Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Nu vreau sa imi dau demisia !

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Costynnn

Costynnn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.01.2007
Buna seara. Lucrez ca sofer distribuitor la un depozit de medicamente. Acum 2 zile am primit o veste de la seful meu direct : ma da afara. Am fost invitat sa imi scriu demisia. Nu am facut-o si nici nu prea am de gand. Motivul invocat a fost ca in urma cu o luna nu am adus facturile rosii (exemplarul care se intoarce la depozit, stampilat si semnal de catre farmacii) la timp. Am avut o intarziere de o saptamana din cauza unor probleme. Dupa aceasta saptamana, m-a sunat seful, m-a intrebat daca am facturile care lipsesc, i-am spus ca le am si le aduc urmatoarea zi. Zis si facut, le-am adus, le-a numarat, nu a fost niciuna lipsa. S-a incheiat problema atunci.  Precizez ca nu exista nici o penalizare, paguba, sau orice prejudiciu adus firmei sau farmaciei daca nu se intorc facturile la depozit in cel mai scurt timp. Acum vrea sa ma dea afara , pe motivul asta. A fost singura abatere a mea. In rest nu a mai spus nimic, pentru ca nu are ce. Nu m-am abatut cu nimic fata de regulament.

Acum. Treaba este ca nu vreau sa imi dau demisia. Mi se pare un motiv neintemeiat pentru o asa actiune. (de fapt motivul se stie, trebuie sa faca loc noului angajat, care este un var al sefului).

Ce mi se poate intampla ? Mai exista faza cu "litera I" , abateri si alte chestii ? Ce poate sa imi faca ,si cum poate sa ma dea afara daca eu nu vreau sa imi dau demisia ? Precizez ca lucrez de 7 luni aici, si nu am cartea de munca adusa. Doar contractul individual a fost facut.

Multumesc, si seara buna.

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Nu poate sa te dea afara asa usor. Trebuie facuta o comisie, cercetare disciplinara, etc. Si oricum nu te poate da afara la prima abatere.
Poate sa te dea afara prin desfintarea postului, dar oricum trebuie sa-ti acorde cel putin un salariu compensator, si te baga in somaj.
Daca iti dai demisia, nu primesti nici somaj, nici compensatii, nimic.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Confirm si eu ca e greu sa te dea afara legal. Si inainte sa te dea afara disciplinar trebuie sa ai niste avertismente prealabile. Pur si simplu nu iti da demisia sau cere-i niste compensatii care sa te multumeasca pe tine daca oricum nu te mai äre la inima".

#4
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Litera I exista dar se foloseste doar in cazuri extreme de catre angajator, pentru ca poate fi contestata.

Fara 3 mustrari scrise minim, mustrari in care specifica ca ai gresit si asta a afectat buna desfasurare a lucrurilor in firma, nu ca ai stat 15 min pe wc si nu ai facut nu stiu ce :lol: ... cum ziceam, la 3 mustrari scrise te poate da afara. Dar cum n-ai gresit pana acum, cu siguranta nu ai sa gresesti nici de acum incolo.

Daca nu ai adus daune societatii si bunui mers al acesteia, stai linistit. Fa ambitii :)

#5
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Eu cred ca pana la urma tot iti gaseste nod in papura daca e chiar hotarat sa te dea afara.

#6
GOD_BLESS_ROMANIAN_NATION

GOD_BLESS_ROMANIAN_NATION

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2010

View PostAlice, on 15th April 2010, 19:59, said:

Nu poate sa te dea afara asa usor. Trebuie facuta o comisie, cercetare disciplinara, etc. Si oricum nu te poate da afara la prima abatere.
Poate sa te dea afara prin desfintarea postului, dar oricum trebuie sa-ti acorde cel putin un salariu compensator, si te baga in somaj.
Daca iti dai demisia, nu primesti nici somaj, nici compensatii, nimic.
Am condus instutie cu 600 de oameni, daca vor te dau afara usor, nu te-au invat parintii tai ce se intimpla cind facii pipii, contra vantului? Cati ani crezi ca au vorbele astea,: poate mai bine de 10.000 de ani.
Cauta sa te duci in alta parte si zi mersi ca nu-ti insceneaza ceva. Intreaba avocatii cati oameni nevinovati sant in puscarii. Trebuie sa fie iadul pe pamant sa stai inchis ca un animal si stii ca esti nevinovat.
God bless you.

PS: stii cum defineste biblia intelepciunea: "intelept este omul care stie sa descifreze semnele care le primeste"
Viata nu se sfarseste cu o firma, gandestete  ce drame traiesc unii.............

#7
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Foloseste un program de inregistrare a convorbirilor pe telefon sau filmeaza-l cu telefonul si intreaba-l de ce vrea sa te dea afara si prin ce metode. Daca iti face zile fripte, te duci la ITM

#8
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

View Postexorcistul, on 15th April 2010, 19:05, said:

Eu cred ca pana la urma tot iti gaseste nod in papura daca e chiar hotarat sa te dea afara.
Corect.
Va intreba un coleg-doi ce parere are de activitatea ta, iti va cauta prin masina (dupa gume si alte prostii, pe care nu ar trebui sa le ai in masina firmei) si te va da afara.
Asa a patit sora-mea, si chiar daca i-a platit 3 salarii compensatorii tot au dat-o afara.

Quote

Foloseste un program de inregistrare a convorbirilor pe telefon sau filmeaza-l cu telefonul si intreaba-l de ce vrea sa te dea afara si prin ce metode. Daca iti face zile fripte, te duci la ITM
E ilegal sa o filmezi/inregistrezi, fara ca persoana sa fie anuntata in prealabil. ;)

Edited by reovel, 15 April 2010 - 19:08.


#9
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
pai o anunti.....

"Sa imi explicati motivele pentru care imi impuneti sa imi dau demisia, ca eu va inregistrez si va dau la ITM daca nu."

Edited by Iuliutz, 15 April 2010 - 19:14.


#10
am4tor

am4tor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.10.2009

View PostCostynnn, on 15th April 2010, 18:49, said:

Buna seara.....
.... si nu am cartea de munca adusa. Doar contractul individual a fost facut.
Multumesc, si seara buna.

Ai contract de munca inregistrat la ITM, esti legal angajat;
contractul e doar in sertarul sefului- esti pe negru/gri si in cazul asta nu conteaza daca-ti dai demisia sau nu , seful doar te anunta ca "din data de 01.luna urmatore nu mai avem nevoie de serviciile dvs" sau simplu "go !" .

Aceeasi treaba daca seful e si patronul;
el decide daca , cat si mai ales cand ploua sau e soare (nu e ca la o intreprindere mare).

Avand contract inregistrat-ITM in regula, daca-ti face probleme te poti adresa cu problema ta la serviciul Personal al firmei si/sau superiorului sefului tau si chiar la ITM .... cam degeaba de cele mai multe ori.

Necazul e ca, daca-ti doreste postul iti va face zile fripte si va face pe dreaku-n 4 sa pleci cat mai repede. Posibil sa te faca sa-ti doresti sa pleci .

Mie mi-a comunicat simplu ca e criza si ca nu mai putem colabora din intai luna urmatoare. Nici dupa o saptamana a angajat pe alta, la salar mai mic.

Bafta.

#11
Costynnn

Costynnn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.01.2007
Contractul este inregistrat si vizat de ITM.

Demisia nu mi-o dau. CLAR! Firma intr-adevar este mare, cam 800 de angajati.
Sunt curios daca nu imi dau demisia, ce o sa imi faca. Ce or sa incerce sa imi faca sa ma dea afara legal. Cu desfiintarea postului nu cred ca vor face ceva, ca sunt peste 50 de angajati pe postul acesta. Cred ca ar fi mare bataie de cap sa schimbe atatea acte nu ?

Stiu din surse sigure , ca au mai avut probleme cu un angajat care a refuzat vreo 7 luni sa isi dea demisia. Oricat au incercat si s-au chinuit sa ii puna bete in roate, omu nu a plecat. A plecat intr-un final cand si-a gasit in alta parte si s-a saturat de ambitii cu ei.

Nu am primit nici un avertisment. Nici verbal, nici scris. Presupun ca pentru cele scrise trebuie sa semnez si eu, ca am luat la cunostinta nu ? Adica nu se poate sa ma trezesc cu 3 avertismente scrise, de care eu nu stiam ,  ca sa aiba ei motivul pentru demitere pe indisciplina si etc....

Va tin la curent :)

Edited by Costynnn, 15 April 2010 - 19:46.


#12
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Bafta!

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ia spune-mi Alice, te rog, "comisia" aia din cine e formata ?

#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Tot din personalul angajatorului, bineinteles, dar nu asta este relevant.
Daca stii legea, iti faci treaba, si nu vrei sa pleci, este foarte greu sa fi dat afara.
Daca totusi te-au dat afara, si ai timp si chef, ii plimbi prin judecat vreo 2 ani, ei trebuie sa demonstreze ca nu mai aveau nevoie de tine, si ca nu te puteau plati (de obicei nu se poate demonstra acest lucru), si sunt obligati sa te reangajeze si sa-ti plateasca salariul pe cei 2 ani, cat tu ai stat acasa.

De exemplu, toata lumea stie ca, daca lipsesti nemotivat mai mult de 3 zile, poti fi dat afara.
Ei bine, nu e chiar asa. Angajatorul trebuie sa DEMONSTREZE ca a avut nevoie de tine in perioada aia, si ca I-AI CAUZAT PREJUDICII.

Astea sunt cazuri concrete, castigate de angajati.

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostCostynnn, on 15th April 2010, 19:44, said:

Contractul este inregistrat si vizat de ITM.

Demisia nu mi-o dau. CLAR! Firma intr-adevar este mare, cam 800 de angajati.
Sunt curios daca nu imi dau demisia, ce o sa imi faca. Ce or sa incerce sa imi faca sa ma dea afara legal. Cu desfiintarea postului nu cred ca vor face ceva, ca sunt peste 50 de angajati pe postul acesta. Cred ca ar fi mare bataie de cap sa schimbe atatea acte nu ?

       Este exceptional ca ai ajuns la o anumita varsta si totusi gandesti la nivelul varstei de 5 ani. Nu or sa incerce sa-ti faca nimic.  Mai exact si mi precis vor uita complet de tine. Adica, in primul rand vor uita sa te mai plateasca. Mai apoi vor repartiza biroul, computerul, uneltele tale unui alt angajat. Eventual accesul in firma iti va fi restrictionat si chiar daca ajungi acolo nu vei avea nimic de facut.
      Poti sa faci pipi de drepturile angajatului si pe legislatia in vigoare.

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostAlice, on 15th April 2010, 21:26, said:

Tot din personalul angajatorului, bineinteles, dar nu asta este relevant.
Daca stii legea, iti faci treaba, si nu vrei sa pleci, este foarte greu sa fi dat afara.
Daca totusi te-au dat afara, si ai timp si chef, ii plimbi prin judecat vreo 2 ani, ei trebuie sa demonstreze ca nu mai aveau nevoie de tine, si ca nu te puteau plati (de obicei nu se poate demonstra acest lucru), si sunt obligati sa te reangajeze si sa-ti plateasca salariul pe cei 2 ani, cat tu ai stat acasa.

De exemplu, toata lumea stie ca, daca lipsesti nemotivat mai mult de 3 zile, poti fi dat afara.
Ei bine, nu e chiar asa. Angajatorul trebuie sa DEMONSTREZE ca a avut nevoie de tine in perioada aia, si ca I-AI CAUZAT PREJUDICII.

Astea sunt cazuri concrete, castigate de angajati.

te rog, ai onoarea sa faci cateva trimiteri concrete catre asemenea cazuri concrete

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
din pacate, nu prea vad iesire eleganta din situatia asta. probabil ca cel mai bine ar fi sa incerci sa-ti negociezi o plecare in termeni cat mai avantajosi, asta in timp ce iti cauti de munca. nu prea poate sa te dea afara, dar nici bine n-o sa-ti mai fie acolo...

#18
cirstoiu_alex

cirstoiu_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.11.2009
salut. lucrez la o firma de distributie de materiale electrice si m-am certat cu sefu si i-am zis ca vreau sa plec si el  a zis ca pot sa plec dar ca nu  la alta firma cu acelasi profil ca imi face belele.este posibil asa ceva atat timp cat eu nu am semnat nimic???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate