Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Zona Zell am See - Kaprun

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#37
masu

masu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.01.2008
Cateva poze, daca nu va suparati. :peacefingers:
Attached File  Grossglockner.JPG   215.13K   307 downloads   Grossglockner                                      Attached File  Ghetarul.JPG   199.23K   293 downloads  Ghetarul
Attached File  Parcarea.JPG   327.66K   260 downloads  Parcarea                                                       Attached File  Marmota_1.JPG   364.72K   344 downloads    Marmota 1
Attached File  Marmota_2.JPG   363.14K   314 downloads    Marmota_2                                               Attached File  Edelweissgrat.JPG   162.22K   266 downloads  Edelweissgrat
Attached File  Liechtensteinklamm_1.JPG   331.9K   219 downloads  Liechtensteinnklamm 1                   Attached File  Liechtensteinklamm_2.JPG   238.15K   214 downloads Liechtensteinnklamm 2
Attached File  Liechtensteinklamm_3.JPG   201.61K   161 downloads  Liechtensteinnklamm 3                   Attached File  Hallstatt_1.JPG   260.14K   280 downloads  Hallstatt 1
Attached File  Hallstatt_2.JPG   226.84K   224 downloads  Hallstatt 2                                                    Attached File  Hallstatt_3.JPG   220.38K   264 downloads Hallstatt 3

#38
Iahimardna

Iahimardna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.03.2010

View Postdenky, on 6th August 2010, 07:33, said:

Sub 60 euro/camera cu mic dejun e f greu sa gasiti.

Va recomand 2 statiuni unde am fost si as merge mereu, situate in alta zona decat cea prezentata aici.

Din nefericire sunt situate mai departe de zona in care intrati dinspre Italia.
Dar mie imi place Tirol-ul si as merge mereu acolo . . .
Daca intrati dinspre Merano ajungeti prin pasul Timmelsjoch (Passo del Rombo) chiar in Solden.

Recomand si 2 hoteluri unde a fost excelent, cu un raport calitate / pret foarte bun.

152 EUR, 2 persoane, 4 nopti cu mic dejun
Hotel Helvetia, Ischgl, Tirol (http://www.helvetia.ischgl.at/)


392 EUR, 2 persoane, 4 nopti cu demipensiune
Hotel Birkenhof, Solden, Tirol (http://www.birkenhof...dex.php?lang=en)

Vacanta placuta!

#39
belami

belami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.04.2007
Multumesc mult!

#40
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Anul asta, in iulie, cand am fost noi, in Zell am See erau foarte multi arabi, cred ca peste jumatate din turisti.
In Hallstatt e la fel?

#41
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Nu este la fel....in zell am see este o zona mai aparte si de aceea numarul mare de arabi.

#42
ramm_cristi

ramm_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.02.2007
noi am stat la pensiunea  Altenberger in zell am see din 1 august 4 nopti cazare 304 euro inclusiv micul dejun si parcare.conditiile ok, mai ales ca vila era putin mai sus de statiune si aveam o priveliste foarte frumoasa asupra statiunii si lacului.rezervarea am gasit direct de pe siteul statiunii,conditiile au fost bune.Am mers pe o zi senina si pe soseaua lor alpina, am prins grossglockner-ul in splendoarea lui,a doua zi am fost pe kitzsteinhorn, unde ne=am dat cu sania gratuit, plin de oameni si dispozitie buna, pacat insa ca au venit norii s-a lasat ceata si nu prea am avut posibilitatea de a remarca peisajul.Cum zicea mai inainte cineva si noi am remarcat in kaprun si zell am see foarte multi arabi.Pentru noi cele cele 4 zile au fost putine pentru cate ai de facut in zona. Venind dintr-o experienta nu prea placuta de la sovata, nu cred ca mai are rost sa repet ca la servicii stam in urma multora.

Attached Files


Edited by ramm_cristi, 08 August 2010 - 09:49.


#43
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
:) @Bogdan, multumesc.
Eu am fost extrem de surprinsa de nr mare de arabi. Am stat 6 nopti cazati in Zell am See, la pensiunea Wilhelmina, conditii foarte bune, am avut family room, micul dejun era OK (bun) dar identic in fiecare zi. Apoi am mai stat o noapte la Salzburg si am vizitat orasul.

Din Zell am vizitat ce a fost mai apropiat din zona (limitele de distanta fiind cascada Krimml, cheile Liechtenstein si statiunea Bad Gastein; bineinteles Grossglockner strasse care m-a impresionat cel mai mult), data viitoare as alege ca baza Hallstatt sau Obertraun sa vedem si Eisriesenwelt, Werfen, Dachstein, Five Fingers si ce mai e in zona aceea. (scuzati greselile de spell !)

Tot in zona Zell am mai fost la KitzlochKlamm si Sigmund klamm, foarte frumoase si neaglomerate, recomand! Liechtenstein klamm e frumos, spectaculos dar a fost foarte aglomerat in iulie.

Mi-ar placea ca zona unde ne vom caza sa fie mai putin urbanizata decat Zell am See, mai mult natura si mai putin oras. Pe malul lacului sa nu fie tren si promenada ci iarba si poteca/alee. O nimeresc bine la Obertraun sau Hallstatt?

#44
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
O nimeresti bine la Gosau...unde am stat 8 nopti....de la sosea(nu drumul national) cam 200m,fara tren ,cu multa verdeata,cu muntii Gosaukamm pe fundal etc. Si Obertraun este bine pozitionat,doar ca si pe aici trece si opreste trenul,iar Hallstatt este cam scump.
uite niste poze
Attached File  00091_Satul_Gosau.JPG   1.84MB   256 downloads
Attached File  00208_Asta_vedeam_din_camera.JPG   1.72MB   273 downloads
asta vedeam din balconul camerei....intr-o parte satul si in cealalta Gosaukamm

Attached File  00151_Grundlsee.JPG   1.83MB   281 downloads aici este o poza din vaporas a satului Grundlsee...minunat si aici.

Sunt multe sate dragute in zona...ai de unde alege. :)

#45
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
@Bogdan, multumesc mult, foarte frumoase poze si locuri!
Cam asta imi doresc pt data viitoare :)

#46
HR.Hunter

HR.Hunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.12.2005
Am revenit si noi din Kaprun unde ne-am simtit excelent timp de 5 zile.
Am stat intr-un apartament din pensiunea Walderhof pe care v-o recomandam si voua. Apartament mare si foarte frumos, 2 camere, bucatarie si baie, pe care am dat 220Euro pentru 4 nopti (2 adulti si un copil).
Initial aveam rezervat un alt apartament dar cand am ajuns acolo proprietara ne-a dat altul, mai mare. Nice!
Attached File  DSC00500.jpg   327.41K   189 downloads Attached File  DSC00675.jpg   331.21K   211 downloads
Pensiunea este retrasa, dar totusi la 7-8 minute de mers pe jos de centrul Kaprun-ului. Billa e la 500 de m distanta si Spar la vreo 2 km.

Pretul apartamentul a inclus si cardul Zell am See/Kaprun de care am beneficiat din plin. In afara de Grossglockner unde am platit 26 Euro, in toate celelalte locatii in care am fost intrarea a fost Gratis datorita cardului: Schmitten, varful Kitzsteinhorn (urcat cu 3 teleferice pana sus), barajele din Kaprun, plimbare cu vaporul pe lacul Zell, Sigmund Thun Klamm, NationalPark World (foarte fain de vazut, mai ales pentru familiile cu copii), piscina din Kaprun si cea din Zell am See, etc.

Pozele sunt, in ordine: Vedere de pe lacul Zell, parte din Zell am See vazuta de pe lac, cascadele Krimml si cheile Sigmund Thun.
Attached File  Boat_cruise.jpg   325.74K   219 downloadsAttached File  Zell_am_See.jpg   338.33K   204 downloads
Attached File  Krimml1.jpg   335.47K   218 downloadsAttached File  Krimml2.jpg   422.07K   180 downloads
Attached File  SugmundThun_Klamm1.jpg   576.29K   218 downloadsAttached File  SigmundThun_Klamm3.jpg   453.58K   212 downloadsjpg]Attached File  SigmundThun_Klamm2.jpg   524.22K   187 downloads

Edited by HR.Hunter, 15 August 2010 - 12:03.


#47
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostHR.Hunter, on 15th August 2010, 13:01, said:

Am revenit si noi din Kaprun unde ne-am simtit excelent timp de 5 zile.
Am stat intr-un apartament din pensiunea Walderhof pe care v-o recomandam si voua. Apartament mare si foarte frumos, 2 camere, bucatarie si baie, pe care am dat 220Euro pentru 4 nopti (2 adulti si un copil).
Initial aveam rezervat un alt apartament dar cand am ajuns acolo proprietara ne-a dat altul, mai mare. Nice!
Attachment DSC00500.jpg Attachment DSC00675.jpg
Pensiunea este retrasa, dar totusi la 7-8 minute de mers pe jos de centrul Kaprun-ului. Billa e la 500 de m distanta si Spar la vreo 2 km.

Pretul apartamentul a inclus si cardul Zell am See/Kaprun de care am beneficiat din plin. In afara de Grossglockner unde am platit 26 Euro, in toate celelalte locatii in care am fost intrarea a fost Gratis datorita cardului: Schmitten, varful Kitzsteinhorn (urcat cu 3 teleferice pana sus), barajele din Kaprun, plimbare cu vaporul pe lacul Zell, Sigmund Thun Klamm, NationalPark World (foarte fain de vazut, mai ales pentru familiile cu copii), piscina din Kaprun si cea din Zell am See, etc.

Pozele sunt, in ordine: Vedere de pe lacul Zell, parte din Zell am See vazuta de pe lac, cascadele Krimml si cheile Sigmund Thun.
Attachment Boat_cruise.jpgAttachment Zell_am_See.jpg
Attachment Krimml1.jpgAttachment Krimml2.jpg
Attachment SugmundThun_Klamm1.jpgAttached File  SigmundThun_Klamm3.jpg   453.58K   212 downloadsjpg]Attachment SigmundThun_Klamm2.jpg
esti sigur/a ca la barajele de la Kaprun si Kitzsteinhorn pretul a fost 0? din cate imi amintesc eu (am fost in 2007) cel putin la acestea 2 aveai o reducere, dar nu erau gratuite ..... cel putin la acestea unde implica transportul asigurat de ei (motorina+ transport cablu sau platforma) nu cred ca erau free

#48
HR.Hunter

HR.Hunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.12.2005
Sunt cat se poate de sigur. La Kitzsteinhorn nici nu mi-au dat bilete, la toate telefericele am trecut direct cu cardul Zell am See.

#49
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Cardul asta e format nou, din vara asta. L-am avut si noi, de la cazarea din Zell am See si la fel, am avut telecabina pe Ktzsteinhorn si pe Schmittenhohe gratuit, o singura data in 6 zile. Toate celelalte transporturi pe cablu care functionau erau gratuite nelimitat. Cardul asta e valabil numai pe perioada verii.

#50
Old-Smokie

Old-Smokie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 07.04.2008

View Postmdt, on 16th August 2010, 08:54, said:

Cardul asta e format nou, din vara asta. L-am avut si noi, de la cazarea din Zell am See si la fel, am avut telecabina pe Ktzsteinhorn si pe Schmittenhohe gratuit, o singura data in 6 zile. Toate celelalte transporturi pe cablu care functionau erau gratuite nelimitat. Cardul asta e valabil numai pe perioada verii.


Salutare tuturor,

Va scriu chiar din Kaprun, multumesc pentru informatiile postate - in special lui Bogdan DSN pentru cele de pe vechiul forum.
Stau la o pensiune de 3 stele, aproape de iesirea spre Kitzsteinhorn, gasita pe net, 7 nopti cu mic dejun excelent, camera dubla spatioasa, baie proprie, balcon, internet wirelles free, parcare, cardul Zell am See - Kaprun inclus, tarif 380 E pentru 2 persoane.
Cardul acestei zone nu se poate cumpara, se acorda de unitatea de cazare (daca este afiliata la program, cei mai multi nu sunt) cu valabilitate egala cu perioada cazarii.
De maine, 23 august, nu se mai poate urca pe Kitzsteinhorn pe ultimul tronson pana la 3029 m, deoarece se lucreaza la statia de sosire, lucrarile se vor termina in decembrie. De asemenea, piscina din Zell am See este inchisa pentru renovari. Cea din Kaprun (Optimum) functioneaza, dar este sub Freizeit Arena din Soelden.
Am folosit cardul din plin si in 5 zile am economisit aprox. 130 E de persoana.
Recomand fara ezitare aceasta zona, cu o singura mentiune - este necesara o minima conditie fizica si incaltaminte adecvata pentru a face fata anumitor activitati care necesita mult mersul pe jos, in special urcatul in panta.

Va doresc tuturor vacante placute !

#51
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 17.05.2004
cam ce temperaturi sunt in septembrie???

#52
andi_d_cluj

andi_d_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2008
Salutare!
Tocmai m-am intors din concediu din Austria si, deoarece m-am folosit din plin la pregatirea concediului de informatiile postate pe acest forum, ma simt dator sa revin cu impresiile si informatiile acumulate pentru a putea fi de ajutor celor care doresc sa petreaca in aceasta tara concediul de odihna.
In primul rand concediul, gandit a fi unul de criza, cu un buget destul de redus avand in vedere destinatia,  a fost impartit in doua: 3 zile in Viena si 5 zile in Zell Am See. Din start trebuie sa marturisesc ca daca as planifica din nou concediul as gandi o singura locatie, pentru ca  - desi ne consideram o familie activa – in anumite momente am simtit ca facem maraton pentru a putea vedea si a ne putea bucura de tot ceea ce ne-au oferit cele doua locatii.
Drumul la dus l-am parcurs dintr-o singura bucata – Cluj-Napoca – Viena, aproximativ 650 de km. Taxele de drum au fost cele pe care deja le stiti: vignetele din Ungaria si Austria, respectiv 10 si 7,6 euro. Am preferat traseul Cluj-Napoca – E60 – Budapesta M0 – M4 – A4 – Viena, in locul traseului prin Debrecen, deoarece a fost mai scurt cu aproximativ 50 km, iar dupa calculul GPS-ului nu am pierdut mai mult de 30 minute (din Debrecen se intra pe autostrada in timp ce pe E60 incepe autostrada doar la vreo 50 km de Budapesta – langa Albertisa). Cu benzina am alimentat din Romania, din Viena la 1,2 euro / litru, din Zell Am See la 1,18 euro / litru si la iesirea din Austria, ceva mai scump, la 1,35 euro / litru. Pentru cei 2300 km pe care i-am parcurs dus-intors, micul meu Corsa, cu 3 persoane, bagaje si aer conditionat, inclusiv traseele alpine parcurse cu masina, a consumat in medie 6,2l / 100km.
Cazarea in Viena a fost rezervata din timp, respectiv din luna aprilie, un apartament cu 3 camere, complet mobilat, utilat in cartierul Ottraking, un cartier oarecum spre periferia Vienei, dar care are parcarea gratuita, un aspect foarte important care ne-a scutit de multe batai de cap si de bani dati pe parcari. Apartamentul se numeste Katharina, daca vreti sa il gasiti pe net - http://grossbritanni...tementswien.at/. Pretul a fost de 109 euro pe zi pentru 6 persoane (am fost 2 familii – 4 adulti si 2 copii).
In urma documentarii de pe forum, am facut dinainte o planificare oarecum militareasca a timpului petrecut in Viena, astfel incat sa imbinam relaxarea cu ceea ce merita vazut, de aceea si relatarea ar putea sa para punctuala si pe alocuri prea riguroasa, in scopul de a fi util.
Inaine de toate am achizitionat Viena Card cu 18,5 euro de persoana, pentru copii – unul de 5 ani si altul de 13 ani – nu a fost necesar deoarece au avut gratuitate. Aici vreau sa fac o paranteza: mijloacele de transport in comun sunt atat de bine puse la punct si e atat de usor pentru un turist care are la indemana doar harta Vienei si harta liniilor de metrou sa gaseasca tot ceea ce isi doreste, incat va rog sa ma credeti ca e o bataie de cap inutila sa folositi masina. Pe langa faptul ca va ofera gratuitate pe toate mijloacele de transport in comun, cu Viena Card beneficiati de reducere la anumite obiective si, cate un euro de aici, cate unul de dincolo, una peste alta investitia se amortizeaza. Asta in conditiile in care parcarea este o reala problema in Viena, parcarile sunt scumpe, iar o singura calatorie cu metroul costa 1,8 euro.
De mentionat ca pentru familiile cu copii peste 6 ani s-ar putea sa fie avantajos doar un bilet pe 3 zile pentru transport gratuit cu 13,6 euro, intru-cat aproape toate obiectivele au tichete cu reducere pentru familie care de regula sunt mai avantajoase decat reducerea cu Viena Card – asta la un calcul aproximativ pentru ceea ce am vizitat noi – puteti face un calcul prin accesarea paginilor web ale obiectivelor si sa va faceti un calcul exact.
In prima zi, deoarece am ajuns doar dupa-amiaza am vizitat Catedrala Sf. Stefan, Parlamentul Austriei, Primaria si Prater-ul.
In Catedrala Sf Stefan – Stephansdom – considerata a fi un simbol al libertatii austriecilor, intrarea este gratuita in catedrala propriu zisa. Pentru vizitarea catacombelor si a turnului exista tarife, insa noi ne-am multumit doar cu catedrala, un monument arhitectonic, atat in interior cat si in exterior, care nu merita ratat sub nici o forma.
Parlametul austriac si Primaria sunt impresionante si merita vazute in special pe inserate, ceea ce am si facut. Sunt foarte aproape una de alta, la o statie de metrou – adica vreo 10 minute de mers pe jos.
Prater-ul, celebrul parc de distractii al Vienei este, de asemenea, de preferat, a fi vizitat seara. Nu puteti rata roata cea mare din Prater pentru care merita sa cumparati un bilet combinat cu Turnul Dunarii la 11,4 euro / adult si 3,5 euro pentru copil  - in aceasta situatie nu se foloseste Viena Card-ul. Desigur, panorama Vienei din roata mare este impresionanta si face toti banii. In rest, celelalte distractii, foarte multe la numar, tin de marimea buzunarului. Exista si sectiuni pentru iubitorii de adrenalina, unde te apuca ameteala doar cand privesti, dar pentru asta nu va recomand sa mergeti cu stomacul plin nici macar pentru a privi .
A doua zi am rezervat-o in totalitate Schonbrun – ului. Am luat un bilet Classic Pass Light pentru adulti la 13,5 euro cu reducere, iar pentru familie era un family ticket la vreo 33 de euro, parca. Oricum pentru o familie cu copii peste 6 ani (in Viena pentru copiii sub 6 ani e gratuit aproape peste tot) iesi mai ieftin cu family ticket decat cu Viena Card. Biletul a inclus apartamentele imperiale, vizita la gradina printului mostenitor cu foisorul romantic, urcarea la Gloriette si Maze-ul (labirintul). Suficient cat sa ne ocupe o mare parte din zi – ei estimeaza ca un asemenea tur dureaza 3,5 ore, insa daca vrei sa nu alergi poti rezerva linistit 5-6 ore. Desigur ca tot ceea ce vezi este impresionant si grandios, insa pentru a intelege mai bine insemnatatea lucrurilor pe care le vezi e bine sa pui mana pe o carte de istorie inainte si sa treci in revista istoria Habsburgilor, altfel la vizita in palat s-ar putea sa pierzi putin sirul relatarii. Nu au audio guide in limba romana, dar au un ghid scris care prezinta acelasi lucru si cu care poti intelege fara probleme despre ce este vorba, in mare. Gradinile sunt impresionante in special pentru cei pasionati de fotografie. Labirintul este de-a dreptul amuzant, cu siguranta le va face placere copiilor pentru ca are si un mini-maze unde pot face tot felul de chestii nastrusnice si in plus un parc de joaca doar pentru ei. De altfel este amuzant nu doar pentru ei ci si pentru adulti, fapt pentru care am pierdut o mare parte din vreme pe acolo pe unde se povesteste ca aveau loc intalnirile amoroase dintre personajele de la curtea lui Franz si Sissi. Drumul pana la Gloriette, desi destul de lung dupa o zi de umblat prin palat merita efortul pentru ca deschide o panorama deosebita asupra Schonbrunn-ului dar si asupra Vienei. Una peste alta, daca ai timp la dispozitie poti pierde o zi intreaga in palat fara sa te plictisesti.
Noi am grabit putin pasul si i-am consolat si pe copii dupa o zi atat de obositoare pentru ei cu gradina zoologica din interiorul palatului, despre care se spune ca este cea mai veche gradina zoologica din Europa. Biletul de intrare- 12 euro cu Viena Card pentru adulti si 6 euro pentru copii peste 6 ani. Pe langa faptul ca vezi toate animalele pe care le stii dar si pe care nu le stii gradina are cateva particularitati. In primul rand pentru fiecare animal s-a incercat reproducerea habitatului sau natural, astfel ca gradina are o suprafata foarte mare si din acest punct de vedere este destul de solicitanta. Un incovenient ar fi ca, animalele nefiind in custi ci in spatii largi, special amenajate, in unele situatii trebuia sa astepti pana cand un anumit animal isi facea aparitia pentru a fi vazut. Pe langa clasicii lei, ursi (inclusiv koala, panda, ursul polar), tigri, gheparzi, rinoceri, hipopotami, elefanti (am vazut un elefantel de doar cateva zile) gradina zoo are cateva spatii distincte.
Astfel, are o sera amenajata pe trei nivele cu clima tropicala unde puteti vedea lilieci in libertate (nu prea e funny) si tot felul de animale specifice acestei clime. De asemenea are  amenajat un acvariu superb, care reproduce mediu marin iar la un moment dat treceti printr-un acvariu – tunel si vedeti pestii plimbandu-se deasupra voastra. Eu unul am avut impresia ca sunt capitanul Nemo la bordul Nautilus-ului. Ca sa nu mai lungesc vorba, pentru copii dar si pentru adulti, o adevarata excursie pe care nu o poti regreta.
Seara am rezerat-o Turnului Dunarii (Donauturm). Acesta este un turn de 252 de metri inaltime, iar undeva la 150-160m, pe care ii puteti urca fie pe scari (doar 776), fie cu liftul, se afla o platforma de observare cu o panorama extraordinara asupra Vienei si o cafenea care se roteste, astfel ca in timp ce serviti un apple-strudel la 3,10 euro puteti avea o panorama deosebita cu intreaga Viena. De asemenea, la acelasi nivel exista si un restaurant dar, bugetul fiind unul de criza nu prea am fost interesati . A! Era sa uit – pentru amatorii de bungee-jumping exista o platforma de unde va puteti face meseria – evident contra-cost ...
Ultima zi am rezervat-o Hofburg-ului. Pentru un bilet de 8,9 euro de adult respectiv 5,9 euro pentru copii cu Viena Card am putut vedea 3 chestii importante: Apartamentele imperiale, Muzeul de argintarie si Muzeul Sisi – fiecare reprezentand in felul sau o lectie de istorie.
Muzeul de argintarie cuprinde obiecte de inventar din argintaria Curtii Habsburgilor si din sala de mese care au fost trecute in proprietatea Republicii Austria dupa caderea monarhiei. Muzeul prezinta o imagine a luxului opulent de la curtea imperiala, a risipei care domnea la o asemenea curte si colectii de o valoare inimaginabila a mai multor membri ai dinastiei de Habsburg.
Muzeul Sisi reprezinta o biografie a neobisnuitei si totodata a, poate, celei mai faimoase imparatease din dinastia Habsburgilor. Compartimentat in  6 incaperi muzeul, care cuprinde numeroase exponate ce au apartinut Elizabetei, reconstruiesc intr-o maniera dramatica, pe alocuri macabra, destinul acesteia si o insotesc din copilarie si pana in momentul asasinarii ei.
Apartamentele imperiale prezinta cadrul personal de viata al  imparatului Franz Joseph si al Elizabetei cu cele 19 camere de lucru si de locuit ale acestora. Camerele cuprind elemente istoric autentice care dau greutate Hofburgului – ca obiectiv de importanta istorica si totodata releva anumite aspecte din viata suveranilor care au fost odata locatarii ei.
Surpriza placuta a fost audio-guide-ul gratuit in limba romana care va poate insoti prin imensitatea Hofburgului sau, la alegere, descrierea scrisa a turului – dar nu amandoua in acelasi timp. In interiorul palatului fotografiatul este interzis, desi nimeni nu sta cu biciul in spatele tau sa te verifice, asa ca, pe alocuri, nu a am putut rezista tentatiei de a fura cate o imagine.
Dupa Hofburg, am facut o plimbare pe langa Biblioteca Nationala, cele 2 muzee gemene – Muzeul de istorie si Muzeul Stiintelor Naturale si ajunsi in centru am vizitat si Cripta imperiala din cadrul bisericii Capucinilor – locul unde sunt ingropati toti membrii monarhiei de Habsburg. Oarecum macabra, dar interesanta prin ideea in sine, cripta are in centrul ei, in mod evident, mormintele lui Franz Joseph, al lui Sisi si al lui Richard, fiul sinucigas al acestora. Intrarea ne-a costat undeva in jur de 15 euro de familie, fara reducere cu Viena Card.
Pentru a impaca si fetele, oarecum plictisite si obosite de atata istorie, ultima dupa-amiaza am petrecut-o pe celebra strada de cumparaturi Maria Hilferstasse. A fost mai mult o plimbare pentru ca bugetul de criza nu ne-a prea lasat sa ne aventuram prea mult la shopping.
Desigur, nu am putut rata nici snitelul vienez pe care l-am asortat cu un wurst la 2 metri la unul din restaurantele Centimeter (chiar la iesirea din statia de metrou Alser Strasse). Cu mai putin de 40 euro am mancat amandoua familiile pe saturate.
In ultima seara - vizita la Rathaus unde incepea festivalul filmului. Am prins un concert de jazz proiectat pe un LCD imens montat pe Primarie la care, desi nu era live, toate locurile special amenajate pentru vizionare erau pline. In rest, standuri de bere, mancare, o atmosfera civilizata, relaxata, curata.
Ca observatii personale, Viena este centrata in jurul imaginii imparatului Franz Joseph si a imparatesei Elizabeta, imagine pe care vienezii vor incerca sa ti-o vanda in toate modurile posibile. Este un oras curat (nu mai era cazul sa o spun), aerisit, cu un trafic mult sub ceea ce vedem in ”marile metropole romanesti”. Explicatia am gasit-o dupa ce, timp de 3 zile am umblat cu mijloacele de transport in comun vieneze. Acestea sunt atat de bine puse la punct si de rapide incat eu unul nu am gasit vreun motiv logic pentru care sa te supui chinului de a inlocui metroul – care acopera toata suprafata Vienei in mod rapid si eficient – cu masina. Cu o harta micuta a metroului si o harta cu localizarea principalelor obiective din Viena – pe care le gasesti la orice statie de metrou – te vei descurca mai bine decat in propriul tau oras din Romania.
In materie de shopping nu prea ma amestec, dar pentru cumparaturi curente sotia spune ca, in principiu, Hofer-ul este cel mai rezonabil. Nu trebuie sa va asteptati la minuni. Ca o medie, preturile sunt undeva cu 20-25% mai scumpe decat la noi, dar gasiti si produse mai ieftine si de calitate pe care merita sa va aruncati ochii – si eventual banii.
Cei 482 km de la Viena la Zell Am See i-am facut pe autostrada, din ratiuni de timp, renuntand cu parere de rau la Romantikstrasse. Ne-am abatut totusi din drum pentru a vedea, la vreo 50 km de Viena spre Salzburg, Manastirea Stift-Melk. Este o abație istorică a benedictinilor din Austria datand din secolul XI, una dintre cele mai faimoase locuri istorice ale creștinismului monahic european care are in centrul ei o cladire construita in stil baroc in secolul XVIII si imbina intr-un stil elegant modernismul cu traditionalismul. Este nu doar o manastire ci si o scoala teologica ce a rezistat multor pericole de-a lungul istoriei austriece.
Zell Am See este o statiune pitoreasca situata intr-o zona extraordinara, pe marginea lacului Zeller din apropiere. Rezervarea a fost facuta de asemenea din timp la Vila Kristall - http://www.kristall-zell.at/ . Un apartament cu trei camere pentru ambele familii, complet utilat, modern, curat la 100 euro pe zi in care a fost inclusa curatenia finala, prosoape, lenjerie la care se adauga taxa de turist de 1,2 euro per persoana, pe zi. Intre facilitati vila are piscina interioara, spatiu de plaja, sauna gratuita de 2 ori pe saptamana, solar contra-cost, masa de tenis, spatiu de joaca pentru copii. Gazda, o femeie foarte agreabila, care ne-a ajutat cu toate informatiile de care am avut nevoie indiferent de ora la care am solicitat-o. Vila este situata la periferia Zell Am See, la 1,5 km de lac, dar in  apropiere de o zona comerciala la 500m de Hofer, Billa, Penny.
Attached File  DSCF3764.JPG   4.8MB   172 downloads
Am preferat hranirea in regie proprie fiind mult mai avantajos decat demipensiunea, desi era posibila servirea micului dejun la vila pentru 9 euro de persoana. Oricum, fiind atat de preocupati sa vedem cat mai multe am “sarit” in fiecare zi peste masa de pranz, de multe ori cina lungindu-se seara tarziu.
Adevaratul castig, insa, a fost cardul Zell Am See-Kaprun. Este un card aparut doar in acest an si l-am primit toti cei 6 care am fost cazati in apartament. Acesta ne-a oferit urcarea gratuita pe Kitzsteinhorn, intrare gratis la cheile Sigmund Thun Klamm din Kaprun, la barajele din Kaprun, la piscina de pe malul lacului din Zell Am See, la piscina interioara si exterioara din Kaprun, la Krimmler Wasserfalle,  plimbare gratis cu vaporul pe lac, reducere 2 euro la urcarea pe Glossglockner Hohalphenstrasse, ,transportul in comun gratis in Zell Am See si spre Kaprun. Asteea au fost reducerile cele mai importante, pe care am apucat noi sa le folosim, pe langa acestea fiind si altele, suficient de multe pentru a petrece un concediu de 10 zile fara sa te plictisesti si fara sa vezi de 2 ori acelasi lucru. Pe scurt, cand am tras linie si am calculate economia a fost in jur de 200 euro de familie, pe care, fara card ar fi trebuit sa ii scoatem din buzunar pentru a vizita toate aceste minunatii.    
Ca atare, inca din prima zi ne-am pus pe treaba, hotarati sa folosim din plin avantajele oferite de card. Am inceput cu Kitzsteinhorn-ul, deoarece de a doua zi ultima telecabina, care duce la 3203m urma sa intre in revizie si nu se mai putea urca. Cu un sistem de doua telegondole si o telecabina am ajuns in varf in mai putin de jumatate de ora cu tot cu astepatatul dupa telecabina. La al doilea “pit-stop”, la Alpin Center situat la 2500m este un restaurant dragut unde puteti servi masa pe ritmurile intonate de o orchestra (!!!!). Sus, la 3203 m este amenajata o partie cu zapada, cu tot felul de sanii, boburi, biciclete de zapada – din partea casei, pe care le poti folosi in voie spre bucuria copilor dar si a noastra, a parintilor. Si daca nu esti destul de incantat de panorama incredibila care ti se ofera cu cele mai inalte varfuri din Austria, de ideea de a te da da prin zapada in luna august, gazda austriaca te uimeste si cu o banda electrica ce te duce singura in varful partiei – ca sa nu te obosesti prea tare. Si asta, repet, la 3203m. Pentru Kitzsteinhorn puteti sa va rezervati linistiti jumatate de zi, mai ales daca sunteti cu copii, pentru ca nu va va lasa inima sa plecati mai repede.

Attached File  DSCF3827.JPG   4.79MB   272 downloads Attached File  DSCF3853.JPG   4.73MB   179 downloadsAttached File  DSCF3910.JPG   4.75MB   214 downloads

Ca urmare, dupa ce am coborat nu prea ne-a mai ramas foarte mult timp asa ca ne-am abatut  pe la  Sigmund Thun Klamm – cheile din Kaprun care sunt pe drumul de la Kitzsteinhorn spre Kaprun. Cheile au o lungime de 320 m, de-a lungul careia sunt amenajate scari din lemn, suspendate. Spectacolul este deplin datorita apei care cade cu repeziciune pe langa tine, atat de aproape incat ii simti adierea rece. Traseul scurt, pentru care am optat si noi,  pana la baraj, se termina cu o splendida cadere de apa si dureaza cca 40 minute. Traseul lung, cu plimbarea pe langa lacul Klammsee dureaza 2-3 ore. La intrare este amenajat un muzeu care explica modalitatea de obtinere a energiei electrice pe caderile de apa cu prezentari video si jocuri interactive.
Attached File  DSCF4016.JPG   4.7MB   195 downloads Attached File  DSCF4038.JPG   4.47MB   186 downloads
Am incheiat ziua la piscina din Zell Am See, amenajata pe malul lacului Zeller, care iti ofera posibilitatea de a alege intre a face baie in lac (brrr! Nu iti recomand!) sau in strandul amenajat alaturi.
Attached File  DSCF4057.JPG   4.8MB   231 downloads
A doua zi am dedicat-o celebrului Groβglockner Hochalpenstraβe.Pretul – 28 euro de masina (26 cu cardul Zell Am See-Kaprun) Traseul alpin are o lungime de 48 de kilometri la care se adauga cei 8 km pana la platforma Franz Joseph, perla Groβglockner – ului. Acesta ofera o panorama superba care se poate observa din cele 12 puncte de popas organizate de-a lungul sau. Peste tot veti gasi magazine de suveniruri, locuri de joaca amenajate pentru copii, lunete pentru observarea ghetarilor si a varfurilor cele mai inalte din Alpii austrieci, toalete curate ca acasa . Nu ratati Edelweiβ – Spitze – cel mai inalt punct al transalpinului la 2371m – accesibil cu masina si bineinteles platforma Franz Joseph. De aici se poate vedea cel mai bine Groβglockner – ul, denumit si Muntele Sfant, care, cu cei 3798m ai sai, este ghetarul cel mai inalt din Austria. Puteti vedea aici un spectacol extraordinar al marmotelor in habitatul lor natural, casa in care au locuit Franz Joseph si Sissi in expeditia pe care au facut-o pe Groβglockner Hochalpenstraβe in 1856 si desigur, puteti manca un snitel vienez sau un apple-strudel pe terasa restaurant cu vedere la ghetar la preturi destul de piperate dar care iti rasplatesc efortul facut (de masina ) de  a ajunge pana aici. Platforma de observare iti ofera o panorama care iti taie rasuflarea si totodata posibilitatea  de a cobori cu o telecabina pana la poalele ghetarului.
Attached File  DSCF4136.JPG   4.79MB   206 downloads Attached File  DSCF4190.JPG   4.73MB   191 downloadsAttached File  DSCF4247.JPG   4.17MB   167 downloads
A treia zi, deoarece vremea nu a tinut cu noi, am apelat din nou la bunatatea prietenului nostru cardul Zell Am See-Kaprun, care ne-a oferit intrarea gratuita in strandul Optimum din Kaprun. Este un complex cu piscine interioare si exterioare, legate intre ele, cu sauna, camera cu vapori, restaurant, tobogane de apa pentru copii, raulet exterior – ceva in genul celui din Aqua Magic. Astfel am putut sa ne relaxam linistiti in piscina exterioara, in timp ce ploua iar in jurul nostru se ridicau, invaluiti in ceata, Alpii austrieci. A fost de altfel o relaxare absolut necesara dupa maratonul din ultimele zile.
Attached File  DSCN3032.JPG   1.82MB   173 downloads
Ultima zi am rezervat-o vizitarii barajelor din Kaprun. Este impropriu spus din Kaprun pentru ca barajele se afla undeva intre 1000 si 2000m deasupra nivelului marii, in interiorul Parcului National Hohe Tauren. Traseul incepe la Kesselfall-Alpenhausde unde esti luat in primire de un autocar care te duce prin tunele, pe marginea unor prapastii, desigur pe fundalul unui peisaj de vis. Apoi urmeaza partea cea mai interesanta a drumului, o urcare cu cel mai mare furnicular deschis din Europa pe un plan inclinat cu o lungime de 820m si o inaltime verticala de 431m. De aici, un alt autocar te ia in primire si te duce de-a lungul primului baraj pe niste serpentine infernale pana la al doilea lac de acumulare, Mooserboden. Aici se deschide o panorama incredibila in care albul zapezii din varful ghetarilor se imbina cu turcoazul apelor celor doua lacuri de acumulare. O excursie interactiva cu un personaj turbina – Tobi Turbi -  ii antreneaza pe copii (dar si pe parinti!) sa raspunda la niste intrebari legate de rolul si constructia barajului, pentru ca, la finalul acesteia, la punctul terminus, sa primeasca o surpriza. De asemenea, la capatul traseului, te asteapta un muzeu al energiei electrice si nelipsitul magazin de suveniruri si restaurant.
Attached File  DSCF4405.JPG   4.86MB   196 downloadsAttached File  DSCF4337.JPG   4.7MB   154 downloads Attached File  DSCF4341.JPG   4.83MB   167 downloads
Si ca pentru ultima zi, am incheiat sejurul in Zell Am See cu o croaziera cu vaporul pe lacul Zeller din localitate oferita gratuit de acelasi prieten bun cardul Zell Am See Kaprun.
Traseul la intoarcere l-am organizat pe aceeasi ruta Zell Am See – Salzburg – Viena – Hegyeshalom (granita cu Ungaria). Pe traseul de intoarcere am mai bifat un alt obiectiv turistic pe care merita sa il vedeti: ce mai mare pestera de gheata din lume Eisriesen Welt din localitatea Werfen (pe autostrada A10 in drum spre Salzburg – exit 43).
Obiectivul turistic, pentru care am platit un pret destul de piperat (47 de euro de familie) dupa ce ne obisnuisem ca totul sa fie gratis, nu este doar pestera in sine ci, ca peste tot in Austria, drumul pana la ea este la fel de frumos. Exista doua portiuni de parcurs pe jos de aproximativ 40-50 min pe o portiune de drum cu serpentine care iti da fiori reci, in special in ultima parte: dincolo de parapetul din lemn al drumului se deschide o rapa verticala a carei cota este egala cu inaltimea la care te afli: 1675m la intrarea in pestera. Cele doua drumuri sunt intercalate de o telecabina care te urca in plan aproape vertical de la 1080 la 1575m in aproximativ 3 minute. Pentru pestera pregatiti-va haine groase: in interor temperatura este de 0 grade si exista curenti de vant foarte puternici. Pestera in sine, care face parte dintr-un lant de pesteri de aproximativ 40 km din care doar 4 km sunt accesibili vizitarii,  este un spectacol al ghetii. Pestera nu este iluminata electric pentru a nu fi afectat climatul natural al pesterii , insa la intrare primesti un fel de felinare care va vor ajuta pe traseu si, in plus, ghidul va folosi din loc in loc un fitil cu magneziu care genereaza o lumina verde-albastruie rece pentru a ilumina din loc in loc din interior blocurile de gheata Imaginile pe care le ofera astfel cu siguranta nu le vei uita repede. Nu vei simti nici oboseala celor 1100 de trepte pe care le ai de urcat pana in cel mai inalt punct al pesterii si vei gusta chiar si gluma la 0 grade celsius a ghidului care iti va arata drumul pe unde poti sa te aventurezi catre ceilalti 40 de km prin pestera. Iar cand vei trece printr-un tunel in care totul in jurul tau este gheata vei spune cu siguranta, asa cum am spus si noi, ca cei aproape 50 euro merita cu prisosinta.
Attached File  DSCF4515.JPG   4.54MB   173 downloadsAttached File  DSCF4525.JPG   4.85MB   177 downloads
Chiar si pe drumul de intoarcere am gasit resurse pentru a fi impresionati cand, pe o portiune de drum in lucru, din kilometru in kilometru erau afisati smiley a caror stare de spirit se insenina pe masura ce portiunea de drum in lucru pe care o parcurgeam se apropia de sfarsit. Cu parere de rau am parasit Austria spunand exact ceea ce apare in toate pliantele lor de prezentare: Das ist Osterreich! Intr-adevar, indiferent ca esti sau nu un fan al concediilor la munte (eu unul nu am fost pana acum!) nu poti sa nu ramai impresionat in fata a ceea ce iti ofera aceasta tara si sa nu iti promiti ca la un moment dat te vei intoarce.
In Ungaria am oprit imediat dupa granita si am fi vrut sa ne oprim la Paprika Csarda, un hotel foarte elegant, cu restaurant unde poti servi celebrul gulas unguresc la preturi modice. Din pacate hotelul era full si nu am gasit camere (faptul ca nu am facut rezervare pe net este singurul lucru pe care mi-l reprosez din oragnizarea concediului). Ne-am resemnat cu un hotel aflat in localitatea imediat urmatoare la 34 euro / familie / noapte.
In ziua urmatoare am parcurs cealalta jumatate de traseu, Hegyeshalom – Budapesta – Bors – Oradea – Cluj-Napoca, cu o oprire pe la un Tesco la insistentele fetelor. Preturi bunicele, in special la detergenti si produsele de intretinere, drept pentru care am mai lasat ceva banuti si pe acolo. La intrarea in tara, la toaleta de la primul Petrom dupa granita am spus cu tristete exact ceea ce spunea mai vechiul nostru logo de tara: Asta e Romania!
Daca pe alocuri am uitat nota strict informativa pe care mi-am propus-o pentru a va prezenta concediul meu in Austria este pentru ca Das ist Osterreich – o tara in fata careia nu poti sa nu fi impresionat!
Voi reveni si cu poze iar pentru ceea ce mi-a scapat, daca mi-a scapat, va stau la dispozitie!

Edited by andi_d_cluj, 05 September 2010 - 16:40.


#53
dobermanul

dobermanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.09.2010
in data de 10 septembrie plec in austria-prin cluj, in principiu sambata dimineata intru in ungaria, cazare in kitzbuhel,
daca sunt masini care merg in zona asi propune sa mergem impreuna, sa ne intalnim la granita sau in ungaria sau in austria deoarece 2 sau 3 perechi fac mai mult decat una

#54
irinaririna

irinaririna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.04.2008
Pe 10 plec si eu in  jur de ora 21/22 pornirea din Suceava. Prima destinație Viena.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate