, ca nu mai sunt probleme cu drumul, l-au nivelat si pe asta. Deci sunt vreo 30km, daca ii tragi putin in faci intr-o ora, daca nu 2 ore e mult. Pe partea de coborare la Petrimanu se defriseaza masiv, deci POATE o sa ai ceva trafic....

#39
gederis

gederis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.10.2008
Salutare!

As dori sa fac si eu o tura weekendul viitor Strategic+Transalpina combinat. Ideea e ca as vrea sa plec din Valea Macesului pe strategic, dar nu am inteles totusi foarte bine care este punctul de acces (exact la intersectia DN7A cu DJ spre Ciunget?). Ce alte repere as putea sa imi iau? Oamenii din zona cunosc drumul daca ii intreb?

V-as fi recunoscator daca vreunul dintre voi ma poate lamuri cu acest aspect!

Mai este interesat cineva de o astfel de tura in perioada 11-13 septembrie?

#40
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Oamenii cunosc drumul :-) dar iti e si tie usor.
Venind dinspre Brezoi, ajungi la intersectia semnalizata catre stanga "ciunget". Asta e drumul care te duce la lacuri (Petrimanu si Galbenu). La aproximativ 1 km dupa asta, pe dreapta ai borna kilometrica iar pe stanga ai un drum de acces in padure, care drum este 'inapoi' fata de cum vii tu. Ala e urcarea din Valea Macesului, si primii 4 kilometri sunt cei mai grei. Situatiile dificile cresc pe masura ce urci. Dupa ce ajungi la curtile oamenilor unde ai de deschis prima poarta (ai terminat cei 4 km) , ai terminat greul, e ca si cum ai fi ajuns pe TA. :-)

#41
cezarm

cezarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.08.2008

View Postgiorgel, on 2nd September 2009, 12:51, said:

de un autentic ajutor si in spiritul muntelui. inca odata felicitari celor trei. sa speram ca si toti cei care se vor folosi de aceste descrieri vor sti sa sa respecte si acel spirit.

rexkroki, noi am facut deja rezervare la cabana Mija, deci cred ca plecam chiar si cu anuntul de potentiala ploaie. vom vedea daca avem sansa sau nu. pana acum suntem singuri. as vrea (dar nu am avut timp sa calculez) sa mergem polovragi-petrimanu-ciunget apoi valea macesului-strategica. cam cat timp ne ia polovragi-ciunget?

multumesc in avans


Acum 3 saptamani de la Polovragi pana la Cabana Petrimanu am facut cam 90 minute (sunt vreo 30 km parca este si incriptionat pe undeva).
Peisajul o fi fost frumos dar nu am vazut nimic. Ploua intr-una, uneori in averse, eram cu stergatoarele la viteza maxima uneori. In plus era si ceata, vizibilitatea nedepasind 100m. Drumul forestier, pe alocuri destul de prost. Dupa cum am mai scris datorita suvoaielor de apa de pe drum la un moment dat am avut senzatia ca am parasit carosabilul si ca am ajuns intr-o albie de parau. De la Cabana Petrimanu este macadam bun ulterior alterneaza cu zone cu asfalt dubios pentru ca in final drumul sa se imbunatateasca simtitor.
Pentru strategica, nu am inteles ce fel de cauciucuri ai, dar m-am echipat cu niste M+S de la Goodyear si am simtit diferenta. Sa ai in vedere ca daca ploua s-ar putea sa fie si ceva ceata si ar fi bine sa ai o imagine de ansamblu asupra drumului (in majoritatea timpului se vede traseul pe o raza de 2-3 km).
Drumul l-am facut atat ca sa ma "joc" cu masina dar si pentru peisaje (fotografii, pauze de plimbari, etc.). Acum 3 saptamani mi-a fost frica sa ma aventurez mai ales ca eram si singuri. Nici nu mai credeam ca o sa mai ajung acolo dar mi-a dat un imbold Mr. haihui cand m-a sunat in urma cu o saptamana si mi-a atras atentia ca acusica teoretic, vremea se va strica iremediabil pana la vara.
Semnal pe Orange am avut mult mai mult decat am sperat. Am primit telefoane de parca eram in Bucuresti. Vodafonul era mort. Mult succes! Merita din plin efortul facut pe traseu.

#42
bastus

bastus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.04.2004
Cum intri in Ciunget, se face un drum la dreapta ce urca pana la castelul de echilibru; un pic mai jos este pensiunea Luminita; e, drumul asta cam pe la jumate are o ramificatie; la stanga spre castetl si la dreapta spre Plaiul Poienii. Eu nu am fost pe portiunea respectiva spre plaiul poienii deci nu pot sa va spun cum e drumul; insa ala e. Puteti intreba in zona, la pensiunea baciul e un nene care cunoaste bine zona si va poate indruma, si are si mancare buna. Semnal gsm pe orange e asigurat din releele de pe vf vanata si manaileasa.  In primul nu stiu daca e si cosmote, in al doilea sigur. La lacul Vidra deasemenea e orange. Vodafonele nu are semnal decat in Voineasa.

#43
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

View Postgiorgel, on 2nd September 2009, 12:51, said:

rexkroki, noi am facut deja rezervare la cabana Mija, deci cred ca plecam chiar si cu anuntul de potentiala ploaie. vom vedea daca avem sansa sau nu. pana acum suntem singuri.

am trecut pe langa cabana Mija si de afara arata bine, nu am fost cazat acolo dar am auzit lucruri bune despre ei

la cum arata urcarea de pe Valea Macesului eu nu am nici o sansa cu cauciucurile mele daca nu e uscat iar cauciucurile de iarna nu le am in Bucuresti... asa ca daca ploua in zona nu am decat sa ma resemnez si sa-ti tin pumnii

raman cu ochii pe prognoza meteo :sadwalk:

#44
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Baietii de pe 4x4 au facut Malaia-Vaideeni (ghidati de cineva care stia traseul) si mi-au zis ca sunt niste urcari 'grave' (abrupte si lungi)...

Hai sa va arat niste poze:
Pozand pe strategic:
[ http://watcherromano.files.wordpress.com/2009/09/web-how-it-s-meant-to-be.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Transalpina:
[ http://watcherromano.files.wordpress.com/2009/09/web-shooting-works.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Petrimanu-Polovragi:
[ http://watcherromano.files.wordpress.com/2009/09/web-say-whaatt.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ciupercari de pe Strategic:
[ http://watcherromano.files.wordpress.com/2009/09/web-the-simple-life.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ia uite ce am gasit:
[ http://watcherromano.files.wordpress.com/2009/09/web-avensistransalpina.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://watcherromano.files.wordpress.com/2009/09/web-big-mushroom.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
giorgel

giorgel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.03.2009
cu alte cuvinte, raspunsul pt. mine ar fi: mai cresti un pic (suspensii), fi mai tare (sasiu), nu mai umbla descult (anvelope), ia energizante (troliu) si abia apoi mergi pe drumul ala. desi pe harta nu am vazut nici un drum direct Malaia-Vaideeni, eu ma gandeam la Vaideeni-varful Balota-Ciungetu.

multumesc, watcher, raman la varianta initiala.

rexkroki, ce mai zice prognoza meteo?
0742 368 479 - george

#46
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Luat de val si incantat de ideea de a parcurge Strategica m-am gandit initial ca pot sa o fac sambata in drum spre Lugoj dar gandindu-ma mai bine imi dau seama ca va fi cam greu sa impac si capra si varza adica sa ma bucur de drum si de peisaje si sa ma si grabesc in acelasi timp. Imi pare rau daca te-am incurcat cumva dar cred ca e mai bine sa las Strategica pentru alta data.

Iti tin pumnii si iti doresc vreme buna.
Adrian

#47
yohny

yohny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.03.2007
Cateva poze de pe traseul Polovragi - Ciunget  . L-am facut in vreo 4 ore insa cu multe pauze de poze si admirat peisajele ...


Attached File  IMG_2611.JPG   1.87MB   154 downloads Attached File  IMG_2613.JPG   2.75MB   114 downloads Attached File  IMG_2619.JPG   3.31MB   112 downloads Attached File  IMG_2621.JPG   2.91MB   99 downloads Attached File  IMG_2636.JPG   1.87MB   90 downloads Attached File  IMG_2638.JPG   1.86MB   81 downloads Attached File  IMG_2649.JPG   2.48MB   92 downloads Attached File  IMG_2656.JPG   2.69MB   186 downloads Attached File  IMG_2657.JPG   2.16MB   88 downloads Attached File  IMG_2663.JPG   2.12MB   85 downloads Attached File  IMG_2666.JPG   1.87MB   66 downloads Attached File  IMG_2667.JPG   3.01MB   95 downloads Attached File  IMG_2677.JPG   1.57MB   65 downloads Attached File  IMG_2685.JPG   1.49MB   62 downloads Attached File  IMG_2686.JPG   1.52MB   62 downloads Attached File  IMG_2687.JPG   2.05MB   75 downloads Attached File  IMG_2688.JPG   2.2MB   144 downloads Attached File  IMG_2689.JPG   1.93MB   109 downloads Attached File  IMG_2691.JPG   1.82MB   244 downloads Attached File  IMG_2692.JPG   1.91MB   106 downloads Attached File  IMG_2693.JPG   1.52MB   68 downloads Attached File  IMG_2694.JPG   1.58MB   89 downloads Attached File  IMG_2701.JPG   2.1MB   245 downloads Attached File  IMG_2704.JPG   1.69MB   88 downloads Attached File  IMG_2707.JPG   1.6MB   61 downloads Attached File  IMG_2706.JPG   1.74MB   67 downloads Attached File  IMG_2711.JPG   1.74MB   99 downloads Attached File  IMG_2712.JPG   1.79MB   61 downloads Attached File  IMG_2715.JPG   2.7MB   60 downloads Attached File  IMG_2716.JPG   2.17MB   55 downloads Attached File  IMG_2717.JPG   1.84MB   75 downloads Attached File  IMG_2721.JPG   2.33MB   64 downloads Attached File  IMG_2723.JPG   1.39MB   73 downloads Attached File  IMG_2729.JPG   1.65MB   66 downloads Attached File  IMG_2730.JPG   1.94MB   172 downloads Attached File  IMG_2732.JPG   1.8MB   69 downloads Attached File  IMG_2738.JPG   2.67MB   135 downloads Attached File  IMG_2742.JPG   2.79MB   102 downloads Attached File  IMG_2744.JPG   2.97MB   85 downloads Attached File  IMG_2746.JPG   2.07MB   76 downloads Attached File  IMG_2747.JPG   3.52MB   76 downloads Attached File  IMG_2753.JPG   1.36MB   83 downloads

l.e.   Daca recunoaste cineva Jeep-ul galben de mai sus , il salut , l-am intalnit de 3 ori ,  prima oara sus in Curmatura Oltetului , a 2-a zi pe Transalpina intre Muntinu si Urdele si a 3 -a zi  pe Valea Jiului  .

Edited by yohny, 03 September 2009 - 11:38.


#48
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008

View Postyohny, on 3rd September 2009, 12:32, said:

Cateva poze de pe traseul Polovragi - Ciunget  . L-am facut in vreo 4 ore insa cu multe pauze de poze si admirat peisajele ...

l.e.   Daca recunoaste cineva Jeep-ul galben de mai sus , il salut , l-am intalnit de 3 ori ,  prima oara sus in Curmatura Oltetului , a 2-a zi pe Transalpina intre Muntinu si Urdele si a 3 -a zi  pe Valea Jiului  .



Foarte frumos si traseul asta. Crezi ca il pot face cu un Opel Astra Classic?

#49
yohny

yohny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.03.2007

View Posttata123, on 3rd September 2009, 12:43, said:

Foarte frumos si traseul asta. Crezi ca il pot face cu un Opel Astra Classic?


Cu atentie  , da ,  am intalnit  o skoda si un BMW cu garda la sol de-o palma ,  aproape de pas pe partea dinspre chei  , in schimb se cam oprea des si mai punea pietre la roti unde era mai rau.

#50
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007
eu am incercat in aprilie cu un opel astra caravan; de la pestera polovragi mergi lejer vreo 12 km, apoi incep portiunile inguste;
erau prea mari sleaurile cu namol atunci

#51
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Acum l-au nivelat cu buldozerele, nu ai probleme pana la Curmatura Oltetului cu Opel Astra...

#52
mphlorin

mphlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.12.2007

View Postwatcher, on 3rd September 2009, 15:44, said:

Acum l-au nivelat cu buldozerele, nu ai probleme pana la Curmatura Oltetului cu Opel Astra...

mersi mult de info, m-as duce sa mai ard niste uscaturi, sa mai curat padurea putin :)

#53
giorgel

giorgel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.03.2009
rexkroki: no problemo, nu m-ai incurcat absolut deloc. banuiam ca nu o sa mergi, desi am vazut ca iti doreai tare mult. ai ales corect. iti multumesc pt. urari.

watcher: aseara am stat pe net pana pe la ora 02.00 si ce crezi ca am scotocit? te las pe tine sa ghicesti, fiind dependent deja...
am inceput deja sa caut bfg, prin natura job-ului am ceva relatii in domeniu, imi trebuie si jante pe 16"(stock sunt pe 18"), as aprecia daca imi indici pe pm si sursele tale, sa le compar.
oricum ar fi, pt. tura asta este prea tarziu, ma voi duce asa "descult". sper ca nu mi-ai luat-o in nume de rau, nu m-am exprimat in batjocura, m-as echipa si maine, insa, dupa cum spune un coleg de-al tau (pe viitor nostru?) "cu bani poti face orice, shmekeria e s-o faci fara" (ma rog, cu mai putini as zice eu). intelegi tu treaba cu bugetul. cu masina asta m-am dotat aproape neintentionat, si nu-mi pare rau deloc.

scuze de OFF-TOPIC.

sa inteleg ca se reabiliteaza si Polovragi-Petrimanu? ala e trecut pe harta drum forestier.

yohny, cand ai fost cu "batranica"?

still alone...
(fiica, sotia si soacra nu se pun):-)

#54
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
noi plecam din Deva pe la 7-8 sper , traseul: Sebes -Obarsie-Voineasa si a doua zi Voineasa- Obarsie -Ranca -retur obarsie- Petrosani-Deva  sau Strategica-TA- Obarsie-Petrosani
0743492135

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate