Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Bucuresti - Sovata

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Ce drumuri recomandati de la Bucuresti pana la Sovata ?
Ma intereseaza un drum mai bun, nu neaparat mai scurt sau de viteza.  :)

#2
am4tor

am4tor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.10.2009
Nu am fost de mult pe la Sovata, dar ca o recomandare generala "sa nu dai drumul pentru carare" adica sa alegi soselele in ordinea importantei (EU DN-Eu DN DJ);
...alegi altfel doar daca doresti sa te delectezi cu peisajul montan rustic.

B.r.

#3
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Asa pe harta, drumul ar fi Bucuresti - Brasov - Sighisoara - Balauseri - Sovata. E bun ?

#4
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Am fost de curand pana la sovata, dar nu din bucuresti ci cu plecare din braila si am ales traseul: Braila - Buzau - Brasov (l-am ocolit) - Sighisoara - Sovata. Traseul ar putea fi usor adaptat pentru plecarea din bucuresti.

Drumul a fost ok, destul de liber (chiar daca l-am parcurs in preajma Pastelui), placut la condus (datorita serpentinelor). Facut opriri in Sighisoara, la barajul de la Siriu.


Nu sunt destul de umblat pe sute de drumuri ca sa pot aprecia corect cat de bun este drumul, dar atat ca si pasager (dus) cat si ca sofer (intors) a fost un drum placut, nu obositor. As pleca si azi acolo daca ar fi nevoie :bigwhitegrin:

#5
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Multumesc de info, o iau prin Brasov - Sighisoara  :OK:

#6
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Prim Sighishoara drumul e bun, alternativa e Brasov-Miercurea Ciuc-Odorhei-Sovata, dar aici ~10km dupa Brasov e din placi din beton, dupa aceea e foarte bun/bun, iar de la granita judetului Harghita pana la M. Ciuc nu stiu cum e, dar cred ca acolo inca nu au inceput reabilitarea soselei. De la M. Ciuc pana la Sovata era foarte bun/bun.

#7
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 07.05.2006
Vino prin Brasov, Sighisoara, Balauseri. Drumul e bun pe acest traseu. In Sovata anul trecut se lucra la schimbatul tevilor de apa in oras si in statiune. Nu stiu daca au terminat pana acum. (cum se lucreaza la noi.....)

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Brasov-Sighisoara-Balauseri.  E pacat sa risti pe alta parte.

#9
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Asa am facut, Bucuresti - Brasov - Maierus - Rupea - Sighisoara -Balauseri-Sovata, drum excelent de circa 5 ore si jumatate, mers regulamentar, multumesc.  :OK:
Au terminat cu canalizarile si prin Sovata, iar drumurile si trotuarele sunt impecabile.
Ma gandeam sa ma intorc prin: Sovata - Praid - Corund - Odorheiu-Secuiesc - Rupea - Maierus - Brasov -Bucuresti. E un drum frumos si cu vreo 25 km mai scurt, sa vad si calitatea lui.

#10
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
As vrea sa ajung si eu la Praid si eram curios care varianta din cele 2 propuse de tine e mai buna.
In primul rand ma intereseaza sa fie drumu cat mai bun, ca timpu vedem noi ce facem :)

Daca a mai fost cineva de curand pe acolo va rog un sfat.

Multumesc.

#11
bugatty7373

bugatty7373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 15.10.2006
Brasov-Sighisoara-Balauseri a fost intotdeauna foarte bun si parca nici mai departe nu e rau. In schimb, pe mine ma intereseaza daca sunt radare si pe unde; n-am mai facut drumul asta de cand cu mcv-urile.

#12
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

 bugatty7373, on 23rd July 2010, 17:18, said:

Brasov-Sighisoara-Balauseri a fost intotdeauna foarte bun si parca nici mai departe nu e rau. In schimb, pe mine ma intereseaza daca sunt radare si pe unde; n-am mai facut drumul asta de cand cu mcv-urile.

Sunt radare mai ales in localitati. Pana la Sighisoara nu-s foarte multi, eu am vazut foarte multe ori radar in Feldioara (mai ales un Logan galben), Rupea Gara, dar din cand in cand si in celelalte sate (Fiser, Bunesti, Albesti) si mai des in Sighisoara. Dupa Sighisoara sunt sanse (mai mici) in Tigmandru si Chendu. Daca sunt si MCV-uri? Probabil, dar intalneam cel mai mult radare vechi. Merg prin aceasta ruta cca. o data in doua luni, cateodata mai des. Imi place drumul acesta ca sunt sectiuni lungi fara localitati. :)

#13
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Facem din nou o excursie la Praid si ma interesa daca e ok sa o iau pe varianta mai scurta : Brasov - Feldioara- Odorheiu Secuiesc - Corund - Praid
Acum 2 ani am fost pe Brasov - Sighisoara - Balauseri - Praid si a fost in regula.
A trecut cineva pe acolo de curand ?

Multumesc.

#14
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Feldioara-Odoreheiu Secuiesc prin Baraolt? Eu n-as merge pe acolo, dupa ce treci in judetul Harghita pe DJ131 nu mai era asfalt, ci macadam si n-am auzit ca ar fi refacut acel sector. Daca vrei alternativa, Brasov-M. Ciuc-Odorhei-Sovata. Acum e asfalt (nu perfect, dar OK) turnat pe beton pana la Chichis (DN11), iar DN12 (Chichis-M. Ciuc) e complet refacut, calitate foarte buna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate