Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum sa construim un beci

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#163
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu as lasa usile acelea asa cum sunt, adica fara sa dau gauri in ele.  As trage aerisiri pe peretii laterali usii, o teava la nivelul solului iar pe peretele opus alta la partea superioara. Pe cea de jos as pune-o un pic mai groasa si as mai plimba-o putin prin pamant pentru ca aerul rece sa se mai incalzeasca, iarna sa aiba valori pozitive indiferent de gerul de afara. Cam asa ceva prevad la viitorul beci.

#164
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Cu ce te incurca daca prevezi usile cu nite gauri in partea de jos? Mi se pare ca aerul ar intra mai bine asa decat cu o teava de pvc introdusa in beci.
Din ce am vazut, scarile care duc in beci (varianta scarilor oblice, nu verticale) ar trebui sa aiba dimensiunile optime si ergonomice de h=17cm, si adancime=29 cm. Dar nu am gasit nicaieri cam cat ar trebui sa fie latimea scarilor?
De asemenea, ce dimensiuni trebuie sa aiba acel camin mic facut in partea de jos a beciului, care se umple de apa in caz de infiltratii/inundatii si din care se scoate apa cu o pompa cu flotor?

Edited by sov, 23 January 2018 - 17:04.


#165
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Am mai facut o schita calculand lungimea scarilor de cca 3,5 m  lungime ,la un beci cu h de 2 m. Ca sa ma pot incadra in configuratia terenului, beciul nu mi-a iesit un dreptunghi ca forma, ci asa cum se vede in imagine hasurat cu galben. Ce e cu contur negru va fi magazia de deasupra beciului, de marimea 6x2,5 m, deci placa va fi nu numai deasupra beciului, ci pe toata  suprafata de 6x2,5m.  Vad cateva probleme:
1)Intrarea in magazie nu se va face anevoios din cauza scarilor, chiar daca las un loc de 1mp inainte de prima treapta?
2)E vreun inconvenient ca beciul nu e un dreptunghi?
Sau sa fac beciul ca in figura 2 ? , insa in acest caz mi se pare cam mica latimea beciului de numai 2 m. Nu ma pot intinde mai mult de 3 m latime totala cu tot cu scari.

Attached Files



#166
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsov, on 23 ianuarie 2018 - 16:49, said:

........
Din ce am vazut, scarile care duc in beci (varianta scarilor oblice, nu verticale) ar trebui sa aiba dimensiunile optime si ergonomice de h=17cm, si adancime=29 cm. ...
Nu neaparat deoarece nu este o scara de zi de zi . Se pot face mai inalte . Cititi un normativ de scari .

#167
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

View Postsov, on 23 ianuarie 2018 - 16:49, said:

Cu ce te incurca daca prevezi usile cu nite gauri in partea de jos? Mi se pare ca aerul ar intra mai bine asa decat cu o teava de pvc introdusa in beci.
Din ce am vazut, scarile care duc in beci (varianta scarilor oblice, nu verticale) ar trebui sa aiba dimensiunile optime si ergonomice de h=17cm, si adancime=29 cm. Dar nu am gasit nicaieri cam cat ar trebui sa fie latimea scarilor?
De asemenea, ce dimensiuni trebuie sa aiba acel camin mic facut in partea de jos a beciului, care se umple de apa in caz de infiltratii/inundatii si din care se scoate apa cu o pompa cu flotor?
Te-ai gandit cum o sa arate usa aia de termopan (banuiesc) cu niste gauri? Poate sa fie o idee buna cum vrei tu, dar trebuie sa pui ceva grilaj peste gaurile alea sa nu-ti intre vreun soarec pe acolo. Mai bine comanzi din prima o usa fara pragul de jos cum sunt pe la magazine si-ti intra aerul pe dedesubt. Dar o sa cam intre frigul pe acolo, daca-s cateva zile cu -15 grade, poate sa scada sub zero in beci. Eu am bagat un dop de polistiren in teava de aerisire ca acum am 3 grade.
Putul este o solutie de avarie, nu este nevoie daca se face hidroizolatie buna. Eu nu l-as face, dar preventiv as lasa un cerc cu diametru de 40 cm intr-un colt unde nu as turna beton, ca sa nu fiu nevoit sa sparg daca sunt probleme. Daca faci puț, cu cat mai adanc cu atat mai bine. Eu am sapat cam un metru ca nu am putut mai mult si am bagat un tub portocaliu de canalizare cu diametru de 40 cm, iar deasupra i-am pus un grilaj de fier sa nu cada ceva inauntru.

Edited by sandel1, 23 January 2018 - 23:31.


#168
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Am înțeles. Și în legătură cu scările, ce dimensiuni au?

#169
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
Sau mai exact, ce lungime trebuie sa aibă pt un beci de 2 m adâncime, ma refer la scări oblice cu intrare în beci printr-o ușa laterala.

#170
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
la mine inaltimea treptelor este de aprox. 17 cm si latimea cam de-un metru. Nu stiu sa raspund la ultima intrebare. Banuiesc ca poti afla daca desenezi la cote pe o hartie milimetrica.

#171
lazio44

lazio44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.01.2011
Cum vi se pare ideea unui beci prefabricat?

https://www.olx.ro/o...re-ID9sRXx.html

Merita ingropat un bazin de genul asta sub un foisor?

Edited by lazio44, 29 April 2018 - 14:02.


#172
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Opinie. Nu va avea caracteristicile unei pivnite bune: umiditate  si temperatura. Si imi imaginez ca si pute misto :)

#173
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
readuc la lumina topicul acesta cu o intrebare noua :)

Vreau sa fac un beci langa casa, de fapt pe un teren liber.
Beciul vreau sa fie locuibil, in sensul ca nu il fac pentru muraturi/etc ci doar pentru recreere, asa ca este foarte important sa nu am umiditate si sa fie ventilat corespunzator.
Deasupra o sa fac un foisor(acoperit) cu gratar.

dimensiunile aproximative ar fi de L6 x l5 x h2,2 m.

Aproximativ date find aceste date, cam la ce costuri sa ma astept?
Usa de acces vreau sa fie cat de cat lina sa nu fie chin cand vrei sa intri/iesi. Cred ca la suprafata asta de poate face accesul destul de facil.

va multumesc pentru informatii.

#174
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.04.2006
.

View Postflp014, on 11 iulie 2019 - 11:10, said:

readuc la lumina topicul acesta cu o intrebare noua Posted Image

Vreau sa fac un beci langa casa, de fapt pe un teren liber.
Beciul vreau sa fie locuibil, in sensul ca nu il fac pentru muraturi/etc ci doar pentru recreere, asa ca este foarte important sa nu am umiditate si sa fie ventilat corespunzator.


Da si eu am nevoie de un beci stric pentru recreere. Sa nu aiba umiditate si sa fie izolat fonic .

#175
ATrica

ATrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2009
Buna !

Si eu sunt in cautarea unei solutii rapide si ieftine pentru un beci pe care sa-l situez sub o platforma pt autotuism, cu un umbrar deasupra.

Dimensiuni (interior): 200 X 300 cm, cu H=220 cm. 25 cm deasupra cotei 0.

Cat ar costa din beton ?
Cu beton hidrofug sau cu hidroizolatie ? Cum e mai bine ?

Am vazut si ceva prefabricat din plastic, dar nu am incredere in rezistenta lui peste 10-20 ani.

Astept cu interes sugestii, informatii.

Multumesc,
Alex

Edited by ATrica, 05 March 2020 - 17:44.


#176
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
REinviez discutia,

Am o magazie exact langa casa, cu pereti grosi de 40 cm, iar la intrare este ptotejata de o arcada de plexiglas pe prfil metalic. Asa a fost facuta cadn am cumparat.
Magazia tine diferenta de vreo 10 grade fata de exteriro, chiar daca are un gemulet de aerisire lasat deschis. O pot folosi si la depozitat alimente pe tot itmpul anului?

Care ar fi conditiile necesare?

#177
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Refac un beci si am cateva intrebari.
E vorba de un dreptunghi de 2,5 x 5 m peste care voi ridica o anexa cu bucatarie de vara si o mica magazie, plus terasa.
Cam 1 metru din lungimea beciului va iesi sub terasa.

Primele intrebari ar fi:
- pot pune polistiren extrudat pe cofragul placii, ca sa ramana ceva izolatie pe tavanul beciului? Nu se desprinde? Nu vreau sa gauresc placa pentru dibluri.
- are sens sa trag o priza de 220V in beci? Poate fi necesara? Ceva riscuri?
- ca trapa de acces in beci ma gandesc la o usa normala de PVC facuta pe comanda. Montata la orizontala. Ar fi ok? Accesul se va face din magazie. Sau asa ceva, sa ies mai ieftin https://www.dedeman....98-cm/p/6043296

La capitolul idei crete:
- as fi vrut ca peste placa sa pun 5-10cm de extrudat si apoi sa trag o sapa armata de 5-7cm grosime.
Merita efortul?
Sapa asta ar intari placa sau prin greutatea ei mai degraba produce stres suplimentar pe placa?

#178
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am polistiren extrudat la tavanul beciului ca deasupra e un dormitor și polistirenul a fost pus înainte de turnarea plăcii sub toată placa.
Nu s-a desprins, ba i-am tras și o tencuială cu plasa de fibră.
Evident ca am priza, din aia protejata cu capac IP sau IX nustiucât.
Am vrut sa pun usa de pvc dar n-a vrut socru-meu ca nu respira și face mucegai, prostii din astea. Poți sa pui 2 - 3 gauri de aerisire jos în ea cu capace cu plasa sa nu între goangele. Oricum trebuie aerisire, pui 2 tuburi de 110, unul sus în colț unul il duci jos în diagonală, eventual capace cu plasă sa nu între șobolanii, eventual unul din capace cu ventilator.
N-are rost sa izolezi asa mult dacă deasupra e magazie. Oricum în beci o sa ai temperatura mai constanta decât în magazie, cam 4...18 grade iarna-vara (ca asa tine pământul) dar fără alte condiții mai nasoale poți avea un interval chiar mai restrâns.

#179
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Multumesc.
De curiozitate, ce grosime are extrudatul pe care l-ai pus?
Nu m-as agita cu extrudatul daca nu ar fi acei ~3 mp care ies afara (adica sub terasa). Terasa e la Nord-Vest si acoperita, deci nu bate soarele pe placa decat poate o ora vara, spre apus.
Iarna ar fi expusa la inghet, dar nu cred ca ar fi o problema, desi ceva condens/promoroaca s-ar putea forma pe tavan, in acea zona.

PS. Un clip magistral, mai jos. La minutul 14 trateaza subiectul Ventilatie.
Interesanta-i treaba cu condensul de pe traseul de ventilatie, o sa ma gandesc cum fac sa-l previn.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EXxI2SvUw3s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#180
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Nu recomand trapă pentru că: butoi de varză, lăzi de mere, lăzi/saci cu cartofi. Ceva izolație trebuie la tavan eu am făcut șapă cu extrudat de 2, cu punți termice la greu și este cam la limită adică iarna când îi frig e chiciură pe tavan si se umezesc cartofii care stau pe raftul de sus.
Cu condensul de pe țeavă recomand ca la exterior să fie îmbrăcată într-un sandwich din polistiren, îl faci ca un cos de fum apoi îi tragi o plasă cu un strat subțire de masă de șpaclu.

Edited by sandel1, 07 October 2023 - 10:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate