Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Zona Zell am See - Kaprun

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#199
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postlaurcj, on 05 februarie 2019 - 17:27, said:

Macar gasesti loc in parcarile cu plata din Zell am See in luna august cand presupun ca e plin de turisti ?
Dupa cum am spus si mai sus, gasesti dar la cele cu plata.
Daca tii neaparat sa te plimbi in jurul lacului pe jos (estimez ca ia vreo 3 ore, parca sunt zone si fara trotuar, in partea de est a lacului), de ce nu cauti o cazare in Zell care sa aiba si parcare privata inclusa? Asa impusti 2 iepuri dintr-un foc: parcare (fara sa mai platesti ceva in plus) si plimbarea fara griji. Din Zell pana la Kaprun faci 15 minute cu masina, cand ai nevoie..... Si ca oportunitati (magazine, restaurante, etc) Zell este peste Kaprun; Zell este resedinta de regiune in timp ce Kaprun este un satuc. Vorbesc in cunostiinta de cauza, fiind cazat in ambele....

Edited by bogwol, 06 February 2019 - 07:49.


#200
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008
Pe timp de vara Zell am See se transforma intr-o veritabila Mecca. Daca iti place aglomeratia si galagia specifica esticilor, te poti caza chiar in oras. Oricum, sunt atatea lucruri de facut in zona incat nu prea iti ramane timp de petrecut in targ, poate doar seara sa iesi putin la bulevard.
Astă vară am văzut tot timpul locuri libere in parcarea mare de langa piscina comunala, care este inclusa si ea(piscina) pe cardul Zell am See - Kaprun. Gratuit poti parca pe langa cele 3-4 plaje dar trebuie sa vii de la prima ora ca sa prinzi loc.

#201
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
si eu prefer zell ...
banuiesc ca iarna e invers,e mai bine in kaprun.
Ce mi-a placut cel mai mult, la toate obiectivele de pe card, parcarea era asigurata. Credeti-ma, cand aveti mana pe sfantul card, nu prea va mai arde de plimbare in jurul lacului. Cel mult seara atunci cand e spectacolul de lasere, sau mersul la strand pe malul lacului. Ca backup daca ploua, si cam ploua dupa amiaza, torential ... de mers la piscina.
si, corectati daca gresesc, in oras seara e gratuit?

#202
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 22.07.2008
Eu am facut rezervarea in Kaprun pana la urma, ca doar acolo am gasit la pret convenabil in perioada in care ma interesa.

View Postaton, on 14 februarie 2019 - 09:48, said:

Astă vară am văzut tot timpul locuri libere in parcarea mare de langa piscina comunala, care este inclusa si ea(piscina) pe cardul Zell am See - Kaprun. Gratuit poti parca pe langa cele 3-4 plaje dar trebuie sa vii de la prima ora ca sa prinzi loc.

La care piscina comunala te referi ? Piscina interioara de aici ?

#203
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmischaela, on 15 februarie 2019 - 13:19, said:


Ce mi-a placut cel mai mult, la toate obiectivele de pe card, parcarea era asigurata.

Nu chiar; daca vrei sa faci excursia cu vaporasul pe lac (inclusa in card), nu ai nicio parcare asigurata. Stiu sigur pentru ca eu am facut cateva ture prin zona pana am gasit o parcare cu plata relativ apropiata (8-10 minute mers pe jos pana la debarcader)

View Postlaurcj, on 15 februarie 2019 - 14:36, said:

Eu am facut rezervarea in Kaprun pana la urma, ca doar acolo am gasit la pret convenabil in perioada in care ma interesa.
in loc sa faci plimbarea in jurul lacului pe jos, mai bine faci plimbarea cu vaporasul pe lac, gratuita pentru posesorii de card. Privelistea este mai spectaculoasa, intrucat nu mai ai perspestiva blocata de diverse cladiri.

#204
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008

 laurcj, on 15 februarie 2019 - 14:36, said:

La care piscina comunala te referi ? Piscina interioara de aici ?

Exact! Dupa cum se observa pe harta, imediat in stanga este parcarea. Piscina are si trambulina mare, pentru pasionatii de sarituri.

#205
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 22.07.2008
Salut,

A mai fost cineva vara asta in Zell am See / Kaprun ? Cum a fost ? Ceva impresii ? Urmeaza sa plec si eu saptamana viitoare :)

In brosura summer-card-ului vad amintit de parcare in  "180 minute short stay zone" in zona centrala din Zell am See. Care e faza ? Se poate parca maxim 180 minute in acele zone ? Cand m-am uitat in iarna la ofertele de la summer card nu tin minte sa fi vazut asa ceva.

#206
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
Am observat ca exista mici modificari la oferte de la an la an. In iarna, mai mult ca sigur ai studiat varianta de vara a anului trecut.

#207
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 13.06.2005
Ieri am dat o tura in Zeel am See - adica am strabatut localitatea dus-intors... n_am reusit sa parchez, mi s-a taiat de la traficul infernal si am plecat spre alte zari... Trei parcari le-am vazut pe rosu, una pe Verde dar am ratat intrarea... In  Kaprun e mult mai relaxat...

Edited by dansysro, 24 July 2019 - 22:43.


#208
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdansysro, on 24 iulie 2019 - 22:40, said:

Ieri am dat o tura in Zeel am See - adica am strabatut localitatea dus-intors... n_am reusit sa parchez, mi s-a taiat de la traficul infernal si am plecat spre alte zari... Trei parcari le-am vazut pe rosu, una pe Verde dar am ratat intrarea... In  Kaprun e mult mai relaxat...


Kaprun e practic un satuc mai rasarit, aglomeratia maxima fiind in timpul iernii. Vara e recomandat pentru cei care doresc liniste.
Ref la parcarile din Zell, sunt destul de micute (chiar si cele cu plata) si pe strazi mai laturalnice. Nu am fost (inca) in parcarea de la piscina orasului - acolo am inteles ca ar fi mai mare.

Edited by bogwol, 25 July 2019 - 08:16.


#209
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View Postlaurcj, on 22 iulie 2019 - 13:13, said:

In brosura summer-card-ului vad amintit de parcare in  "180 minute short stay zone" in zona centrala din Zell am See. Care e faza ?

Poți plăti la automat taxa pe maximum 3 ore. Dacă vrei să stai mai mult, înainte de expirarea celor 3 ore te întorci la locul faptei și mai bagi niște fise la automat, ca să extinzi permisul :)

#210
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009
Salutare. Mă puteți ajuta, va rog, cu o locație în zonă, pentru 2 adulți cu doi copii, ideală pentru zona de ski??? Și aș vrea doar părerea celor care au fost acolo, nu a celor care citesc alte postari. Vă mulțumesc frumos.

#211
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Salutări. Am vrea să ajungem săptămâna viitoare în zonă. Încă n-am făcut rezervare, dar ne-am dori să avem ori cardul Summercard Zell am See Kaprun ori Nationalpark Summer Card. Problema e că nu știm cum să identificăm cazările cu cardul inclus. Pe Booking f puțini scriu de card. A fost o situație cu aceeasi cazare care pe un site scria ca ofera card, iar pe Booking nici vorbă. Care e secretul?

#212
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Cel mai sigur e sa scrii direct catre pensiune/hotel si sa ii intrebi. Poate primesti si o oferta mai buna asa.

Edited by mdt, 28 June 2022 - 16:53.


#213
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 13.06.2005
Daca stai mai mult (o săpt) poți să studiezi și Salzburgerland Summer Card. Am platit cam 200 pt doi adulți și un copil. Din ce am studiat candva am rămas cu impresia că acele carduri oferite la cazare sunt cam "locale", nu acoperă foarte mult și cam sunt oferite de cazarile mai scumpe...poate mă înșel!

#214
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Am studiat cardul refiunii Salzburg. Costă 80 de euro/persoană si vreo 40 de copil, deci pt 2 adulti si 2 copii înseamnă un plus de 240 euro pt 6 zile. E și ăsta o opțiune. Dar mai degrabă aș combina o cazare de vreo 3 zile cu Zell am See Summercard si una de vreo 3-4 cu Nationalpark Summercard. Grossglockner e inclus în National iar Top of Salzburg cu cardul Zell am See. Mă gândeam că dacă tot dau în jur de 100 de euro/noapte n-ar fi rău să beneficiez de card, mai ales că nu știu dacă vremea va ține cu noi (pare că nu) și nici dacă rezistă copiii la prea multe plimbări.

#215
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008

 dansysro, on 28 iunie 2022 - 17:14, said:

Daca stai mai mult (o săpt) poți să studiezi și Salzburgerland Summer Card. Am platit cam 200 pt doi adulți și un copil. Din ce am studiat candva am rămas cu impresia că acele carduri oferite la cazare sunt cam "locale", nu acoperă foarte mult și cam sunt oferite de cazarile mai scumpe...poate mă înșel!
Sunt zone si zone, fiecare cu oferta ei. Cardul Zell am See chiar merita! Sunt zone in care nu exista carduri de tipul asta, ci doar varianta basic (transport local free si ceva reduceri). Sunt zone in care exista ambele tipuri de carduri: basic sau super. Il primesti in functie de cazare, daca e partener sau nu. De regula cazarile care le ofera pe cele super sunt mai scumpute, insa mai gasesti si ieftioare. Anul trecut am fost in Austria si am primit un card basic pe care nu l-am folosit, deoarece l-am cumparat pe cel superior. Am procedat asa deoarece nu am gasit o cazare care sa il ofere si astfel, per total, sa ies la un pret mai bun sau macar sa am alte beneficii (pozitie, facilitati, etc.)

#216
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Am făcut o rezervare in Mittersill 3 zile unde primim cardul Nationalpark Summercard: 275 euro/3 nopti. Cardul ăsta are inclusă șoseaua alpină Grossglockner si Krimll și vulturii și multe altele plus transportul regional. Am mai pus ochii pe o cazare în Kaprun la vreo 550 euro/3 nopți, dar are mic dejun + cină + Zell am See Summercard.
Cardul din urmă este mult mai potent, putând face oricâte atracții vrei/poți într-o zi, pe când la Nationalpark Summercard poți face o singură atracție gratis pe zi, iar la următoarele poți avea discount de până la 50%.
Acum sperăm să se îndrepte vremea, că ce se arată acum pare destul de descurajant.
După, ne mai mutăm vreo 2-3 zile în Viena pt Zoo, Prater și altele pt copii.
Mulțumesc tuturor pt ajutor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate