Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Configurări Slackware

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
xdarkprince

xdarkprince

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.09.2009

Quote

Nu uita ca si Slackware si CentOS sunt distributii Linux. Un exploit care afecteaza centos, IN MOD SIGUR va afecta slackare, gentoo, mandriva sau suse.

Aici ai dat cu stangul in dreptul rau. Este clar ca habar nu ai cum e construita o distributie Linux. Hai sa dau eu un exemplu, pentru ca restul cititorilor sa nu ramana cu impresia ca toate distributiile sunt la fel, pentru ca nu sunt. Sa prespunem (prin absurd, evident) ca bug-ul se gaseste in biblioteca de autentificare PAM. Ce crezi, Slackware va fi afectat? Iti raspund tot eu: asa primitiv cum este, Slackware a evitat PAM (cu toate neajunsurile, dar si beneficiile lui). Drept urmare, distributii precum RH/CentOS, Ubuntu, Arch, OpenSuSE... vor fi vulnerabile. Slackware, insa, nu.

O zi buna, acum chiar ma retrag, ca nu-mi face placere sa discut in contradictoriu cu "profesionistii".

Edited by xdarkprince, 15 April 2010 - 14:36.


#20
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007

View PostAlice, on 15th April 2010, 15:31, said:

Uite ca eu am in spate vreo 15 ani de *nix, nu 11.

Esti sigur ca in 1995 foloseai Linux? :) Alte *nix-uri nu se pun, ca aici e vorba de slackware

View PostAlice, on 15th April 2010, 15:31, said:

rc.local este cam gol, de obicei, si da, am trecut si prin alte distributii in timpul asta. Dar dupa ce mi-am luat-o de cateva ori pe niste RH-uri cu exploit-uri de root remote, m-am lasat.

Ai verificat daca acelasi versiuni de ssh (de exemplu) pe Slackware nu aveau aceeasi problema?

View PostAlice, on 15th April 2010, 15:31, said:

1) Sunt module facute de X, pentru aplicatia Y, pe care nu le gasesti pe toate drumurile, si in nici-un caz incluse intr-o distributie.

Care sunt modulele alea? Si de cand pentru un modul trebuie recompilata toata aplicatia? De ce crezi ca s-au inventat modulele?

View PostAlice, on 15th April 2010, 15:31, said:

2) Parerea ta. Daca am un controler care s-a busit, si de 1-2 ori pe ora trebuie restartat serverul, crezi ca e mai bine sa booteze in 30 sec sau in 3 minute?

Haha, asta e tare. Deci daca am o problema, in loc sa rezolv problema restartez serverul. Eu daca as avea un controller defect as opri naibii serverul, sa nu-mi buseasca datele de pe harddisk-uri.

View PostAlice, on 15th April 2010, 15:31, said:

3) Nu. Diferenta intre slack si RH (cu derivatele sale) este ca RH "customizeaza" aplicatiile, si aproape intotdauna folosesc ultimele vrsiuni. Si asa apar bug-uri noi, care nu apar in alta distributie. Volkerding, pe de alta parte, are grija sa foloseasca versiuni testate.

Vezi ca nu stii? Care e ultima versiune de gcc pe CentOS 5.4 (ultima versiune)? Pai... gcc-4.1.2. Dar pe Slackware 13 (tot ultima)? Straniu, e gcc-4.3.3. Care e ultima versiune de apache pe centos? 2.2.3 Dar pe slack? pai... 2.2.13 Dar php? Pe centos 5.4 e 5.1.6, pe slack 13 e 5.2.10

View Postxdarkprince, on 15th April 2010, 15:34, said:

Aici ai dat cu stangul in dreptul rau. Este clar ca habar nu ai cum e construita o distributie Linux. Hai sa dau eu un exemplu, pentru ca restul cititorilor sa nu ramana cu impresia ca toate distributiile sunt la fel, pentru ca nu sunt. Sa prespunem (prin absurd, evident) ca bug-ul se gaseste in biblioteca de autentificare PAM. Ce crezi, Slackware va fi afectat? Iti raspund tot eu: asa primitiv cum este, Slackware a evitat PAM (cu toate neajunsurile, dar si beneficiile lui). Drept urmare, distributii precum RH/CentOS, Ubuntu, Arch, OpenSuSE... vor fi vulnerabile. Slackware, insa, nu.

O zi buna, acum chiar ma retrag, ca nu-mi face placere sa discut in contradictoriu cu "profesionistii".

Hai sa nu exageram. Acum o sa-mi spui ca un centos cu apache vulnerabil e naspa, in timp ce un slackware care nu are apache (pt ca nu este webserver) este cool, pt ca nu e vulnerabil la exploit-ul lui apache.

PS Inainte de a spune de o persoana ca nu are habar, mai bine cauta niste informatii despre persoana respectiva.

#21
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Stiu ca am zis ca am terminat, dar la sfarsitul lui '95 era lansat deja Slackware 3.0. Restul afirmatiilor ti le-as combate la fel de usor, dar gasesc lucruri mai bune de facut.

#22
xdarkprince

xdarkprince

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.09.2009
Bai, baiatule, daca nu are PAM nu inseamna ca Slackware nu e in stare sa autentifice userii. Hai ca mi-am dat seama. Esti un administratoras de-ala de a inceput munca pe la vreun Internet Cafe si sunai pe la prietenii tai, manelistii Linuxului care foloseau Slackware (tu ai zis ca suntem manelisti) sa ii intrebi... "Aaa.. de ce nu-mi merge netu' ca am ip 127.0.0.1 .. si merge ping-ul local. Dar nu vede nimic in exteriooor."

Tu chiar nu ai nici o legatura cu Linuxul in general, nu cu Slackware-ul. N-ai vrea mai bine sa "canti" in alta parte?
Rog moderatorii sa ia atitudine si sa stearga ineptiile din acest topic. Sa lase doar ce este relevant si anume ca Slackware te poate ajuta sa inveti Linux, iar asta nu are nici o legatura cu profesionalismul administratorilor de diverse sisteme.

Edited by xdarkprince, 15 April 2010 - 15:04.


#23
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007

View PostAlice, on 15th April 2010, 16:01, said:

Stiu ca am zis ca am terminat, dar la sfarsitul lui '95 era lansat deja Slackware 3.0. Restul afirmatiilor ti le-as combate la fel de usor, dar gasesc lucruri mai bune de facut.

Va trebui sa te straduiesti un pic sa ma convingi ca 4.1.2 > 4.3.3 :)

View Postxdarkprince, on 15th April 2010, 16:03, said:

Bai, baiatule, daca nu are PAM nu inseamna ca Slackware nu e in stare sa autentifice userii.

WTF, ce zic eu si ce intelegi tu.

View Postxdarkprince, on 15th April 2010, 16:03, said:

Hai ca mi-am dat seama. Esti un administratoras de-ala de a inceput munca pe la vreun Internet Cafe si sunai pe la prietenii tai, manelistii Linuxului care foloseau Slackware (tu ai zis ca suntem manelisti) sa ii intrebi... "Aaa.. de ce nu-mi merge netu' ca am ip 127.0.0.1 .. si merge ping-ul local. Dar nu vede nimic in exteriooor."

Bine :) Mai sapa.

View Postxdarkprince, on 15th April 2010, 16:03, said:

Tu chiar nu ai nici o legatura cu Linuxul in general, nu cu Slackware-ul. N-ai vrea mai bine sa "canti" in alta parte?
Rog moderatorii sa ia atitudine si sa stearga ineptiile din acest topic. Sa lase doar ce este relevant si anume ca Slackware te poate ajuta sa inveti Linux, iar asta nu are nici o legatura cu profesionalismul administratorilor de diverse sisteme.

Tipic. Tu injuri si il acuzi pe ala injurat ca de fapt el te injura :) Eu doar am zis ca Slackware e maneaua Linux-ului si ca NU E FOLOSIT DE PROFESIONISTI (cel putin aia pe care ii cunosc eu).

#24
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
@same75 are in mare parte dreptate, dar si Slackware e linux si chiar daca nu are un package manager default si decent tot distributie Linux este.
Cine foloseste slackware si de ce e problema lui.
Nu trebuie sa jignim munca lui Pat pana la urma.
Cine vrea foloseste slackware cine nu are de unde alege.

#25
xdarkprince

xdarkprince

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.09.2009

View PostFratello_2007, on 15th April 2010, 16:41, said:

@same75 are in mare parte dreptate, dar si Slackware e linux si chiar daca nu are un package manager default si decent tot distributie Linux este.
Cine foloseste slackware si de ce e problema lui.
Nu trebuie sa jignim munca lui Pat pana la urma.
Cine vrea foloseste slackware cine nu are de unde alege.

Ce nu inteleg eu este de ce a deviat in mod deliberat discutia inspre servere si cat de greu este sa mentii un server Slackware. Sunt convins ca intrebarea celui care a postat era legat strict de incercarea de utilizare a Slackware. Nu a precizat in ce scop. Iar noi i-am recomandat sa-l incerce pentru a putea sa vada si ce se afla in maruntaiele unui sistem Linux.

Si inca o mentiune.. nu cred ca am injurat pe nimeni. Nu eu am fost cel care a spus ca numai utilizatorii de alte distributii sunt profesionisti, pe cale de consecinta am dedus ca toti cei care utilizeaza Slackware sunt ne-profesionisti. Bine.. si consumatori de "manele" Linuxistice. Asadar, cine pe cine a jignit?

#26
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007

View Postxdarkprince, on 15th April 2010, 17:08, said:

Ce nu inteleg eu este de ce a deviat in mod deliberat discutia inspre servere si cat de greu este sa mentii un server Slackware. Sunt convins ca intrebarea celui care a postat era legat strict de incercarea de utilizare a Slackware. Nu a precizat in ce scop. Iar noi i-am recomandat sa-l incerce pentru a putea sa vada si ce se afla in maruntaiele unui sistem Linux.

Pentru ca daca a folosi Slack ca server este greu, ca desktop este infernal. O sa ne trezim cum intrebari de genul: "am instalat GIMP, dar nu merge". Noi sa intrebam: dar gtk+ ai instalat? Ala o sa raspunda: "da, dar tot nu merge". Dupa care o sa-l intrebam de gdk, de glib si asa mai departe (ce va povestesc aici e inspirat din fapte reale).

View Postxdarkprince, on 15th April 2010, 17:08, said:

Si inca o mentiune.. nu cred ca am injurat pe nimeni. Nu eu am fost cel care a spus ca numai utilizatorii de alte distributii sunt profesionisti, pe cale de consecinta am dedus ca toti cei care utilizeaza Slackware sunt ne-profesionisti. Bine.. si consumatori de "manele" Linuxistice. Asadar, cine pe cine a jignit?

E hai. Ai imaginat scenarii cu mine la internet cafe :) Eu n-am imaginat nimic. Am zis doar ca profesionistii nu folosesc slackware. Daca tu sustii ca esti profesionist si folosesti slackware, e problema ta :) Eu nu sustin despre mine ca as fi vre-un profesionist, pentru ca nu am o diploma care sa ateste asta si mi-ar fi rusine sa ma auto-proclam "profesionist", desi nu folosesc Slackware si lucrez in domeniu de aproximativ un deceniu :)

#27
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
Ce-ar fi sa le trimiti un mail adminilor de la SP sa-i atentionezi ca nu sunt profesionisti, pt. ca folosesc Slackware?

#28
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Acum sa nu exageram, depinde ce server vrei sa faci si cum iti este mai usor.
Slackware nu e mai bun cu nimic fata de RHEL si asta o spun cu mana pe inima.
Nu stiu cate patch-uri pune Pat prin packetele compilate de el dar sigur nu depune efortul celor de la RHEL.
Oracle foloseste sursele de la RHEL, CentOS si Scientific Linux la fel. Poate si alte distributii mai folosesc sursele lor si nu sunt distributii de lepadat.
Oricum poti pune un CentOS sa faca ce face un Slackware, dar nu tot timpul poti pune un Slackware sa faca ce poate face un CentOS.

Nu stiu daca am fost inteles corect. Am fost fan Slackware, apoi fan Zenwalk(derivat din Slackware), dar dupa ce am descoperit ce poate Debian nu vreau sa ma mai intorc la ele desi Zenwalk promite de 1000 de ori mai mult decat poate promite Slackware.

Edited by Fratello_2007, 15 April 2010 - 19:26.


#29
x35t3

x35t3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.04.2010
Topicul s-a transformat intr-o intrecere de "care e mai expert", mai aveti putin si va masurati organele, sa vedeti care il are mai mare.

Din ce stiu eu, cea mai mare parte a serverelor (cu Linux) de pe planeta asta ruleaza RHEL, apoi SUSE, apoi Ubuntu/Debian. Slackware nici nu stiu daca se zareste in imagine. Din ce observ eu, "expertii" de pe aici sunt mult mai destepti decat expertii de pe planeta asta...NOT.

Slackware e o distributie blocata in anii '90 care e folosita de foarte putini, de obicei sado-masochisti care n-au altceva mai bun decat sa caute dependinte si sa compileze chestii.

Daca esti incepator, nu te baga la Slackware, nu merita.

Edited by x35t3, 15 April 2010 - 20:34.


#30
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Am la work doua servere cu Slackware 12 parca, instalat de vreo 2 ani: amandoua au rol de servere de internet, cu provideri diferiti, iar userii deserviti sunt in jur de 50 - 60 plus inca cateva firme (chiriasi) care intr-adevar folosesc netul la greu.

Innafara de verificarea/stergerea lui access.log cam o data la 2-3 saptamani, cateodata si mai mult, altceva nu prea aveam ce verifica. (*logrotate am descoperit mai tarziu )

Pe unul din servere a fost intr-o vreme si mail server - acolo apareau complicatii cateodata insa doar in sensul de mentenanta/upgrade.

Din punctul meu de vedere slackware e o distributie stabila, fiabila. Nu-ti da dureri de cap daca il folosesti la ce am spus mai sus.

#31
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Cred ca atacul dur impotriva Slackware si a userilor aceseti distributii, la fel ca si atacul impotriva altor useri, ce folosesc Linux/Unix/Mac/Windows etc., e un indiciu de ceva probleme de adaptare/inadaptare, dorinta maladiva de a fi bagat in seama, ego dus la extrem.
Probabil cei de la psihiatrie au mai multe de spus pe tema asta...  :console:

Asa cum Same75 nu va putea convinge cu argumentele lui pe Alice sa renunte la Slackware, tot asa nici XdarkPrince nu-l va scoate pe Same & Co. din ale lui.

Si atunci ma intreb, cui foloseste acest flame, daca nu celor ce vor sa studieze pe viu comportamentele deviante?!

Succes!

PS. Windows 7 is the best !!!

Edited by dan_slack, 18 April 2010 - 22:06.


#32
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Double post.
Va rog sa stergeti acest mesaj.

Merci.

Edited by dan_slack, 18 April 2010 - 22:05.


#33
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
O sa ajute incepatorii sa nu isi faca iluzii ca daca folosesti Slackware devii vre-un mare "profesionist". Dimpotriva, in loc sa-ti faci treaba, rezolvi dependente, care ar trebui sa fie un task automat. Nu o sa inteleg niciodata placerea asta perversa de a rezolva dependente manual :)

#34
fir3wall

fir3wall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.11.2006

View PostFratello_2007, on 15th April 2010, 20:26, said:

Oricum poti pune un CentOS sa faca ce face un Slackware, dar nu tot timpul poti pune un Slackware sa faca ce poate face un CentOS.

niste exemple ar fi binevenite

Edited by fir3wall, 23 April 2010 - 11:45.


#35
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
yum, cpanel.

Nu stiu daca tu intelegi ce inseamna usurinta in utilizare.
Incearca sa folosesti un CentOS si apoi compara-l cu Slackware.

#36
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Bine, cu conditia sa nu-l folosesti pe CentOS ca pe un Slackware :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate