Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Totul despre Strategica

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#217
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postnecorn, on 14 februarie 2014 - 17:25, said:

Mie nu mi-e frica de caini dar astia erau chiar periculosi, fugeau pe langa masina latrand de te lua cu fiori.

masina e decapotabila?
:lol:

#218
mmorut

mmorut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.08.2010

View Postvlad_G, on 18 februarie 2014 - 16:44, said:

Pozele sunt facute in aceasta zona (pana sa ajungi la Vf Fratosteanu, cum vii dinspre Transalpina):
https://maps.google....ient=apiv3&z=17

Despre parcurgere cu Cielo, chiar daca nu mai tii foarte mult la ea, nu stiu ce sa zic...
In primul rand trebuie sa fie uscat. Apoi iti sugerez sa pleci dinspre Saua Stefanu, e mai usoara acea intrare, drumul e refacut pe o bucata de cativa kilometri. Nu mai stiu daca e permis accesul auto, asta e de interesat.
De coborat in Valea Macesului n-ai sanse, nu stiu insa cum sunt celelalte variante.
Sunt si zone mai abrupte, dar te ajuta sensul de mers sugerat.
Eventual poti cobori (mai taras) in Curmatura Vidrutei, daca reusesti sa ajungi acolo.
Recomandarea mea ar fi totusi sa nu incerci cu Cielo decat daca esti pasionat de extrem si stii totusi cand sa renunti. E posibil sa fii nevoit sa mergi destul cu spatele pana sa gasesti un loc cat de cat mai larg ca sa intorci.

Am facut si eu traseul anul trecut cu un ford mondeo "de strada". Un pic mai greu, dar merge...

In alta ordine de idei, stie cineva daca se poate ajunge cu motocicleta din Strategica la lacul Galbenu?

Attached Files


Edited by mmorut, 27 April 2014 - 13:47.


#219
necorn

necorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.12.2013
Va rog sa spuneti ce "traseu". Pe unde ati intrat, pe unde ati iesit, niste repere de pe drum,  alte informatii de interes ! Multumesc !

#220
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postnecorn, on 05 mai 2014 - 18:36, said:

Va rog sa spuneti ce "traseu". Pe unde ati intrat, pe unde ati iesit, niste repere de pe drum,  alte informatii de interes ! Multumesc !

Asta e drumul pe care l-am facut (dar greu cu scroafa mea si fara off-road rubber)

https://maps.google....ia=1,2&t=m&z=12

grijanie sa nu fie iarba uda ca te intorci din drum sau ramai pe acolo
o parte din strategica:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ebp8835Yxpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
(de la 6:41)

lacul l-am vazut de sus, dar n-am coborat. se poate, insa nu cu un gold wing, :)
era in plan sa incerc anul asta, dar dupa ce ajung jos sa continui spre est sa nu mai urc, e o diferenta de nivel de vreo 400-500m cred, dar poti merge in continuare spre est pana la Ciunget.
Din pacate nu cred c-o sa mai pot.

Ce-ti recomand este sa monitorizezi starea vremii in zona respectiva si du-te daca nu ploua 2 saptamani, altfel e greu.
daca ai gume off-road e mai usor

#221
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
A mai fost cineva zilele astea pe Strategica ? Cum este drumul ? A plouat in zona ? Drumuri inchise/interzise ? Transalpina-Saua Stefanu-Ciunget-Valea Macesului este abordabil ? ( 4x4, garda la sol ~21cm, cauciucuri cam de oras)

#222
necorn

necorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.12.2013
Am gasit un film interesant : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C_0sGosx8wk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by necorn, 09 January 2015 - 15:36.


#223
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Cred ca ar fi fost mult mai spectaculoasa filmarea daca fixau camera in afara masinii, pe capota. Conditiile erau ideale, fara ploaie, noroaie sau tufisuri care sa o deterioreze.

Am facut acelasi traseu in septembrie 2011, pe bicilcete  (in acelasi sens cu cel al filmari). Ne-a luat 8 ore din Valea Macesului si pana in Saua Stefanu.

Edited by vlad_G, 20 January 2015 - 17:04.


#224
necorn

necorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.12.2013
Felicitari ! Asa ceva nu e chiar de colea, presupune multe : efort, vointa,  conditie fizica, etc. Pozele de la #214 sunt cumva din aceasta aventura ? Cred ca o astfel de realizare trebuie prezentata mai in detaliu, va rugam !

#225
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Da, @necorn, de atunci sunt pozele. De fapt a fost vorba de o tura de 3 zile, 216km si aproape 5500m ascensiune totala. Strategica a fost prima. zi.
Din pacate nu merge sa fac un copy-paste aici cu tot cu poze din blogul personal si cum link-urile externe nu sunt permise, poti doar incerca o cautare dupa "Strategica-Obarsia Lotrului-Sureanu-Oasa-Valea Frumoasei-Saua Steflesti-Negovanu-Voineasa, septembrie 2011".

Edited by vlad_G, 28 January 2015 - 11:43.


#226
necorn

necorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.12.2013
Am gasit cu google asta : http://www.bikemap.n...ovanu-voineasa/
dar nu am putut vedea poze. Unde am gresit ?

#227
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Acela e track-ul turei.

#228
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Hop si eu pe Stategica, numai ce m-am intors.

Am facut 45 de km din Valea Macesului pana in TA. In 4,5 ore cu mancare si lalaieli foto.

Masina Ford Ranger echipat cu MT BFG  KM 2. Am folosit o singura data 4x4 la o ravena nabadaioasa.Un traseu placut,interesant, de placere.

Multumesc foarte mult pentru "orientarile" date pe aceasta sectiune , fara de care nu as fi putut finaliza cu bine traseul.

Edited by johnysibiu, 02 August 2015 - 19:26.


#229
necorn

necorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.12.2013
Niste poze ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate