Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Totul despre Strategica

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#199
minitehnicusro

minitehnicusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2008

View PostMrHaihui, on 21st July 2012, 13:16, said:

Da, ar fi excelent, mai ales ca nu am uitat ca datorita voua am urmat traseul corect in acea excursie prin Muntii Capatanii, in 2010. Sambata, pe 28, intentionam sa plecam din Horezu (in Vaideeni n-am mai gasit locuri de cazare!) si sa ajungem seara la Ciungetu, pe drumul pe care voi l-ati mai facut, adica pe la vf. Ursu, Romani, etc., drum pe care l-ai descris pe forum...

Eu am o propunere mai tare decit traseul pe la Ursu: Piatra Tarnovului.
Se poate face de masinile voastre cu putina atentie, in continuarea celui dorit de voi. Este in zona iar senzatiile sunt deosebite. Privelistea este spectaculoasa.


[ http://www.samurai4x4.ro/gallery/albums/upload/tarnov/DSCF7280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.samurai4x4.ro/gallery/albums/upload/tarnov/DSCF7270.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.samurai4x4.ro/gallery/albums/upload/tarnov/DSCF7251.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Detalii si povestea, aici.

Edited by minitehnicusro, 21 July 2012 - 19:48.


#200
cezarm

cezarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.08.2008
Duminica am facut si noi jumatate din strategica. Daca acum 3 ani am urcat prin Valea Macesului si acum 2 ani din Ciunget, de data asta am urcat din DN7A prin Curmatura Vidrutei si am coborat prin Valea Macesului. Urcarea prin Curmatura nu mi s-a parut foarte grea doar ca-i cam bolovanoasa. Am avut surpiza de a intalni un Logan cu un nene care dormea pe bancheta din spate (nici macar nu s-a sinchisit de noi!). Mai mult, in dreptul stanii parasite statea parcat un Opel Vectra din prima generatie, cu spoilere sport intacte!!!! Cum draq o fi ajuns acolo ca in ambele directii drumul era destul de tricky pentru o tractiune fata cu garda la sol mica?!
De cum am trecut de stana Fratosteanu si am intrat in padure ne-a prins ploaia. Initial era torentiala dar ulterior a dat-o pe mocaneasca. Înca de pe Chica Lupului am inceput sa ne facem griji pentru coborarea finala stiind ca, daca este noroi, o masina este mult mai greu de stapanit! În final am avut noroc si am prins doar un strat superficial de noroi astfel ca am ajuns intregi si nevatamati in Valea Macesului. Am remarcat ca o parte din sleauri au disparut fiind semne extrem de recente (dar efemere) de nivelare cu un buldozer.
Legat de postarea lui @vladG: nu am gasit panouri care sa restrictioneze accesul din Curmatura Vidrutei. Ca de Valea Macesului sau de Plaiul Poienii nu mai zic nimic. Se pare singura restrictie este din Saua Stefanu, probabil sa-i mai tempereze pe multii turisti de pe transalpina.
@pleampa, cu toate ca am stat si sambata si duminica pe canalul 16, nu ne-am auzit. Imi pare rau dar poate o sa ne intalnim alta data.

Attached Files



#201
MrHaihui

MrHaihui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.08.2009
Duminica, 29-07-2012,

Ciunget-Voineasa-Curmatura Vidrutei-Valea Macesului

Dupa tura de sambata prin Muntii Capatanii, pe traseul sugerat noua (si parcurs!) de @minitehnicus cu ceva timp in urma, duminica, pe 29-07, ne-am implinit un vis mai vechi: parcurgerea Strategica (ce-i drept, doar a unei parti din ea…) cu urcare de la Curmatura Vidrutei si coborare in Valea Macesului. Era o provocare pe care asteptam cu nerabdare sa o infruntam, din doua motive: 1. Dupa cum mai citisem pe forumuri si ne mai povestisera prietenii, Curmatura Vidrutei parea foarte greu sau aproape imposibil de abordat, avand imaginea unui soi de balaur cu solzi ascutiti pe piele si cu bolovani uriasi in loc de capete, ceea ce in mare parte s-a dovedit a fi adevarat si, 2. Doream sa abordam Valea Macesului si in coborare, dupa ce in 2009, alaturi de @cezarm (Subaru Outback) o parcursesem in urcare si, trebuie sa recunosc, ne-a ramas in memorie…
In aceeasi echipa de cu o zi inainte, mai putin Johnny Samurai care a acuzat ceva “dureri” la cardan si pierderi de ulei pe la un simering, am plecat duminica dimineata (ca sa fim corecti, pe la 11 si ceva…) cu gandul sa ajungem in primul rand la batranul si singurul vulcanizator din zona pentru a repara una dintre cele doua anvelope taiate cu o zi inainte… A “meritat” pana, pentru ca atelierul este “ultramodern” iar personajul cu pricina unul deosebit de pitoresc!
Attached File  P1040953.JPG   354.58K   150 downloads  Attached File  P1190172.jpg   40.48K   169 downloads
Toata interventia a durat cam o ora, asa ca unii dintre noi am avut timp sa si votam, sa si mancam… Odata anvelopa vulcanizata, am plecat cu totii din Voineasa catre Obarsie. Drumul, asfaltat, se strica tot mai mult, fiind plin de gropi si tot felul de alte denivelari, parca pregatindu-ne pentru ce avea sa urmeze. Ajunsi la Curmatura, ne-am oprit cateva minute pentru scurta sedinta “de dinainte” si apoi, cu Sorin Su(ru)baru in frunte, am inceput urcarea… Destul de inclinata, dar inca fara prea multe pietre si bolovani
Attached File  P1190192.jpg   117.22K   160 downloads  Attached File  P1190193.jpg   158.19K   121 downloads  Attached File  P1190194.jpg   159.61K   123 downloads
Avem ceva mai sus surpriza, asa cum a povestit si @cezarm, sa intalnim un Logan al carui nene statea tolanit pe bancheta din spate, parand foarte relaxat si fara nicio grija… Deja incepusera bolovanii seriosi si urcam cu multa atentie, gandindu-ne ce bine este sa ai 4x4 si garda inalta, ca altfel “ar fi imposibil dom’ne sa urci pe-aici”… Din cauza asta nu vreau sa amintesc de acel Opel Vectra pe care l-am intalnit mai sus, in dreptul stanei parasite… “Cum o fi ajuns asta aici?” Eu cred ca acolo a fost construit! Am si eu poze cu masina aia, dar nici nu vreau sa le postez!
In sfarsit, sa ne vedem de ale noastre, mai serioase. Intram in golul alpin
Attached File  P1190200.jpg   129.75K   120 downloads  Attached File  P1190202.jpg   86.96K   118 downloads  Attached File  P1190209.jpg   111.17K   120 downloads  Attached File  P1190215.jpg   136.23K   140 downloads
si dupa o ultima lupta cu bolovanii, de vreo 200 de metri,
Attached File  P1190220.jpg   103.03K   148 downloads
intram pe Strategica. Facem aici cateva poze cu lacul Vidra si cu padurile de brad tot mai taiate de la un an la altul
Attached File  P1190223.jpg   122.91K   148 downloads  Attached File  P1190224.jpg   85.93K   159 downloads
Ma gandesc ca daca mai venim pe drumul asta peste vreo doi-trei ani, acolo vor fi doar imense pajisti alpine si afara vreo doua-trei grade in plus…
Ne continuam drumul si incep sa apara primele picaturi de ploaie. Drumul e foarte bun si nu pune niciun fel de probleme. Trecem de stana de la Fratosteanu si intram in padure, iar ploaia se inteteste. Pentru cateva clipe unora dintre noi ne trece prin minte ca poate n-ar fi o idee chiar rea sa o luam la dreapta spre Ciunget de la Plaiul Poienilor, prin Valea Rudaresei, avand in vedere ca o coborare pe noroi in Valea Macesului ar risca sa devina foarte neplacuta. Domnu’ Surubaru o tine insa decis inainte, asa ca il urmam, doar e cel mai tanar din grup! Si afara ploua, ploua…
Attached File  P1190250.jpg   78.94K   151 downloads
si ne tine tot asa pana pe Chica Lupului. Aici iesim “la lumina”
Attached File  P1190234.jpg   152.71K   132 downloads
si ploaia se “inmoaie” destul de bine, de fapt se pare ca aici nici nu plouase atat de tare. Drumul e lejer, fara probleme, cu exceptia catorva gropi maricele, pline cu apa, care trebuie abordate cu multa grija mai ales de noi, cei cu masinile lungi (Allroad-ul si Outback-ul). Admiram Ciungetul jos, in vale,
Attached File  P1190242.jpg   104.58K   120 downloads

Trecem deja pe la clasicele porti de lemn, le deschidem, le inchidem, noroc ca ploaia e usurica si nu ne udam prea tare. Asteptam cu nerabdare coborarea, amintindu-ne de drumul in sens invers de acum trei ani, cand sleaurile adanci si fagasele de-a curmezisul ne-au pus masinile la incercari destul de serioase…
Attached File  P1190246.jpg   136.07K   145 downloads
Am ajuns intr-unul din aceste locuri, poate cel mai greu, dar cu atentie am trecut cu totii, fara niciun “damage”.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/on4ooHmT1es?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cert este ca acum trei ani ni s-a parut mult mai greu… Oricum, Valea Macesului inca mi se pare un nume de referinta in materie de offroad, ma rog, offroad-ul nostru asa, mai “soft”…
In continuare drumul are din loc in loc, pe portiuni ba mai scurte, ba ceva mai lungi, vizibile interventii de buldozer care il fac mult mai practicabil decat il stiam, nu am inteles insa de ce nu s-a facut operatiunea asta complet.
Attached File  P1190249.jpg   148.79K   164 downloads
Dar unde ar mai fi fost atunci adrenalina noastra? Zone dificile cu adevarat nu mai sunt, doar cateva sleauri foarte adanci pe care le incalecam cu atentie. Am fi putut sa le si ocolim, ce-i drept, dar ni s-a parut mai spectaculos asa…

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M10_is7Z2C4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am ajuns cu totii la sosea fara “leziuni”, deci vizita prin service nu e acum necesara. Am facut traditionala poza de grup
Attached File  P1190255.jpg   168.23K   163 downloads
si am plecat spre casele noastre, bucurandu-ne de inca o iesire foarte frumoasa.

Attached Files



#202
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
Fain traseul!
Puteti pune si pe o harta drumul parcurs?

#203
MrHaihui

MrHaihui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.08.2009

View Postmaryqsel, on 7th August 2012, 23:41, said:

Fain traseul!
Puteti pune si pe o harta drumul parcurs?

Am incercat sa marchez (cu culoarea rosie) pe o harta mai veche traseul facut de noi. Harta este insa destul de inexacta, deci exista o anume doza de aproximare. In principiu poti sa-ti cam faci o idee, mai ales daca intri si pe Google Maps, unde poti urmari drumurile in mod mult mai precis.

Attached File  Harta_traseu.jpg   1.78MB   283 downloads

#204
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007

View Postcezarm, on 3rd August 2012, 14:16, said:

Legat de postarea lui @vladG: nu am gasit panouri care sa restrictioneze accesul din Curmatura Vidrutei. Ca de Valea Macesului sau de Plaiul Poienii nu mai zic nimic. Se pare singura restrictie este din Saua Stefanu, probabil sa-i mai tempereze pe multii turisti de pe transalpina.

Mda, scuze de dezinformare, nu stiu la ce ma gandeam cand am zis de Curmatura Vidrutei.
Saua Stefanu vroiam sa zic, dar am scapat porumbelul :)

#205
70maf

70maf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.09.2011
fratilor, de unde atata saracie anu asta? nu tu poze , filmulete si povestiri? va cazut netu sau care e  cauza ?

#206
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Vine cineva la o excursie de toamna joi 20 sau vineri 21.09 cu plecare dimineata din Bucuresti, urcare de la Brezoi>Ciungetu>Valea Macesului>Transalpina>Obarsia Lotrului>Petrosani>Vulcan>Pasul Valcan>Targu Jiu?

fara retur pt. mine, ca eu am proprietati in zona finala(pe-aci ma duc acasa pe ocolitelea), sau daca veniti sa ma ajutati, va pun sambata sa culegeti struguri si mere  si duminica ateveala.

eu merg cam singur cu un grand vitara 2008 stock, cauciucuri vara.

#207
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
careva pe strategica sambata asta? l-as scoate pe kodiak sa trag nitel de el (un gsa 1150)

#208
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
11 oct, in zona inalta din transalpina.. s-a asternut primul strat de zapada. Strategica, in zona alpina este practicabila....dar exista riscul intalnirii... nu cu ursul ci cu basculantele sau alte masini care lucreaza la lacul artificial de langa rezervatia Miru-Bora....

#209
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Am o intrebare ce nu e legata strict de Strategica, insa e "in zona" si n-as deschide un topic nou doar ptr ea:
Stie cineva cum e "drumul" de acces din satul Salistea in creasta muntilor Capatanii (Stana Batrana), pe langa pastravarie? Are cineva poze, vreun track GPS?
pe Google Earth pare un forestier foarte abrupt insa mi-am mai luat tepe cu trasee facute doar dupa pozele de satelit.
Pe net am gasit doar ceva intentii de a-l parcurge, pe unele forumuri 4x4...

Oare se preteaza la un push-bike serios sau trebuie sa car in spate bicicleta?
Multumesc.

Edited by vlad_G, 10 January 2013 - 18:33.


#210
radutake

radutake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.05.2008
Fratilor,sunteti cam "tinerei" dupa cum vad mirarea voastra ca ati vazut un Logan !Pai Strategica am facut-o prima oara ,acum13 ani cu o Dacia Nova ,la fel si Transalpina (neasfaltata si mult mai naturala decat acum).Mai vreti? tot cu Nova ! Polovragi-Curm.Oltetului-Petrimanu-Ciunget Obarsia- Tartarau-Valea Frumoasei-saua Steflesti-Gatul Berbecului -Paltinis, asta ca sa fie numai in zona discutata
Si va maai propun un traseu alpin (tot cu Nova) : Gura Haitii - statia meteo Calimani -Iezerul -Toplita  ,se ajunge la putin peste 2000 m alt.
Pe cine intereseaza,va pot da oarece relatii de drumuri/ combinatii auto/picior din diverse masive. S`auzim de bine !

#211
MrHaihui

MrHaihui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.08.2009
S-a complicat modul de a posta, de a insera imagini, ori mi se pare mie!? Luminati-ma si pe mine careva, ca nu prea mai seamana cu ce stiam eu... Cred ca imi trebuie ceva cursuri de specialitate... mai ales pentru poze!

#212
cristiconea

cristiconea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2008

View PostMrHaihui, on 08 august 2012 - 09:19, said:

Am incercat sa marchez (cu culoarea rosie) pe o harta mai veche traseul facut de noi. Harta este insa destul de inexacta, deci exista o anume doza de aproximare. In principiu poti sa-ti cam faci o idee, mai ales daca intri si pe Google Maps, unde poti urmari drumurile in mod mult mai precis.

Attachment Harta_traseu.jpg

Anul acesta in 13 octombrie ma aflam prin zona si am zis sa vad peisajul de sus (de pe Transalpina). Am trecut pe langa stana parasita (pe dreapta cum urci), am facut curba la dreaptasi am urcat pana am vazut lacul. La un moment dat am dat de o intersectie la dreapta (care se pare ca urca), dar am continuat inainte si drumul a inceput sa coboare usor pana la o stana care se afla in drum (nu era nimeni la data respectiva), iar valea era in dreapta. Urmele de roti aratau ca acolo era capatul (se intorceau), iar dupa stana nu se prea mai vedea drum.
Oare trebuia s-o facem la stanga la putin dupa iesirea in deal? vezi foto cu prima stana parasita (e drumul cel bun) si foto "in deal" unde se vede lacul Vidra pe dreapta.

Attached Files


Edited by cristiconea, 02 December 2013 - 19:32.


#213
necorn

necorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.12.2013

View Postvlad_G, on 12 septembrie 2011 - 12:30, said:

Am fost vineri  de la Valea Macesului pana in Saua Stefanu, cu bicicleta.
Am fost in august 2013 cu masina de oras, Cielo, dinspre Saua Stefanu (de pe Transalpina) pe Strategica pret de cca. 9 km. M-am intors pentru ca drumul devenise foarte stramt , nu se profila  vreo posibilitate de intoarcere si aveam informatii de la niste ciobani/ciupercari de pe drum ca drumul se strica. Asa ca de cum am gasit un loc mai largut, cu mari emotii, am intors. Pe drum insa am intalnit niste ciobani cu  dulai cat casa si extrem de incisivi ! Mie nu mi-e frica de caini dar astia erau chiar periculosi, fugeau pe langa masina latrand de te lua cu fiori. Am intalnit un biciclist care se oprise la cateva sute de metri de cainii astia si m-a intrebat daca sunt periculosi. L-am sfatuit sa nu se incumete !
Cand ati fost dvs., cum ati rezolvat cu cainii ?

Edited by necorn, 14 February 2014 - 17:34.


#214
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Pe noi ne-au luat prin surprindere cand coboram cu viteza panta de mai jos (drumul inierbat, din mijlocul pozei):
[ http://3.bp.blogspot.com/-Cvpg9e8S-zQ/TnIL9TThwPI/AAAAAAAACDQ/Y2foO_TVAmM/s1600/P1050051.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Erau foarte rapizi si agresivi. Am oprit si s-au mai calmat. I-a strigat si ciobanul, dar nu il ascultau foarte mult, desi i-a chemat nu s-au dus la el, ne-au mai acompaniat cateva zeci de metri, latrand in spatele nostru, dar nu foarte aproape de noi. Deci am scapat usor, desi erau ditamai namilele. Pentru cazuri extreme avem si spray cu piper, dar asta il folosim doar daca suntem siguri ca altfel am fi muscati (n-a fost cazul pana acum).
[ http://4.bp.blogspot.com/-799wtnB4Q0s/TnIL1E7Ri_I/AAAAAAAACDM/cm-GznM1ojE/s1600/P1050050.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#215
necorn

necorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.12.2013
Cam in ce zona e peisajul din poza !
Cand ati fost dvs., un turism de oras, Cielo, la care nu (mai) tin, ar fi putut face strategica de la un cap la altul in zona de gol alpin? Ca urcarea din Valea Macesului va fi vesnic cu sleauri de netrecut ! Dar mai sunt variantele Cuinget (Rudareasa) si Curmatura Vidrutei, pe undeva tot ma cococt eu !

#216
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Pozele sunt facute in aceasta zona (pana sa ajungi la Vf Fratosteanu, cum vii dinspre Transalpina):
https://maps.google....ient=apiv3&z=17

Despre parcurgere cu Cielo, chiar daca nu mai tii foarte mult la ea, nu stiu ce sa zic...
In primul rand trebuie sa fie uscat. Apoi iti sugerez sa pleci dinspre Saua Stefanu, e mai usoara acea intrare, drumul e refacut pe o bucata de cativa kilometri. Nu mai stiu daca e permis accesul auto, asta e de interesat.
De coborat in Valea Macesului n-ai sanse, nu stiu insa cum sunt celelalte variante.
Sunt si zone mai abrupte, dar te ajuta sensul de mers sugerat.
Eventual poti cobori (mai taras) in Curmatura Vidrutei, daca reusesti sa ajungi acolo.
Recomandarea mea ar fi totusi sa nu incerci cu Cielo decat daca esti pasionat de extrem si stii totusi cand sa renunti. E posibil sa fii nevoit sa mergi destul cu spatele pana sa gasesti un loc cat de cat mai larg ca sa intorci.

Edited by vlad_G, 18 February 2014 - 16:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate