Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Totul despre Strategica

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#181
MarianPirvu

MarianPirvu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.04.2009
Prin Curmatura Oltetului se poate ajunge la Ciunget iar de acolo pe valea Rudaresei la Plaiu Poienii si pe Strategica. La Curmatura Oltetului am urcat (ultimul kilometru mai greu) cu o Dacie 1400.

#182
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Am fost vineri  de la Valea Macesului pana in Saua Stefanu, cu bicicleta. Urcarea din Valea Macesului nu cred ca se poate face cu auto fara 4x4, din cauza sleaurilor care sunt foarte adanci, iar unul, cel mai dificil, chiar taie in diagonala drumul, intr-o serpentina.
O veste nu tocmai placuta ptr pasionatii de offroad e ca s-au amenajat 7 km din Strategica, in capatul dinspre Saua Stefanu, drum care cred ca va fi asfaltat si va deservi un teleski. Acum pe acolo se merge cu orice masina, era chiar si un Matiz.
Alta veste proasta e ca s-a interzis accesul auto pe Strategica (autoturisme, moto, ATV), e un panou chiar in Saua Stefanu (la Valea Macesului nu este, deci se poate intra fara grija pe acolo).
O sa revin si cu ceva poze in zilele urmatoare.

Edited by vlad_G, 12 September 2011 - 12:31.


#183
cezarm

cezarm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.08.2008

 vlad_G, on 12th September 2011, 13:30, said:

Am fost vineri  de la Valea Macesului pana in Saua Stefanu, cu bicicleta. Urcarea din Valea Macesului nu cred ca se poate face cu auto fara 4x4, din cauza sleaurilor care sunt foarte adanci, iar unul, cel mai dificil, chiar taie in diagonala drumul, intr-o serpentina.

Nu cumva vorbesti de sleaul din poza? Chiar sunt curios cum se prezinta acum. Oricum multumesc de up-date.
7 km de strategica asfaltati!!! Am ajuns s-o vad si pe asta!

Attached Files



#184
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007

 cezarm, on 13th September 2011, 16:21, said:

Nu cumva vorbesti de sleaul din poza? Chiar sunt curios cum se prezinta acum. Oricum multumesc de up-date.
7 km de strategica asfaltati!!! Am ajuns s-o vad si pe asta!
Ala e. Arata cam la fel si acum.
Uite si astea:

Attached Files



#185
tibinea

tibinea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.07.2006

 vlad_G, on 12th September 2011, 13:30, said:

O veste nu tocmai placuta ptr pasionatii de offroad e ca s-au amenajat 7 km din Strategica, in capatul dinspre Saua Stefanu, drum care cred ca va fi asfaltat si va deservi un teleski.
Am fost sambata pe 10 septembrie si nu prea se vedea ca ar fi ceva amenajat, dar..., daca ar fi asa as spune un NU hotarat. Strategica trebuie sa ramana asa. Noi cei care ne dorim sa ajungem pe acolo, dar deocamdata nu avem cu ce, la ce am mai visa? La un asfalt de buna calitate pe Strategica? Nici nu vreau sa aud de asa ceva.

#186
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007

 tibinea, on 14th September 2011, 15:22, said:

Am fost sambata pe 10 septembrie si nu prea se vedea ca ar fi ceva amenajat,
Eu am fost vineri, 9 septembrie.
Uite mai jos, iar in zona erau echipele de muncitori si utilaje. Nu e inca asfalt, insa cu siguranta nu asa nivelata arata Strategica acum vreo 2 ani.

Attached Files


Edited by vlad_G, 15 September 2011 - 09:01.


#187
70maf

70maf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.09.2011
buna! sunt nou pe forum,am terminat de citit cele ,doar 11,pagini si de admirat pozele . superb! totul e superb. ceea ce faceti voi permite si celor care nu au ajuns sau nu vor ajunge curand in zona sa admire frumusetea muntilor si alaturi de imaginile postate de voi sa aiba parte de putina adrenalina si chiar un "strop de fericire" ptr.ca daca iubesti natura, si ai avut vreodata in viata o aventura montana, pe jos sau pe 2 ori 4 roti, cu motor sau fara, nu poti ramane stana de piatra in fata ecranului admirand pozele voastre ori citind despre peripetiile din creierul muntilor. succese in continuare. acum trec la atacarea celor 202 pagini din topicul principal al reginei: "transalpina". ps. eu sunt un norocos. am rude pe valea cernei intre vaideeni si polovragi, la rugut, si am colindat si motorizat si perpedes, majoritatea muntilor din zona si implicit a drumurilor,partea proasta e ca nu pot sa va dau detalii "tehnice" despre ele. dar stiu pe cineva care cunoaste zona la fel de bine ca voi, il puteti contacta pe:www.aro_mania.ro.:"baciudibaciu". e foarte posibil sa fie si printre noi dar sub alt nume. la revedere,sper ca nu am deranjat. va doresc calatorii frumoase in continuare si la cat mai multe postari care sa aiba cat mai multe imagini.

#188
JRO

JRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.12.2010

 70maf, on 22nd September 2011, 19:52, said:

buna! sunt nou pe forum,am terminat de citit cele ,doar 11,pagini si de admirat pozele . superb! totul e superb. ceea ce faceti voi permite si celor care nu au ajuns sau nu vor ajunge curand in zona sa admire frumusetea muntilor si alaturi de imaginile postate de voi sa aiba parte de putina adrenalina si chiar un "strop de fericire" ptr.ca daca iubesti natura, si ai avut vreodata in viata o aventura montana, pe jos sau pe 2 ori 4 roti, cu motor sau fara, nu poti ramane stana de piatra in fata ecranului admirand pozele voastre ori citind despre peripetiile din creierul muntilor. succese in continuare. acum trec la atacarea celor 202 pagini din topicul principal al reginei: "transalpina". ps. eu sunt un norocos. am rude pe valea cernei intre vaideeni si polovragi, la rugut, si am colindat si motorizat si perpedes, majoritatea muntilor din zona si implicit a drumurilor,partea proasta e ca nu pot sa va dau detalii "tehnice" despre ele. dar stiu pe cineva care cunoaste zona la fel de bine ca voi, il puteti contacta pe:www.aro_mania.ro.:"baciudibaciu". e foarte posibil sa fie si printre noi dar sub alt nume. la revedere,sper ca nu am deranjat. va doresc calatorii frumoase in continuare si la cat mai multe postari care sa aiba cat mai multe imagini.


acum a nins domnule numai cu senile se mai poate merge , sau la anul mai vorbim

#189
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

 JRO, on 12th October 2011, 13:36, said:

acum a nins domnule numai cu senile se mai poate merge , sau la anul mai vorbim
mai merge cu bicla pentru cei fara probleme cu frigul  :coolspeak: - eu mi-am pus-o la task-uri pentru la anu'

#190
romeomanciu

romeomanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.06.2006
Frumos e iar sa mergeti de la polovragi in sus pna la petrimanu si apoi coborare in voineasa drumul l-am facut cu un logan de 1.4 benzina cu 5 oameni in el asa ca...

#191
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007

 romeomanciu, on 12th February 2012, 21:52, said:

Frumos e iar sa mergeti de la polovragi in sus pna la petrimanu si apoi coborare in voineasa drumul l-am facut cu un logan de 1.4 benzina cu 5 oameni in el asa ca...
Dar asta nu e Strategica, e paralel cu ea si se face relativ usor cu o masina nu foarte joasa. De frumos, ce-i drept, e frumos si drumul asta.

#192
gabipavel

gabipavel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.04.2012

 romeomanciu, on 12th February 2012, 21:52, said:

Frumos e iar sa mergeti de la polovragi in sus pna la petrimanu si apoi coborare in voineasa drumul l-am facut cu un logan de 1.4 benzina cu 5 oameni in el asa ca...
Am fost eu anul acesta de 1 Mai pe acest drum. Ultima portiune de urcare catre Curmatura Oltetului nu se mai poate face cu un Logan fara sa il atingi pe dedesupt. Deasemenea s-a stricat si coborarea catre Lacul Petrimanu.

#193
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008
La sfarsitul acestei luni, 26-28 Iulie, am de gand sa merg de la Polovragi la Galbenu si sa campez pana pe 29 Iulie iar apoi, dupa votul dat la referendum in Ciunget, sa plec pe Strategica, iar din Transalpina sa continui pana pe Valea Frumoasei.
Vreau sa stiu daca mai este cineva amator de o Strategica pe data de 29 Iulie.
Eu voi pleca de la Galbenu in jurul orei 7 dimineata si nu stiu cat voi face pana la Ciungetu.
Sper ca desi va fi duminica sa nu intalnesc din contrasens prea multi temerari :) deoarece cred ca va fi dificil de trecut unul pe langa altul.
Mai are cineva informatii noi din acesasta vara ?

#194
MrHaihui

MrHaihui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.08.2009
Si noi vom vota pe 29 la Ciunget, asa ca suntem bucurosi de coincidenta!
Cand zic noi, ma refer si la @cezarm, @sorintudosie, zis si su(ru)baru, la @zetics si alti cativa prieteni cat de cat familiarizati cu Strategica.
Ne-am propus ca sambata sa facem Vaideeni - Vf. Ursu - Romani - Ciunget iar duminica Strategica cu urcare prin Curmatura Vidrutei si intoarcere prin Valea Macesului. Traseul este cam off-road ("soft", speram noi) si nu stiu cat de mult am putea sa-l facem in comun. Dar fiindca ne stim de mult de pe forum, poate vom avea acum ocazia sa ne si vedem "live"...

#195
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Atentie la intrarea pe Strategica de la Curmatura Vidrutei! Anul trecut era pus indicator de interzis mijloacelor auto si am inteles ca mai stau si jandarmii acolo (eu am ajuns seara tarziu si nu erau).
In celalalt capat (Valea Macesului) nu era nicio interdictie.

Attached Files


Edited by vlad_G, 19 July 2012 - 10:35.


#196
minitehnicusro

minitehnicusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2008

 MrHaihui, on 18th July 2012, 23:52, said:

Si noi vom vota pe 29 la Ciunget, asa ca suntem bucurosi de coincidenta!

daca tot e coincidenta, coincidenta sa fie: 27-28-29 suntem si noi in zona, facem niste trasee din muntii capatanii.
poate ne vedem  :thumbup:

Edited by minitehnicusro, 20 July 2012 - 14:55.


#197
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008

 MrHaihui, on 18th July 2012, 22:52, said:

Si noi vom vota pe 29 la Ciunget, asa ca suntem bucurosi de coincidenta!
Cand zic noi, ma refer si la @cezarm, @sorintudosie, zis si su(ru)baru, la @zetics si alti cativa prieteni cat de cat familiarizati cu Strategica.
Ne-am propus ca sambata sa facem Vaideeni - Vf. Ursu - Romani - Ciunget iar duminica Strategica cu urcare prin Curmatura Vidrutei si intoarcere prin Valea Macesului. Traseul este cam off-road ("soft", speram noi) si nu stiu cat de mult am putea sa-l facem in comun. Dar fiindca ne stim de mult de pe forum, poate vom avea acum ocazia sa ne si vedem "live"...
Inseamna ca ne vom intersecta pe drum probabil.
Inca nu sunt hotarat din cauza drumului ingust pe alocuri si imposibilitatea de a trece unul pe langa altul, plus aglomeratia evidenta din zona :)
Masina mea este Offroad dar are putin peste 5m lungime, Mazda B2500 TDI 4x4 si nu-mi fac probleme de traseu, cu exceptia, cum am spus mai sus, portiunile inguste si cele inclinate lateral. :o

[ http://www.campervanclub.ro/cata/FTP/ImgShk/b2500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

'Minitehnicusro' said:

daca tot e coincidenta, coincidenta sa fie: 27-28-29 suntem si noi in zona, facem niste trasee din muntii capatanii.
poate ne vedem
Se pare ca se va depasi baremul de prezenta in Ciungetu  :coolspeak:
Cu totii ne putem auzi in zona pe canalul 16
Vreme buna si drumuri si mai bune tuturor  :thumbup:

Edited by pleampa, 20 July 2012 - 23:55.


#198
MrHaihui

MrHaihui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.08.2009

 minitehnicusro, on 20th July 2012, 15:53, said:

daca tot e coincidenta, coincidenta sa fie: 27-28-29 suntem si noi in zona, facem niste trasee din muntii capatanii.
poate ne vedem  :thumbup:

Da, ar fi excelent, mai ales ca nu am uitat ca datorita voua am urmat traseul corect in acea excursie prin Muntii Capatanii, in 2010. Sambata, pe 28, intentionam sa plecam din Horezu (in Vaideeni n-am mai gasit locuri de cazare!) si sa ajungem seara la Ciungetu, pe drumul pe care voi l-ati mai facut, adica pe la vf. Ursu, Romani, etc., drum pe care l-ai descris pe forum...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate