Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Descarcare rapida a acumulatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Salut! Detin un apart foto digital mai vechiut un pic mai vechi, Samsung S750, care presusun care are vreo "buba" ceva...De ceva timp, pur si simplu nu reusesc sa fac mai mult de 20-30 foto si culmea, se duc acumulatorii si se inchide camera.  Precizez ca acumulatorii sunt noi, au capacitatea de 2500 si am incercat diferite tipuri de acumulatori dar fara rezultat (NU detin acumulatori no name sau alte porcarii) ... Am cumparat vreo 3 tipuri de acumulatori si tot fara rezultat....Au un pic de randament iar apoi camera se inchide. Fotografiile sunt exceptionale, iar softul merge perfect!
Aveti vreo idee ceva?

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce acumulatori ai? Acumulatorii ca acumulatorii, dar incarcatorul? Ce incarcator folosesti? Este din acela rapid sau nu? Ar fi de preferat sa nu.
I-ai lasat sa se incarce complet? Au cateva cicluri de incarcare/descarcare?

Si eu am un Canon A590IS care imi arata intotdeauna semnul de baterie descarcata, dar are ea o problema cu asta, ca de facut poze merge.
In cazul tau e clar ca nu e asta.

Edited by d4m4g3, 06 April 2010 - 14:10.


#3
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Acumulatorii sunt identici cu firma aparatului de incarcat, ...nu cumpar separat. Ii las complet la incarcat 12 ore, cilcuri de incarcare/descarcare au in jur de 5

Edited by odo_robert, 06 April 2010 - 14:20.


#4
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
O' fi de vina vreun  consumator ceva?

#5
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Încearcă să scoți acumulatorii din aparat când nu îl folosești. Dacă crește numărul de poze pe care le poți face, atunci e clar: aparatul foto consumă curent când e oprit. Asta nu cred că e normal, sau cel puțin nu e normal să descarce acumulatorul așa de repede. Cred ca va trebui să duci aparatul la un service. Un singur fir întins aiurea peste circuit poate să facă scurt și fuge curentul pe acolo tot timpul.

LE: Multă lume are problema asta.

http://www.google.ro...g...tart=0&sa=N

Se pare că testerul de pe cameră nu detectează corect când bateria este descăcată. O raportează descărcată prea devreme.

Edited by Dihorul Razboinic, 07 April 2010 - 09:58.


#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Incerca cu baterii normale de 1.5V.

#7
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Abia face vreo 10 poze cu cele alcaline :))

#8
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Ai curatat vreodata contactele din compartimentul in care intra acumulatorii/bateriile?

#9
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007

 exorcistul, on 9th April 2010, 18:23, said:

Ai curatat vreodata contactele din compartimentul in care intra acumulatorii/bateriile?

Sincer nu. O sa incerc si varianta aceasta.

#10
Luiza4

Luiza4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.07.2009
Buna.

Am si eu aceeasi problema de vreun an. Initial am zis ca sunt bateriile vechi, stiu ca si cele reincarcabile rezista ele cat rezista. Asa ca am luat un alt pachet(4 baterii + acumulatorul, aceeais firma cum aveam). Era diferenta la incarcator, model diferit dar am zis ca o fi mai avansat . In fine, aici se incarcau mai repede bateriile, in 2-3 ore, oricum le lasam peste noapte. Dar degeaba. Am incercat cu cu alkaline, dar tot nu reusesc sa fac decat cateva. E atat de aiurea, merg cu mine sa fac poze cu vreo 6 baterii... Bine ca deja au altii aparate mai profi.
Probabil asta e urmatorul pas sa-mi iau alt aparat...

#11
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Si eu intamplin aceiasi problema. Incarc acumulatorii de la aparatul foto peste noapte (12 ore), se fac ledurile verzi, le introduc in aparatul foto, si nu reusesc sa fac mai mult de 2-3 poze, ca deja imi arata bateria goala, conturul rosu, si se inchide aparatul.
Una dintre baterii, este un pic mai umflata, si invelisul de tabla un pic desfacut de pe ea.
Nu cred ca este din pricina aparatului foto, ramane sa vad unde este buba, dintre acumulatori si incarcator. Voi ce credeti?

#12
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

 planner26, on 17th December 2011, 18:35, said:

Si eu intamplin aceiasi problema. Incarc acumulatorii de la aparatul foto peste noapte (12 ore), se fac ledurile verzi, le introduc in aparatul foto, si nu reusesc sa fac mai mult de 2-3 poze, ca deja imi arata bateria goala, conturul rosu, si se inchide aparatul.
Una dintre baterii, este un pic mai umflata, si invelisul de tabla un pic desfacut de pe ea.
Nu cred ca este din pricina aparatului foto, ramane sa vad unde este buba, dintre acumulatori si incarcator. Voi ce credeti?


    Salut.Incearca sa schimbi acumulatorii si ai sa vezi ca se rezolva problema.Numai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate