Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cum sa construim un beci

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#19
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Postmcbos, on 11th April 2010, 20:51, said:

Peretii vor fi armati cu 2xSTNBfi6 si pe colturi vor fi 4 stalpi ca in plan (4 bari fi 12 cu etrieri de fi 8 pusi din 10 in 10 cm).

Foarte buna ideea de sub placa dar oare este suficient spatiul pentru adunat apa? Pe interior nu mas sgarci la materiale (strat rupere capilaritate) mai ales ca acolo nu mai pot ajunge niciodata.

Iar pe afara nu cred ca e cazul sa fac cu tub de dren si groapa de adunat apa. In schimb am sa dau o panta spre o zona unde daca se va impune peste ani voi face o sapatura sa fac treaba asta. Altfel zis panta va fi spre intrarea casei. Attached File  12.jpg   324.52K   156 downloads

#20
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Astia cu studiu geotehnic la ce adancime au gasit apa la tine ?

#21
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Postmcbos, on 12th April 2010, 19:25, said:

Attached File  untitled12.JPG   841.27K   545 downloads

#22
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 Am facut si un calcul aproximativ de fier necesar 

Attached File  Calcul_materiale.JPG   79.46K   457 downloads

#23
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Acum depinde si de data cand ai facut studiu geo (daca este facut intr-un an secetos problema  hidro devine mai serioasa ).Eu as adopta solutia lui life  cu dren si groapa de colectare in interior ca sa nu ma doara capul . O groapa de 30x30 cm nu este o mare pierdere la suprafata beciului si daca faci un raft in el o poti masca cumva sub el .Poti sa o acoperi In ea lesi pompa submersibila cu contact de nivel (functioneaza automat cand groapa este cuprinsa de apa ). Daca faci dren si dupa aceea faci sapaturi pentru un put colector eu zic ca te deranjezi mai mult (financiar si fizic) :rolleyes:

#24
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Postmcbos, on 13th April 2010, 07:56, said:

Pe 26 octombrie am primit dosarul deci cam prin septembrie a fost facut.Inca nu stiu daca sa fac si sistem de drenaj sau daca este suficient acel sant de jur imprejur atat pe interior cat si pe exterior plin cu piatra. Sincer sa fiu mai bine fac santul ala mai lat pe interior (2 latimi de cazma) decat sa mai dau bani si pe tubul de dren, geotextil samd. Piatra am din belsug.

#25
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
  Am "furat" o idee de acces pentru beci. Ce ziceti se poate pune in practica? Aceast acces este de la o rampa de inspectie ITP.

Attached File  N73_808.jpg   516.9K   765 downloadsAttached File  N73_809.jpg   407.18K   737 downloads

#26
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Ce ziceti se poate pune in practica?
Nu vad de ce nu ai putea.
Torni peretii, lasi niste mustati la podest, ulterior armezi si torni scara.
In zona podestului inglobezi in peretii de beton 2 grinzi mici de care legi mustatile.
+ mustati la inceputul si baza rampii.

Edited by lifestyle2000, 26 April 2010 - 21:05.


#27
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Sincer sa fiu mai bine fac santul ala mai lat pe interior (2 latimi de cazma) decat sa mai dau bani si pe tubul de dren, geotextil samd. Piatra am din belsug.
Sa inteleg ca vrei sa lasi perimetral, in interior, o fasie nebetonata, umpluta cu refuz de ciur ?

#28
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
  

View Postlifestyle2000, on 26th April 2010, 21:42, said:

Sa inteleg ca vrei sa lasi perimetral, in interior, o fasie nebetonata, umpluta cu refuz de ciur ?
Nu nicidecum. Acel sant va fi sub placa si va fi umplut cu refuz de ciur, plus ca sub toata placa va fi refuz de ciur ca in poza de la postul 17 
 

View Postlifestyle2000, on 26th April 2010, 21:03, said:

Scuze dar sunt obosit dupa drum. Ma refeream daca ocupa mai putin loc chepengul decat cu o scara dreapta, aproximativ 2m x 0,6m, asa cum mia iesit mie intro simulare Attached File  Beci__perete_pe_radier_.jpg   277.95K   428 downloads

Edited by dannastase, 26 April 2010 - 21:53.


#29
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Am un beci similar cu cel de mai sus, peste care a trecut o iarna. Poate ce voi scrie vor fi de folos, cine are urechi de auzit .... sa citeasca

importate la beci sunt:
- accesul (scarile). Ideal ar fi fost sa il fac sub casa, cu o scara normala. Nu a fost sa fie in cazul meu. Am o scara pe care o blestem de fiecare data cand o folosesc.
- izolatia (hidro). Scria mai sus cum trebuie facuta, eu insa ridic si problema capacului. La mine, desi mi-a luat mult timp sa il concep, condenseaza (a se citi umezeala in beci)
- aerisirile. Am facut 2 in ideea de a avea un pic de curent de aer. Am obtinut inca 2 puncte nevralgice pe unde apa intra in beci.

In concluzie, va trebui sa il carpesc cumva ca sa rezolv aceste probleme. Una peste alta, la mine beciul este nefolsit in acest moment :(

PS. mare grija la panza freatinca, mai ales dupa o iarna grea. Daca nu ai o izolatie ok, ai cam pus-o ......

#30
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Postdon_King, on 30th April 2010, 16:23, said:

Imi pare rau sa aud asta. Ai gasit solutii pentru aceste probleme?

#31
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
inca nu pt ca nu mi-am batut capul cu asta, au fost alte prioritati. La mine problema nu e cu apa din pamant (izolatia e ok) ci cu condensul capacului precum si apa care vine pe langa tevile de aerisire. Nu vorbim de cantitati mari, insa e enervant.

Mda, si dimensiunea capacului. Revin eu mai tarziu cu poze si vom gasi o solutie si la asta...

#32
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Postdon_King, on 1st May 2010, 06:11, said:

...Mda, si dimensiunea capacului. Revin eu mai tarziu cu poze si vom gasi o solutie si la asta...
Eventual da si ceva cote la chepeng si scara. Pozele cred cred ca fac cat 2 pagini de vorbe.

#33
hrs

hrs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.09.2006
Foarte buna ideea acestui topic. In curand am sa incep si eu constuctia unui beci in locul caminului pentru hidrofor, nu am hidrofor pentru ca folosesc o pompa submersibila, si de aceea m-am decis sa fac un beci. Beciul va fi construit din caramida recuperata cu stalpisori de beton, placa armata peste care voi pune 30-40 cm de pamant. Voi face hidroizolatie cu carton bitumat, parca asa se numeste. Intre placa si pamant voi avea un strat de 5cm de polistiren si acelasi carton bitumat. Insa nici eu nu am ajuns inca la o solutie cu accesul in beci, e o mare dilema :).

#34
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

View Posthrs, on 2nd May 2010, 16:57, said:

Daca ai ceva planuri sau schite si doresti sa le impartasesti cu noi, esti binevenit  :thumbup:

#35
andreialex

andreialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 31.08.2008
Maine dimineata torn elevatia fundatiei si beciul. Beciul nu a fost prevazut in proiect. Fiind vorba de un duplex, va fi in spatele casei,pe linia peretelui despartitor. Deasupra beciului va fi magazia de scule, alipita casei, finisata la fel ca si casa pentru a nu "se da de gol" ca e magazie.
Beciul va avea 3m x 1,8m x2,10m h, numai ca in interior va fi impartit in 2 prin rafturi de depozitare. Si atunci per fiecare casa beciul va avea 1,5x x 1,8m x 2m.

Attached File  17.JPG   654.85K   731 downloads  Attached File  30.JPG   577.44K   810 downloads  Attached File  31.JPG   555.23K   848 downloads


Magazia si beciul vor veni cam asa (scuzati caricatura de desen)

Attached File  Magazie.JPG   127.03K   745 downloads

La mine pamantut e beton. Prima panza e pe la 13m. La studiul Geo mi-au spus ca pot sa-mi fac un bloc fara probleme!
Constructorul mi-a spus ca va hidroizola cu un aditiv bagat in beton.
Si eu m-am lovit de problema scarii. Momentan am gasit urmatoarea solutie. Beciul fiind foarte mic, voi folosi o scara metalica verticala, prinsa in beton. Voi mai folosi si o scara (de fapt cateva trepte mobile) gen scara de biblioteca. Vor fi 3-4 trepte pline, care vor avea 2 carlige si in felul asta se poate agata de scara metalica. In felul asta odata ce-ai coborat in beci, poti muta scara mobila in functie de ce treburi desfasori. De asemenea cand urci cu greutate (borcane, sticle pretioase, etc) urcand cele cateva trepte de pe scara mobila, poti ajunge sa-ti asezi bagajele pe podeaua magaziei, continui urcarea fara bagaje pe scara verticala inca cateva trepte. Orice alta scara, cu o inclinatie de confort, imi blocheaza tot beciul.

#36
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
la scara metalica sunt foarte bune treptele de forma

Attached Files

  • Attached File  b.JPG   10.51K   97 downloads

Edited by mcbos, 02 May 2010 - 20:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate