Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Imprimante laser zi de zi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
nuldev

nuldev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.04.2005
In ultima vreme am vazut  pe aici mai multe intrebari de genul

"Ce imprimanta laser sa imi iau cu X lei?"

Ca raspundem acestei mirobolate :naughty:  intrebari as vrea sa aflu de la cei care au deja o imprimanta laser, fie ea A/N sau color, ce le place si ce nu le place la ea si mai important ce probleme au avut cu ea, daca au avut.
Un alt lucru important este cam care este costul/pagina si daca toner-ul se poate reumple.

Edited by nuldev, 29 June 2005 - 22:56.


#2
nuldev

nuldev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.04.2005
O sa incep eu ca sa prindeti curaj :)

De vreo cateva luni am la job 2 Samsung ML-2550. Toate bune si frumoase. Viteza mare, volum lunar recomandat la fel, cost/pagina cam 500 lei (vechi) cu toner original, calitate acceptabila avand in vedere ca se scoate numai text.
Se termina toner-ul si zic hai sa incercam un refill.  
Stiu, producatorul nu o recomanda, dar cum suntem in Romania, daca se poate mai ieftin incerci.
Hop si problema. Peste tot pe unde m-am dus mi s-a zimbit frumos si au ridicat din umeri. Toner-ul are un chip care trebuie schimbat si nu avem.
Se pare ca exista o firma care face asa ceva dar din pacate mai e de asteptat pana va ajunge si pe la noi.
O singura firma din Bucuresti mi-a zis ca au avut cateva de test si vor mai aduce la o data neprecizata. :angry:

Asa ca atentie la chip!

Edited by nuldev, 29 June 2005 - 23:15.


#3
c026radco

c026radco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.04.2005
Io lucrez la o banca si acolo toate imprimantele merg continuu, printam munti de extrase de cont, 12 ore/zi 5 zile/sapt. Avem urmatoarele:

- HP1100 - calitate foarte buna (text si grafic), viteza medie, consum mediu, prima pagina destul de repede (cam 5-8 secunde). Nu stiu cat e costul pe pagina. Tonerul se poate reincarca oriunde, nu am avut probleme cu el, merge cam 2 reincarcari fara sa se strice deloc calitatea (deci 3 utilizari in total). Daca nu tii neaparat la calitate mai poti baga inca 2 reincarcari. si te alegi cu cateva urme de la zgarieturile adunate pe cilindru. Conectare paralela.

- HP1300n - idem cu HP1100 dar cu urmatoarele diferente: viteza mare. Tonerul are diferente mici de forma dar capacitatea e aceeasi. In plus are placa de retea daca vrei sa o pui pe retea. Daca nu - paralel. Tonerul are un chip de care s-au plans cativa refill-eri dar care am aflat ca se ocupa doar cu monitorizarea gradului de umplere si cu numarul de pagini printate (pe care oricum nu am reusit sa il obtin). Daca ii faci refill o sa iti arate ca tonerul e gol dar te lasa sa printezi cat vrei. Ce e misto la HP-uri e faptu' ca sunt extrem de usor de desfacut si de umblat in ele.

- Xerox N17 - calitate medie (grafic chiar slab), viteza medie, consum mic, prima pagina dupa mai bine de 20 sec. Destul de zgomotoasa (are si ventilator care nu se opreste niciodata). Stie duplex. Tonerul este cat casa, printezi de te plictisesti cu el (nici la asta nu stiu costul/pag.), si se incarca tot cam de doua ori. Tonerul are si chip care, la fel, iti arata ca tonerul e gol dupa ce il reumpli dar te lasa sa faci ce vrei. Conectare prin lan (utp+bnc)+paralel.

Cam asta.

Mai folosim si cateva Kyocera care sunt niste scule misto tare (ca si telefoanele de altfel) numa' ca nu se gasesc la noi pe piata de retail si oricum sunt scumpute. Ce e iesti din comun la ele e ca poti sa cumperi de la importator pulbere pentru refill (iti da la punguta + palnie) si sa iti faci singur refill pentru ca tonerul are un capac cu usita si bagi pe acolo. In felul asta stii ca folosesti toner original si iti calculezi exact consumul.

#4
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
pai sa continui si eu cu HP :)

HP 4/4m/4+/4m+
-rezistente
-cartus de vreo 4000 de pagini/usor de reincarcat
-primele probleme pe la 40.000 de pagini

HP 5L/6L/1100
-cartuse destul de micute 1500-2000 de pagini
-destul de lente
-dupa 2 ani de utilizare se pietrifica pad-ul si nu mai stie sa foloseasca o singura foaie....foloseste cate 10

HP 5si/5siMx

-super durabile
-cartus 9000 de pagini
-rapide.....24pagini/min
-prima problema adevarata pe la 500.000 de printuri/se uzeaza pick-up rollerele
-duplex-ul da rateuri pe la 400.000 de printuri

HP 8000/8100/8150
idem 5si

HP 4P/5P/6P

destul de lente
cartus 2500 pagini
primele probleme pwe la 30.000 de printuri


HP4000
-destul de rapida
-cartus de vreo 5000 de printuri
-probleme pe la 200.000
-pe la 100.000 in mediu cumult praf o ia razna duplex-ul

ajunge ca am obosit

#5
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
crash, dar texas I cum sunt?  ;)
apropo, mai ai?

#6
nuldev

nuldev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.04.2005
Am si eu doua HP 5L cu aceeasi problema de pietrificare a pad-ului.

Ar mai fi Canon LBP-810 / LBP-1120 (vreo 10 :) )
A doua e doar cu USB. Amandoua merg doar sub windows.
Calitate buna dar lente.
Compacte.
Toner de 2500 de pag. Se poate reumple usor de 3 ori.
Functioneaza de cativa ani buni fara probleme.
Costul/pagina cu cartus original e de 600-700 lei/pagina.

Edited by nuldev, 01 July 2005 - 12:42.


#7
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Am pe birou un Samsung ML1710 careia tocmai i-a decedat tonerul. Am scos cam 2-3 mii de pagini, tonerul nou costa cam 3 milioane...dar ma gandeam sa-l reumplu. Sa-mi iau adio de la reumplut?

#8
nuldev

nuldev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.04.2005

Cipsu, on Jul 1 2005, 12:59, said:

Am pe birou un Samsung ML1710 careia tocmai i-a decedat tonerul. Am scos cam 2-3 mii de pagini, tonerul nou costa cam 3 milioane...dar ma gandeam sa-l reumplu. Sa-mi iau adio de la reumplut?

<{POST_SNAPBACK}>

N-am avut nici una din astea pe mana dar din ce-am vazut pe net au un fel de siguranta (glass fuse) care trebuie schimbata.
Incearca si spune-ne rezultatul.  :)

#9
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

nuldev, on Jul 1 2005, 13:22, said:

N-am avut nici una din astea pe mana dar din ce-am vazut pe net au un fel de siguranta (glass fuse) care trebuie schimbata.
Incearca si spune-ne rezultatul.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Acum trimit cartusul la umplut. In 15 min va spun ce zic baietii de la magazin.

#10
nuldev

nuldev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.04.2005
Cipsu impartaseste-ne si noua citeva din impresiile tale legate de imprimanta pls. :D
Calitate, zgomot, eventuale probleme.

#11
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
in primul rand imi cer scuze, am avut probleme cu netul.

Am dus cartusul la umplut, baietii l-au luat si au zis ca se rezolva, nu e nici o problema, costa 500.000

Calitatea printarii e ok, mai ales daca nu folosesti modul "toner save". Atunci e cam sters contrastul. Zgomotul e in limitele bunului simt. Nu am intalnit probleme mecanice, agatat de foi sau blocari inexplicabile. In tava intra cam 300-350 de coli. A reusit sa imprime si pe foi capsate uitate intre cele normale.
Parerea mea e ca raportul calitate-pret e foarte bun. ieftina si fiabila.
Un toner nou(3000 pag) costa 55-60 eur + TVA la dealer. In magazine probabil costa undeva pe la 80 eur+tva. O folosesc de 8 luni si am fost multumit de ea. Are atat cablu USB cat si paralel.

Astea ar fi specificatiile tehnice:
Samsung ML1710P, laser, 16ppm, 8MB, 600dpi, USB + paralel.

#12
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
A, si daca va adunati 5 le iau io ieftin ca braga de la dealer ca-mi iese si mie una gratis ca e superoferta.
aveti insa rabdare pana luni sa vedem rezultatul umplerii tonerului.

Edited by Cipsu, 01 July 2005 - 15:20.


#13
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Am incarcat tonerul la Samsung 1710P
merge super bine, si a costat 570000, dar a durat 3 zile....se pare ca e o singura firma in Bucuresti care le face...restul sunt doar clienti ai lor...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate